Wote tunahitaji Je Katika Mungu

Hapa ni kusikiliza kutoka mahubiri ya hivi karibuni nilihubiri juu ya Zaburi 142. Sisi sote kwenda kwa nyakati ngumu, lakini zaburi inaonyesha kwamba hata katika nyakati mbaya zaidi tunaweza kupata kila kitu kwamba tunahitaji katika Mungu. pointi nne ni:

mimi. Mungu ni Rafiki yetu katika Times wa Shida

II. Mungu ni Ulinzi wetu katika Times wa Shida

III. Mungu ni hazina yetu katika Times wa Shida

IV. Mungu ni Mkombozi wetu katika Times wa Shida

HISA

5 comments

  1. AngieJibu

    Apparently this sermon was from quite awhile ago. I just listened to it and I know God led me to it. I needed to hear this message. Thank You Lord. Bless you and your wife and kid Trip! I pray that the Lord continues to show His favor upon you and your family as you stay faithful to Him and His calling on your life.

  2. Shakinah SmithJibu

    Sifa Mungu! He is everything I need. This message really make me think on the goodness of God and how many times he has gotten me out of situation and tough times. He is always with me and for me. My prayer now is that God will just give me strength to go thru whatever i have to because i know who he is to me.

  3. Kenitra BrockingtonJibu

    I think it’s beautiful how God shows us a glimpse of His love through our love for our children. I really liked the analogy Trip made in the beginning with his son.

  4. josephwalkerJibu

    Brother trip, that sermon was blessed! those words where right on time. It’s like we forget that easily during the times of high stress and trouble. This was that reminder.