Msaada Nasi Kati na Afrika Unashamed

Hivi sasa ni 12:34 am katika Botswana. Ni siku yetu ya kwanza full barani Afrika na Bwana, tayari zinafanya kazi. zima Lete wafanyakazi nanga katika Johannesburg jana usiku na akaruka Botswana asubuhi hii. Sisi got kukutana tani ya wafuasi mchana huu katika kusaini tulivyofanya katika Bookstore ndani ya Kikristo na tulikuwa na baadhi ya mahojiano kubwa. Kesho jioni ni tamasha ya kwanza ya ziara na sisi ni amped.

Kweli tunataka ziara hii kuwa la manufaa na tungependa msaada wako. Jinsi gani unaweza kusaidia?

Lazima pia kutusaidia kwa sala, ili wengi kushukuru kwa niaba yetu kwa ajili ya baraka uliotolewa kwetu kwa njia ya maombi ya wengi.

2 Corinthians 1:11

Sisi imara kuamini kwamba Bwana anatumia maombi ya watu wake wa kutekeleza mipango yake. Hivyo unaweza kutusaidia kwa kuomba. Hapa ni baadhi ya njia ya msingi unaweza kuomba kwa ajili yetu na na sisi:

1. Kwamba Bwana kushika sisi afya na nguvu

2. Kwamba tunataka mkao sisi wenyewe tukiwa watumishi

3. Hiyo matamasha aliamua kwenda vizuri

4. Kwamba Bwana kulinda familia zetu wakati tuko mbali

5. Kristo kwamba itakuwa kuinuliwa katika wote kwamba sisi kufanya

Shukrani mapema kwa sala zenu, fam. Tunahitaji yao

HISA

19 comments

  1. Eleanor RigbyJibu

    oh my goodness!! i would love to get hold of you guys!! im just starting to introduce your music into a program with the kids from Umthombo, Durban. They are street kids, but they are just like normal kids with a lost hope. They need inspiration, they need some role models. They are so passionate about music, this is all they love doing, dancing and sing and listening to music, nevermind all the other things they get up to, with Umthombo’s help. The issue is MTV seems to be the only thing that sings hiphop and they are exposed to, I would really love it if these kids could hear you live!!!

    email me if you have some time in your schedule!!

    elle7belle@gmail.com

    check out: http://www.umthombo.org/

    I just can’t believe you guys are in SA and I only saw this now!
    Mungu ni nzuri!!

    Keep kiff.

  2. Lesco101Jibu

    i hv seen wat u guys are doing,no doubt u Christians,God will multiple n increase u.u leave to know him and to make him known

  3. MaureenwabsJibu

    u truly brought the heavens down in Nairobii was touched by the way that u guys not only sing about xtianity bt u live it.i pray for Gods blessings n favour ur way.

  4. AgnesJibu

    Was at the concert on Wednesday in Gaborone Botswana. Wow what a great performance by you all. You inspired us a great deal. I AM unashamed. Looking forward to having you guys back here. God bless you and be with you for the rest of the Unashamed Africa tour. Will be praying for you.

  5. svetlanaJibu

    Prayed for you and cant wait to hear how it went!!!!! Be safe and will keep you in my prayers!!! Trip Lee when are u comming back to Charlotte again miss u lots!!!!

  6. Joe-sephJibu

    Lord Jesus keep them healthy and strong,watch over their families while they are away,use them to glorify Your Holy name,let the concerts go well and be filled with your presence and let your name be lifted up above everything.Amen

  7. LiamJibu

    I prayed the suggested prayers. Although it was a simple prayer, I know He heard me!

    May Jesus bless, comfort and give you His strength, power and understanding.