Millennials и расна помирување

Ова е разговор патување од Самитот во ERLC на Евангелието и расна помирување. Подолу е ракописот од таа порака.

Оваа вечер, Ме замолија да зборувам за Millennials и расна помирување. И јас се чувствувам привилегиран да застане тука и да послужи како дел од оваа неверојатна напор кон единство во Божјата црква.

Како рапер, Сум бил дел од многу концерти во текот на годините со многу Millennials и луѓето од сите старосни граници. И сум видел дека музиката навистина има свој начин на обединување луѓе. Постојат неколку концерти каде што има само еден демографски на луѓе: Можеби сето тоа е фудбал мајки и бела приградски тинејџерите, или сите студенти урбаните колеџ, или сите Јужната баптистичка пастири носи маичка (Добро, Можеби тоа не е последен). Но исто така има многу таму каде што се сите видови на луѓе- млади и стари, црно и бело, и многу други групи. И луѓе кои го почитуваат често се восхитуваат на разновидност, и мислам дека тоа е навистина добра работа, како и.

Додека јас мислам дека тоа е кул и прекрасен, Јас не мислам дека тоа е толку импресивен како што некои тоа се снашле да биде. Секој ден има…

Како ги користиме нашите дарови за Бога?

Ова е една кратка порака од напредување колеџ конференција во Raleigh, Соединетите Американски Држави. Можете да прочитате на ракопис под:

Сакам да ви зборувам многу кратко за користење на нашите дарови за слава на Исус.

Дали некогаш сте слушнале деца поставуваат прашања? Тие имаат неверојатна љубопитност што се чини дека нема крај. Тој магичен збор “Зошто” може да оди на часови и часови. Имам пријатели кои е децата се во оваа фаза во моментов. Па, се чини дека е малку дете во душата што сака да се запрашаме зошто, но тоа не е за апстрактни прашања, тоа е за секојдневните работи.

Јас не сум многу лесно мотивирани. Има некои луѓе кои природно се вози, и фактот дека нешто треба да се направи е доволно мотивација за нив. Мојата сопруга е еден од оние луѓе; јас не сум.

Во цел за мене да се добие ништо направено, Ми треба чувство дека правам нешто големата. "Но, ако јас земам ова ѓубре надвор, ќе ѓубре човек се спаси?"Јас сум голем човек слика, и јас сум ретко се подготвени да детали или досадни задачи. За жал, детали и досадни задачи се најголемиот дел од реалниот живот. Ова е причината зошто јас се борев…

Дали е важно ако Исус Роуз?

Па ние сме во тоа време од годината. Еден од два пати многумина од нас одат во црква е нашата мајка, или стави на убава Велигден костум и главата во блиската црква зграда. Знам дека некои од y'all веќе имате Велигден костум и фустан бере.

Се чини дека секој добива учествува во свеченостите. Божиќ и Велигден се оние кои се интересни времиња од годината кога дури и луѓе кои обично не се грижат за Исус се вклучени на некој начин. Постојат велигденски јајца и Велигден бонбони за продажба насекаде. Постојат Велигден програми, и паради. Велигден презема малку, иако многумина не веруваат во приказната Велигден.

Тоа не е изненадувачки иако, бидејќи Велигден и Божиќ станаа културни настани. Тие се претвори во малку повеќе од национални празници, семејни собири, и можности за трговците на мало да се направи повеќе пари. Секако, оние кои веруваат во раѓањето и смртта на Исус Христос го слават тој, но тоа не е потребно.

Се сеќавам растат моето семејство ќе одат сите надвор за Велигден. Ние би одат во трговскиот центар пред една недела и се слика со Велигден Bunny. Јас лично мислам дека е creepiest од сите летни маскоти на. џиновски…

Кој сум јас? Pt. 2: усвоена

Видеото е од конференцијата Ученик Сега во Batesville, ГОСПОЃИЦА. Те молам прости на видео и аудио квалитет

Вовед

Последниот пат положи некои фондации во нашата дискусија за идентитетот. Ние разговаравме за тоа што го прави идентитет важно; главно, дека ако ние не знаеме кои сме, ние нема да знаеме како ние би требало да се живее. И тогаш ние разговаравме за тоа како ние сме убаво направени, но скршени. И бидејќи на нашите скршеност ние сме одвоени од Бог и во потребата од Спасител.

Ова утро ние ќе разговараат за еден од прекрасните вистини за да бидат зачувани од страна на Бог, кој е донесување. Во овој момент, иако, дискусијата на идентитетот смени малку. Сите нешта кои ние разговаравме за минатата night- дека ние сме направени од страна на Бог, познат од страна на Бог, скршени, и сиромашните, се однесува и на сите што живееле на Земјата. Она во што се случува да се зборува за сега се нешта кои се важи и за оние кои се во Христа. Ние сме сега зборува за тоа како се менува нашиот идентитет кога ќе станат христијани

Неодамна прочитав биографијата на Стив Џобс, основач и визионер зад Apple, најголемата компанија во светот. Тоа беше навистина интересно да се прочита, бидејќи тој бил гениј…

Кој сум јас? дел 1: Убава, но Скршени

Видеото е од конференцијата Ученик Сега во Batesville, ГОСПОЃИЦА. Те молам прости на видео и аудио квалитет

Овој викенд ние се случува да се зборува за идентитетот. Тоа е она што вашите лидери ме праша да се зборува за, но она што не го знаеме е дека ова е веќе нешто што е во моето срце и дека јас сум бил размислување за. Сум зборувал за тоа со младинската група во црквата ми во D.C. доста.

Па зошто има идентитет е во моето срце? Зошто мислам дека тоа е толку важно да се знае кој си ти? Затоа што ако не знаеш кој си ти, не знам како би требало да се живее.

Размислете за Борнеовиот идентитет. Овој човек се буди на брод и не знаат кој е тој. Тој смета поим и оди во Швајцарија. Тој добива во борба и сфаќа тој е обучен во борба. Зарем тоа не би било лудо ако случајно дознав сте имале тајна нинџа вештини? За останатиот дел од филмот, тој е на пат да се открие кој е тој. Тој е способен да работи дури и не знаат за. Но, ако тој не го знае, тој нема да биде во можност да живеат како…

Може Xians Забавувајте?

христијанин значи да стане крајот на мојата забава? Тоа е интересно прашање и мислам дека фер да се бара. Има одредена слика на христијанството тоа е често насликани. Кога луѓето мислат на Христијанството, тие мислат на различни нешта. Некои мислат вреска ТВ проповедник, други сметаат бели човек во костум или стари црно баба во голема црква шапка. Некои мислат дека политичките конзервативци или оние луѓе кои не сакаат науката. Но, многу малку луѓе мислат дека христијанството и мислам: еј, тоа ќе биде забавно нешто да се направи! Да стане христијанин не изгледа забавно да се луѓе.

Христијанството има добивано и репутација како Killjoy. Тоа е нешто за здодевни луѓе и стари лица. Еден рапер во песна вели, "Ако се исплашени, потоа оди во црква. "Очигледно христијански цркви се за срамежливи, исплашени панкери. Луѓето мислат дека станува христијанин значи дека треба да носат костуми и долги фустани, и да ја слушам лоши христијанската музика, и престане да биде кул. Најпрво, некои од y'all не се излади на прво место, но тоа е друга приказна.

Јас само гледав оваа Ja Rule интервју вчера. Тој зборува за своите искуства со цркви. Во неговото искуство цркви секогаш велеше се како што…

Диво говор и славата на Бога

Вовед

Сакам деца. Една од причините сакам деца е затоа што тие ни покаже себеси. Тие се како мали огледала. Дозволете ми да ви кажам што мислам. Децата имаат доста сите на истите проблеми што ги имаме, но тие проблеми се само многу повеќе од очигледна, бидејќи тие не знаат како да ги скријат уште. Ова е навистина јасно кога децата прават работи што не би требало да се направи.

Дали некогаш сте виделе дете допир нешто што не би требало да го допрам? Тие ќе погледнете наоколу за да се види дали сте во потрага. Тие не се грижат ако уште дете е во потрага; тие едноставно не сакаат возрасни или родителите за да ја видите. Зошто го прават тоа, иако? Бидејќи тие знаат дека ти си задолжен, и тие не сакаат да се најде надвор, бидејќи тие знаат дека ти си тој што треба да одговори на.

Возрасните се на ист начин. Често ние сме во ред со вршење на работите што не би требало да се направи, се додека лицето на кое треба да се одговори да не се дознае. Ти е мило да се забрза додека не го видите полицајци пред. Можеби и ние сме мило да ја напушти работата на почетокот додека нашиот шеф не дознаете. Можеби некои од нас лажеш за тестови, како што долго како професор не се фати…

проповедаат Христа, Покажете им слава

Ова видео и ракописот е од општата седница патување во тоа наследството конференција 2013.

Вовед

Темата на оваа конференција е Соли Део Gloria, или слава единствено на Бога. Тоа е голема тема. И ние сакаме таа перспектива - тоа сите слава во универзумот припаѓа на Бога сам, да го извести секој нешто што го правиме. За време на моето време вечерва, Сакам да се размислува за тоа како што информира нашето евангелизам.

Кажувам на луѓето за Исус се чини дека е една од оние работи што сите од нас знаат што треба да направите, но сите од нас се чувствуваат виновни за не прави доволно. Дали сум во право? Сам сум во тоа? Дури и само минатата недела, Се чувствував осудени поради односот почнав да се изгради со еден од моите соседи се вид почна да падне. Не сум бил како намерно како што треба за градење на тој однос, и продолжува да се обидува да му каже за Исус. И ми се чини дека се чувствуваат овој начин често. Прашањето Сакам да прашам зошто? Она што срцето перспектива треба да биде фиксен? Ми треба мојот ум да се обнови. Јас треба да се сеќавам зошто јас сум…

Што е тоа добар живот?

Ако има било кој жанр на музика која секогаш зборува за и во потера по добар живот, тоа е хип-хоп. Јас многу го сакам хип-хоп. Јас ги сакав хип-хоп за целиот мој живот. Има само нешто во врска со тапани, и рими, и енергијата која секогаш ме подготвени во. Кога бев тинејџер, кога не бев во класа или во сон - или спијат во класа - јас бев слушање на моите омилени рапери. Јас се користат да се откажам од секој нивен збор, и имале многу да се каже. Знам дека повеќето рапери не се обидуваат да бидат учители, но тоа не значи дека јас не учев. Слушав внимателно на нивните идеи за добар живот - и ми се допадна она што го слушнав.

Имав омилени песни како "Парите не е нешто,"А јас бев слушање на албумите со наслови како" Get Rich или ќе умрат. "Значи, тоа навистина не е чудно што мојата идеја на добриот живот е немањето на паричник толку полнети дека нема да ни блиску. Тоа не беше за сите пари, иако. Научив за хедонизам, секс, материјализам, неодговорност, мрзеливост, лекови, и добивање почит - сите како парчиња од сложувалката која е…

Сите ние треба е во Бога

Како што некои од вас знаат, Јас сум нов татко. Мојот син, П, е пет месеци. И тој е речиси секогаш среќни, освен кога ќе го стави во неговата креветчето на спиење. Тој веднаш ја губи својот ум. Тој сериозно мисли дека сме го напуштија да се грижам за себе против сите тешкотии околу него, како што се замор и им е потребна неговата пелена промени.

Но, еден ден тој открил радоста на цицање на својата рака. Тоа е само-смирување нешто што го има сфатиле. И кога тој го става својата рака во устата - и тој навистина го shoves таму - тој заборава за сите свои проблеми. Тоа всушност не го менува фактот дека ние го остави сам во својата соба, но раката го прави да се заборави за тоа.

Па, Знам дека сите тука денес има поголеми проблеми од спиење сам во соба. Имаме пари прашања, прашања брак, здравствени проблеми, и така натаму. И слични на мојот син, Понекогаш ние се бараат начини да се справи со нашите проблеми. Ние не сакаме да се чувствуваат дека болка и страдање. Значи ние се сврти кон нешта кои не тераат да заборави за тоа. Но е дека најдобар начин да се справи со него? расеаност?

Апсолутно…

Важноста на зборови

Зборовите се важни. Ние ги користиме зборови комуникација со пријателите и семејството. Ние ги користиме нашите зборови за водење бизнис. Се користи зборовите за да се стави песни заедно и да заработат за живот. Ние ги користиме зборови за дисциплинирање на децата. Политичарите ги користи зборовите за да ви убедат дека тие се најдобриот кандидат за работното место. Зборовите се огромен дел од секој аспект на нашиот живот. Имам нов син. Тоа е тешко да живеете со лице седум недели, главно, бидејќи тие не можат да зборуваат. Па понекогаш сакам да му помогне, но не знам како, бидејќи тој не може да комуницира со зборови уште. Тешко е да се замисли светот без зборови.

Просечен човек вели дека за 16,000 зборови на ден. Тоа е 112,000 зборовите секоја недела. Тоа е повеќе од пет милиони зборови, секоја година. Ние ги користиме зборови. Многу.

И нешто што има многу почнува да се потценети. Вредноста на нешто се менува врз основа на колку од тоа постои. Кога постојат 100 колачиња на маса по услуга може да зборуваме за некое време. Но, кога постојат само неколку колачиња, тие се чини драгоцено. Најверојатно ќе дојде таму и ако се добие еден во време, дека…

Новиот Завет

Правам музика за живеење. И како што многумина од вас знаат, исто така,, видот на музиката го правам е малку поинаква од песните што може да се слушне во сервис CHBC. Постојат многу работи во врска со хип-хоп кои го прават различен од другите жанрови на музика. Едно нешто што не е единствен за хип-хоп, но е почест е ремикс.

Што најчесто се случува со ремиксот е да се земе песната што веќе сте направиле и ќе ја преработувате. Чуваш некои елементи од оригиналната, но исто така ќе се променат некои работи кои треба да се стави нов спин на неа. Така може да додадете нови зборови, или сосема нов победи, или само поинаков пристап кон истото. Но, една од целите е да им даде на слушателот нешто ново, па дури и се подобри на песната.

И Новиот Завет, што нашите текст зборува за вечерва, е речиси како ремиксот. Велам дека поради тоа што Бог ветува дека ќе склучам Нов Завет со Својот народ, но сè за тоа не е нова. Неговиот карактер не се промени, Неговите ветувања не се промени, целокупната неговата намера не се промени. Но, постојат некои работи во врска со овој завет дека…

Совршен Божјиот гнев

Сакам да започнам со читање на некои цитати. Па само внимателно да слушаме и да размислуваат за тоа дали или не се согласувате со она што се вели.

"Anger живее само во пазувите на безумните." - Алберт Ајнштајн

"Гневот е краток лудило". - Хорас

"Што и да е започната во гнев завршува во срам." - Бенџамин Френклин

"Никогаш не прави ништо [од гнев], за вас ќе направи се што е во ред. " - парафразирам

Гнев не е еден оние карактерни особини, обично сакаат. Никој не сака гнев. Гневот води кон горчина и скарани. Гнев доведува до лоши одлуки. Гнев понекогаш дури и да доведе до насилство. Луѓето обично не сакаат да бидат околу некој кој може да летаат надвор од рачката во секој момент. Се чини дека малку нестабилен.

Но, тука е моето прашање: Бог се лути? Дали има нешто што може да направи Бог на универзумот вриење луд на? Па мислам дека нашиот текст на оваа вечер ќе се обрати на ова прашање.

позадина

Вие не треба да се претвори со мене. Излез 17, народот на Израел тестира Бог со глума како ако тие не можат да имаат доверба во Него. По сето она што е направено за нив, што ги прави Својот народ, обезбедување на нив од ропството, обезбедување за нив и така натаму, тие се уште немаат доверба во Него. Така што тие се борат со…

Господарот на Демони

Сакам да почнеме да размислуваме за приказни. Од почетокот на времето имало некои општи теми кои работат преку нашите приказни. Имаме љубовни приказни, комедии, и трагедии - или мешавина на сите оние кои се во еден познат како романтична комедија. Но, во сите овие видови на филмови, постојат две теми кои речиси секогаш се појави: доброто и злото.

Размислете за вашите омилени филмови. во Храбро срце, Шкотска и Вилијам Валас се добри, додека Англија и кралот Едвард се лоши. Во Хрониките на Нарнија децата и Аслан се добри, и на вештерката е лошо. Дури и во Дизни филмови, ова е точно. во Aladdin, Аладин и џинот се добри, но Џафар е лошо. Не однесуваме како да не знаат за Аладин.

Вие секогаш сакате добрата страна да победи и поголемиот дел од времето тие ќе.

Значи, кога ќе почнат да се зборува за Исус и кога ќе почнат да се зборува за Бог, луѓето понекогаш мислат дека во истите категории. Тие мислат на универзумот како космичка борба меѓу Бог и ѓаволот. И како и сите од нашите омилени приказни, ние сме предвидување на крајот да се види кој ќе победи. Дали Исус е само еден…

Искушенијата на Исус

Постојат неколку работи кои се разбуди чувства во моето срце за Исус како слух нови христијани - или било христијаните - се направи јавна професии на својата вера преку крштевањето. Мислам дека на некои од моите пријатели, иако, кои беа сосема нов христијаните и беа малку збунети околу тоа што значи. Тие слушаат добрата вест дека they've се направени нови суштества, дека тие имаат нови срца, дека тие се мијат и се оправдани. И мислам дека ова значи дека тие веќе нема да се борат или лицето на искушението. Но, кога некој who's бил христијанин за една недела може да се каже дека не Тоа е вистина. Прашањето не е дали ние ќе се соочи со искушението. Прашањето е, како ќе одговори на искушението?

Јас го прочитав цитат оваа недела рече дека, "Сите луѓе се во искушение. Не постои човек кој живее кои не може да се разложи, под услов да е право искушение, стави на вистинското место. "Дали е ова вистинската изјава? Постоело ли некогаш човек кој може да се спротивстави на дури и најпознатите добро поставени искушенија? Па, ајде да се свртиме кон Лука 4:1-2:

Исус, исполнет со Светиот Дух, се врати од Јордан, и беше водена од Светиот Дух во…

управувано

Има некои луѓе кои се добри во некои работи. Постојат кошаркари кои играат во лигата за години и години и тие да ја завршат својата кариера богати и среќни. Тие сакаа да се игра играта тие сакаше и тие сакаа да се направи кариера го прави тоа. Тие тоа го правеше и тие се добри. Потоа, постојат други, како Мајкл Џордан.

Мајкл Џордан е повеќе од добар. Тој беше одличен - многу се расправаат, најголемата. Мајкл Џордан не е задоволен со само играта и правење кариера. Мајк сака да биде подобро од сите. Тој не е задоволен со што го прави, тој сака да биде најдобар. Така тој остана во салата подоцна од секого и работел потешко од сите. И сето тоа затоа што длабоко, управувано од желбата да ве победи. Ти го виде тоа во неговата сала на говорот на славните. Тој се уште е предизвик луѓе и конкурентни неговата природа излезе како никогаш порано. Тој беше поттикнат.

Вие исто така може да се зборува за уметници, како што Лил Вејн. Постојат некои рапери, кои само сакаат да бидат познати и да заработат пари. Не Лил Вејн. Тој сака да биде најголем на…