5 Стапици на социјални медиуми

Гостин пост од Џесика Barefield

Дозволете ми да започнам со давање на одрекување. Оваа статија не е за тоа како зло социјалните медиуми е. Користи во умерени количини, со право на срцето држење на телото, тоа може да биде нешто прекрасно. Целта на оваа статија е да се истакне некои начини на кои социјалните медиуми може да биде замка за христијанскиот живот и да се охрабрат да ги испита твоето срце, кога станува збор за вашиот социјалните медиуми потрошувачка и учество. Тоа се пет начини на кои социјалните медиуми може да се хранат нашите грешни желби.

1. Социјалните медиуми може да се трошат вашето време

Ова не е ништо не сме ги чуле, но тоа е вреди да се повторува. Ние се потсети во Ефесјаните 5:16-17 дека деновите се зли и ние треба да се направи најдобро искористување на времето што ни се дава. Размислете за момент она што може да се прави, наместо на проверка на сите овие сајтови. Додека си на состанок, ние би можеле да имаат листа на луѓето да се молат за на нашиот телефон и поминуваат оние дополнителни минути во молитва за нашето семејство и пријатели. секако, на едно време или на друг, сите ние сме виновни за трошење часа на Фејсбук за еден ден и никогаш не се отвора на Словото Божјо. Од секој момент е дар од Господ, тоа е вреди да се прашуваат себе, "Има ли нешто повеќе вредно што би можел да се трошат моето време на?" Најчесто, одговорот е веројатно да.

2. Социјалните медиуми дава платформа за секоја своја мисла

Мислам дека солидарноста на објавување на социјалните медиуми може да ви трик во размислување дека тоа е во ред да ја објавите само за нешто. ние се жалат, ние анонимно баш луѓе, ги почитуваат луѓето на власт, и да кажеме што мислиме за познати личности, како што ако тие не се вистински луѓе. И ние веруваме дека навистина не треба да одговара за било кој од неа. Не се измамени од страна на приватноста на вашата соба во моментов, таму ќе биде ништо приватно кога стоиме пред живиот Бог и да даде објаснување за нашите зборови. Матеј предупредува прилично јасно, "На денот на судот, луѓето ќе им даде на сметка за секој невнимателен збор што го зборуваат. "Дозволете ни да се потсети на ова предупредување следниот пат кога ние ажурирање нашиот статус.

3. Социјалните медиуми може да гориво discontentment

Кога ќе поминат подолг временски фрлаат повеќе од она што другите го прават и велејќи:, го свртува вниманието на сите работи кои сме ги немаат или ги пропуштате. Тоа може да предизвика нас да се прашуваат зошто нашите животи не изгледаат исти. Зошто не мислам на тоа цитат? Би сакал да имав нејзиното чувство за стил. Нивната нова куќа е начин поголеми од нашата! Ако не сме внимателни, триесет минути на Фејсбук или Pinterest може да ве остават чувство непродуктивни, непривлечна, и underwhelmed со вашиот живот. Евреите нè опоменува:, "Чувајте вашиот живот ослободен од љубовта кон парите, и да бидат задоволни со она што го имате, за Тој рече, "Јас никогаш нема да ве остават ниту остави." Во крајна линија, може да биде задоволен со нашите животи како верници, бидејќи ние се дадени сите што ни е потребно во Христа. Запрашајте се дали користењето на социјалните медиуми е да ви помогнеме да верувам дека ова вистина.

4. Социјалните медиуми може да се поттикне гордост и да ви ги фокусирани внатре

Социјалните медиуми брзо може да стане свој подиумот за самопромоција. Ние треба да се запрашаме што навистина е нашата мотивација за објавување на она што го правиме. Ние сме заинтересирани за симпатија или пофалба? Дали ние сакаме да бидат добро обмислен или се фали за забава работи што сте го правеле? Дали ви се постојано се провери колку "сака" или "ретвитови" вашиот пост добив? Сите овие работи гориво гордост и да останеме фокусирани на себе. Ова може да биде особено тешко замка за секој кој има платформа која се протега надвор од нивните пријатели и семејството. Без разлика дали ќе се направи музика или имате популарна блог, само затоа што илјадници луѓе се слуша, не значи сè што ми доаѓа на ум е вреди да се каже. Ние мора да се запамети дека retweets, коментари, и сака автоматски не им даваат легитимитет на она што го објавувате. Бог го гледа мотивацијата на нашите срца и никогаш не се измамени од страна на добро стокмено пост. Како што Самоил 2:3 Предупредувања, "Не ги задржи зборува толку гордо или нека вашата уста зборуваат како ароганција, зашто Господ е Бог кој знае и од Него дела се мери ".

5. Социјалните медиуми може да ја нарушат нашиот поглед на односите

За секој корист социјалните медиуми за врски, постои недостаток. Тоа е лесно да се остане во чекор со оние што си љубов (Можеби премногу лесно?). Дали се уште имаат длабоки, значајни разговори во лице? Тоа е лесно да се остане во чекор со многу луѓе те сакаат, и многу луѓе дури и не знаат (можеби премногу?). Дали сте oversaturated со деталите 300 животот на луѓето што не се прави добра работа на сакањето на 10 луѓето се гледаме недела до недела? Ние брзо може да се обучуваат за да бидат корисници на информациите, наместо љубители на луѓето. Знаејќи за нечиј живот, споделуваат сè за свој живот преку социјалните медиуми не е исто како да се биде вистински пријател. Се разбира, Исус е совршен пример за тоа што значи да се биде вистински пријател. Како Исус ги учи, "Команда ми е ова: Сакаат едни со други како што те сакав. Никој нема поголема љубов од оваа една, да го положи сопствениот живот за своите пријатели. "Пријателството е повеќе од збирот на ажурирање на статусот и слики. Пријателството е жртва. Тоа е лого едни со други оптоварувања. Тоа не е само виртуелен тоа мора да биде видлив.

Џесика Barefield живее во Вашингтон D.C. со нејзиниот сопруг Пат, и нивниот син П. Можете да прочитате повеќе од неа на нејзиниот блог, Сакал да Љубовта.

АКЦИИ

59 коментари

 1. XavierОдговори

  Тоа е толку точно. Јас јавно ќе признаат дека се трошат часови и часови на време и денови на социјалните медиуми и сите точки донесе напред, Јас може да се директно поврзани со. Знам дека во мојот ум и срце што сакам да и треба да ја отсече, или во голема мера го намалува, но тоа не е лесно. Но пораката што ја пренесе и зборовите на Бога да го користите за да се зајакне ова да ми зборува јасно. Ви благодариме за овој напис :)

 2. ТиронОдговори

  Многу добро читање! никогаш не бил вклучен во социјални мрежи, додека малку повеќе од една година и овие се некои од причините зошто. Јас всушност се размислува за бришење на мојот социјални мрежи за да се фокусираат на она што треба да се фокусира на. Многу добри поени овде. Ви благодариме за одвоеното време да го пишувам и споделување на.

 3. ДаниелаОдговори

  Леле! Толку вистинито. Дефинитивно треба да се работи на мојот социјалните медиуми доза. Тоа е многу конзумирање на еден од многу причини јас престанав добивање на Pinterest. Ви благодариме за споделување.

 4. СтејсиОдговори

  Ви благодарам многу за објавување на оваа. Јас се борам со себеси за добивање на Фејсбук. Се чини дека во последно време сите тоа го прави е да се направи луд лути. Тоа беше сè што е потребно да се слушне и ќе препрочитување кога ќе треба да се потсети. Ви благодариме и Патување. На здравје.

 5. Eulaivi ClutarioОдговори

  Вие сте инспирација! Толку многу добри поени имате тука. Слава на Бога за твојата мудрост тоа е разбирливо и многу важни за нашата генерација! :)

 6. ДаОдговори

  Јас сум бил во намалување на срцето од оваа моќна делење. Верувам дека на сите ни се најде сакаат во оваа област. Благодарение Патување и Џесика. Бог може да продолжи да ја користите .

 7. КалебОдговори

  Добро кажано! Имав некои од овие исти мисли за социјалните медиуми во текот на изминатите години надомест. Чувајте пишување!

  Калеб

 8. CLARAОдговори

  Ви благодарам многу Џесика за овие зборови, кои се толку вистински и уверувањето дадено. Нека Господ Бог да продолжи и ќе те домаќинствата користат :-)

 9. АнгелаОдговори

  Ви благодариме за оваа просветителската пост! Ова треба да нè поттикне да се поправи нашите очи на Исус, а помалку на другите и себе.

  благослови!

 10. МаркОдговори

  Ти благодарам многу, за “малку луѓе” без право на глас што зборува броеви да се мисли на нашите “социјална” вредност е изведен од социјалните медиуми. Ви благодариме за повик за будење !

 11. Oyishoma ЕмануелОдговори

  Тоа е толку точно. Ние отпад вашето драгоцено време на социјални мрежи без цел, и кога целта не е на земјата, злоупотреба е неизбежна. Јас сум виновен за ова на моменти; но јас се моли за милост да ги пренасочи на моите приоритети.

 12. Adin MOOREОдговори

  Ова е навистина добар пост. Ви благодариме за споделување со нас, уживаа читање него и да го отворате очите на стапици на социјални медиуми. :) грејс & мир.

 13. ЏозефОдговори

  Токму затоа трајно избришани моите Fakebook на почетокот 2012. Исто како и тоа како јас се откажал од кабловска телевизија во 2001, Не ми недостига или Fakebook или ТВ. FB го прави лесно да се сакаш себе си, која е идолопоклонство. Да се ​​биде на компјутер за работа (видео монтажа) е уште една причина зошто јас не сакаат да трошат време на тоа во слободното време, но тоа е толку лесно да губите време на компјутер. Ако јас сум на YouTube, тоа е за да се види поучни видеа од други христијани. Силно препорачувам секој христијанин да го прочитате овој напис: “Формирање на нашите души со Фејсбук” од страна на Shane Hipps (Втора природа весник dot com)

 14. БарбараОдговори

  ОМГ Јас бев толку осуден минатата недела од страна на токму она што го рече …трошење часа на Фејсбук дека треба да се трошат во зборот! Го сакам овој блог…задржи на знаење доаѓа!

 15. ПрисилаОдговори

  Ми се допаѓа вашиот стабилна позиција; не е целосно осудувајќи социјалните медиуми, уште укажувајќи на прашања / тенденција за грешност. Ме потсетува на iLove.

 16. КристинОдговори

  Ви благодариме за споделување! Одлично потсетници за тоа како ние треба да се претпазливи кога станува збор за социјалните медиуми.

 17. СузанОдговори

  Ви благодариме Џесика за овој напис & Ви благодарам патување за објавување на fb, па можев да ја видите & доаѓаат на блог да го прочитате.

 18. розоваОдговори

  Ви благодарам многу за пишување на оваа. Тоа е толку многу остроумен и ми помогна многу во признавајќи дека јас треба да се ограничи време со социјалните медиуми. Многу од работите што сме опишани се сите нешта што може да се однесуваат на. Трошат премногу време на социјалните медиуми не е од корист за мојот дух вашиот блог има навистина го стави во зборови за мене. Повторно благодарение толку многу

 19. Климент MagomboОдговори

  Бог да те благослови за споделување. Јас треба да биде чиста и внимателен во она што го прават онлајн / офлајн. Благодат и мир

 20. АдамОдговори

  Оваа статија ми фати око брзо, бидејќи мојата работа е онлајн и голем дел од тоа е социјалните медиуми. Пред тоа беше мојата работа јас целосно може да се однесуваат на оваа. Тоа навистина може да биде брак време доколку нема самоконтрола. Тоа треба да биде нешто пријде со претпазливост сигурно!

 21. NishaОдговори

  Го видов овој линк на мојот Фејсбук и се плашев да го прочита, бидејќи знаев дека ќе ме осудат и денес реков, “Добро… Дозволете ми да го имаат.” смеење на глас. Само за сè тука е точно за тоа како јас да трошам време на интернет и јас идам да се претпостави дека лицето кое го напишал овој член не би го објави ова ако таа не се бореше со ова себеси на некој начин. Така, тоа е убаво да се знае дека постојат и други луѓе кои ги извршуваат или го носат истиот товар. Во црквата ќе имаат тенденција да се чувствуваат како да не треба да се признае за да работи како оваа, бидејќи ние направивме идејата дека никој друг не се бори со него. Само пред некој ден јас разговарав со мојот сопруг и му кажувам како јас избришани некои апликации на мојот iPod (Да, јас се уште имаат на iPod, а не на iPhone, по избор) бидејќи создаде нездрав / безбожникот размислување. Јас го користам да се игра Home Design каде што може да се создаде твојот сон дома и пак ќе станам толку депресивни со домот во кој живееме. Јас се уште сакаат да играат Мол светот на FB и признал дека маж ми дека ми се допаѓа, бидејќи мојот аватар е некој јас не сум, таа е прилично, слаби, независни и тоа е фантазија која уживам живеат преку. Можеби и јас да звучи чудно или луѓе може да мислат делев премногу, но ова е моето убедување. Ви благодариме за зајакнување на она што го знам преку споделување на вашата сопствена пресуда со нас писател и други commenters.

 22. ChinaJohnsonОдговори

  Јас ќе се бришење на мојот Фејсбук и Инстаграм за некое време. Ова беше мојот повик за будење. Мојот сопруг е ми кажуваше за ова и на discontentment отиде предалеку! Ви благодариме Џесика!

 23. RJОдговори

  Ти благодарам! Јас сум ќе потрае една недела пауза од Фејсбук, Е-пошта, и Instagram и да работат на овие односи сум со луѓе гледам во мојот секојдневен живот.

 24. ТајлерОдговори

  фантастична работи! Јас сум средношколка и дел за ставање на толку многу акции во ретвитови и сака да е така е точно! Дефинитивно мислам дека нивните се некои добри работи што може да излезе на Твитер / Фејсбук, но тоа е за сите, каде што срцето е!

 25. спомнувањето: Дневен богатства | она богатство Христос

 26. THOMASSINGWAОдговори

  Леле фала му на Бога што е напишано за мене,може да давателот на животот секогаш да те благослови и вашата family.Trip отсекогаш бил човек на денови Музиката,writtens итн ме држи awake.we благодарам на Бога за вас

 27. спомнувањето: За љубовта на Лупе

 28. МирандаОдговори

  Навистина добар пост! Социјалните медиуми може да биде малку премногу, но кога гледам души се постигне и тие се сади во црква со нивните семејства и на служба во црквата и во нивната заедница со семејствата.. Тоа е неверојатно за мене.

 29. KeinyaОдговори

  Леле. Ова навистина зборува за мене и јас го цениме. Тоа е толку добро артикулирано и има некои големи совети за начините за да ја одрази. Ти благодарам!

 30. МарџориОдговори

  Ви благодариме за објавување на оваа! Јас сум толку мило што Бог ме доведе до вашиот блог денес, бидејќи јас дефинитивно се потребни за да ја прочитате оваа!

 31. JerdonОдговори

  Обожавам да доаѓаат на овој блог и читање на сите овие страшни мислења од патување и неговата сопруга. Продолжи со добрата работа вие двајца!!! на здравје.

 32. TheMesengerОдговори

  Тоа е sooooo вистина, тоа може да се земе време, далеку од Бога, исто така, нема да се чини дека времето 4 него ќе го отсече се направи на време

 33. KatОдговори

  страшни читање. Мора да се признае, Јас поминувам премногу време гледајќи убави момчиња и доста работи и да бидат фатени од страна на сите овие површни работи на Tumblr дека јас имаат тенденција да им помогнам на Бог настрана. Тоа е тажно, Жално; Јас може да се пристапува кон читање на Неговите зборови и трошење повеќе време со него….Ви благодариме за настроената око!

 34. добротворнаОдговори

  Леле. Мислев дека тоа е добро, бидејќи јас бев само на двете мрежи. Ова дефинитивно ми помогна да си провери. Мислев дека, бидејќи јас не се греши сум во ред, и, се разбира, секогаш постои простор за подобрување.

 35. се скрие одОдговори

  Бог да те благослови за споделување и ви благодарам! Овој пост само ме размислување за тоа време јас се трошат со социјалните медиуми и мрежи. Тоа ми помогна повторно да размислат за она што јас го правам со текот на времето.

 36. милостаОдговори

  Се согласувам со секоја точка. Јас сигурно биле избегнување на Instagram, бидејќи јас најдов себеси се споредуваат себеси на другите девојки таму. Тоа не е добро да се чувствува неблагодарно. Ми се допаѓа да гледа во слатки животни. Смеење на глас
  Се смета за бришење на мојот FB, Instagram сметки многупати. Јас мислам дека тоа е добро за следење на членовите на семејството далеку иако. :)

 37. декор за домаОдговори

  одличен блог! Дали имате било какви совети и финти за земјите аспиранти писатели?
  Јас сум планира да започне свој веб-сајт наскоро, но јас сум малку изгубени за сè.

  Дали ќе предложи започнување со бесплатен платформа како WordPress или се обратите за платени опција? Има толку многу опции таму дека јас сум целосно обземен ..
  Сите идеи? Ти благодарам!