книга Извадок: Не завидувам на клупа

Играв Varsity кошарка во средно училиште. Тоа е сосема точно изјава (освен ако не ме принуди да се дефинираат зборот игра). Јас присуствуваше на мало приватно училиште, а ако сте биле на високи ли место во тимот на универзитетски. Јас многу го сакам играта на кошарката, но јас сум многу подобар во тоа гледа од таа игра. Јас може да казнува играчи и викам "Ајде!"На судии со сите ѕвездички вештина. Но, тоа е колку што тоа оди. Моето училиште имаше ова чудно правило за всушност спортување со цел да дипломираат, иако, па јас бев принуден да се прилагодат и да се откажам мојата глава во срам секој петок навечер.

На трибините секогаш биле полни за почеток игри. Возбудени родителите и учениците, многу од нив пријатели на mine- се појавил да го поддржат тимот. За жал, тие веројатно се направи како многу разлика во играта како што го направив. Јас би поглед во bleachers од време на време, се прашувам што сите луѓе се размислува, особено татко ми. Мислам дека тој сфатил дека и од нас беа само таму за да се види, но јас се случи да имаат подобро место.

Единствениот пат кога всушност го направи врз подот беше на самиот крај на играта-знаете, Кога ќе ја момци се чувствуваат лошо за. Ми се допаѓа да си кажам што ме спаси за оние последните секунди, па можев да се обезбеди победа. Како што се ракуваа со противничкиот тим по последната сирена, Се чувствував како играчите се snickering внатре, кога тие ме погледна и рече:, "Добра игра."

Кога ќе се појави од соблекувална по мојата туш, никој не сакаше слика со мене. Никој од средно училиште деца погледна на мене. Никој од двете тим ми завидуваат. Зошто? Бидејќи јас бев повеќе Спајк Ли од Мајкл Џордан. Јас бев фан облечен во маичка. Јас бев човекот кој никогаш не го направи во играта, и никој не завидува на benchwarmer.

Се во играта

Јас не секогаш може да се сеќавам некој снимањето преправам воздух скокач и повикувајќи го името на некоја непозната улога плеер. Оние момци се уште професионалци, Но, ако сакате, може да трговија места со кошаркар, тоа е обично стартер, човек кој е таму од врвот-оф финалето на сирена. Вие никогаш нема да заборавам кога Јордан вклучен раце во воздух или кога Реј Ален погоди дека три со звукот на сирената. Тоа се момци сакате да биде. Тие се во акција на овие клучни моменти, не само spectating. Но поради некоја причина ние го правам спротивното, кога станува збор за живот. Секој сака да биде benchwarmer.

Што мислам со тоа? Ако се појави на еден типичен колеџ кампусот и интервјуирани учениците за нивните цели за семестар, не би се слушне многу за живеење на кралот. Ќе се слушне повеќе за избезумено се забавуваат од играње улога во големата приказна. Можеби ќе ги слушнам некои 7:00 изутрина. логика. Јас сум подготвен да се претпостави дека ќе добијат слични одговори во средно училиште или деловна зграда. Сите од нас имаат цели и желби, но Бог не е секогаш во нив.

Се надевам дека ќе не се она што сакам да кажам дека како осудувањето осуда. Јас не сум филмски критичар троши на дејствување; Јас сум актер во споредна улога се обидува да добие моите редови право исто така. Јас би се лаже ако јас реков да се следи Исус секогаш ни се чини привлечно. Правото да не секогаш се чувствува во право.

Се сеќавам на времето, наскоро откако ќе се приклучи на вработените во мојата црква, кога сите мои пријатели се случува да се изврши со неверојатна музички фестивал. Сакав да има толку лошо, но не можев да го направи тоа затоа што тоа падна во текот на првата недела од мојата нова работа. Морав да се борат со завист во моето срце. Особено кога ги видов објавување на слики на интернет на нивните неверојатни искуства.

Понекогаш се чувствуваме на тој начин со животот. Тоа е лесно да завист на другите, особено кога тие се прави нешто големо како и моите пријатели се прави. Но, дури и кога знаеме луѓе живеат во ред, ние понекогаш се најдеме копнеж да им се придружат. И тоа го прави да се следи Исус се чувствуваат како да се извадени од играта, не се во subbed. Но, зошто ние им завидуваат на другите и да се претпостави ние си пропуштаа на нешто?

Зошто мислиме дека ние сме недостасува OUT?

лош вид

Еден од проблемите е тоа што може да се види само она што е во право пред нас. Ние го пропушти големата слика. Тоа е како на камерата кога работи пред се во фокусот и се што е зад него е матно. Ние треба да се прилагоди на нашите објективи па целата слика ќе стане јасно.

Таму не е еден човек на оваа земја кој не се борат за да се види јасно. Тоа е една од последиците на нашите грешни срца. Но, кога ќе се фрли младост во равенката, дека додава до катастрофа. Еден-годишниците се борат да одиме и, и дваесет- somethings се борат за да ја видите и.

Не е изненадување. Тоа е дел од она што значи да се биде млад во паднатиот свет. Нашите животи се кратки и видовме само толку многу. Тешко е да се замисли целата загатка кога сте виделе само три парчиња. Ова не значи дека ние треба да се камшикуваат во срам; но тоа не значи дека треба да бидеме свесни, бидејќи грешните кратковидоста може да доведе до катастрофа.

Сте се обиделе ли некогаш возење во снежна бура? На Божиќ, по моето прво дете е родено, ужасна снежна бура погоди како што јас и жена ми возеше назад до Вашингтон од Питсбург. Снегот совладан фаровите на нашата SUV и падна толку брзо што бришачите на шофершајбната не може да се задржи со неа. Ми стави на Запалената, побеле како нервозно ја зафати тркало; Сфатив дека животот на мојата сопруга и син биле во моите раце.

Јас бев напната. Јас може да се види само неколку инчи пред моето лице, па јас буквално не знаев каде одам. Јас не знам што беше пред, и јас само мораше да се надевам дека сите ќе работат надвор. Тоа не е добро чувството. Не можев да се види дали има автомобил застана пред или лице кое си го брише неговите прозорци во тргни-застани сообраќај.

Јас дури и не ги спомнав масна патишта уште. Притискање на Вашите сопирачки наменети вашиот автомобил се лизна како дете носи чорапи на плочка кат. Може да се разбере зошто тоа беше најмалку мојот омилен возење некогаш. Бев избрзан и во лизгава место.

Дали некогаш сте размислувале за тоа како катастрофални кратковидоста може да биде во нашите животи? Ако се направи само одлуки врз основа на она што е во право пред нас, ние сме обврзани да се кандидира во опасност. Премногу од нас се обидуваат да ги живееме нашите животи, без разлика на она што се случи подоцна.

Опивање на забава може да се чини како добра идеја во моментот, но тоа е нечесно спрема Бог и да доведе до глупави одлуки. Спиење со вашиот дечко или девојка може да изгледа како победа во моментот, но тој вид на интимност никогаш не требаше да се ужива со разлика од единствена заедница на бракот.

Ние ќе се нурне во овие видови на одлуки повеќе како што одат преку книгата, но поентата е, ние треба да се размислува големата слика. Секоја одлука правиме е еден мал дел од еден поголем мозаик. И без да гледа во големата слика за повикување, ќе се одржи на парчиња правилно во секое време. Трагично е тоа да се богатство момент во времето повеќе од еден цел живот.

*This is an excerpt from the third chapter of Trip’s new book, Пораст. Не заборавајте, кога ќе се пред-цел да се зголеми за јануари 26, ќе добиете еден куп на подароци за слободен, вклучувајќи бонус трака која не се направи тоа на албумот. Тука се и сите детали за да ги откупи вашиот подароци: http://risebook.tv/preorder

АКЦИИ

11 коментари

  1. NkondelinaChilesheОдговори

    The last sentence got me. Its tragic to treasure a moment in time more than an entire lifetime. The former is almost always a product of envying where otheres are in life. Let’s thank God for where we are. There’s a reason why we are there. Сепак, we need to acknowledge him through it all.

  2. TerrellОдговори

    Пат Ли, I lost my way along my Journey serving the lord. I grew up a Christian, but moved away from its teachings. It wasn’t until I listened to your Good Life album and couple of sermons of youtube that steered me back in the direction of the Lord. I want to say thank you my brotha.

  3. tamsynОдговори

    Dearest Trip. A fine leader. Your story reminded me of the beauty I’ve found in my relationship with Jesus and how important the tiny decisions will continue to frame my destiny. We are destined to be a reflection of Royal Jesus. May every reader find the treasures in this royal treasure box called RISE. Prayers all the way from Cape Town, South Africa.