Book Fragment: Mos Envy stol

Kam luajtur Varsity basketboll në shkollë të mesme. Kjo është një deklaratë plotësisht e vërtetë (nëse nuk detyrojë mua për të përcaktuar të luajë fjalën). I ndoqi një shkollë të vogël privat, dhe në qoftë se keni qenë një i lartë ju mori një vend në ekipin e universitetit. I love lojë e basketbollit, por unë jam shumë më mirë në shikuar atë se duke luajtur atë. Unë mund të ndëshkoj lojtarët dhe të bërtas "C'mon!"Të gjyqtarëve me të gjithë-yll aftësi. Por kjo është aq sa ajo shkon. Shkolla ime kishte këtë rregull të çuditshme në lidhje me të vërtetë duke luajtur sportive në mënyrë që të diplomuar, megjithëse, kështu që unë u detyrua të përshtaten dhe të rri kokën në turp çdo natë e premte.

Qëndron ishin gjithmonë plot për lojëra në shtëpi. Prindërit e ngacmuar dhe studentët-shumë prej tyre miq të minuara ka treguar deri për të mbështetur ekipin. Mjerisht, ata ndoshta e bëri aq shumë për një ndryshim në lojë si unë. Unë do të shikim në stadium nga koha në kohë, pyesin se çfarë të gjithë njerëzit ishin duke menduar, sidomos baba im. Unë mendoj se ai e kuptoi se ne të dy ishin vetëm atje për të parë, por ka ndodhur që të ketë një vend më të mirë.

E vetmja kohë unë në fakt e bëri atë mbi dysheme ishte në fund të lojës, ju e dini, kur ata vënë në një vajzë që ata të ndjehen keq për. Më pëlqen të them vetes që më shpëtoi për ato sekondat e fundit kështu që unë mund të sigurojë të fitojë. Siç kemi shtrënguan duart me ekipin kundërshtar pas zile e fundit, Ndjeva si lojtarët u snickering brenda kur shikoi mua dhe tha, "Lojë e mirë."

Kur kam dalë nga dhomat e zhveshjes pas dush tim, askush nuk e donte një foto me mua. Asnjë nga fëmijët e shkollave të mesme shikuar deri me mua. Askush në të dyja ekip zili mua. pse? Sepse unë kam qenë shumë Spike Lee se Michael Jordan. Unë kam qenë një tifoz i veshur me një triko. Unë kam qenë djalosh i cili kurrë nuk e bëri atë në lojë, dhe askush nuk e ka zili e benchwarmer.

Të marrë në lojë

Unë nuk mund të kujtohet ndonjëherë dikë të shtënat një bluzë ajrit pretendojë dhe duke bërë thirrje nga emri i një lojtar i panjohur roli. Ata djemtë janë ende profesionistë, por në qoftë se ju dëshironi ju mund të tregtisë vende me një lojtar basketbolli, kjo është zakonisht motorino, djalosh i cili është atje nga tip-off me zile përfundimtar. Ju kurrë nuk do të harrojmë, kur Jordan kaloi duart në ajër ose kur Ray Allen goditi se tre në sirenë. Ata janë djemtë që duan të jenë të. Ata janë në veprim në ato momente kyçe, jo vetëm spectating. Por, për disa arsye që ne bëjmë të kundërtën kur është fjala për jetën. Gjithkush dëshiron të jetë një benchwarmer.

Çfarë dua të them me këtë? Nëse ju ka treguar deri në një kampus tipike kolegj dhe intervistuar studentët në lidhje me qëllimet e tyre për semestrin, ju nuk do të dëgjoni shumë për të jetuar për Mbretin. Ju do të dëgjoni më shumë për argëtim pamenduar se duke luajtur një rol në historinë e madhe. Ndoshta ju do të edhe të dëgjoni disa 7:00 jam. logjikë. Unë jam i gatshëm për të marrë ju do të merrni përgjigje të ngjashme në një shkollë të mesme apo një godinë zyre. Të gjithë ne kemi qëllime dhe dëshira, por Perëndia nuk është gjithmonë në to.

Unë shpresoj se ju nuk do të marrë atë që unë jam duke thënë se si dënim gjykues. Unë nuk jam një kritik filmi trashing të vepruar; Unë jam një aktor mbështetës duke u përpjekur për të marrë linjat e mi drejtë shumë. Unë do të gënjeja nëse unë tha, Jezusi gjithmonë duket tërheqës. E drejta nuk gjithmonë ndjehen të drejtë.

Më kujtohet një kohë, shpejt pasi unë u bashkua me stafin në kishën time, kur të gjithë miqtë e mi ishin duke shkuar për të kryer në një festival muzikor të pabesueshme. Doja të jetë atje aq keq, por unë nuk mund të bëjë atë, sepse ajo ra gjatë javës së parë të punës sime të re. Unë kisha për të luftuar zili në zemrën time. Sidomos kur i pashë duke postuar foto online përvojat e tyre të mahnitshme.

Ndonjëherë ne ndjehemi në këtë mënyrë me jetën. Është e lehtë për të zili të tjerët, sidomos kur ata po bëjnë diçka të madhe si miqtë e mi ishin duke bërë. Por edhe kur ne e dimë njerëzit janë duke jetuar gabuar, ne nganjëherë gjejmë veten dëshirë e madhe për t'u bashkuar me ato. Dhe kjo e bën në vijim Jezusi ndjehen si duke marrë jashtë lojës, Nuk u subbed në. Por pse nuk kemi zili të tjerët dhe të marrë ne jemi të humbur në diçka?

PSE mendojmë se jemi të humbur?

shikimi i keq

Një nga problemet tona është se ne vetëm mund të shohim se çfarë është e drejtë para nesh. Ne humbasë foto e madhe. Është si një aparat fotografik, kur gjërat përpara janë në fokus dhe çdo gjë pas është blurry. Ne kemi nevojë për të rregulluar lente tona në mënyrë tërë fotografia do të bëhet e qartë.

Nuk është një person në këtë tokë që nuk luftojnë për të parë në mënyrë të qartë. Kjo është një nga pasojat e zemrave tona mëkatare. Por kur ju hedhin freski në ekuacionin, ajo shton deri në katastrofë. One-vjeçarë të luftojnë për të ecur mirë, dhe njëzet- ca luftojnë për të parë të mirë.

Kjo nuk është për t'u habitur. Kjo është pjesë e asaj që do të thotë të jesh i ri në një botë të rënë. Jetët tona kanë qenë e shkurtër dhe ne kemi parë vetëm kaq shumë. Është e vështirë të imagjinohet gjithë mister kur ju kam parë vetëm tre pjesë. Kjo nuk do të thotë që ne duhet të shes veten me turp; por kjo do të thotë që ne duhet të jenë të vetëdijshëm, sepse shortsightedness mëkatar mund të çojë në katastrofë.

A keni provuar ndonjëherë duke udhëtuar në një stuhi dëbore? Krishtlindjeve pasi fëmija im i parë ka lindur, një stuhi dëbore e tmerrshme goditi si gruan time dhe unë çuan përsëri në DC nga Pitsburg. Bora mbizotëronin fenerët në SUV tonë dhe ra në mënyrë të shpejtë që wipers xham nuk mund të të mbajtur me të. knuckles mia tëri i bardhë, si unë me nervozizëm kapluar rrota; Kuptova jeta e gruas dhe djalit të ishin në duart e mia.

I ishte e tensionuar. Unë mund të shoh vetëm një inç pak para fytyrës sime, kështu që unë fjalë për fjalë nuk e di se ku po shkon. Unë nuk e di se çfarë ishte në krye, dhe unë vetëm kishte për të shpresoj se të gjithë do të punojnë jashtë. Kjo nuk është një ndjenjë e mirë. Unë nuk mund të shoh nëse ka pasur një makinë ndaloi përpara ose një person fshirje off dritaret e tij në stacionin e-dhe-te trafikut.

Unë nuk e kam përmendur edhe rrugët shkëlqyeshëm ende. Goditur frenat tuaj do të thotë makina juaj shkau si një fëmijë i veshur me çorape në një kat tjegull. Ju mund të kuptoj pse kjo ishte pak e preferuar drive time ndonjëherë. Unë kam qenë dritëshkurtër dhe në një vend të rrëshqitshëm.

A keni menduar ndonjëherë për mënyrën se si shortsightedness katastrofike mund të jetë në jetën tonë? Nëse ne vetëm të marrë vendime bazuar në atë që është e drejtë para nesh, ne jemi të detyruar për të kandiduar në rrezik. Shumë prej nesh janë duke u përpjekur të jetojmë pa lidhje për atë që ndodh më vonë.

Duke u dehur në një parti mund të duket si një ide e mirë në këtë moment, por ajo turpëron Perëndinë dhe çon në vendime idiote. Fjetur me të dashurin apo të dashurën tuaj mund të duket si një fitore në këtë moment, por kjo lloj intimiteti nuk ishte menduar të jenë të gëzuar përveç bashkimi unike e një martese.

Ne do të zhyten në diskutim për këto lloje të vendimeve më shumë si të shkojmë nëpër libër, por çështja është, ne duhet të mendojmë foto të mëdha. Çdo vendim i kemi bërë është një pjesë e vogël e një mister të madh. Dhe pa kërkuar në foto e madhe për referencë, ne do të vendosin copat gabimisht çdo kohë. Është tragjike për thesar një moment në kohë më shumë se një jetë të tërë.

*This is an excerpt from the third chapter of Trip’s new book, ngrihem. Don’t forget, kur para-qëllim Ngritja nga janar 26, ju do të merrni një bandë e dhuratave për të lira, including a bonus track that didn’t make it on the album. Këtu janë të gjitha detajet që të shpengosh dhuratat tuaja: http://risebook.tv/preorder

AKSIONET

11 comments

 1. Emanuelpërgjigje

  I am a big music fan of yours but I had no idea you could write so good. May God keep bless you> Btw I am from Suriname. Bless up

 2. NkondelinaChileshepërgjigje

  The last sentence got me. Its tragic to treasure a moment in time more than an entire lifetime. The former is almost always a product of envying where otheres are in life. Let’s thank God for where we are. There’s a reason why we are there. megjithatë, we need to acknowledge him through it all.

 3. Kiggundu brianpërgjigje

  Uau…!!! love this as your music always inspires me and just can’t wait gettin to this but how down here in Uganda Africa!.May the lord bless you

 4. Terrellpërgjigje

  Trip Lee, I lost my way along my Journey serving the lord. I grew up a Christian, but moved away from its teachings. It wasn’t until I listened to your Good Life album and couple of sermons of youtube that steered me back in the direction of the Lord. I want to say thank you my brotha.

 5. tamsynpërgjigje

  Dearest Trip. A fine leader. Your story reminded me of the beauty I’ve found in my relationship with Jesus and how important the tiny decisions will continue to frame my destiny. We are destined to be a reflection of Royal Jesus. May every reader find the treasures in this royal treasure box called RISE. Prayers all the way from Cape Town, Afrika e Jugut.