Може Xians Забавувајте?

христијанин значи да стане крајот на мојата забава? Тоа е интересно прашање и мислам дека фер да се бара. Има одредена слика на христијанството тоа е често насликани. Кога луѓето мислат на Христијанството, тие мислат на различни нешта. Некои мислат вреска ТВ проповедник, други сметаат бели човек во костум или стари црно баба во голема црква шапка. Некои мислат дека политичките конзервативци или оние луѓе кои не сакаат науката. Но, многу малку луѓе мислат дека христијанството и мислам: еј, тоа ќе биде забавно нешто да се направи! Да стане христијанин не изгледа забавно да се луѓе.

Христијанството има добивано и репутација како Killjoy. Тоа е нешто за здодевни луѓе и стари лица. Еден рапер во песна вели, "Ако се исплашени, потоа оди во црква. "Очигледно христијански цркви се за срамежливи, исплашени панкери. Луѓето мислат дека станува христијанин значи дека треба да носат костуми и долги фустани, и да ја слушам лоши христијанската музика, и престане да биде кул. Најпрво, некои од y'all не се излади на прво место, но тоа е друга приказна.

Јас само гледав оваа Ja Rule интервју вчера. Тој зборува за своите искуства со цркви. Во неговото искуство цркви секогаш велеше дојде како сте, но никогаш не значеше. Тој никогаш не се чувствуваат добредојдени. И кога луѓето прашав дали тој прифати Христа во својот живот, тој рече дека не е подготвен. Тој смета дека значи дека тој мораше да се направи евиденција Евангелието сега. Сликата што му го дала на христијанството беше еден каде што требаше да се промени сè за себе; ти мораше да го запре уживање во сето она што сте биле ужива. Како да стане христијанин е последното нешто што би направиле ако си сакал да уживаш!

Што е Забава?

Еве како забава е дефинирано во речникот. забавата е: Еден извор на уживање, забавни, или задоволство. Нема сомнение дека станува христијанин значи дека вашето разбирање и искуство на задоволство, забавни, и задоволство да се промени. Ако се прашувате дали тоа може да остане иста, тоа не може. Нема сомневање дека станува христијанин промени начинот на кој гледате живот.

Прашањето е: тој се ви помогне или боли вашата забава? Е Христијанството, непријателот на вашето уживање, забавни, и задоволство? Или, пак, да ви помогне да се доживее уживање, забавни, и уживање во нивната вистинска смисла? Дали сите во нашата култура го добиле право? Се христијанството и забава на спротивните краеви на спектарот?

Мислам дека една од причините зошто луѓето зборуваат за христијанството овој начин е поради начинот на кој христијаните се портретирани во медиумите. Секој христијанин човек во некој филм или ТВ шоу е најлошата. Тие имаат оценувачки и старомоден. Луѓето неправедно карикатура многу христијани и им даде внимание на повеќето смешни работи.

Втората причина е затоа што некои христијани и оние кои се нарекуваат себеси христијани им даде исклучи дека вибратор. Тие придонесуваат за стереотипот. Некои христијани навистина не уживаат ништо и тие го обвинуваат за Бог, како да е негова вина.

Значи она што го мислам? Имам два одговори на прашањето за вечерва. христијанин значи да стане крајот на мојата забава? Мојот прв одговор е: Не

јас. Не - да стане христијанин не значи крај на вашата забава

Ако навистина мислите дека за тоа, тоа е чудно прашање да се постави. "Дали да стане христијанин значи крај на уживањето, забавни, и задоволство во мојот живот?"Тоа кажува нешто за Бог да го побара тоа прашање. Ако се биде христијанин значи да се следи Божји преку верата во Христа, а потоа да го парафразирам прашање тоа е барање: Дали Бог сакате да имате не-пријатно живот? За да се одговори да кажува нешто невистинито за Него. Тој е Создателот на сите живот. Се разбира, тој сака да уживаат во животот, кој Тој го создал.

Тоа е како да прашуваш дали Џеј-Зи или Кендрик Ламар сака да го мразат неговиот најнов албум. Тој сака да страдаат само преку него и да го мразам? Или, како Стивен Спилберг сакал да го мразат својот филм, или тој сакаше да доза исклучен затоа што толку многу го мразеше Линколн. Па се разбира, не! Тие тоа го направија, делумно, така што другите ќе уживам.

Животот се менува, затоа што тоа не е само некој вид на забава, но постојат сличности. Она што го знаеме од Светото Писмо е дека Бог е добар Бог. Тој го создал животот. Тој не направи според Неговиот образ и Тој сака да проживее животот со полни гради. Тој сака да ужива во животот и го фалат за тоа.

Доказ

Не постои ништо во Библијата дека укажува на тоа дека Бог не ни сакаат да уживаат во нашите животи. Кога ќе ја читаат Библијата, кои едноставно не е на сликата ви се случува да се добие. Начинот на кој луѓето зборуваат за христијанството ќе мислам имаше еден стих каде што Исус вели, "Ако ме следат, мора да биде мизерен, мразам се што, и повлечете други со тебе. "Но, вие нема да најдете било стихови како што.

Наместо тоа ќе го најде Бога, нас кои сакаат да уживаат во нашите животи. Одам да го прочитате неколку пасуси кои мислам дека ова да го.

Луѓето мислат дека Бог сака да нè чува од добри работи, но тоа е лага. Слушајте Џејмс 1:16-17.

Не се измамени, мили мои браќа. Секој добар дар и секој совршен дар е одозгора, како слегува од Таткото на светла со кого нема промена или сенка поради промена. (Џејмс 1:16-17)

Бог не се обидува да нè чува од добри работи; Бог е Дарител на сите добри нешта. Тој е извор. Тоа е како децата во сиропиталиште прашуваат дали луѓето кои плаќаат за засолниште и облека сакате добри работи за нив. Тие плаќаат за сè, па што мислите? Тоа е нелогично прашање.

Бог ги создаде пријателство и бракот. Бог го создал насмеани и смеа. Овие се сите дарови од Бог. Така да се однесува како тој не сака ни да уживаат во нив е смешно.

Што е со Исус? Дали тој има нешто да се каже за оваа? во Јован 10, Самиот Исус во спротивност со лажните учители. Овие лажни учители доведе на погрешен пат; тие се лоши пастири. Исус ги нарекува крадци.

"Крадецот доаѓа да украде, убие, и да ги уништи. Јас дојдов за да имаат живот, и да го имаат во изобилие. " (Џон 10:10)

Со тоа се уриваат она што луѓето често велат дека во нашата култура. Тие мислат дека Бог сака да го украдат. Крадат нашата радост, среќа, и слободна волја. Дека Бог сака да ни го убие и да ни ја повлечете надолу. Но, Исус вели:, Тој дојде да се даде е изобилен живот или со полно работно живот. Тој сака да ги живееме нашите животи на целосна. Ќе зборуваме повеќе за тоа подоцна.

во Псалм 16, Дејвид е да разговараат со Бога и тука е она што вели тој.

"Ти се направи познат на мене патот на животот; во ваше присуство има полнотата на радоста; оддесно се задоволства засекогаш повеќе. " (Псалм 16:11)

Така доаѓа поблиску до Бога не води до здодевен тага, тоа води до радост. Не само било радост, но полнотата на радоста. А тука се и задоволства. А не пет минути или пет години на задоволство, но задоволства за секогаш.

Јас би можеле да одат за дена со стихови вака. Христијанството не е непријател на уживањето, забавни, и задоволство. Тоа е, всушност, на патот кон вистинско уживање, забавни, и задоволство.

вистинска радост

Минатата недела, мојата сопруга и јас отидов да го видам Гравитација во IMAX 3D. Да знаете што тие ви даде овие големи clunky чаши се стави на. Но, што ако, наместо на оние очила ние донесе сонот маски од дома? Вие знаете оние работи што се стави на како очила кои го блокираат сите светлината? Вие не гледам ништо друго освен темнина.

Што би се случило ако наместо 3D очила ќе стави на маски за спиење? Ние би го пропушти целиот филм. Но, бидејќи ние се стави на оние 3D очила тоа беше неверојатно. Тоа беше како да сме во филмот. Бев држење пијалок, па тоа не лебдат во воздух. Работи е околу нас. Работи доаѓа во нас. Очилата донесе тоа искуство на животот.

Ние ги третираме Бог, како што тој се обидува да ни го предаде тој сон маска во филмовите, кога навистина тој се обидува да ни го предаде на 3D очила. Тој не се обидува да ја блокира нашата радост, и ни остави во мрак. Тој сака нашата радост е да се подобри и целосно. Тој сака да ужива во животот како што беше со цел да се ужива. За жал, ние не секогаш знаат што изгледа дека.

Нашиот проблем е дека ние сме под впечаток дека забава значи прави што и да се чувствувате како во секој даден момент. Но, ако ние навистина мислиш за тоа, сите од нас знаат дека е лоша идеја. Кој сака да биде роб на сето она што се чувствувам како прави? Ние сме непостојана.

Мојот син сака да се забавуваат и тој смета дека се држат својот прст во штекерот е најдобар начин да го направите тоа. Тој треба водство од мене. И ако син ми се случува да се забавуваат, наместо на умирање, тој мора да ми верувате. Тој смета одење надолу по скалите изгледа забава. Но, како возрасен, Знам дека тој не оди добро и тој ќе роша надолу.

Бог е Творецот на животот и Тој знае. сите ние ќе признаеме дека не сме сезнаен. Постојат работи кои не ги разбираме. И бидејќи ние сме грешници, ние цениме погрешни работи. Ние треба да му верувате на Бога и Неговиот карактер.

Некои луѓе мислат, "Тоа звучи убаво, но Бог ги има сите тие заповеди кои ни кажуваат да не се направи забава работи." И во право си; Постојат команди која ни забрани од некои работи. Но, тоа е, така што нашите забавата ќе бидат уништени?

Тоа ме доведува до мојата втора одговор на ова прашање. христијанин значи да стане крајот на мојата забава? Вториот Мојот одговор е: Понекогаш.

II. Понекогаш – По Исус ќе значи крај на некои од нашите Забава

Не сакам да те измами. Да стане христијанин значи дека ќе треба да се негира. Постојат работи кои ќе уживате во кои се лоши за вас, работи кои на долг рок украде радост, наместо на давање на.

Пијанство чини забавен, но води кон глупави одлуки. Секс пред брак се чини забава, но дека длабоко ниво на интимност никогаш не требаше да се ужива со разлика од тоа доживотна обврска под Бог. Тоа е најдлабок начин можете да си подарите на некој друг. Понекогаш лежи чини дека тоа води до забава, но тоа ни и други штети.

Како што веќе сте го призна, Бог ги создаде сите на животот и знае како тоа би требало да се ужива. Неговите заповеди се за наше добро. На десната страна се задоволства за секогаш. И кога го непослушни, ние се движат подалеку од вистинска радост. Бог не нè чува од добриот живот; ние се држиме понастрана од добриот живот кога го непослушни.

И како љубовен чин Исус не повикува да се негира.

А тој им рече на сите, "Ако некој сака да оди по мене, нека се одрече од себе, и да ги преземат својот крст секој ден, и врви по Мене. " (Лука 9:23)

Што значи тоа да се негира? Негирајќи себе значи велејќи дека нема да се. одбивајќи себе. Отфрлајќи она што природно сакаат да се направи.

Ова не звучи убаво и меки. Вие веројатно нема да се стави тоа на белег картичка. Ова не е многу охрабрувачки за учениците. Дали Исус е само да се контролира, а тоа значи и навреда?

Ако бевме совршени, бара од нас да се одрече од себе би било смешно. Ако секогаш биле добри и мудри бара од нас да се одрече од себе ќе биде чудно. Но, ако ние сме недостатоци бара од нас да се одрече од себе е полн со љубов. Ако ние сме заведени и збркана, бара од нас да се одрече од себе е корисно.

Вие не може секогаш да се доверите на себе. Постојат работи кои ќе уживате во кои се лоши за вас. Колку пати сте се донесоа одлуки кои се чинеше забавно, но мораше да се справи со последиците подоцна?

Исус вели, ако сакате да ме следат, мора да се запре по себе. Тоа е како да прашуваш некој за насоки. Ако сфатите сте биле случува на погрешен начин, и да побарате некој да ви помогне, не може да се насочи на вашиот пат. Се следи Исус во една смисла, признавајќи дека сте изгубени и има потреба од некој да ве упатат. Значи Исус вели, нека оди. Дај ми го воланот. Вие сте си ми се дадени. Јас сум мајстор. Јас сум лидер. Тоа е она што значи да се дојде по мене.

Ако жена ми рече, Ако сакате да се биде маж ми ќе мора да се негира и нека Ме следи. Ќе ми биде како нели? Ако син ми рече дека… Јас навистина би бил изненаден, бидејќи тој не може да се зборува. Ако претседателот на САД рече дека, Јас би го одбие. Дури и ако мојот свештеник изјави, одрече себе си и го направи она што го велам, без разлика што е тоа, Би одат во друга црква. Зошто? Затоа што не сакаат да се даде на кормилото на мојот живот целосно во текот на друг грешниот човек. Тоа е смешно. Тоа не ми помогне. Тие не можат да водат мојот живот совршено или. Тие имаат свои проблеми.

Но, Исус Христос не е уште еден грешен човек. Тој е свето, Тој е мојот Творец, и Тој умрел за грешниците може да се помири со Бога. Тој е сигурен. Тој знае што треба да се погледне во мојот живот како. Тој не се злобниии, Тој ме сака. Да се ​​биде христијанин значи дека ќе се регистрирате за да се каже не на себе понекогаш.

Ако не сте велејќи дека нема да се редовно, треба да се запрашате дали сте навистина се следи Исус. Бидејќи ние сме во ред редовно и ние треба неговата помош.

Пример на Соломон

Еден од realest книги во Библијата е книга Проповедник. Тоа е веројатно напишан од Соломон. Во тоа, тој зборува за тоа колку е сè е бесмислено. Бидејќи тој имаше многу на сè, тој зборува од искуство. Еве што тој рече.

"Оној кој сака пари нема да бидат задоволни со пари." (Проповедник 5:10)

Па може да се земе овој, како тука ќе одиме. Тие ја мразат сето, вклучувајќи ги и парите. Бог не сака мене да уживам во тоа. Или можете да го видите како Бог да те штити од потера по нешто што никогаш нема да ви ги задоволи

Слушајте што вели тој подоцна:

Секој исто така, на кои Бог им дал на богатство и имот и моќ да уживаат во нив, и да го прифати многу му и се радуваат на својот труд, дека тоа е Божји дар!. Тој нема да се сеќавам на многу денови од својот живот, бидејќи Бог го остава окупирана со радост во срцето. (Проповедник 5:19-20)

Дали е тоа контрадикција? Уживајте пари? Мислев дека рече дека нема да ви ги задоволи. Бог дава радост, а не пари. Парите не ви ги задоволи, тоа само ве тера да сакате повеќе пари. Тоа е глупаво да се живее за тоа. Можете да уживате во нешто, без кои живеат под лажна претпоставка дека ќе ги задоволи вашата душа. Бог се обидува да се заштитиме.

Нашиот проблем е дека ние сакаме да се поклони на подарок наместо Дарителот, Создавање наместо на Создателот. Ние сакаме да се поклони на платно, наместо на сликарот, страниците наместо авторот. Ние сакаме да продолжиме пари, наместо на оној кој ги обезбедува сите работи. А Исус не повикува да се негира дека и да го следам.

Христијаните не се тргуваат забава за здодевноста, или радост за тага. Тие тргување привремено радости, за вечен радости. Тие тргување смртоносна радости, за живот даваат радости. Тие тргување минливи, непостојана радости, за стабилен, рок солидна радости.

III. Како да ја уживајте во работи со право?

Ние живееме со вера во нашиот Творец.

Сите живееме со вера

Без разлика дали сме свесни за тоа или не, сите ние сме луѓе на верата. Секое човечко суштество. христијаните, муслиманите, Хиндусите, будистите, агностиците, Атеистите-сите нас живее преку вера, живееме во светлината на она што ние веруваме во секој даден момент. Оние од вас кои се спортисти практикуваат навистина тешко. Зошто? Затоа што верувам дека тоа ќе ве натера да се подобри во вашиот спорт. Или како за овој? Некои од вас се стави на адреса во Google Мапи да добие места. Зошто? Затоа што се верува дека вашиот телефон ќе ви даде право насоки. Ако се верува на вашиот телефон ќе ви трик, што мислам дека мојот не понекогаш, вие не би го користеле. Јас би можеле да одат на и. Но сите ние живееме со вера.

Мислам дека добар живот живее преку вера во добар Бог. Тој ни кажува како да уживаат во Неговото создание право. Тој нè води до радост.

Секое време да се однесуваме ништо друго освен Бога како цел сама по себе не си го ужива правилно.

Не е доволно забавно е

Но, можеби мислите, Јас не го сакаат тоа. Сакам да се забавувам. се забавуваа, уживање во себе не е целиот живот е околу. Ако мислите дека тоа е, ти си во за нешто страшно. Ако се изгради вашиот живот врз темелите на забава, тоа ќе се тркалаат надолу кога животот е тежок,. забава, се забавуваа, уживате во моментов не е доволно. Зошто да не одат по вечната радост?

И тоа не е доволно да се чека до подоцна. Зошто да чекате да почне да живее? Стоп брка лажни нешто и да почне си поигруваше со вистинска работа.

Тоа е како неа НБА, затоа што повеќе би сакал да игра во НБА 2K на PlayStation. Стоп брка лажни работа, и да ги прифатат вистинската работа што е на располагање. C.S. Луис изрази слично чувство кога го рече тоа,:

“Ние сме половина срце суштества бидам измамен околу со пијалок и секс и амбиција кога бесконечна радост ни понуди, како неуки дете кое сака да оди на правење пити од кал во сиромашен кварт, бидејќи тој не може да се замисли што се подразбира од понудата на одмор во морето. Ние сме премногу лесно задоволство” - C.S. Луис, Тежината на славата

Порано мислев дека животот е сите овие минливи задоволства. Потоа станав христијанин. Имаше работи кои јас ги прочитав на почетокот како христијанин, кој срушен мојата стара слика на добар живот. Еве еден пример.

Да умре е добивка

Сите од нас слушнале луѓето зборуваат за смрт од време на време. Ние сме слушнале луѓе велат, "Ништо во животот е сигурен, но смртта и даноците.", Изјави еден популарен рапер, "Се обидувам да се победи живот причина јас не може да измамник смртта". Луѓето да сфатат дека смртта не може да се избегне. Но, како млад христијанин, Јас го прочитав стихот за смрт во Библијата дека беше како ништо што некогаш сум го слушнале пред. Апостолот Павле зборуваше за смртта на некој чуден начин. Павле не само велат дека смртта е сигурна, Тој го зеде еден чекор понатаму. Тој рече, "Да умре е добивка." Што!?

Смртта е кога вашиот мозок, срцето, и вашите бели дробови да престане да прави својата работа. Смртта значи склучување на живот и одвојување од членови на семејството. Смртта значи работат на вашиот живот е над. За разлика од другите нашите испитувања, смртта е, за лице кое умира, буквално "крајот на светот"– На крајот на оваа и онака. Па како што смртта е можно да биде добивка? Не можам да се прават пари кога ќе умрам? Не можам да ја зголеми мојата статус кога ќе умрам. Тоа едноставно не се вклопуваат со мојот стар поглед на добар живот.

Па, со цел за мене да се разбере она што Павле го подразбира под овие четири зборови-да умре е добивка-морав да разбере четири, кои дојдоа во право пред нив. во Филипјаните 1 Павле објаснува зошто тој се чини дека е во ред со било кој останат живи или умираат во рацете на своите прогонители. Тој пишува во стих 21, "Живее Е Христос. "Со овие зборови, апостол ми кажа она што животот е навистина за сите- а не пари, не мојата работа, дури и не на семејството- но Исус. Како може да ми егоцентричен, статус опседнат светоглед преживее до вистината?

Животот нема значење освен Христос, бидејќи Христос е она што е за сите. Затоа за да уживаат во работите со право, ние треба да ги уживаат во начинот на кој сведочи за тоа дека вистината.

Сè што е подобро кога се ужива во контекст беше замислена да биде. Кога ќе се третираат нешто како самиот крај тоа не е во ред. Ние треба да ги како средство за крајот на Божјата слава.

Треба ли само имаат секс со повеќе жени што е можно? Или дури само кој сте во блиски односи со? Сексот е најдобро да се служи во брак завет. Две лица посветени еден на друг за остатокот од својот живот, не оди никаде. Нема потреба за несигурност, нема срам. Пријателство е најдобро да се ужива во овој контекст. Има смирение, простување, благодат, љубов.

Парите се најдобро да се служи кога тоа не е се поклонија. Моќта е најдобро да се служи кога тоа не е се поклонија. Што се случува кога тоа го снемува? Вино во умерени количини е подобар од пијанство. И ѓ разбира, можете да уживате во музика и филмови. Но, мислам за тоа како тие се однесуваат на значењето на сите живот: Христос. Сè што е најдобро да се служи кога тоа е доставен до Христос.

Ние се скршени, и Христос дојде за да ни стави повторно заедно. Кога му се молиме на пари, или пријателство, или секс, тоа е дело на Бог. И ние треба да се суди за оние дела. Но, Бог Го испрати Христос. Исус немал проблем со уживање во погрешни работи, или ужива добри нешта во грешен начин. Сепак, Исус зеде на Себе казната за нашите гревови на крстот. Тој воскресна од гробот и ни нуди вечен живот.

Дали ќе ја напуштат нашата стариот начин зад себе и да се држат до Христос може да ни биде простено, а ние може да влезат во радоста на нашиот мајстор. Ние не ќе живеат нашите најдобри живот сега. Но, тој ќе ни даде радост и задоволство во сите времиња.

АКЦИИ

35 коментари

 1. TriggzОдговори

  Леле!што навистина се еден сад на Бог brah,и верувајте ми ве инспирира многу со вашата доверба и вера во God.these мислења навистина ме промени во масовен начин и јас се надевам дека ќе се задржи пишување за нас за доброто на нас all.One ден Сакам да бидам како вас,(Знам дека звучи како 6year стариот)причина јас сум веќе вклучен мојот рап и поезијата на христијанската кауза тоа е она што јас живеам сега,благодарение на песни како Еве ДУХОТ и хип HOP.stay Блажен
  Dawg и задржи верата 116!
  На здравје.

 2. DeondreОдговори

  Јас воопшто не треба да оставите коментар братче јас верувам дека ќе донесе јасна разбирање на listener.May Бог продолжи да ве благослови во секоја област од вашиот живот во името на Исус…

 3. BrookeMeghanОдговори

  Амин!! Ви благодариме за споделување и за поттикнување.

  “Да живеам е Христос, и да умре е добивка.” Филипјаните 1:21 – Господ, може да ние навистина живееме ова во нашиот живот! Ви благодариме за слободата што ја има во тебе.

 4. KshundОдговори

  Просветителската persepective за целта на радост и задоволство во животот. Навистина уживав како да се приклучи на тој цитат од C.S. Луис се однесува на дете си игра со mudpies. Ние може да се ужива во животот во потполност како христијани!

 5. MasiyaChoiceОдговори

  Да, навистина да умре е да се добие. Христос умре за да живееме и ние треба да живееме за Него. Како млади луѓе, ајде да умре во световните задоволства и да биде жив во небесните богатства.

 6. СтефОдговори

  Ја ценам блог Пат Ли. Јас се бореше со оваа многу додека бев во средно училиште, дури и во периоди сега, додека во колеџ…само се обидува да се разбере како да уживаат во работите на начин кој сведочи дека Исус е се што и она што изгледа дека, како и живеела. Ви благодарам уште еднаш.

 7. MotsiriLebeaОдговори

  Леле. Јас сум без зборови. како навистина ? Мислам, јас мислев дека мора да myslef промени пред да дојде до Христос, но не е во ред.

 8. ЈуријОдговори

  страшни работи! Јас сум даваат капела порака до тинејџерки момчиња овој викенд за тоа што значи да се биде на Божјите изработка. Овие има голема поени што, најверојатно, ќе покрие со нив исто така.

 9. ЧејсОдговори

  голема порака, патување. За да се задржи на светлина во овој темен свет каде што поголемиот дел од познатите личности & медиумите се обидуваат да се задржи Христос од се што е можно. Добри луѓе, спаси со Неговата крв, секогаш ќе победи на крајот!
  -На здравје

 10. harbeegailОдговори

  морам да кажам… Ова е порака од Бог. Јас talkd за ова вчера среде моите колеги младите и тие ме виде како бездомник. Се чувствувам ослободено и strenghtened со ова сега. Нема враќање назад… Исус некогаш. Повеќе од Божјата благодат братче.

 11. АнаОдговори

  Ви благодариме Бро. Навистина ми е потребен овој. Како млад христијанин тинејџерски, Јас често сте добиле погрешна интерпретација на она што е задоволство и забава. Но, по читањето на оваа, Се чувствувам како да се разбере малку подобро. Јас навистина го цениме овој. Благодарам уште еднаш, Бог да те благослови и семејството. Те сакам во Исус…

 12. ЕлвисОдговори

  Возбуден за она што сте го правеле со овој сајт и вашата локална црква…Најмногу сум возбуден за гледање u назад во студиото…Јас сум нафиркан за она што u имаат доаѓаат

 13. Луис ќе unelleОдговори

  Ова беше една прекрасна порака, тоа им служеше на мене и ви се заблагодарам толку многу за да зборуваат за Светото Писмо стих Phillipians 1:21. Сум се обидува неколку пати да го разбере со слушање на проповеди. Јас се молам дека Бог продолжува да ги користите за да се подобри и да се изгради-на царството. Бог да те благослови Бро.. мир & сакам ♡

 14. DavidMoyoОдговори

  Ова е одличен Вилијам, навистина го цениме вашата transperancy и вашиот humily да си дозволи да се користи на Господ. Бог да те благослови

 15. МарџориОдговори

  Ова, како и многу други пораки на овој блог се точно на време & на точка! Слава на Господ! Ви благодариме за што го прави овој блог, Јас сум секогаш толку охрабри во Господа преку своите мислења. Ве молиме имајте на говорење и пишување! Бог да ве благослови и вашето семејство!

 16. ЏениферОдговори

  Леле! Оваа порака навистина ми зборуваше! Ви благодарам многу за она што го направи за Бог и за да биде без трошка срам на Евангелието. исто така,, за да им се овозможи на Бог да преземат контрола на вашиот живот. Бог може да ги задржи на вас и вашите прекрасни семејство благослов!
  Вие сте толку голем благослов за мојот живот!
  -Џенифер Хернандез

 17. EndyОдговори

  Леле!! До овој момент, Јас tho't овој kinda отворена,interestin,реални христијанството JST фантастика како што се чита од #Francinerivers книги. Јас им недостигаат зборови за да се каже ништо. Ова парче е навистина допре нешто во мене и сега сум подготвен 100% да се живее за God..thanks TL..God да ви помогне да ги задржи биде благослов. #Амин!!

 18. МајклОдговори

  Велики пост, Навистина ми се допадна илустрации.

  Ако сме вистински спасен, и Бог го создал во нас нов чисто срце, Неговите заповеди не ќе биде greivous. (1john)

  Не ме сфаќајте погрешно,, ние се уште треба наставата, но ако ние сме спасени постојат работи кои нема да сакате да го направите. Искушението уште ќе се несомнено, но Бог не ќе ни овозможи да се направи обид над она што можеме да поднесеме. Тој ќе се создаде бегство.

 19. ЏошОдговори

  Пат ова е неверојатно! Ти благодарам многу! Сакам вашите беседи, тие да ме сфати што навистина немаат добар Бог. Ви благодариме Бро! Чувајте добрата работа до.
  јас сум 17 години стар, и јас само се знае Бог има неверојатна иднина утврдени за мене.

  Исто така, сакам да се истакне во вашиот проповед, што е напишана. Сте го заборавиле писмо lol “НА” ти напиша “f” lol Само ми фати око тоа е се. Тоа е каде што
  ти рече:
  “… И ѓ разбира, можете да уживате во музика и филмови. Но, мислам за тоа како тие се однесуваат на значењето на сите живот: Христос. Сè што е најдобро да се служи кога тоа е доставен до Христос.”

  Јас би сакал да се слушне повеќе! Ви благодариме Бро!

 20. ГалактичкиОдговори

  Здраво, сè се случува убаво овде и секако секој е размена на информации, тоа е вистински парична казна, задржи пишување.

 21. ЏастинОдговори

  Леле вие ​​сте неверојатно писател и учител! Начинот на кој ќе се проповеда Евангелието е толку просветителската. Јас би можеле да слушаат и да прочитате вашите проповеди на целиот ден! Тие се вистинска храна за душата. Бог да те благослови и вашето семејство!

 22. OlobzОдговори

  Добра добар човек.
  Вашиот добар модел и инспирација. Се надевам дека сите што го гледаме во небото, тогаш и само тогаш може да се пее "Слатка победа’ во тоа е полнота. За сега Господ Бог да благослојт
  #116 #без трошка срам #Dasshow_we_roll_and_should_roll

 23. КитонОдговори

  Бро, Јас ти се восхитувам повеќе како проповедник од музичар и вие сте мојот омилен рапер. Јас навистина би сакал можност да се зборува за на министерот да основа министер. Јас навистина сакам срцето за него. Ако може, Јас не мислам дека треба да се откаже од музиката 100%. Верувам дека тоа е платформа Бог ти даде да edify светиите и evangelize на грешникот. Јас се молам дека сте во можност да се помират страст знам многу добро да се грижат за Божјиот народ и неверојатни музички подароци. Бог да те благослови драг брат!

 24. tamsynОдговори

  Душите се толку важно на Бога! И Wow кога ќе ги видите мислења на толку многу јас сум во стравопочит на работата што Бог го прави преку вас. нејзините неверојатни. Задржи на чување на. Ајде, секое семе и вода богови се користи за да ги растера на неговата убава Земјата. Тој може да расте и да понуди сите семиња.