Сега читање: Ја сакам музиката

Се вчитува
svg
Отвори

Ја сакам музиката

октомври 24, 20113 мин читање

Секоја сега и тогаш ќе се вратам и да го слушнете албуми и песни кои навистина ми се пресели уметнички и духовно кога ги слушнале. Еден од тие албуми е Проектот за Solus Христос од страна на Shai Linne. Тоа е една од моите омилени хип хоп албуми- период. Производството е уникатна (иако не комерцијални), содржината е неверојатно, и лирски вештина Shai е на полн екран. Ова е еден од оние албуми кои рапери прави да поставуваат, "Зошто сум уште рапуваат повторно?”

Не можам да го цитирам целиот албум во овој пост, но тука е една од моите омилени стихови од албумот. Тоа е стих Shai од "микрофон Проверете 1,2″:

Тој го даде својот живот како откупнина, Јас сум возбуда и јас сум со танцување
Кога мојот рецитирање химни на Христос, Праведникот Јагнето кој пали мојот фенер
Кој друг, но Господ на народите
Може да возбуда на народите пијаница да се напише, без дури и еден збор на авто-глорификација?
изнемоштени моите зборови- несоодветни навистина да се опише безгрешното семе
Наменети да се направи чудесни дела
На возраст од дванаесет, тој стариот глави изненадени од неговиот увид
Почитуваат Неговите родители, и покрај тоа што Тој го создаде своето ветер цевки
Вистински Аномалија- и кои можат да се размисли за
Слуга борбата против змијата во пустината со стихови од Второзаконие
Сатаната фрли секоја пречка во Него, но не може да разбирам
Брилијантната stratagems на есхатолошкиот Адам
Единственоста на неговата кротост е премногу длабоко да се зборува
И ако мислите дека кротост е слаб едноставно се обидуваме да се кротките, за една недела
совршен човештвото- уште клокотот со божественоста
Исполнувањето на вечен завет во рамките на Троица
измачувачки страдања, бескрајна агонија
Божествена напуштање на пронајдувачот на гравитација
Нема грев во Неговото Височество, Тој беше замена
Плодот на Неговата љубов беше доволно за да се заштита од гребење грев нагоре од коренот
Третиот ден се зголеми победнички- што значи дека историјата е
Претстава која Божјата режија да се направи Исус изгледа славното
Ние плукаат светите говор преку отчукувања да се претвори до температура
И не се повлече, иако ние бараат враќање на царот!

дека, моите пријатели, е еден од најголемите хип хоп стихови некогаш напишана. Шемите за рима, вокабуларот, јасност и длабочина на содржината, на протокот- сето тоа беше лудо. Слава на Бога за користење на брат ми Shai. Кои се некои од вашите омилени y'alls албуми и стихови?

Како гласате?

0 Луѓето гласаа за овој напис. 0 Гласови за - 0 Гласови против.
Означени во:#HipHop, #музика,
svg

Што мислиш?

Прикажи коментари / Остави коментар

2 коментари:

 • Ли

  август 19, 2013 / на 7:27 сум

  За да одговори на вашето прашање Пат – ова беше принуден стих што ми проверете Shai на прво место, надвор Нашиот свет е откупен пламен, “2ри доаѓаат.” неверојатни.

  Во списите ќе најдеме факти
  Слики на божествената акти
  Прорекол Бог дава мудрост на умот нема
  На кулминација во историјата
  Поживописни од IMAX
  пукнатини на небото со
  Исус на некои, Се вратив
  сега, едноставно се обидуваме да се визуелизира најмногу
  Славна сајт некогаш стигнале физички очи
  Светите ангели во Христа кој добива minimalized
  во раскош пристигнува и сите мртви во Него ќе се појават
  Верниците кои се живи стане maturated нарачка
  И ќе бидат грабнати во облаците како испарува вода
  За да биде воодушевена од благодатта и аура на мајстор
  Пред да ги активира колење
  на мачки кои ги мразат Тората
  wildin на датотеката’ надвор и се сомневам и дека нема да се повикуваат на него
  И сега плаче за на планините да паднат на "Ем
  мртви излезе од гробот на свети судија што изгледа
  Тие се прекинува и одмавна
  додека Тој отвора книги
  Сите гревови ќе биде не се мери игнорира
  И право прекинувачи slayed (убиени) од меч
  на денот на Господ
  Додека гледаме и се восхитувам Неговото
  величие, лажговци и фалсификати кои ги мразат Месијата истекува во
  Огнени езерото
  Направени за сатаната и неговите ангели се испратени да ги измами
  Многумина кои одбиваат да се покајат и да веруваме
  Новоизбраниот немаат пеколот да се плашат
  Оти ​​ние сме поврзани со судијата
  Како Fresh Prince of Bel-Air

  Еден друг стих што ме погоди, стих Lecrae за “убави нозе” надвор Бунтовничката. Тоа беше неверојатна и навистина хит во срцето за мене:

  Ерик користи да одам во проучување на Библијата и како дете
  Тој доби постари и почна да го прават она што го капакот на моторот
  Ривалска банда го фатил slippin се обиде да го земе неговиот живот
  Но заглавено па им го победи убаво
  Се разбуди во болница пеење Библијата песни
  Слава на Бога тој имаше место да учат на Библијата од
  Но, тогаш тој ќе биде зачувана и сакам да го проповедаат Христа тие го натера да се промени целата неговата култура и начин на живот
  Тој мора да го добие ергени носи костум и вратоврска
  Оди на семинаријата од тогаш сите момчиња ќе му умре
  Исус дојде да го нападне култура едноставно не nazereth и се користат неколку рибар кој луѓето видоа како опасен
  Стапалата се убави само ако тие ќе одат
  Ако не е никој во хаубата проповедање како тие ќе знаат?
  Ерик е подобро искористени научи trues во контекст на неговата
  Некој би сакал да се засади црква во неговите проекти.

  Последната можам да мислам на горна страна е стих Tedashii од помеѓу два светот “Носи со вас” (што мислам дека е мојата омилена песна на целиот албум) –

  Животот е направено crumby, бидејќи сум бил одам на young'n
  Јави ми се различни или смешно, би сакала да го промени како пари
  Се зголеми до исклучување на земјата, ние сме торентите различни n смешно
  Глупава главата или само грди, без оглед на она што го чуваат comin
  askin’ мојот momma каде татко, тој aint тука за да ме заштити
  Научи ме, се подигне ми, или го носат мојот товар кога се тешки
  Па јас го направив тоа на моето, fightn carryin на
  Тоа не е важно она што ми го кажа dawg, Мислев дека беше расте
  Луѓето ми каже дека сум trippin, n i им каже дека во ред
  Сите, додека јас актин надвор, blamin татко ми, кој помина
  Брзо нанапред од 10, кога Бог ме спаси од гревот
  И Тој го промени моето срце од темно во светло да се покаже на сите луѓе,
  И добив уверување, го нарекуваат и да престане trippin
  Тоа е кога дознав дека тој е христијанин, кои се спаси во пропуст
  Тоа е кога тоа оди минатото религија, и тогаш тоа го прави инцизија
  Во срцето n тогаш ќе почнете forgivin, човек и да почне Buildin!

  Наздраве на добра музика и град на кралот!

 • JulianH

  октомври 31, 2013 / на 2:55 часот

  Јас сум постојано изненадени од шоуто Shai и други како да се стави на преку вашиот текст. Јас фигура повеќето хип хоп не е толку тешко, бидејќи ќе имаат слобода да се создаде барови, кои навистина не треба да се однесуваат на вашите претходни бар. Само велејќи случајни нешта кои рима, доста. Но вие момци треба да се избере еден предмет и да ја направат рима, додека сеуште има јасна порака. Јас не може да се измери тежината на кои. И тоа Shai стих ве известувам, со оглед на тоа потешкотии, е навистина неверојатно.

Оставете одговор

април 28, 2023Од страна на роуч

Можеби ќе ви се допадне
Се вчитува
svg