Подемот Предговор Пајпер

нова книга ТРИП, Пораст, е надвор сега! Прочитај Џон ПајперОК предговорот на книгата под. Можете да се пред-цел на книгата и да дознаете повеќе во Risebook.tv

Една од главните работи кои ми се допаѓа за патување Ли и неговата книга, Пораст, е игра на почит и релевантноста.

Целта на важност во американската култура е заеднички. Кул е присутно. Како што вели Мек Stiles, Најголемиот број на христијани во светот мора да се плашат од крена тупаницата; Американците се плашат од подигнати веѓи. Тоа значи дека ние не се кул. не е релевантно.

Но, целта на почит е ретка. Почит чувствува стар. Таа се чувствува unexciting. Тоа не е кул. Но, секој знае, длабоко во себе, дека кога почит оди, сите на човечкиот живот станува различни шоу. тенок. Невалидна. Површните. пластични. Испразни. На крајот, бесмислено.

Ние се направи повеќе. "Кул е непостојана, и не можеме да живееме за него "-на зборови на Пат Ли. точно. Обидувајќи се да се живее само за да бидат кул, само за да бидат релевантни, е на ниско ниво. И глас Пат Ли извикува, Пораст!

Има толку многу повеќе за да ја видите, да знае, да сакаш, да ужива. Постојат реалности кои се толку големи што не може да се намали за забава. Зборовите "забава", "експлозија" "топката" "партијата" звучи глупо, во присуство на најголемите и повеќето страшни реалност. Нашиот речник на радост е намалена на "забава", бидејќи нашиот вкус пупки за вистинска величие загинаа.

Пат вели, "Кога станува збор за моралот, секој од нас има лош вкус ". Да. И кога станува збор за Бог немаме вкус. Како што вели Пат, "Тоа е заедничко за очи за да го осветли кога зборуваме за поп-културата, но глазура над кога зборуваме за Христа. "Ридовите на културата се забавуваат. Хималаите на Христос се слабо.

Пат Ли сака да се знае: Постои повеќе од ридовите. Дури и за младите луѓе има повеќе. Оваа книга е напишана за оние кои се млади. Тоа е напишана за да им даде надеж на оние кои сметаат дека имаат малку да придонесе. Тоа е напишано со убедување дека кога еден млад човек ја гледа славата Божја се менува. Стануваат!

Но, книгата е зрела. Тоа го цени зрели. Да го почитува и возраст. Пат е мудро надвор од неговата години. Тој веќе го гледа она што учат години. Секој здив е дар. Секој момент на доверба.

"Губење време е лудило. Тоа е како да горат пари. Единствената разлика е што може да се направи повеќе пари, но никогаш не може да се направи повеќе време. "

Јас ова го нарекуваат почит за она што се брои. Животот е скапоцен. и кратки. Пат ве повикува да живееме за она што се брои. Да се ​​живее страсно, весело. надвор глупо. Надвор ладно и умен.

Ако сакаме да се зголеми на Хималаите патеки во слава на Бога, ние мора да знаеме патот и да не се лизга. "Плитки корени доведе до нестабилна основа, Значи, ако сакаме да останеме цврсти ние треба да оди длабоко. "Пат е ве води таму. Оди длабоко со него за да се оди високо. Пораст.

АКЦИИ

7 коментари

 1. MicahKelleyОдговори

  Ова напред е навистина добро и се надевам дека откако ја прочитав книгата, да се зголеми на поголема висина и подлабоките длабочини во Господа,.

 2. поле Терон НиколаОдговори

  Се согласувам не постои точка во трошат време. Но, не заборавајте да уживате во вашето време. Забавувате не е лошо од тоа како ќе се забавувате. Дали ви се добие вашиот задоволство од болка некој друг. Дали повреда и крадат од некој друг ви даде радост и задоволство. Дали држи уште еден син на бог надолу. Дали тоа ви даде сила да го носат на. Дали тоа ви даде чувство на човекот. Да се ​​биде вистински маж. Е одредување на работите кои ги оптоваруваат вашиот живот за погрешни причини или да се остави слепи. Вели на другиот син на Бога да не го проповеда е во ред. Или да не се пее. Или работи од некој кој може да има сила да ви помогнат во подлабоко потемни делови на вашиот духовен прошетка. вашиот сведоштво. Причина што го следат Бог како блиски и цврста како да направите. Ние само се кандидира затоа што ние не го види длабочината на боговите план. Вистинската повредени во нашите животи. Приказната дека никогаш не добива изјави. Бог дојде за загубеното. скршени. исплашени. осудениот. Умовите кои се интелигентни. Но постојано се кажуваат тие не се добри. Не ги зачувате вашите најдобро за минатата година повеќе. Доаѓа Божјиот. Ние не може да знае на датум, но тој доаѓа. И кога тој го прави тоа сите ќе се плашат од Господ, бидејќи тој знае што е навистина право. Тој знае што е најдобро. Јас ќе ја прочитате вашата книга, кога своето време Господ Бог да благослојт.

 3. назначен ЏонОдговори

  Леле! Ова е навистина страшно, Јас не можам да дочекам за копија. патување, повеќе благодат и плодност во вашата услуга на царството!

 4. БартонОдговори

  Не можам да дочекам за копија Јас пре-нареди да се дојде до моето место! Ви благодариме патување за пишување на книга за да им помогне на младите како мене.

 5. спомнувањето: музика понеделник – Се зголеми за патување Ли | Столб на Вистината Министерството