рап & религија

Онолку долго колку што можам да се сетам, хип хоп има опсесија со Бог и религијата. Јас не значи да се сугерира дека сите рапери се религиозни приврзаници. Но, неколку рапери - или било артисти за тоа прашање - да се тресат на поривот да се вклучат Бог некаде во нивната уметност. Тоа е природно и добро за нас да се зборува за Бог, но прашањето е, што сме ние велејќи:? Некои ќе речат, "Тоа е само музика. Не го сваќате тоа толку сериозно!” Но, она што рапер вели на микрофон е посериозна отколку што може да мислам.

Некои го користат хип хопот да ги искажат своите искрени религиозни верувања или недостаток од него. исламот, Петте percenters, христијанството, агностицизам, атеизмот, и другите религии имаат сите се промовираат преку уметничка форма. Мислам дека хип хопот е уникатно одговара да се изрази лојалност и посветеност на нешто што си страсна за. Делумно поради огромна неопитност на културата и делумно затоа што хип-хоп им овозможува на повеќе зборови, тоа навистина може да се "научи.”

Но, поголемиот дел од времето хип хопот е повеќе како берберницата од една класа во неделното училиште. Рапери невнимателно му излетуваат од устата, без разлика дали тие знаат што зборуваат или не.

искреноста vs. невнимателност

Постојат некои чии рими одразуваат искрени - иако понекогаш погрешно - Пребарај за вистината и се борат со. Јас го почитувам тоа. Се мисли на Корени "Почитувани Бог 2.0,” или Кендрик Ламар е "умира од жед”.” *Дури и кога не се согласуваат со нивните претпоставки и заклучоци, Јас уживаат во слушање на искрена талкање. И тоа е често ми се движи да се моли за моите колеги emcees.

Хип-хоп секогаш има потемна страна иако, каде што уметниците се однесува кон Бога и вера со непочитување и непочитување. Рапери се чини дека да се каже она што зборовите се чувствуваат во моментот - без разлика дали тие всушност им верувале или не. И во "пост-христијанската” нацијата како нашава, овие несовесно напади обично се во насока на Исус и Неговата црква.

Секако, постојат некои работи - како и лицемерието и пари гладни "проповедници” - Што заслужува да биде исмејуван. но, за жал, Библијата, Црквата, и Самиот Бог честопати се третираат како безначајни ликови во приказната фантастика. признавам, слух рапери се зборува за "откачени” девојките во црковниот хор ме прави раболепнича, но ништо не ме боли повеќе од исмевање на Самиот Исус.

Многу рапери имаат се нарекува Бог, се стави на исто ниво со Исус, и се boastfully земе името на Господ залудно. Тие го градат цели албуми околу непочтителен религиозни теми. Тие ги користат нивните Бога дадено креативност да се навредува нивниот Создател. како иронично.

Како следбеник на Исус, Јас сум лично навредени од тоа што го слушам, но повеќе од тоа се плашам за оние кои еруптираат овие богохулни зборови. сите ние би се плашеле за човек кој би плукаат во лицето на претседателот, но ние треба да биде дури и повеќе се плаши за човек кој плука во лицето на Семоќниот Бог.

Реагира со Грејс

Па, како јас треба да одговори? Јас би можеле да почнат кампања за бојкот на нивната музика. или, како рапер себе, Можев да напишам остар Diss рекорд за возрасти. Јас ќе те оставам да одлучите дали било кој од овие пристапи се во право или не. но, искрено, Јас не мислам дека тие ќе се направи многу за да се одговори на вистинскиот проблем.

Музиката овие рапери порака е одраз на нивните срца. Нашите зборови се секогаш совршена слика на она што се случува внатре во нас. Дали некогаш сте се сопна додека го држите чаша вода или сок? Она што го имате во стакло разливи надвор врз земјата. Како што сите знаеме, нашите несмасност не произведува течност, тоа само ни покажува што е во стакло. Тоа е истото со нашите зборови. Кога зборуваме, или рап, содржината на нашите срца се излеваше. Говор и музика не значи дека ние сме грешни, но тоа не се изложуваат на она што е во нашите срца и умови (Матеј 12:34).

Во светлината на тој, слушање на некои од раперите кои ги преземат религиозни теми ми кажува две работи.

прво, тие не го разбираат кој е Исус. Ако се случи тоа, тие никогаш нема да се зборува за него на овој начин. Секако, тие знаат дека Исус бил Евреин кој бил распнат пред две илјади години. но,, тие не се вистински Го разбирам.

Ниту еден човек или жена во нивното право ум ќе се обидуваат да се стави на исто ниво со апсолутен владетел ако навистина го разбира да биде таква. Никој не би го почитуваат од Него да се дружат со непристојни сексуални акти или насилство ако тие разбрале дека тој е вечен судија на нивните души. Тие нема да се фрли неговото име наоколу како Тој е никој и третираат Неговото име со несериозност и непочитување.

Кога сте навистина видел Исус, да се разбере дека тој е неспоредливо. Кога ќе се навистина знаат кралот, ќе ги достават до Неговата власт, не го оспори. Значи единствен заклучок да се подготви е дека тие не си го видел поради тоа што е.

Второ, ние треба на луѓето кои знаат Исус да проговорат. Не само во песните и блог постови, но на трпеза, во сала, и во училницата. Зошто? Поради тоа незнаење и непочитување не е единствен за рапери. Невнимателно уметноста е само еден израз на тоа. Ние живееме во култура слепи за вистината (2 Коринтијанс 4:4).

Отворање на слепите очи

Значи, ако се знае Исус, кажете на вашите пријатели и семејството вистината. Бог не е да се toyed со. Тој е да се поклони, сакаше, послуша, и уживаше. Тој е вистински. Тој го мрази гревот и Го испрати Својот Син за да го премавне со неа. Всушност, Неговиот Син умре и зеде на Себе казната за гревот, за да не мора да се. И Бог Го воскреснал од мртвите, така што можеме да живееме со Него вечно.

Помине овој Добар Вести на други лица,! но, ве молам, го прават тоа со благодатта. Стоп вика на луѓето, и почнете да ги љуби. Ако сте виделе Исус поради тоа што е, тоа не е затоа што ти си подобро од кој било. Тоа е затоа што Бог го отвори слепи очи. Молете Тој ќе го стори истото за вашите пријатели и семејството.

И ако не знаат Исус, треба да се дојде до него знаат. Тој е неискажливо добро, и повеќе од достоен за нашата посветеност. Таму не е еден од нас кои можат да си дозволат да го игнорираат Бог или лекување на Својот Син како само уште еден dude. Нашите вечноста зависи од она што ние веруваме во Исуса. А вистината е, дали веруваме во Него или не, ние ќе им се суди од Него.

Значи она што е Бог на неверник побара од вас? Создателот, Поддржувач, и судијата. И ако ние ќе се сврти и да се верува - Спасител.

*Општи услови: Јас не сум се препорачува да ги слушате песните што е споменато погоре. Еден од нив содржи фаул јазик, кој не ќе биде соодветно или корисни за многу.

АКЦИИ

19 коментари

 1. АбеОдговори

  “сите ние би се плашеле за човек кој би плукаат во лицето на
  претседател, но ние треба да биде дури и повеќе се плаши за човек кој плука во лицето на Семоќниот Бог.” – Оваа реченица е многу моќна!

  Ви благодариме за оваа статија Пат! Јас навистина уживаат Кристијан хип-хоп, бидејќи јас секогаш се чинеше дека лирски имаше многу повеќе содржина и настава од нормалните ССМ пофалби музика.

  Иронично, Јас никогаш не се допадна секуларна хип-хоп поради постојаното повторување лирски содржина на секс, лекови, само да се воздига, итн. Тоа е точно, дури и пред да станам христијанин.

  Всушност, Јас пораснав слушање на панк-рок и секогаш беше рокер. Кога дознав Кристијан хип-хоп, го сакав! Моите пријатели беа уплашен дека јас бев слушање на хип-хоп, бидејќи јас секогаш го мразел, најмалку секуларна Hip-Hop.

  Терам вашата голема работа и јас ќе е премногу брат ми! Во слава на нашиот Бог и Спасител Исус сакана! :D

  • CherishJesusLuvОдговори

   Еј Пат,
   Се согласувам дека од преполнето срце зборува устата, па природно зборовите на песните се случува да биде во врска со она што се случува во лице.
   Јас исто така би сакал да додадам дека многу пејачи земја, како и се зборува за Исус како некој би се пие со? Ummm Да во право, ако тие го видоа тие ќе се смири и нема да мислам многу за пиење. Или ќе се обиде да се скрие од неговото присуство.
   Јас би сакал да го споделам овде и со вас, кои биле повикани да се зборува на луѓето за Неговата љубов. Неговиот Дух ми рече дека тој ќе зборува фрли ме на луѓето. Јас не сум совршена и јас не се обиде да остане необоени од светот, и растам како и другите христијани.
   Сакав да го споделам со вас некои од моето сведоштво на боговите добрина во мојот живот.
   Јас отсекогаш чувствував како да сум би можеле да се чувствуваат Бог ме гледа дури и како младите. Јас ќе Му пееме и да се изгуби во текот на денот размислување за Неговата љубов. Кога бев 15 Господ буквално ме туширани со Својата љубов и Светиот Дух, а јас Го примија Светиот Дух тој ден. Устата ми беше искористена од страна на Духот да одговори на прашањата, кој беше на другите во срцата на соба. И Тој ми зборуваше фрли моето срце ми кажуваше Тој дојде да живее во мене и да ме заштити и ќе зборува фрли ме кога времето е во право. Се сеќавам кога бев во 9-то одделение и овие луѓе дојдоа со ѓубрето лименки полн со кондоми во нашето училиште. ROBERT E. Ли во Tyler Tx. Тие ни покажа многу и слики од болести дека сексот ќе донесе. Тие ни рекоа да се пополни слободни да се наполни салата мали кафени вреќи за ѓубре на кондоми и се нив, ако ние им е потребно. Тие беа ни кажува дека ние би можеле да одат во канцеларија на медицински сестри и да добијат некои, исто така, ако не сакаат да ги земат во право, тогаш. Кога тие рекоа:,”Сексот е најдобар полнење дека некогаш ќе се пополни.” Станав во предниот дел на цела класа 9 одделение и овие луѓе и прокламирана. “Не Бога Светиот Дух е најдоброто нешто што јас и ти некогаш ќе се пополни.” Тие имаа полицијата ме испрати до канцеларијата се додека не се заврши се истури. Се сеќавам на неколку ученици застана заедно со мене и рече дека таа е во право. Ова беше почетокот на моето патување.
   Подоцна во животот бев во еден стан, каде што имаше за пиење и игри со карти. Се сеќавам дека се чувствував како да ми е потребна да ги напуштат ова место тоа чувство ме поразен во моето срце. Јас забележав еден човек на караоке машина почна да се каже моето име и зборуваше нешто за мене дека јас не знаев како би можел да знаете. Го гледав и забележав можев да видам рогови кои доаѓаат надвор од неговата глава го прашав мојот пријател, ако таа може да види што се случува, исто така,, одговори таа не, но дека таа се чувствува непријатно за нас да биде таму. Знаев дека сум се гледал со духовна работа се случува тогаш. Видов повеќе работи жилет остри заби и канџи и, и во тој момент јас се стрча кон вратата да излезе. Човекот на караоке машина наречена излезе на жените да ја затвори вратата за мене и не ми дозволи да ја напушти, таа не беше во можност да и тој се стрча кон вратата и застана во предниот дел на вратата ме затвора во. Сум бил во целосен шок од она што се случило. Видов можно најгрдото демонот дојде до половина од овој човек, како да сакаше да ме проголта во право, таму, и во тој момент една убава бела покривка слезе во текот на целото мое тело и во еден момент демонот замина од овој Ман тело. Човекот не можеше да издржи и се лизна на врата во седечка положба и видов солзи стигам лицето. тогаш јас бев во можност да ја отвори вратата, дури и со овој човек кој седи во предниот лесно како ако тој не се седи таму, и почна да работи толку брзо како што можев од овој комплекс.
   Јас во овој момент се чувствував како да сум се потребни за да возам себе од сите луѓе во мојот живот што дури и ќе ја разгледа можноста да ме стави во една соба, со луѓе кои беа демон опседнат. И така јас се бореше мојот начин далеку од банди и лоши влијанија. Јас навистина не им даде на целиот мој живот на Бога во овој момент и би сакал да додадам уште сум во обука во оваа област, исто така,. Но, за Бог да ме заштити во овој начин, иако бев млад и има потреба од толку многу милост и благодат,, уште baffles мојот ум на овој ден. Неговата љубов е неверојатна. Имам само се сретнал со еден друг демонскиот дух на која што може да се види во духовен поглед. Возев по HWY 155 и јас забележав автомобил плоча која вели “Вампир” на тоа, како што помина на автомобил гледав на возачот и видов како демон во право, таму во телото на човекот. Јас се забрза за да се качат на патот далеку од ова.
   Друг пример за Божјата заштита во мојот живот. Кога бев помлад некое време откако ќе Го примија Светиот Дух, но возев во задниот крај на земам камион во Луизијана и тоа ми и тројца братучеди беше многу млад во грбот и три роднини во предниот. Се чувствував Духот движат мене да пее Тој има цел свет во рацете, А јас стоев и ги крена рацете на Бог. Во тој момент како моите роднини во задниот гледаат во мене се допаѓа затоа што таа се пее дека, мојот братучед кој го управувал поминувал камион да нашето право и ние сме во една крива и камион беше во шумата пред кои доаѓаат директно на. Мојата роднина, кој го управувал, рече, “Почитувани Бог она што сум направил.” и други братучед ми рече пред, “Господе.” а јас бев само кревање раце на Бог и пеење. Видов една убава дожд поклони рака црта облак слезе во еден момент и да ги отстрани камион кој беше на чело на судираат со нас. Се сеќавам дека во камионот зад нас по патот како ништо да не се случило. Кога се вративме дома моите тетки ми рече братучеди, “сите ние ќе биде мртов ако не беше Негува бил во камионот.” тие ме праша што правам таму и реков пеење ниши доби целиот свет во рацете. Моите роднини и јас се уште се во стравопочит на Бога за Неговата заштита на сите нас тој ден. Им реков дека не е “ме” но “Бог” кои ни се заштитени.
   Ова се само неколку од многуте пати Господ ми заштитени, смилува на мене и ме чува од зло.
   Со сè што рече надевам дека ова ги поттикнува некој таму, и љубовен Исус не е само за “гледање” нешто да се случи бидејќи ние знаеме Писмото вели: Блажен е човекот кој не ја видел, а сепак се уште верува. И тоа е само еден дел од овој стих Материјал цел. И онака сакав да го споделам ова и велат дека јас го сакам Исус, Верувам дека и сведочат за неговата заштита,милост, и љубовта. Сакам сите да знаат нашите Кинг има свадба Тој се подготвува за неговата сакана. Ние како Неговата Црква се неговата сакана и Тој сака мене и тебе и секој читањето на оваа да се подготват за Неговото доаѓање, и да се покае од таму гревови и да го следам. I Love вашата музика Пат. Тоа го благослови мојот живот и другите околу мене. Јас се молам дека ќе продолжи да се стави Мет 6:33 во пракса и да се живее живот сведочат за нашите цареви добрина. Јас сум толку благодарен за добри удари со Божјата љубов зборови дека јас и моите млади семејство може да ужива, како што чекаат на него. негува :) Јас сум без трошка срам!

   Матеј 6:33 Но, барајте го најнапред царството на Бога, и Неговата правда; и сите овие работи ќе ви се придаде!.

 2. ЧИСТА MIMSHACHОдговори

  Се зборува за оваа рапер . Тој имаше “Исус оди” визија во индустријата на хип-хопот како што треба, но она што се случи? “не успеа” ако така да се каже. Она што не беше во ред?…Тоа се прашања што треба да ги најдете одговорите на.

  Седат назад и анализа на тоа што се случува со Исус “слика” сакајте се промени нешто. Како прашање на фактот дека не може да ја смени Исус’ ИСУС!!.

  Тој беше распнат од страна на некои куп на евтини Римјаните војници и дека дури и доведе до докаже дека тој Исус е Бог, откако тој Воскреснувајќи.

  Одам да купам рекорден договор од YMCMB и проповедаат вистината по ред начин, и да видиме дали ќе преживее како рапер.”велат дека она што во светот не сака да слушне” бизнис…smh

  Тие се толку користи за да се во светот и системи: добивање на пари, fornicating, итн. до степен што дури и ако Исус манифестира во физичка форма да ги денес, тие несвесно ќе се слизнат во таму стариот начин подоцна.

  “Можете лесно може да се уништи едно дрво во него нега фаза, но не и кога е целосно формирана како дрво.” и единствениот начин да се ослободи од дрво целосно е од тоа го уништува коренот.

  Затоа направете го она што треба да направите за да се уништи коренот на проблемот, како “спаси” се. Кажете му на светот она што не сте чуле.. Доказен материјал на Исус’ постоење, Сила и слава “нова светлина”

 3. Никола Ј. GauslingОдговори

  Некои мои пријатели неодамна коментираа дека најдобар начин да се препознае лагата е со учење да го признае вистината; Мислам дека мудроста е применлив и тука. Би можело да се обратите за создавање на кампања против овој безбожен музика, но уште подобро е да продолжиме со создавање кон Бог музика.

  Јас не сум многу на рап фан себе, но јас сум неверојатно благодарни што постојат поединци како тебе кои се служат како еден вид на домородните мисионер и навлегувајќи во таа култура со љубовта Христова.

 4. ЧИСТА MIMSHACHОдговори

  добро. тоа е време за “Кристијан рапери” да се потсмеваат на нивните (светот) Бог(Сатаната). нејзините толку едноставно како што.

  Ако мислите дека нашите Исус се повредил / потсмеваа тогаш може рапери се во најдобра позиција да се, исто така, ги направат нивните сатаната немоќни со навредливи / непочитување на сатаната на потешкиот начин двапати.

 5. д-р. абонос UtleyОдговори

  Во мојата книга Рап и религијата: Разбирање на Gangstas Бог, Јас пишувам за тоа како рапери се гледаат себеси како Исус, бидејќи тој беше угнетените, како што се. Проверете. http://rapandreligion.com

  • ЦецеОдговори

   Да! Ви благодариме за споделување на д-р. Utley! Слушнав дека зборува во Северна парк универзитет минатата есен и беше под влијание на оваа врска.

 6. Теренс АвраамОдговори

  Леле Вил…..Се цени како моќен и суптилно ќе се користат зборови за да се стави, преку вашите мисли [покажува она што е во вашата чаша :) ]…Сакав да го искажат слични мислења, навистина донесе јасност во оваа тема користење на добри примери.

  Благодарам уште еднаш,
  Terence.A

 7. монструозностОдговори

  има многу богови и господари МНОГУ. (1Co8:5) aHaYah Ашер aHaYAH, Кажи им на децата на Јисраел сум јас ке ви испрати. (Ex.3:14) & згора на тоа на Ел Аврахам, Yitschak, n Yaacov (Ex.3:15).. YmmanuwEL, YesHaYAH HaMashiyach.

  Молете & Читај ја Библијата интензивно и Светец Јисраел WIL открие одговори од нашите Татко, Кој си на небесата… Спасение на Спасителот е comin назад за Неговата ppl… “Дванаесетте племиња на Јисраел” & оние кои веруваат на зборот на aHaYAH.. пребарување ЈЕСХА – Спасението како скриено богатство… Ајде, aHaYAH – Оној кој е, Тој што е, & Тој кој треба да дојде. (REV1:4) Дури и така се, YesHaYAH. Амин!.

 8. царицатаОдговори

  ова е навистина голема порака
  ме инспирираше да напишам нешто денес, не дозволувајте некои негативни луѓе или коментари кои се нишаат од зборување на вистината. Знам дека има некои таму што може да се обиде да го добиете на вашите нерви. Јас сум тука да кажам продолжете така ќе се прави разлика

 9. MSBОдговори

  Кога бев ако светот, Јас беше тежок хип хоп ентузијаст, бидејќи на уметничкото творештво и, главно, поради содржината. Слушатели гравитираат на зборови кои се жалите до срцето. така, во суштина, се додека таму се помрачи срца, ќе има и оние кои гравитираат на пораката. Оваа статија служи само известување за нас кои веруваме, бидејќи “ние сме создадени за да го запали градот на врвот” и ние сакаме луѓето да "ни удри кога тие се чувствуваат изгубени’ Така што можеме да се движите десеток спасител. Сте наведени единствена нашата мисија во овој член,- thanx! P.S. Сакам Купот АНАЛОГИЈА!!!! Прекрасно. на здравје

 10. спомнувањето: Бунтовничката Раперот Пат Ли зборува за Рап & религија - ДА FM

 11. UnveilDa1Одговори

  Сакам мисловен процес на г.. Ли, Сум бил следбеник на патување од скок, Кога се поставува прашањето “Па, како јас треба да одговори? Јас би можеле да почнат кампања за бојкот на нивната музика. или, како рапер себе, Можев да напишам остар Diss рекорд за возрасти. Јас ќе те оставам да одлучите дали било кој од овие пристапи се во право или не.” Мислам одговор со рекорд Diss е многу соодветно, Јас тоа го гледаат како можност да се направи токму она што направи Давид на Голијат. Тој имаше можност да ја затвори устата на оној кој зборува против својот Бог. Сега со влијание и неверојатни Бог дава талент патувањето, Јас го гледам како златна можност да се инфилтрираат на индустрија.