Сега читање: Без трошка срам Австралија повториме

Се вчитува
svg
Отвори

Без трошка срам Австралија повториме

октомври 12, 20114 мин читање

А пред неколку недели сум полетал од LAX и се упатија кон другата страна на светот, со некои од моите омилени луѓе. Tedashii, про, KB, Thi'sl, DJ PDogg, нашите туристички менаџер Steadman, и јас бевме на чело на Австралија, за да му служат на Христа.

Она што го направивме

Ние помина две недели долу под кои патуваат низ Австралија, Мелбурн, Перт, и во Сиднеј. Во секој од градовите што биле дел од голем концерти кои се движат од 5,000-10,000 млади луѓе. Пред концерти, отидовме во некои училишта и ги покани надвор на емисии. Она што ни беше дозволено да се каже во голем дел од училиштата беше ограничена (затоа што тие се нехристијански државните училишта), но ние не се потрудиме да ги поттикне студентите и им укажуваат на Христос.

На концертите, сите пет од нас хит на сцената како еден хулиган, без трошка срам екипажот. Ние ја потресе тие фази на најдоброто од нашата способност, додека се обидува да биде што е јасно како е можно за евангелие дека американските обиди да се направи она што го правиме. Повеќе од било што сакаме луѓето да знаат Исус! Ние секогаш се трудиме да бидете сигурни дека луѓето си заминат импресионирани, а не од страна на нашите вештини, но од страна на нашиот Господ.

Она што го доживеале

Ние мора да поминат извесно време со верници од друга држава, со различна култура, од различни потекла кои сакаат ист Исус го правиме. Една од убавините на одење во различни земји се потсети на Божјиот план за “откуп за себе луѓе од секоја нација.” Бог работи, не само тука, но во целиот свет, заштеда на луѓе и да ги користите за неговата слава.

Ние исто така научивме дека Aussies се зборува чудно. Тие повикуваат на пиперки “пиперки” и тие го нарекуваат салфетки “крпи.” Што!? Тие мислат дека ние се зборува премногу иако… Сите пичове се нишале тесни фармерки и тие се вози многу минијатурни автомобили. Некои од учениците смета Thi'sl беше Биги (тие не знаеле дека тој е мртов!) и тие мислеа дека сум Bow Wow (не ми е најгордиот момент). За да се направи се за тоа што некои од нашите домаќини се откажа од некои вкусна скара Ауси, со јагнешко, пилешко, па дури и некои кенгур. Беше добро!


This'l јадел скара Кенгур

Зошто јас ја сакав

Еден од најважните моменти од моето време во Австралија е добивање на тоа удар со моите браќа. Дружењето беше богат, односи се продлабочи, и јас бев edified со побожно разговори. Можам да се сетам добри разговори во врска со бракот, Министерството, татковството, музика, итн. Бог го користи за разговори, како оние за мене да се поттикне на добри дела и да ме направи слични на него,. Јас сум благодарен да биде ко-работејќи со рапери, диџеи, и тур-менаџери кои вистински го сакам Исус.

Ти благодарам што е

Сакам да ви кажам благодарам на министерствата кои помогнаа да се случи, на домаќините кои се покажа одлично гостопримство, и симпатизерите, кои дојдоа на концертите. До нареден пат, ние те сакам Ауси!

Како гласате?

0 Луѓето гласаа за овој напис. 0 Гласови за - 0 Гласови против.
Означени во:#116, #HipHop, #Тур,
svg

Што мислиш?

Прикажи коментари / Остави коментар

Оставете одговор

Можеби ќе ви се допадне
Се вчитува
svg