Што не ме убие

Кога ви се случува низ тежок период, луѓето не секогаш знаат што да кажам. Резултатот е бесмислено клишеа или банална се обидува да ве расположи. Јас отсекогаш сум имал проблем со клише phrases- вид што не значи ништо за лицето кое ги кажува и всушност не им помогнат на лицето да ги слушнеме. Глупави работи како, "Чин" и дека "Тоа ќе се подобри." Навистина? Како знаеш? Не го сторат било фаворизира вашите пријатели со давање на нив светлина, меки се надева дека не се вкоренети во ништо. Кога длабока болка хитови ние треба рок солидна вистината да ни се одржи.

За време на напад со ракот, Кристофер Хиченс изрази слични фрустрација со некои од бесмислени фрази ги расфрлаа. Тој го поминува неколку страници напаѓаат еден од нив во својата книга, смртноста. Тој вели, "Особено, Јас сум малку престана да издава најавата дека "она што не убива мене ме прави посилен." Тој продолжува да се каже, "Во брутална физичкиот свет ... има премногу многу работи што може да те убие, не те убие, а потоа ќе ја напуштат значително послаба. "Не можам да само се чувствувам радоста?

Тоа звучи депресивно, но мислам дека Хиченс е во право во смисла. Тоа е сосема можно дека можеме да одиме низ тешки работи кои ни се ослабне и да ни донесе поблиску до смртта само. Можам да замислам некој поставува прашањето, “Како можеше нешто ова страшно ме направи посилен?” Дури и повеќето позитивни луѓе може да се разложи на бруталноста на нашиот паднат свет. Оптимизмот може да преживее само толку многу тепање додека не се распаѓа, и реалноста конечно го задушува од. Фрази, кои еднаш звучеше симпатична сега се чини дека безвредни. Но, дали е добро што значи чувство Хиченс нападнат некогаш вистински? Така мислам.

Кога е точно?

"Она што не ме убие ме прави посилен" може да биде вистина, но само ако има нешто надвор од овој живот. Ако овој живот, овој свет, и ова тело се сите таму е, Хиченс е во право. Тоа е лага. Тоа ќе биде како да кажеш, "Она што не го вкупно мојот автомобил го прави посилен." Тоа е смешно. Ќе треба да се игнорира вистината да се верува дека. Но, ако нашите привремени испитувања имаат некој вид на вечен значи дека менува се.

Павле ни кажува, "Сите нешта работат заедно за доброто на оние кои Го љубат Бога и се нарекуваат според неговата намера." Овој стих е понекогаш злоупотребени, но тоа е една од најубавите ветувања во Библијата. Ова не значи дека христијаните се непобедливи. Сите од нас ќе се соочи со судење, но не можеме конечно да биде поразен од нив. Дури и најлошите нашите непријатели, како страдање и смрт, стане нашите пријатели во Христа, затоа што во крајна линија се работи во наша корист.

Па како точно може овие катастрофални судења всушност не прават посилни? Еве три начини (со значително преклопување):

1. Тие го прават ни зависи од Исус

Кога се чувствувам како што е во мојот живот се одвива добро, моето срце веднаш се повлекува во САМОСТОЈНОСТА. Тоа никогаш не успева. Почнувам да се моли помалку затоа што потсвесно се претпостави Јас не им недостасува ништо. Станам горди, бидејќи јас мислам дека причината се 'се одвива добро. Во тие времиња, Јас сум заборавајќи дека Бог е творец на добра подароци, и јас се уште треба да ме одржи. Јас сум претпоставувајќи дека сум право на сите на Неговата милост.

Но, кога испитувања наидеме, тие ни покажуваат нашите слабости. Болест потсетува колку е кревка сме, отпуштањата се потсетиме дека напорната работа не гарантира ништо, и конфликт не потсетува дека ние треба Исус во секоја област од нашиот живот.

2 Коринтијанс 12 е утеха за мене во време на слабост. Пол признава дека Бог му го дал на судењето да се "чува [го] од станува вообразен. "И тој вели дека може да се пофали со задоволство во својата слабост, и дека тој е задоволен со сите видови на испитувања. Како би можел Павле да бидат задоволни, па дури и драго за неговите судски процеси? Мислам дека Павле вели дека овие процеси го направи јасно дека Тој треба Божјата благодат и сила. САМОСТОЈНОСТА е слабост, и зависноста од Христос е сила. Така Павле вели:, "Кога сум слаб, тогаш сум силен ".

2. Тие ни прават повеќе како Исус

Ние никогаш нема да биде во можност да ги катастрофални судења додека не сфатат дека нашата утеха и добра здравствена состојба не е она што е најважно. Удобност и здравје се добри нешта кои Бог благоволи да ни даде. Но Божјата основно волја за нашиот живот е дека ние ќе бидеме како Исус. И тој е дури и подготвени да ги користат испитувања за да се постигне тоа. Евреите 12 вели, "[Бог] нас Ѓорче за наше добро, дека ние може да ги споделуваат неговата светост. "Обука за Божјата салата може да боли понекогаш, но Тој ќе направи да бидеме појаки.

Џејмс 1:2 ми доаѓа на ум, каде што тој ни кажува да се "Сметајте дека сите радост, Моите браќа, кога ќе се сретне испитувања на различни видови…"Причината поради која треба да се брои радост е Христос карактер што го произведува. Нашето смирение е поважно од нашата среќа. Тоа е подобро да се биде физички слаби и духовно силни.

3. Тие го прават ни долго за да бидат со Исус

Нашите срца се ослабени од гревот, и често се наоѓаме копнеж за повеќе од она што овој свет има да понуди. Но, кога на привремена радост на овој свет се земени од нас, ние сме потсети дека Земјата не е нашиот дом. Нашите државјанство е на друго место.

Сакам да престојуваат во убаво хотели, и кога правам јас се обидувам да ги искористат предностите на сите бакшиш. Но, тогаш почнувам да го пропушти жена ми, а потоа јас ќе сфати дека немаат облека јас треба да донесе, а потоа сфаќам услуга во соба е околу половина добра како готвење жена ми. Тоа ме потсетува дека овој хотел не е мојот дом. Неисполнети желби да ме долго за да се биде дома. Оваа земја не е местото каде што припаѓаме, и испитувања се потсетиме дека нашиот рај е на друго место, со нашиот Господ. Нема да има неисполнети желби на небото, затоа што Господ ќе ги задоволи сите наши желби. Тој ќе ги укине болка и се прелива Неговата благодат надвор на нас засекогаш.

Значи следниот пат кога имате пријател минува низ тежок период, ги потсетам дека дури и во најтрагичните околности може да направи да бидеме појаки. Не преку позитивно размислување и оптимизам, туку преку вистинска надеж и вистински промени. И кога си минува низ тешка сезона, нека ви донесе поблиску до Христос. Не плашете, Господ е со тебе!.

надеж на верникот е надвор од гробот, и во следниот живот ќе биде како и со Него. Па дури и она што го убива не прави посилни.

АКЦИИ

32 коментари

 1. БадиОдговори

  благодарение патување, тоа беше токму она што е потребно да се слушне во моментов. Прелистувајќи супер тешка време и Неговата верност да го утеши своите деца никогаш не престанува да ме amaze.

 2. kwena albertОдговори

  Прекрасно piece.I ќе премавне со вообичаените клишеа и наместо совети оние во болка од денес па натаму да се погледне на карпата која е повисока од i..Thank господине

 3. МајклОдговори

  Ова беше малку чудно да се прочита. Јас никогаш не сум размислувал за позитивни зборови во негативни ситуации се лоша работа. но,, повторно, тоа е преку Божјата слава што можеме да управуваат низ тешки времиња и да сфати дека постои нешто поголемо од овој свет. Она што не ме убива, или не, ме прави посилна, бидејќи ме привлекува поблиску до Бога.

 4. FrankyОдговори

  Г-дин. Трип Ли

  Се разбудив утрово чувство наметлива и вид на недопирливи верувајќи дека од повеќето работи во животот ми се случува во ред, Јас тогаш не треба да му верувате на Бога дури и повеќе. Бев во право и се потсети на тоа сосема веднаш како ден напредува на. Ви благодариме за вашиот увид во овој начин и јас се молам Господ ќе ми го покаже милост и ме собереш од каде сум.

  Твојот брат во Христа

 5. raeneeОдговори

  Почитувани Mr.trip Ли,

  Јас само сакам ова (: Имам едно прашање во мојата црква е всушност прави серија “она што на земјата сум тука за?” n сум на на младите лидери и јас ќе се прави лекција на discipleship и се што ви рече врски со совршено да предизвика на на делови е во зависност од Бога за време на патеки… Значи, ако својата ред би можел да се користи некои од вашите работи? Како Лил наводници или списи, но само со ваша permisson …. Јас сериозно љубовта на вашиот работи и нејзините diffently ми помага да расте како христијанин (: Ви благодариме за да се биде Божјиот човек n чест на вашиот повик да оди во проповедањето. Богови ќе се направи некои моќни работи во вашиот живот и вашиот живот familys (:

 6. GabeTavianoОдговори

  Бил груб две години, и овој пост е само пука со искрен вистината. Многу потребна за овој татко на три девојки, и сопругот на авторот и звучник чија порака е изменет од предизвиците на бракот и мајчинството да истраеме кога сите се чини загубеното.

  вашата песна, Добро сум, е мојата песна во последните две години, патување. Јас не чудак секоја песна погласно, и јас не би можел да побара Бог да пенкало зборови кои зборуваше било подлабоко на мојата душа. Постојат моменти кога дури и на најмалите мисли за самоубиство преминал мојот ум. Сте сигурни дека се чувствувате како да сме во војна, кога тоа е искрен вистината.

  Но, вистинска надеж и вистински промени се многу повеќе од достоен за тоа откажува. Тоа е така е точно. Таму е борба да се води за секој од нас. Го ценам тоа што одвоивте време да пенкало овие зборови, патување. Ќе се чита преку овој пост уште неколку пати. Фалејќи Бога за зборува преку вас во нашите ушни влошки, на сцената, на говорница, во вашиот дом, и на веб.

 7. ЛиамОдговори

  патување, задржи пишување човек! Вашата последна две мислења веќе говорев да точно каде јас сум во животот и сум се среќаваме со нив само кога ми требаше да се. Бог е несомнено работат преку вас.

 8. CarlotaОдговори

  Она што го рече, има да ми помогне да се разбере somethings и ќе значи многу за мене. Пораката се однесува многу од она што се случува преку за околу 5 години и се уште оди преку now.Thank ви патување Ли.

 9. te ndekaiОдговори

  тоа е точно за христијанскиот кој оди со вера, а не со sight.i биле во тешки времиња; каде што сè беше заминувања против мојот expectations.It стана уште потешко да се задржи мојата доверба во Бога, но бидејќи знаев дека болката што се соочува е привремена и дизајниран да ме посилно да не me.I уништи одржана на Исус и јас сум тука i преовладуваше.

 10. ЧарлсОдговори

  Мислам дека треба ова парче содржи многу вистини. Секако, како верник она што не ме убие или не го прави само мене посилен. Бог да те благослови и да ви даде увид за да се зборува повеќе од Неговите вистини на Својот народ.

 11. КетринОдговори

  Здраво патување

  Ви благодариме за оваа порака. Јас многу ме охрабри заради тоа што сум имаат тешко време за околу 12 години, се борат со нечуено болест и јас навистина сакаат да ги продлабочат мојот однос со Бога. Јас сум на местото каде што во денешно време јас само се чувствувам вцепенен на емоции, но јас верувам дека Светиот Дух е барајќи од мене да му верувате на Исус и да зависи од него.

 12. АмандаОдговори

  Таквите просветлен пост и навистина помага да се стави работите во перспектива, само изгубени брат ми 3 пред неколку месеци да мултипен миелом и мајка ми е во тешка фази на деменција знам дека за да бидат способни да се справат јас треба да се подготви мојата сила од Бога, и да се радуваат дека денот пред тој да помине ми дозволи да го доведе до Господ и дал својот живот. Продолжи со добрата работа, ќе се инспиративна ми 18 годишен син да пишува музика и се држи чекор со неговите пијано, Биди благословен!

 13. Кори РејнолдсОдговори

  Здраво патување,

  Можете секогаш да има некој начин на ставање во зборови она што го мислам, но не можам да се пишува. Имате многу вистински таленти. Ви благодариме за користење на нив за она што се вика да се направи. Господ Бог да благослојт вас брат.

 14. DeniseSheppardОдговори

  Г-дин. Barefield…….Ти си прекрасна, светол пример на Божјата љубов. Тој ќе го благослови во лирската да ги споделат Неговата порака. Ценам читање на она што го пишувам, ја слуша Вашата музика и би сакал да се слушне лично некое време. Ви благодариме за да се биде послушен во споделување на Божјите зборови; секогаш, позитивен, Uplifting и право на точка! Добро те благослови брат!

 15. BrandonPulleyОдговори

  Го изгубив мојата работа денес и не можам да ви кажам колку на одговор на молитва ова е! Откако заминав јас викаа ми каже што да правам ми каже ве молам. Сега знам. Јас треба да се остане смирен и да се реализира следната работа што ми дава се од него не од моите дела!

 16. ДебиОдговори

  Вашето објаснување на нашите татковци значења секогаш вразуми ме. Фала ви патување и ве молам продолжи да им помогне да ги отворам очите.

 17. спомнувањето: Дневен богатства | она богатство Христос

 18. KailaОдговори

  Се согласувам дека често пати кога луѓето нудат на зборови ќе се користи, тие не секогаш се направи да се чувствувате подобро. Моето семејство и јас искусни дека ова лето на погребот на мојата братучетка. Тој бил застрелан и убиен од некој што тој го смета за пријател, два дена пред 19-ти роденден. Ниту еден од т.н. охрабрувачки зборови беа корисни, бидејќи главното прашање сите што ја имавме беше, ” Зошто го, тој беше само "бебе?” но,, потоа ние се погледне назад и да се види дека и покрај тоа што беше тажен повод го донесе нашето семејство живеат заедно и се преиспита нашите односи едни со други и со Бога. Ние, исто така се стекна со нов член на семејството не наскоро откако во неговата ќерка, кој би можел да биде неговиот близнак.

 19. CynthiaAghomonОдговори

  Ова е така encouraging..God никогаш не успеа и тој не е за да се започне со било кој од неговите children..we само треба да се задржи надеж жив и веруваме дека Тој никогаш нема да не остави ниту пак да ни остави. Римјаните 8:18 вели дека за сметам дека страдањата на сегашното време не се ништо во споредба со славата што ќе се открие во us..amen

 20. ДаОдговори

  уште еднаш, Јас сум бил намалување на срцето!Јас сум болен во моментов и јас се прашував зошто Господ го истураа овие работи ми се случи. Во мојата досада ми се случува низ страниците на FB од моите омилени celebs и наидов на вашиот веб-сајт. За жал! Господ одговори мојата молитва и зборуваше директно на мене! (преку Пат) Тоа е како Патувања пораки се наменети само за мене (Тоа е затоа што Светиот Дух го користи за да се работи за нас)….Бог секогаш ме укорува преку него (неговата музика,блог постови и проповеди) Мислам дека е се фокусира на многу на овој хотел во кој не е мојот дом. Така, сега знам зошто сум болен (она што Господ се обидува да ме учат преку овој судски процес)…Бог продолжи да те благослови Пат Ли, тоа е неверојатно дека вашето министерство до нас (светиите во Африка) и покрај тоа што никогаш не сум сретнал, Се чувствувам како да знаеш лично затоа што може да се однесуваат на се што ќе кажете. И бидејќи на вашата музика навистина прекор, поттикнува, корегира, ме учи!….. останете благословени!!!!!!!!!

 21. KevinSteeleОдговори

  “Нашето смирение е поважно од нашата среќа.” Што навистина ме погоди човек. Чувајте го прават тоа добра музика и Господ Бог да благослојт.