5 зборови против. 5 лаги

Начинот на кој ние да одговори на пораката зависи од тоа кој е од. Дозволете ми да ви дадам еден пример. Ако некој странец оди до мене на улица и вели:, "Дозволете ми да позајмуваат на копчињата на Вашиот автомобил вистински брз. Сакам да се добијат некои пари од вашиот ракавица кутија,"Веројатно ќе се погледне во него како тој е луд и да отпаднете. Но, ако жена ми требаше да дојде кај мене и ми каже истото, Би ја дава клучевите без втората мисла. Ние слушаме и реагираат различно во зависност од тоа кој зборува.

Како за уште едно сценарио. Ако еден од моите добри пријатели инсистираше на тоа дека мора да ги достават до својот совршен власт над целиот мој живот, Јас веројатно ќе се погледне во него како да е луд и одам да купам некои нови пријатели. И тоа ќе биде во ред за мене да се одговори на тој начин. Но, што ако Бог се рече истото нешто?

2 Тимотеј 3:16 вели, "Целото Писмо е од Бога вдахновено." Тоа не е целата строфа, но тие пет зборови да кажам доволно е да размислуваме за цел живот. Фактот дека зборовите на Светото писмо се зборовите на Самиот Бог е значајна. И мислам дека овие пет зборови, "Целото Писмо е од Бога вдахновено,"Да ни помогне да се борат некои од лаги што понекогаш веруваме во Библијата. Сакам да се погледне во пет.

1. Бидејќи Писмо е од Бога вдахновено тоа не е: мислење

Многумина од нас се третираат на Библијата како книга полна со предлози или собирање на мудри изреки. Тоа ќе биде добро за лекување на Библијата на овој начин ако тоа беше само една книга на цитати кои некој се собраа. Ние би можеле да флип преку и да ја нагласи делови ни се допаѓа. Но, тоа не е.

Бог има власт над секое живо суштество и кога Тој им дава наредби, тие не се само предлози. Тие не се мислења можеме да избере дали или не да се претплатите на. Бог не имаат "мислења". Тој е Бог. Она што тој мисли дека е вистина.

2. Бидејќи Писмо е од Бога вдахновено тоа не е: застарен

Многу луѓе денес се зборува за Библијата како една стара книга со стари перспективи кои ние треба да се минато. За да ги, тоа е често офанзива и во некои случаи крајно неморално. други велат дека, "Тоа е стар - се она што може да се од тоа, но не го земам премногу сериозно. "

Божјата вистина не застарува. Бог не е човек кој е под влијание на некои културни поставување. Бог од века до века. Библијата е стар и е напишана во различни култури, но сите на вистината е само како вистински денес. Значи, нашата работа не е да се игнорира работи кои не се "собере нас" или што не одговара на она што мислиме дека е морално. Нашата работа е да го прочитате она што Бог вели, дознаам што значи тоа за нас, и му го поднесе.

3. Бидејќи Писмо е од Бога вдахновено тоа не е: само информации

Некои од нас како теологија за погрешни причини. Ние одиме на Светото Писмо, па ние може да се научи нешто и се чувствуваат длабоко. Кога ќе го читате Светото Писмо, тоа не е само историја книга, или само книгата на мудроста, или само една книга раскази. Тоа се оние работи, но никогаш не се само тие работи. Кога ќе седнете со Словото, ќе се состане со Бог. Никогаш не ја чита Божјата реч, без таа реалност во првите редови на вашиот ум. Бог зборува. Слушајте.

4. Бидејќи Писмо е од Бога вдахновено тоа не е: Досадни

Мислам дека ова е веројатно грешни перспектива дека сите ние сме виновни за во еден момент. Ние не сакаме да ја читаат Библијата, бидејќи тоа не е ни одиш. Тоа не го чува нашето внимание. Јас само ќе кажам една работа: Како тоа би можело да биде досадно да се види Бог!? Тоа е доказ за нашата грешна вкус. Тоа покажува дека имаме вкусови за сите погрешни работи.

Ајде да се покае за тоа, доверба Христос, и да ги искористат привилегија да се сретне со Бог.

5. Бидејќи Писмо е од Бога вдахновено тоа не е: слаба

Божјото Слово е моќен. Тоа беше со Неговото Слово дека Тој ја создал целата вселена. Тој рече, “Нека биде,” и таму беше. кога Исус, Бог Синот, дојде до Земјата силата на Неговото Слово беше на полн екран. Кога тој зборуваше cowered демони, ветровите и брановите се повлекоа, болести избегал, и мртви луѓе се врати во живот. Божјото Слово е незамисливо моќно.

Тоа е Божјата реч дека секој од нас може да се спаси. Бог го користи својот моќен збор да се пробие во ладна мртви срца и да им даде очите да Го види Исуса, кој воскресна од мртвите преку Божјото Слово. И тоа е од страна на истиот овој збор дека Бог продолжува да се открие за нас.

Книгата што седи недопрени на вашиот полица е Словото на Семоќниот Бог. Тоа е свето, свето, вистински, и незамисливо моќно.

Кога Самиот Бог зборува за тоа треба да се промени начинот на кој слушаме.

АКЦИИ

33 коментари

 1. КларенсОдговори

  Овој пост беше многу допирање. Ме натера да сфатат вредноста на боговите збор и како да се применуваат во мојот живот дневно. Чувајте го прават со добрата работа го стави на вашиот живот патување!!!

 2. TeeОдговори

  ОМГ! Втората точка е токму она што Господ беше во службата за мене за ова попладне.. Слава на Бога за повеќе откровение! Ова е одличен пост може името на Господ се прослави..

 3. РосалиндаОдговори

  Ова е најстариот освежува нешто што сум го прочитате целиот ден. Thnx за да биде светлина на светот и Го прослави Бога!!

 4. спомнувањето: 5 зборови против 5 лаги …од страна на патување Ли | Бро. Џером

 5. Athenkosi NogcinisaОдговори

  Почитувани Пат Ли

  Овие зборови навистина ми зборува бидејќи само порано гледав во мојата Библија, “тоа е старо” и “Дали треба навистина да го прочитате?”.Овој блог навистина се промени начинот на кој јас ја видите мојата bible.God да те благослови и ви благодарам

 6. ЏоелОдговори

  благодарение Пат.
  Како 19 год стар човек, Се чувствувам како да u се однесуваат со мојата генерација.
  Само сакав да кажам, Ја ценам она што ur прават.. и ur единствениот човек што можам да слушам проповеда за 1 ч без да трепне! Сакам да се слушне повеќе од ur проповеди до на овој сајт plz!

 7. CherishJesusLuvОдговори

  Овој блог само продолжи да се подобрува.
  Библијата не ми е на полица сум во Езекиел 24. Јас сум читање директно фрли. Но никогаш не сум прочитал нешто како ова….Начинот на кој тој го опишува Ерусалим е луд. Јас речиси може да се почувствува Божјата болка фрли ова поглавје, како Тој го опишува оваа Пресуда.

 8. ReneeBОдговори

  навистина?! Ова е одлично!!! Никогаш немој да мислиш дека не се прави доволно или велејќи доволно со вашиот живот.. Само сети се што Тој ве изведе од и вие брзо ќе се види она што тој го направи, и го прави.. Тој ви со користење толку силно!!! Ви благодариме за се што ви прават, тоа му дава надеж!!!!!!

 9. Omario.Одговори

  Нека секој збор, да се користи и медитирал со смелост и подготвеност,
  Значи синовство и моќ може да биде откриена врз нас од страна на Светиот Дух во името на Исус Христос.

 10. ollilovelyОдговори

  Ви благодариме за споделување на овие зборови на мудрост! Ме потсетува дека Неговите ветувања не се само се чувствуваат добро зборови или инспиративни цитати и поттикнување… тие се толку многу повеќе…тие се Божји вистини над нашите животи. #Го сакам тоа!

  Слава на Господа за Неговата бескрајна мудрост и љубов направен од евидентно преку Неговото Слово. И ви благодарам за вашата чувствителност на Неговиот Дух. Се надевам дека мојата уметност ќе стигнат до луѓето еден ден пат и твојот! Чувајте ги проповедаат, Бро!

 11. спомнувањето: одбројувањето- ден 9: Неговите ветувања се Реал! | ollilovely

 12. Вејн МилерОдговори

  Му благодарам на Бога за помазание тој има места на вашиот живот o засака блог и со нетрпение очекуваме да чита повеќе. Бог навистина благословен мудроста што поседуваат

 13. TerranОдговори

  патување, тоа е нешто што мислам дека сите ние се справи со особено кога тој оган умира. Гледам некои кои гледаат книги, напишани од други автори даваат нивните перспективи на Светото Писмо, но забораваат дека Библијата е Бог дишеше. Секогаш се на Библијата како повисок орган!

 14. спомнувањето: Сабота викам-испис: Канзас Сити, Pine Bluff, & Министерството Линкови | H.B. Чарлс Џуниор.

 15. JosephBonacciОдговори

  убава. Бог’ зборот никогаш не се менува. Тоа е исто денес како што беше пред илјадници години и се уште ќе биде вистина илјади години од сега. Човек сака да се смени, промена, погрешно, и управување со него за неговите намери. Прочитајте го, го учат, живеат тоа. Да биде извршител на зборот. Identityfulfilled.com

 16. ShelbyОдговори

  Не можам да објаснам колку ми е потребен овој, и како благодарен сум што го слушав гласот на Бога како оваа порака е напишана. Ти благодарам!

 17. спомнувањето: Дневен богатства | она богатство Христос

 18. ВокерОдговори

  “грешна tastebuds,” го сакам тоа. Тоа е така е точно. Доаѓам на Словото и да заспие. Тоа е ужасно. Јас треба да се покае и да побара Бог да ги отворам очите и ме задоволи, како псалмистот. Чувајте пишување и во службата Пат, тоа е добро работи. Многу охрабрувачки и долу на земјата.

 19. ЧелзиОдговори

  ЛЕЛЕ. Секој еден од овие точки е правото и ми даде нова перспектива на Библијата. Ви благодариме за зборување на вистината Божја. Тоа е toughing животите на многу.

 20. спомнувањето: 5 идеи (лажни) на Словото Божјо | Да ја проучуваме Библијата