Një stërvitje që zgjat

Gjatë gjithë jetës sime, Unë kam kaluar nëpër sezonet kur unë kam qenë i motivuar me të vërtetë për të punuar jashtë. Kur isha në shkollë të mesme Unë vetëm të kërkuar të jetë e mjaftueshme për të bërë përshtypje vajzat amator (une deshtova). Në muajt para dasmën time unë kam qenë duke u përpjekur për të punuar në muajin e mjaltit trupin tim plazh. Keto dite, Unë jam vetëm duke u përpjekur për t'u siguruar që unë jetoj kaluar të njëzetat e mia. motivet e mia kanë ndryshuar me kalimin e viteve, por ajo që nuk ka ndryshuar është se si ndryshueshëm këto motive janë.

Ndoshta ju jeni të natyrshme të motivuar për të punuar jashtë-britmë jashtë për miqtë e mi që të postoni pics dhe video të regjim të tyre të trajnimit çdo ditë. Por në qoftë se ju jeni si mua, motivimet tuaja të shkojnë lart e poshtë si një fëmijë në një trampoline. Çfarë ndodh nëse rezultatet e punës tuaj jashtë zgjati përgjithmonë, megjithëse? A do të jenë më të motivuar?

Work Hard Pays Off

Gjatë Lojërat Olimpike Dimërore muajin e fundit unë kam qenë në frikë si unë pashë bobsledders të shpejtë si rrufeja dhe snowboarders ekstravagant. Unë kam qenë i impresionuar me përsosmërinë e tyre atletike, por unë kam qenë edhe më i impresionuar kur kam menduar në lidhje me trajnimin e të disiplinuar duhet të ketë marrë për të arritur atje.

Në fund të çdo ngjarjeje, kur atletët fitimtarë qëndronin në podiumet e fituesit, me buzëqeshja në fytyrat e tyre dhe medalje pushimi në zemrat e tyre, ata po korr të mirat e trajnimit të tyre. Por sipas Biblës, ka një lloj të lartë të trajnimit, jo sepse trajnimit fizik është i pavlefshëm, por sepse ajo është e kufizuar.

Nëse e keni menduar ndonjëherë se çfarë mendon Perëndia për workouts tuaj, këtu është përgjigje: Ai mendon se ajo ka dobishme, por e kufizuar, vlerë. Kështu, ndërsa ju jeni drejtimin, duke bërë stërvitje, dhe heqjen e peshave, pushoni në dijeni se kjo është një gjë e mirë për të bërë. Mbajtja trupin tuaj në formë të mirë është e lavdërueshme, edhe i mençur, por ajo është vetëm do të merrni ju deri tani.

Kjo është ajo që ka thënë Apostulli Pal Timoteut:

"Por nuk kanë të bëjnë me mite irreverent dhe pa kuptim. më tepër, trajnojë veten në perëndishmërisë, për trajnimin e trupit ka një përfitim të kufizuar, kurse perëndishmëria është e dobishme në çdo mënyrë, pasi ajo mban premtimin për jetën e tanishme dhe për jetën që do të vijnë." (1 Timothy 4:7-8)

Ne mund të përmbledhur mendimet e Palit për të punuar jashtë si kjo: Trajnimit fizik është i mirë, por trajnimi shpirtërore është më e mirë. Dhe kjo është për shkak se forca fizike është e përkohshme, kurse perëndishmëria është e përjetshme. Kur Pali flet për "trajnim për perëndishmërisë" Mendoj se ai do të thotë duke bërë gjërat që ju bëjnë të fortë shpirtërisht. Kjo do të thotë që të angazhohen në aktivitetet që e bëjnë ju më të perëndishëm. Ndoshta heqjen Bibla jonë është edhe më pak të dëshirueshme se hequr një peshë, por neglizhuar atë do të thotë që ne të humbas në më shumë se një shëndet të mirë.

Forever është më i mirë se sa një çast

Ne të gjithë e dimë se kur diçka zgjat më shumë është më e dëshirueshme. Askush nuk blen një makinë e ditur se do të prishen muajin e ardhshëm. Ne do të në vend të blerë diçka që zgjat një kohë, për shkak se ne do të merrni më shumë nga investimi. Por në qoftë se ne jemi duke llogaritur kështu me vendimet rreth makina, aq më tepër duhet të llogaritet të jetë rreth shpirtrat tanë?

Sa shpesh mendoni për përjetësinë tuaj? E verteta eshte, ne duhet të mendojmë për atë më shumë se ne. Nuk ka dyshim se të gjithë ne do të jetojnë përgjithmonë; pyetja është ajo që gjithmonë do të jetë si. Pra, ne duhet të bëjë investime tani, duke e ditur se pasojat nuk do të përfundojë.

Kjo duhet të ndikojë në atë që ne fokusohemi në nga dita në ditë. Sports janë të mira, por ata nuk janë gjithçka. Forca juaj fizike mund të merrni ju në kolegj, por kjo nuk do të merrni ju në Qiell. Ju duhet të kujdeset mirë për trupin tuaj, por ne kemi diçka më të rëndësishme për t'u kujdesur për. Sa i shëndetshëm është shpirti juaj?

How To Train

Perëndia na mundëson të ndërtojmë "muskujve shpirtërore" kur ne le të shkojë e mëkatit dhe të kap një të mbajë të Jezusit. Dhe pastaj ai na dërgon në palestër. Ai na ka dhënë me dashamirësi fjalën e tij, populli i tij, dhe madje edhe veshi i tij. Pra, le të lexojmë, shoqëri, dhe lutuni. Atletët tren vështirë për shkak se ata duan të jenë të përgatitur për lojë apo ndeshje para tyre. Ata duan të jenë në gjendje për të konkurruar në nivel të lartë.

Të gjithë ne do të përballet me teste shpirtërore, gjykimet, dhe betejat e përditshme. A jeni të përgatitur? Coasting nuk punon për atletët dhe kjo nuk do të punojë për të krishterët. Leximi i Biblës i vitit të kaluar nuk është e mjaftueshme për të mbajtur ju të këtij viti. Ne vetëm do të bëjë atë nëpër këtë maratonë prej hirit të Perëndisë, por ai na përgatit për garën nëpërmjet ushtrimit tonë shpirtërore.

Është e dobishme për mua për të kujtuar se ndërsa përfitimet e trajnimit fizik janë të kufizuara, përfitimet e trajnimit shpirtërore janë të pakufizuara. Në ato ditë kur unë nuk do të ndjehen si duke u lutur apo duke lexuar Fjalën e Perëndisë, Unë mund të kujtoj veten se përfitimi nuk është i vogël apo i përkohshëm. Kjo jo vetëm që do të më ndihmojë javën e ardhshme, kjo do të më ndihmojë në jetën tjetër. Kjo është e gjitha motivimin duhet.

AKSIONET

37 comments

 1. Theodorapërgjigje

  Kjo me të vërtetë të bekuar…!!!Faleminderit!!& Zoti ju bekoftë….ju falënderoj për lejimin e Zotit për të përdorur të.

 2. Daniel DryIce Reyespërgjigje

  Trip ju falënderoj për këtë. Për javën e kaluar unë kam qenë frika prej vdekjes. Unë nuk e di pse, por unë bëj. Unë me të vërtetë e nevojshme për të përkujtuar se qielli është gjëja më e mirë ndonjëherë dhe kjo tokë nuk do të merrni më asgjë.

 3. GregBrownpërgjigje

  Thanks për këtë pak inkurajimi! Është e lehtë për disa prej nesh të bëhet fiksuar me ushqim të shëndetshëm dhe të ushtruar. Por ju të shpenzojnë më shumë kohë duke planifikuar ushqimet tuaja dhe në palestër, se sa në kohë të lutjes dhe studimit të Fjalës? Është e lehtë që të ketë prioritetet tuaja messed up, edhe në fushën e misionit.

  Bekimet në Krishtin për të gjithë!

 4. matpërgjigje

  unë pajtohem. Fitness shpirtërore / ushtrim është shumë më e rëndësishme se çdo palestër / ushtrim fizik, Por unë gjithashtu besoj se të dyja mund të bëhet në të njëjtën kohë, si dhe. Unë e di se ka një linjë gjobë në mes të punuar për veten tuaj dhe për të punuar jashtë për Perëndinë, por ka një ndryshim (besoni apo jo). Duke punuar për Perëndinë, fizikisht, përfshin elementin shpirtëror. për shembull, kur ju keni një partner stërvitje, ju të dy të flasim në mënyrë periodike, kur ju stërvitje së bashku. Paramendoni nëse, kur të dy flasim, kjo nuk është në lidhje me një pompë, muskujt tuaj, etj. Në vend të kësaj, kur ju flisni, flas nga zemra juaj, dhe të ketë miqësi me njëri-tjetrin në Krishtin. Jashtë punës fizike mund të jetë një interes i përbashkët për ata që janë në palestër, por në qoftë se ju shtoni aspektin shpirtëror, palestër tuaj me të shkuar në një nivel të mbinatyrshëm (drejtë ku ne jemi menduar të jetë), përhapjen dashurinë e Krishtit. Kolosianëve 3:17

 5. Caseypërgjigje

  Ajo amazes mua se si flet Zoti në shumë mënyra të ndryshme. Unë kam qenë mundje me mendimin e “I duhet të punojnë sot” por ishte ndjenja si unë dështojnë në këtë fushë mbi dhe mbi përsëri dhe disi mendojnë se mund të jetë tretur kohë në qoftë se kjo nuk është diçka e vazhdueshme në jetën time. Leximi i këtij blog është një kujtesë nga Perëndia që Ai>I dhe kur unë të përqëndrohet në Ai dhe tren shpirtërisht, Ndihem shumë më mirë dhe besim se kjo nuk është kohë të humbur. Unë mendoj se duke qëndruar i shëndetshëm është i rëndësishëm, por unë e di se gërmimi në fjalën e Tij dhe për ta kërkuar është edhe vlerë çdo sekondë të jetës sonë. Koha me Perëndinë nuk është tretur. Faleminderit për të qenë të bindur në atë që Krishti ka bërë thirrje ju për të ndarë. Unë e nevojshme kjo. Zoti ju bekoftë dhe udhëtimin e familjes suaj!

 6. Donnellpërgjigje

  Njeriu kjo është stuff tmerrshëm, Unë dua atë që ju të qëndrojë për. I love duke mësuar nga mësimet tuaja në muzikën tuaj dhe tani libri juaj “Jeta e mire”.

  FALEMINDERIT!

 7. MrsRondopërgjigje

  Kjo ishte awesome. Dy gjëra unë shpresoj për të fituar dhe për të mbajtur këtë vit dhe unë ende luftojnë me një që është shumë më e rëndësishme se sa të tjera. Thanks Trip, bloget tuaja në kohë janë shumë frymëzues, dhe ata vazhdimisht me pikë prapa në Superstar.

 8. Tee-boypërgjigje

  Bro kjo është ajo që unë e nevojshme. Unë kam qenë duke luftuar dhe për të luftuar me frymën për dy ditëve të fundit. Vetëm harruar për t'u lutur, lexuar Biblën time, dhe madje edhe të shkojnë në kishë. Kjo është një thirrje wake up. Nga tani e tutje unë jam një njeri i ndryshuar në Krishtin. Unë edhe menduar se Perëndia do të dëgjojnë n më të gjatë për mua për shkak të jetës sime të paperëndishme. Jezusi vdiq në kryq për mua dhe unë e di unë jam gjithmonë i mirëpritur në praninë e tij dhe ai është i drejtë dhe besnik të më falë nga mëkatet e mia.
  Bro Unë e falënderoj Perëndinë për jetën tuaj dhe puna e madhe që ai po bën nëpërmjet jush. Zoti ju bekoftë për pranimin e veprat e tij.
  Qëndro i bekuar vëllai im.

 9. Solomonipërgjigje

  Faleminderit për besnikërinë tënde ndaj së udhëtimit Zoti. Unë mendoj se ju duhet të shkruani një libër të dytë.

 10. LoganLongpërgjigje

  Unë mendoj se kjo është shumë e rëndësishme në kulturën tonë sot. Sa shpesh ju shihni njerëz në palestër për orë të tëra? udhëtim, Unë punoj në YMCA dhe unë shoh në të njëjtën ditë njerëzit në ditë dhe jashtë për të paktën një orë për të punuar jashtë, por në përgjithësi më shumë se kaq. Dhe ajo merr të menduarit, ka ndoshta një shumë të krishterëve që të hyjë në Y tim (Ne jemi më të madhe në Indiana), aq sa prej tyre janë të shpenzimeve 1-2 orë në ditë të angazhohen veten në veprimtarinë shpirtërore? Kjo është e rëndësishme për mua, sepse kjo është thirrja që unë e nevojshme për të marrë përsëri në formë fizikisht dhe shpirtërisht. Faleminderit vëlla.

  Zoti bekofte,
  Logan gjata

 11. ngaspërgjigje

  hej,

  Kjo është një fjalë-për-a-sezon. Në një kulturë ka shumë presione shoqërore të parë të mirë dhe për djema të jetë i aftë dhe 'tifoz', ne mund të merrni kapur kështu që deri në atë që ne mendojmë se duhet të jetë si, në atë që të tjerët na tregoni ne duhet të duken si.

  Duke thënë se Perëndia mendon se workouts kanë vlerë të kufizuar është vend në, në krahasim me përjetësinë ne mund të kalojnë me Perëndinë.

  Kjo më kujton historinë e Davidit, kur ai është i vajosur mbret nga Samueli 1 Samuel 16). Zoti thotë në vargun 7, “Njerëzit shikoni në pamjen e jashtme, por Zoti shikon zemrën.”

  Shendet,

  ngas

 12. MannyRuizpërgjigje

  Me të vërtetë inkurajuese Trip! Çdo gjë që merr më afër Perëndisë në të vërtetë më sjell lumturi dhe për të forcuar më! Pra, ju falënderoj njeriun. I really appreciate ju. Unë do të mbaj duke u lutur për ju :)

 13. Liampërgjigje

  Trip Unë jam i madh në duke punuar jashtë, por unë duhet të kujtoj veten për të lexuar këtë post çdo herë në një kohë. Ndihmon të mbajë mua fokusuar në atë që ka rëndësi me të vërtetë

 14. Brianpërgjigje

  Wow si një bloger shokët dua përmbajtjen e kësaj. Unë jam një tifoz stërvitje, por ajo vjen më e lehtë se nganjëherë gjetur kohë për të marr fjalën time të përditshme. Unë pastaj pyes veten pse unë nuk do të qëndrojë deri në gjyqe si unë duhet. kujtim mbresëlënës. Thanks Trip

 15. gnocchipërgjigje

  Kjo është me të vërtetë inkurajuese dhe kjo ka qenë diçka që ka qenë në mendjen time. Unë nuk e lexoj çdo ditë e Biblës, në fakt, Unë mund të shkoj për 2 ose 3 ditë pa rënë në kontakt me Fjalën e Perëndisë…por tani e di se unë jam duke mohuar veten përfitime të përjetshme. Kjo do të thotë shumë për mua se ajo që kam lexuar sot do të më ndihmojë javën tjetër apo muajin e ardhshëm. Unë nuk mund të mbështetet në atë që kam bërë vitin e kaluar, ose javën e kaluar…Unë jam duke punuar jashtë për përjetësi e mia!!
  Perëndishmëria ka vlerë për të gjitha gjërat që mbajnë premtimin për të dy jetën e tanishme dhe në jetën që vjen!
  Thanks Trip Lee, për të lënë punën e Perëndisë nëpërmjet jush…Imma lexuar Fjalën më shumë! :)

 16. Ngosapërgjigje

  Ky ishte mesazhi i tmerrshëm Trip, Unë kam gjithmonë veten se duke punuar jashtë është e gabuar apo jo, ose thjesht të panevojshme. Analiza e juaj e pastron ajrin në se një. Thanx, mbajtur BRAGING Bro!!