Сега читање: Само Господ може да ми суди?

Се вчитува
svg
Отвори

Само Господ може да ми суди?

ноември 12, 20137 мин читање

Сакам да разговараат за Божјата волја за нашите животи, дури и кога некој не се согласува со мене во врска со тоа. Разговори може да се добие вистински време вистински брз иако, особено кога зборуваме за контроверзни прашања. Тоа никогаш не е забавно да се каже некој, кој мислите дека тие се во ред. Па јас се обидувам да се биде внимателен со моите зборови, и едноставно укажуваат на она што Бог вели, наместо моето мислење. како часовници, иако, во одреден момент во текот на разговорот, тие ќе се повлече адут: "Но, не Библијата велат дека, исто така, да се суди? Да погодно прескокнат во текот на овој стих, нели?"Тоа никогаш не успева.

во Матеј 7 Исус вели:, "Не суди, или можете исто така ќе им се суди. "Дури и оние од нас кои никогаш не сум ја читаат Библијата може да го цитирам овој дел од својата проповед од збор до збор. Ова може да биде најмногу познат библиски стих во нашата ден. И тоа може да биде и најпознатите неразбран

Недоразбирање овој стих значи дека ние погрешно да се разбере како ние би требало да се љубите еден со друг. Значи важно е дека ние се постави прашањето: Што значи да каже Исус кога тој ни кажува да не го осудувам?

Она што тој не значи

Минатиот викенд, мојата сопруга и јас присуствуваше на бракот работилница во нашата црква. Како што одеше преку секој ќош и пукнатина на нашиот брак, моравме да се разговара за добра, лошите, и грдото. Имавме многу шанси да се охрабри едни со други, но, исто така, имаше шанси да го истакне недостатоците. За време на нашите разговори, жена ми ми помогна да ја видите области каде што јас сум ги исполнија, каде што не сум се како љубов, како што треба да биде. Таа беше непочитувањето на Исусовата заповед да не ме суди? Јас не мислам така.

Исус не може да значи дека тоа не е во ред да се направи било морални пресуди. Само неколку стихови покасно, Исус им рекол на своите слушатели да пресудат за кои тие ги делат со вистината. И во стих 15 од истото поглавје, Исус им наредува да им суди на оние кои тврдат дека се пророци, да се види дали тие навистина се зборува од Бога, или ако тие се волци во овча облека. Да не зборуваме за голем број други стихови во Библијата што ни заповеда да се направи различни видови на морални пресуди. Исус не значи да се каже, туку целиот суд не е во ред. И ако ние сме искрени со себеси, ние не значи дека или.

Многу луѓе тврдат дека никогаш не треба да се суди некој, но тие навистина не верувам дека. Тие не мислам дека тоа е во ред да се јавите на полицајци на дилери на дрога продажба на наркотик пред нивната куќа. И тие сигурно не мислам дека тоа е во ред да го исклучите телевизорот кога тоа алчен проповедник започнува молат за своите пари. Потоа, тука е иронијата. Кога ќе повикате некого надвор за оценување, сте всушност се прави морално расудување за тоа лице. Во секој од овие случаи, пресуди се направени во врска со активностите на другите.

Сепак,, кога пресудата хитови било каде во близина на домот, тоа е автоматски ред. Кои сме ние да пресудат за другите? Ајде да размислиме за тоа што значи Исус кога тој не ни кажува да се суди.

Значи она што го прави

Ние ги користиме на судијата збор во голем број на различни начини. Ние може да се зборува за судењето на шоуто за таленти или судејќи судски случај. Тоа може да значи многу различни нешта. Слично, грчкиот збор Исус го користи за "судија" не секогаш значи истото. Значи ние треба да се погледне во остатокот од овој пасус, а останатиот дел од Библијата, ако сакаме да се разбере она што тој значеше.

Како да се продолжи читањето на минување, станува јасно дека Исус е напаѓање на посебен вид на пресуда. Тој ги користи смешен слика на еден човек кој забележува дамка на струготини во нечие око, но ги игнорира фактот дека има огромен најавите во својот. Тоа е како гол маж критикување на дупка во вашиот фармерки. Исус не се осудува секаков вид на пресуда; Тој го осудува само-праведните, лицемерни судови.

во стих 5 тој вели, "Ти лицемеру, прво да се најавите нашата твоето око. "Пред да се обиде да ги суди другите, ние мора да се суди. Лицемери се одржи луѓе со стандардите што тие самите се игнорира. И додека само-праведните луѓе имаат специјален подарок за посочувањето на вашите недостатоци, тие се несвесни за своите. Исус вели дека е проблем. И тој ни кажува Бог ќе ни суди во замена.

Тоа е смешно да се остро ја осудуваат другите и да стојат над нив како вашиот живот е совршен. Бог е единствениот судија со чисти раце. Остатокот од нас се валкани луѓе, покажувајќи едни со други со туш.

Ќе забележите дека никогаш не вели, "Земете го за одјавување, и не грижете се за очите на другите луѓе. "Тој, всушност, вели, "Прво, извадете ја гредата од своето око, и тогаш ќе видиш како да ја преземат дамка од своите браќа око ". Тој ни кажува да се преиспитуваме, а потоа да им помогне на брат Окт.

Тоа е без љубов за мене да се забележи нешто штетно во вашиот живот, но да го игнорираат како тоа не е таму. Зошто јас би ги споделите со некој што го сакам и понатаму живеат во деструктивен начин? Ако те сакам, Јас ќе ви ја каже вистината, дури и кога тоа боли. Но, тоа мора да се базира на Божјиот стандард, не мојата. И јас треба да го прават тоа од скромно држење на телото, што ги признава ми треба исто благодат да направите.

Ве молиме да ги почитуваат Матеј 7:1. Но, не заборавајте за Галатјаните 6:1: "Браќа, Ако некој е фатен во грев, вас кои се духовно треба да му се врати нежно. "Ние треба едни со други.

Како гласате?

0 Луѓето гласаа за овој напис. 0 Гласови за - 0 Гласови против.
Означени во:#Судејќи, #Љубовта, #луѓе,
svg

Што мислиш?

Прикажи коментари / Остави коментар

56 коментари:

 • MrAveryBrown

  ноември 12, 2013 / на 12:46 часот

  поттикнување. обвинување. тактичен. Ајде проверете срца, се стремиме да научат овој концепт, дневно и се примени.

  • Стив

   ноември 13, 2013 / на 4:31 часот

   добар збор, патување. многу практични, корисни апликации за оние кои се занимаваат со овој вид на ситуацијата. Благодат и мир…

 • esteban Рамирез

  ноември 12, 2013 / на 12:57 часот

  Ова е најточна дефиниција на тој стих. Ви благодариме брат јас се борат со оваа. Благодарение брат ми ги прават она што го прават!
  Брат во Христа!

 • Чарлс

  ноември 12, 2013 / на 1:07 часот

  Како мојот пастир само отиде во текот на овој пред една недела тоа е свеж во мојот ум. Пастор Брајан рече “судијата не е зборот правилно, ако го прочитате грчката и ја прочита во контекст.” Тој продолжи да се каже подобар превод би биле “не се осуди како судија” или дејствуваат како судија (Стар стил testement). Изработка на расудување и донесување на пресуда се 2 различни работи.

 • Ми mi Ривера

  ноември 12, 2013 / на 1:10 часот

  Aint ништо, но вистината :) Амин брат.

 • Jared

  ноември 12, 2013 / на 1:25 часот

  Ова е навистина корисни во мојот живот сега. Јас неодамна се има дискусија со баба ми, кој не е верник, и јас се обидувам да ја покаже својата Божјата љубов. Јас ќе признаам мојот грев со неа и да побара прошка неа, и таа ќе му прости, но таа ќе проповед за тоа колку лошо сум во некои работи. Знам дека сум во ред, бидејќи на осудата јас веќе се чувствувам од Бога, но тоа ми пречи малку, бидејќи таа не гледа сопствениот грев. Таа само ми се распаѓа. Се смешкам, и ја сакам. Јас разбирам дека имаат проблеми со љубов моето семејство, но тоа ми пречи во малку, кога таа не го признава својот грев и е толку брзо да се признае рудникот. Ова е некаква помош иако. благодарение

 • Ezra_of_Israel

  ноември 12, 2013 / на 1:31 часот

  Многу добар начин за тоа и анализа на Писмото ставање. Бог да те благослови. Што е љубов? Сум се трошат многу време на тоа е толку едноставно прашање ...... woah

 • PastorBenJohnson

  ноември 12, 2013 / на 1:34 часот

  право на! Да оди заедно со овој, Павле вели во 1 Коринтијанс 5:12: “Што бизнис е мој да им суди на оние кои се надвор од црквата? Дали сте да не се суди на оние внатре.”

  Тоа е наша работа како верници да се одржи нашите браќа и сестри во Христа одговорност. но,, треба да бидеме самите себе во текот на испитувањето! Велики блог Пат Ли!

 • harryyeboah

  ноември 12, 2013 / на 1:47 часот

  Леле! научив многу. На здравје..

 • EboniRenee

  ноември 12, 2013 / на 1:49 часот

  Beautifulluy & смислено се стави. Ние се потребни за ова.

 • Тони

  ноември 12, 2013 / на 2:00 часот

  благодарение Пат, ова е важен дел од Светото Писмо правилно да се разбере. Ви благодариме за овој пост. Можете да се стави во зборови она што јас сум бил размислување. Јас сум еден млад свештеник, и ова е нешто што Ive бил сакаат да разговараат со моите ученици за. Јас ќе бидете сигурни да го користите овој пост и да ги прошират на овие точки. Повторно ви се заблагодарам, за сето она што го правите и ќе се. Јас се молам дека Бог ќе продолжи да ве благослови и вашето семејство.

 • Весли

  ноември 12, 2013 / на 2:04 часот

  Прекрасно. Јас сум толку уморна од луѓе [Христијаните се во првите редови, заедно со многу други] фрлање овој стих како тоа фанфари сите. Се користи како Излезете од ________ слободна карта. Воопшто не е она што беше велејќи дека писателот. Ви благодариме за артикулирање.

 • сено

  ноември 12, 2013 / на 2:13 часот

  Прекрасно настава тука. Секогаш сум благословен од вашите мислења. Му благодарам на Бога за вас со помош на начинот на кој тој го прави тоа. Вие не сте само се нарекува да се направи музика, но на говорница.

  Господ Бог да благослојт u и вашето семејство!

 • Шарон В.. Џејмс

  ноември 12, 2013 / на 2:14 часот

  Ви благодарам многу за споделување на оваа мисла. Јас ќе се делат вашето мислење и да се моли дека многу кои го направија ова нивниот банер, тоа се разбере токму онака како што Христос тоа значи, како и Галатјаните 6:1. останете благословени.

 • Кристоф

  ноември 12, 2013 / на 2:17 часот

  Ми се допаѓа да го цитирам врати Исус во Јован 7:24 – “се суди со праведен суд.” Тоа разоружува приговорот и води во можност да објасни што значи тој, како што направи во вашиот пост.

 • Gloglo

  ноември 12, 2013 / на 2:18 часот

  Ова е она што јас го зборувам за со татко ми и тој рече дека иста работа. Бог да те благослови Се надевам дека сите ќе ја прочитате оваа

 • МЈ

  ноември 12, 2013 / на 2:19 часот

  добар збор. Слушнав дека ние не треба да го осудат, но може да се суди праведно. Како и во можам да кажам нешто во врска со еден пријател кој е “shacking до” но во тоа, Јас не сум се лицемери, бидејќи јас не сум тоа го правам.

 • Означи кралот

  ноември 12, 2013 / на 2:26 часот

  Ви благодариме за изработка на ова патување. Ова е многу важна тема калај оваа генерација. Толку право постои. Љубовта на иронија ви посочи, премногу.

  Гледам на перцепција на секоја пресуда, како да бидат проблемот. Нашата конкурентна природи ни трик во размислување дека некој ни кажува дека се е во ред во некои нечистотија ако патот е обид на егзалтација. Ако гледаме ова како љубов гест, што е потребно за една сосема поинаква динамика.

  Уште една работа што ми се фатени… Вие изразена еден одреден дел во начинот на кој може да ги збунуваат луѓето. Ти рече, ” Исус не го прави тоа “значи” да се каже сите пресуда не е во ред. И ако ние сме искрени со себеси, ние не “значи” дека или.

  Само поради јасноста, можеби подобар начин да фраза ова е тоа што “Ние не треба да се толкува ова како Исус велејќи:” сите пресуда не е во ред.

  А брзо читање преку, и некој може да оди од читањето на оваа за размислување, “О, Исус не значи да се каже дека?” Кога сум сосема сигурен Исус сакал да каже токму она што Тој рече. Тоа е Ll во толкувањето.

  Знам дека она што значеше. Само што те држи до највисоките ако книжевни стандарди. Верувам ќе се разбере зошто реков дека.

  Цениме вашата работа (сите, ако тоа, не само музика)! Чувајте мелење брат!

 • даде

  ноември 12, 2013 / на 2:35 часот

  Длабоко вистината се зборува за ова.
  Господ Бог да благослојт вашето министерство.
  Јас често мислат дека кога ние целосно да се разбере состојбата на нашата грешност, тогаш ние пристапивме сосед со сочувство и љубов.

 • anajcruz

  ноември 12, 2013 / на 2:42 часот

  Сакав оваа!! навистина insightly, охрабрувачки, aaaand осудителна!!!
  одличен потсетник на она што значи да се љубите еден со друг!! благодарение брат! на здравје!!

 • WayneChristian

  ноември 12, 2013 / на 3:59 часот

  Само Исус рече дека е подобро! Пат сте здив на свеж воздух! Ви благодариме за вашето внимание! Добро напишани како и секогаш! Бог брзина брат ми!

 • JosiahCarter

  ноември 12, 2013 / на 7:31 часот

  Да! Ви благодарам многу за пишување на оваа! Ова е на мојот ум толку многу во последно време, особено кога гледам дека зборот “судија”. Јас сум дефинитивно споделување на оваа!

 • Дејвид

  ноември 12, 2013 / на 8:02 часот

  Ти благодарам. Еден од најпознатите прецизен опис на овој стих и што значи тоа што сум го видел. Секој христијанин треба да се испита преку богови очите кога се зборува за друг.

 • carlosAviles

  ноември 12, 2013 / на 8:50 часот

  многу охрабрувачки. И јас се обидуваат и успеваат. Јас се фати од време на време и знам дека треба да се погледне во пред да зборувам и да им помогне некој да се вратам на Света пат.
  Благодарение Пат Ли.

 • modallas

  ноември 13, 2013 / на 1:53 сум

  јас сум се борат со дис. Сега добив подобро разбирање!!!

 • modallas

  ноември 13, 2013 / на 1:54 сум

  Сум бин бори со него. Фала му на Бога што го добив подобро разбирање

 • TeriR

  ноември 13, 2013 / на 6:44 сум

  Тоа е нашиот мотив зад она што го велат, што го прави пресудата на нашите браќа корисни или штетни. Дали сум размислување, “Она што го правиш не е во ред! Библијата вели така. Вие треба да го поправам…” Или тоа е, “Тоа е ќе предизвика болка и знам што тоа е како. Јас се грижат за вас и не сакате тоа за вас…”

  Како Пат рече, во други места ние сме изјави јасно да се суди лажни учители.

  Јасно е дека ние треба расудување на Светиот Дух да се направи правилни решенија, па ние треба да се поврзува со Него, пред, време, и по!

  Друга добра точка Пат направена е, тие нема ни да слушне дури и ако нашето срце е на право место, ако ние не си живеат автентично пред Бога и нашите браќа.

 • помлад

  ноември 13, 2013 / на 7:40 сум

  Ive се бори со ова за некое време сега. Но, читањето на оваа статија ме натера да се чувствуваат 10 пати подобро отколку порано. благодарение Пат! Господ Бог да благослојт брат.

 • EJD

  ноември 13, 2013 / на 8:10 сум

  одлична статија! “По нивните плодови, Ќе ги познаете.” Јасно е дека Христос правите нас да биде внимателен во разгледување на другите – најважно, кога ние проповед на Евангелието, првиот дел се објаснува како лице е одвоена од Светиот Бог заради гревот (тоа е морално расудување!) Тогаш ние се прогласи дека верата во Исус Христос (Неговото искупително дело на Крстот и празниот гроб) е одговорот на одвојување на човекот од Бог, Таткото! на евангелската порака е некомплетна ако
  ние оставам надвор изгуби својата позиција на човештвото (Законот нè суди!) Но Христос нуди благодат на нас грешниците. Како што Џон Њутн, пишува, “Јас бев еднаш LOST, но сега сум НАЈДЕ!”

 • Tatenda

  ноември 13, 2013 / на 10:57 сум

  Амин братче. Јас живеам во Зимбабве, а тој стих е уште популарен тука!!! Јас го проповеда Евангелието, и забележав повеќе пати отколку што се грижи да се запамети дека не се верници и христијани кои не живеат во право користите овој стих како штит против корекција. Тажно е, навистина тажно…

 • Бруно

  ноември 13, 2013 / на 11:48 сум

  Ти благодарам!

 • Darnell

  ноември 13, 2013 / на 3:18 часот

  Јас целосно се согласувам со тоа толкување на судењето според Матеј 7. Исто така, сакав да додадете на тоа, велејќи дека ние како христијани не треба да “судија” светот или не оние кои се во Христа, но ние “судија” на Христовото тело или црква. Бог вели дека тој самиот “судии” светот и не ни деца. 1 Коринтијанс 5:12-13

 • Стивен

  ноември 13, 2013 / на 5:27 часот

  амин!!

 • kate

  ноември 13, 2013 / на 7:06 часот

  Еј ~ Јас сум проповедта оваа недела на судењето (или не lol) и јас сум се прашувате дали можам да копирај / вметни некои од вашите мисли во мојата проповед? благодарение! Кејт

 • Клејтон

  ноември 13, 2013 / на 10:01 часот

  многу длабока, Господ Бог да благослојт братче

 • поразен

  ноември 18, 2013 / на 1:38 часот

  Ја ценам љубовта на Бога и Пресвета зборови на мудрост од Бога преку вас момци… Многу љубов

 • Тајлер

  ноември 26, 2013 / на 1:07 часот

  Благодарение толку многу за објавување на оваа. Мислам дека е толку потребно за христијаните оваа порака во сите сфери на животот да се слушне. Ние треба да започне со љубов едни на други на начинот на кој Исус не повика да се што значи решавање на области кои треба да се решат во сочувство.

 • pelumi

  ноември 26, 2013 / на 5:56 часот

  ова навистина ми помогна
  како и секогаш
  да те благослови Пат

 • Кетрин

  ноември 27, 2013 / на 8:51 часот

  Молете се дека ќе имаат отворено срце кон вистината; дека јас ќе го знаат и да го ослободат; дека јас ќе имаат вера во Исус и покајание на мојот грев. Тоа ќе прими благодат. Дека нема да биде навреден од страна на моите потреби, но со гревот. Ти благодарам.

 • Елвис

  декември 4, 2013 / на 11:09 сум

  е таму во секој случај да ги споделат овој збор….нејзините reaaly отворање на очите што го кажа во овие блог Пат…Продолжи со министерството (Сите тие)..

 • Мајкл

  јануари 29, 2014 / на 12:47 часот

  Ако навистина мислите дека за тоа, “Не ми се суди.”, е, всушност, осудувањето.

  Ако некој се обидува да ви помогне, и да ги обвинуваат за вас судејќи……технички, сте ги судејќи. (И погрешно обвинувајќи ги во тоа)

  искрено, може да ми се суди ако сакате, Јас можеби ќе треба корекција. (“Точен во љубов”) Само не ми се суди за моето минато или ништо, но Словото.

 • милоста

  февруари 19, 2014 / на 10:29 сум

  Леле. Ова беше голем пост. Во последно време, Сум се обидува да се потсетувам на Метју 7 но вид на заборавиле што значи. И ние треба да си помагаат едни со други надвор, но не и да бидат груби за тоа. Се согласувам во целост. Тоа е kinda тажни гледање ppl остро ја критикуваат други ppl и при гледањето на критикуваше чувство скршени. На критикува очигледно не се совршени, но се чини дека тие дури и не го разбираш. Тоа е вознемирувачка. Повеќе луѓе треба да живеат од страна на Метју 7. И последниот стих беше големо за да. Луѓето не се случува да сакаат да одат на патот каде што секој на маргините се плукање на нив.

 • Симон

  март 12, 2014 / на 1:07 часот

  Леле, инспиративна зборови. Ќе прочитате повеќе од вашите мислења! ;)

 • април

  март 23, 2014 / на 11:14 сум

  Леле!!! Мило ми е што некој има конечно се зборува за овој!!! Јас бев само да разговараат со некој во мојата канцеларија за ова пред неколку дена!!!! прекрасен блог!!

 • Кајл

  мај 8, 2015 / на 9:10 сум

  па тука е прашање за вас. во изминатите неколку години сум бил работи на не jugding никого за ништо. како зависник доста секого во светот jugdes а тоа значи дека на некој начин овие луѓе сега знаат сè за вас. дури и она што вашето размислување или она што вашите ќе направи, па дури и како ќе дејствува или тие може да ви каже како се чувствувате за нешто. Јас навистина не се како луѓето можат да го направите ова. е навистина лоша. Јас дојдов за да дознаете што има толку многу луѓе таму, кои ме мразат, и до сега не ме сретна. Theres нема начин да го контролираат она што се појавува во нашата глава. ментална пред jugdment може да се користи за да се подготви себе си лично за работи што мислите дека може да настанала причината за тоа што ќе ја забележите некој. но ако сте само платат многу внимание и да ги собереш на мали нешта кои покажуваат фактот дека некој е дека сеуште jugding? а потоа theres прашањето за претпоставка. далеку од најлош начин да се jugde некој. јас не го добие. и покрај тоа што само кажа дека ова лице кое што воопшто не им верувам да се изврши некоја задача, бидејќи на (обично без причина) Други тогаш Тоа само како се чувствувам и што е она што го знам дека ќе го стори. Се разбира, ако тоа лице е познат за да успее, историја може и ќе се повтори, но да се каже некој како се чувствуваат, мислам, или како таму се случува да се направи нешто е срање. нејзината основа слепи jugdment. и дека или лице сега ќе се чувствуваат encompetant и нема да дури и се обиде, или некој ми се допаѓа, ќе guentee да се докаже дека лицето толку лошо дека тие никогаш нема да каже дека повторно. но дури и ако се докаже себе си време и време повторно. истите претпоставки. мисли? Јас би можеле да одат на целиот ден.

Оставете одговор

јануари 4, 2012Од страна на Пат Ли

Можеби ќе ви се допадне
Се вчитува
svg