Диво говор и славата на Бога

Вовед

Сакам деца. Една од причините сакам деца е затоа што тие ни покаже себеси. Тие се како мали огледала. Дозволете ми да ви кажам што мислам. Децата имаат доста сите на истите проблеми што ги имаме, но тие проблеми се само многу повеќе од очигледна, бидејќи тие не знаат како да ги скријат уште. Ова е навистина јасно кога децата прават работи што не би требало да се направи.

Дали некогаш сте виделе дете допир нешто што не би требало да го допрам? Тие ќе погледнете наоколу за да се види дали сте во потрага. Тие не се грижат ако уште дете е во потрага; тие едноставно не сакаат возрасни или родителите за да ја видите. Зошто го прават тоа, иако? Бидејќи тие знаат дека ти си задолжен, и тие не сакаат да се најде надвор, бидејќи тие знаат дека ти си тој што треба да одговори на.

Возрасните се на ист начин. Често ние сме во ред со вршење на работите што не би требало да се направи, се додека лицето на кое треба да се одговори да не се дознае. Ти е мило да се забрза додека не го видите полицајци пред. Можеби и ние сме мило да ја напушти работата на почетокот додека нашиот шеф не дознаете. Maybe some of us cheat on tests as long as the professor doesn’t catch us. We don’t usually care if people know we’re doing something wrong, освен ако тоа е на власт ние мора да одговори на.

во 1 Самуел 2, Hannah prays in response to the birth of her son Samuel. And in this prayer, таа предупредува другите да не го прави еден одреден грев, бидејќи нивните судијата гледа. Свртете со мене 1 Самуел глава 2, стих 3.

Немојте да чувате зборува толку гордо или нека вашата уста зборуваат како ароганција, зашто Господ е Бог кој знае, и од него дела се мери.
(1 Самуел 2:3)

Во овој текст, Хана предупредува против горделив говор, because God will find out and He’ll hold us accountable for it. Тоа е она што мислам дека главната поента на овој стих е: If you talk proudly, ќе мора да одговори на Бога за тоа.

We may be tempted to think our prideful words don’t matter much. But if you think your prideful words don’t matter, I’m afraid for you. They should matter to you, затоа што е важно на Бога, and He’s the One you have to answer to. We won’t finally answer to our parents, или нашите пријатели, или нашите пастири, туку на Бога.

Со тоа на ум, Сакам да прашам неколку прашања за да се разбере текстот подобро.

прашање 1: Што значи да се зборува Гордо?

Тоа значи да се користи вашите зборови да се издигне.

позадина

Now typically we would think of self-exalting words as just simply bragging about how amazing we are, но постојат многу начини да се зборува со гордост. И мислам дека еден од начините на кои Ана го има на ум е она што го гледаме во глава 1.

Hannah was the wife of a man named Elkanah. She wasn’t his only wife though. Тој имаше уште една жена по име Фенина. Фенина имаше деца, но Ана беше неплодна. И Фенина во основа ќе се подбиваат Хана во врска со тоа. И поради неа пустелија и тоа се подбива Хана беше ожалостен и таа ќе плаче.

Мислам дека Фенина е пример на горделив говор Хана предупредува против. Фенина не е само укажува на фактот дека таа има деца. Таа не е само се обидува да ги потсети Хана на фактите. She was taunting her, boasting over her, tormenting her.

That just sounds like she’s being mean. How is it talking proudly? Well it seems like Peninnah was using this as a way to assert herself over Hannah. It seems like she was assuming that somehow her bearing of children made her better than Hannah, што не беше така. Scripture clearly says that children are a gift from the Lord. Peninnah was talking proudly, и таа ќе мора да одговори на Бога за тоа.

Начини зборуваме Гордо

Без разлика дали ние го признае тоа или не, we all talk proudly and speak with arrogance in a variety of ways:

1. One obvious way is bragging about our accomplishments. Sometimes we can’t wait to tell others about what we have and what we’ve accomplished. Но, ние не фалејќи Бога за тоа; the goal is making ourselves look better. I’ve caught myself doing this on many occasions. Можеби трчање во еден стар пријател и тие ми што сум се прават побара. Можам да кажам rapping, но јас повеќе би укажуваат на награди или други достигнувања.

2. Или како за работите да се каже за другите? Sometimes we slander others. Ние сакаме да ги сликам во лошо светло, така што ќе изгледа добро. Maybe at work we point out that a particular co-worker is pretty lazy, така што луѓето ќе забележат разликата помеѓу вас двајца. Или можеби, наместо да биде милостив со другите, we’re self-righteous. We stand as a judge over them, бидејќи тоа го прави да се чувствуваме подобро во врска со нашите духовни достигнувања. Тоа е горделив говор.

3. Or sometimes even when we say good things. Maybe it’s a testimony on a Sunday night. It could be a gripping story about God’s work in a friend’s life, but your motives could be your glory instead of God’s. Or letting someone know you’ve been praying for them. Or teaching a Sunday School class. Even good things can be proud speech if your goal is exalting yourself.

Некои од овие примери се повеќе од очигледна од другите. Па, како да знам дали е? Она што го одделува горд говор од која се наведува факти? Talking proudly is when you don’t acknowledge God as the One who’s sovereign and deserving of glory, во срцето или на самите зборови. И кога тоа го правиме, ги славата што му припаѓа на Бога.

Твоите зборови може да се признае Бога, но она што за срцето? Other people may not be able to tell the difference, but Hannah reminds us that the Lord is a God who knows. И ако ние ги користиме нашите зборови да се издигне, ние ќе мора да одговори на него за тоа.

Во текстот Хана ни кажува да не зборува со гордост, а потоа таа ни кажува зошто: зашто Господ е Бог кој го знае и тежи дела.

прашање 2: Зошто ни треба да одговори на Бога за Диво говор?

Затоа што тоа е напад на Неговата слава.

Ако само еден од оние последните две фрази е вистина, it would change a lot. If God knew, но не беше на судијата, or if God was the judge but didn’t know. But the perfectly just Judge is also the all-knowing God. Не само што Бог ќе дознаете, Тој е слушање. God is at all times tuned in to every conversation that’s happening. Almost like He has an infinite amount of security cameras placed in every square foot of the earth. Тој знае. И ако ние напад Неговата слава со горди на говорот, Тој ќе знае.

ограбија Бог

Ако требаше да одам во вашата банкарска сметка, и да ги преземат пари и се примени на мојот профил, е дека крадат? Of course it is. Јас сум земајќи нешто што му припаѓа на вас, и да се примени себе. Не можам да се даде било која од вашите пари, без преземање на тоа од тебе. И тоа е во ред, бидејќи тоа му припаѓа на вас.

Кога луѓето се обидуваат да се даде слава, they rob God of His. You cannot ascribe to yourself praise and glory, без да крадат од Бога. Pride is an attack on God’s glory. Зошто? Because an overestimation of self comes from an underestimation of God. Дозволете ми да кажам дека повторно: преценување на само доаѓа од потценување на Бог. И како што гледаме во 1 Самуел 1, ова потценување на Бог, исто така, доведува до потценување на другите. Така размислува премногу високо мислење за самите себе доаѓа од размислување премногу смирен на Бога, и води кон размислување премногу смирен на другите.

Фенина е погрешно. Таа самата се прецени сама ставање на Севишниот престолот, as if she opened her own womb. And we’re often guilty of the same. Мислиме дека ние сме тие што треба да се добие кредит за таа промоција, или оние што добро се однесувал деца, или нашата финансиска состојба. Да, Бог ќе го награди нашата напорна работа, but that doesn’t guarantee anything. God’s will is the real deciding factor in every situation. Она што е важно конечно не е нашата сила, нашата мудрост, па дури и нашата верност.

горделив говор

So pride is wrong. All of us have some pride in our hearts that we must fight. Кога мислите дека во твоето срце дека заслужуваат слава, that itself is a sin. But prideful speech is taking it to another level. How could we, како грешни луѓе, имаат смелост, не само да мислиме дека сме достојни за Божјата слава, но всушност да го претстави на тој начин на другите? To try to convince others to give us the glory that belongs to God alone. Talking proudly is like not only robbing someone, но сите ќе им раскажуваше за тоа и ги охрабрува да го стори истото.

Единствено нешто што е, God doesn’t need video footage to know you’re guilty. God will not tolerate human beings trying to rob Him of His glory and encouraging others to do the same. Кој е зошто Ана вели дека ние не треба да го направи тоа.

Горделив збор се во костец со Бог, which is why it’s inconsistent with the life of a believer. Како што слушнавме утринава, "Бог им се противи на горделивите, но им дава благодат на смирените. "

дела се мери

Ако ние не сме во Христа, нашиот горд зборови, will be yet another reason for God to punish us. Our evil deeds will continue to help the overwhelming case against us. If you’re not in Christ, there is nothing more terrifying than an all-knowing Judge. So if you’re here tonight and you don’t Jesus, Ве молиме да се дојде до него знаат. Се претвори од гревот, and throw yourself on His mercy. He was incredibly humble—humble enough to die so that sinners like you and me can live. Тој воскресна од гробот со сета сила, и ги повикува луѓето да Го следиме. Ние би сакале да ви зборувам повеќе за тоа подоцна.

Но, како христијани, што значи тоа за нашите дела да се мери? Every believer in this room will have to answer to God for every proud word they speak, but our judgment will be different. Christ has already taken our sins on the cross. But this warning should still impact the way we live. Кога ќе застане пред Бога, our deeds will either testify to the fact that we’ve trusted in Christ or that we were too proud to trust in Christ alone.

исто така,, we want to please the Father. Of course He’s pleased with us in Christ, но ние сакаме да биде задоволен со нашите добри дела кои доаѓаат надвор од верата во Христа. Ние сакаме да се молам на нашиот возљубен Бог.

Не смееме да дозволиме арогантен зборови доаѓаат од нашите усти. И покрај тоа што ќе мора да одговори на Бога за нашиот горд говор, ние треба да го фалат Бога што нашите гревови се покриени во Христа.

Значи, ако сакаме Бог да се прослави со нашиот говор, како да се бориме против овој арогантен разговор?

прашање 3: Како да се бориме Диво говор?

Ние го направи тоа со радост во Бога.

Ние треба да се види нашиот говор, but that’s not enough. It’s like telling someone with a cold the solution is just to hold their sneeze in. Не, на болест не е она што треба да биде нападнат.

The proud heart rejoices in itself. But the humble heart rejoices in God. Погледнете во првите зборови од молитвата на Ана во стих 1: “My heart rejoices in the Lord.” Hannah shows us the proper response to the Lord’s blessing. А не само да се радуваме во она што Господ го дал, но во самиот Дарителот. Нашиот одговор може да се гордее, но наместо тоа би требало да произведе смирението во нас, затоа што се добиваат подарок од Бога

God gives and takes away. God distributes and withholds. Но, тој го прави сето тоа за наше добро и Неговата слава. We falter when we begin to depend on those things too much. Rejoicing in God kills both pride and hopelessness.

Како да се радуваат во Бога? Do what it takes to remind yourself who’s behind everything. Praise God when you receive that check. Ова е причината зошто ние се заблагодарам на Бога, пред нашата храна. Remembering that it’s arrogant to assume our plans will always go forth. Велат дека Господ сака. Give glory to God when others congratulate you on your accomplishments. Не за една минута не дозволувај твоето срце да се земе кредит. Гледање на вашиот горделив говор. Најдат корените на гордоста во срцето.

заклучок

Секој еден од нас му е дадена неверојатна можност со секој збор што зборуваме. Ние се да ги користат нашите зборови да го величаат Бога, Кој нè направи. Ние се да ги користат нашите зборови да им помогне на другите да видат Бога за славна Господ дека Тој е.

So my encouragement is not to use your words to exalt yourself. наместо, ги користите за да го направи она што беа создадени за да не се прави даде слава на Бога. Сето тоа му припаѓа Нему во секој случај.

Да се ​​помолиме.

АКЦИИ

21 коментари

 1. faithchanda171Одговори

  dear lord,our rejoice in for you alone deserve all the glory.help us lord to rejoice in you always and not to rob you of your glory and may we all be humbled before. Forgive us for hurting you and people when we speak with pride. Please dear help to be more conscience with the things we say…Амин!

 2. BlessedОдговори

  So nourishing! Ти благодарам! ми се допаѓа ова: “Talking proudly is when you don’t acknowledge God as the One who’s sovereign and deserving of glory, во срцето или на самите зборови. И кога тоа го правиме, ги славата што му припаѓа на Бога” and this:”Кога ќе застане пред Бога, our deeds will either testify to the fact that we’ve trusted in Christ or that we were too proud to trust in Christ alone.

 3. Eveno M.Одговори

  This was a wonderful read. Even in our humility, we need to be careful that we are not doing to make men see that we are humble, which in itself is prideful.
  It explains why the Greek philosophers did not believe that humility was a virtue because many can fake it.
  Фала што Сподели.

 4. jasonОдговори

  I don’t mean to throw Trip under the bus or have any intention in starting a debate online. I only ask for clarification. I am a recent graduate looking for a job. How do we not speak proudly in a job interview where we have to in some way be comfortable about explaining the good achievements to possible employers?

  • Пат ЛиОдговори

   Hey Jason
   You’re not throwing me under the bus bro! I think that’s a great question. As I said above, proud speech is when you use your words to exalt yourself. It’s when you refuse to acknowledge God as Sovereign and deserving of the glory.

   You can explain your achievements and convince someone you’d do a good job without robbing God of His glory (after all, our devotion to Him should lead us to work with excellence). You don’t have to say “за Бог да биде слава” after every sentence, but you should do it all with a humble posture recognizing God as the giver of all good gifts. There’s a big difference between humbly pointing to your competence or arrogantly boasting. Make sense?

   • JesseОдговори

    How, in a culture that frowns upon Christian values being expressed, are we suppose to get, and hold an honest paying job, without our pride getting the best of us? I’m also not trying to throw you under the bus and find faults, but as a teenager who wants desperately to live anunashamed lifestyleand spread the gospel in everything they do, I also need a job. I think the problem is not being able to express our self at a workplace without the fear of being fired.

 5. ЏонОдговори

  Jason,
  Like he said, speaking proudly isn’t just stating facts. It’s seeking to exalt yourself instead of God. You can convince someone you’d do a good job, without robbing God of the glory he deserves for your skill and excellent work

 6. DaughterofGodОдговори

  I am having a hard time with this quote: “Кога мислите дека во твоето срце дека заслужуваат слава, that itself is a sin.When I do something excellently, I desire a pat on the back, a word of encouragement, or some indication that my work is received as excellent. We praise athletes and sports teams tirelessly, and our entire world operates on awards and platforms that honor excellence. So how do I practically ‘deadenthis desire of mine when, honestly, I don’t want to? I guess just by, in our hearts, acknowledging that our excellence and the work of our hands comes from Him, and attributing all accolades we receive to Him.

 7. МајклОдговори

  I just want to take this opportunity to thank you (Пат Ли) for letting God use you to glorify him. Me and my wife really enjoy your music. Our favorite song of course isGood Thing”. I read that you discontinued making music to further pursue your ministry, is this true? We need more rappers like you bro.

 8. JBОдговори

  Trip I agree with most of everything you mentioned in this blog regarding the value of our words except the statement you made thatGod gives and takes away and he distributes and withholds”. God is 100% добра! There is not an ounce of bad in him to try to do harm or take anything away from us. Satan steals (takes/withholds), kills, and destroys. We as believers (or non-believers) do it to ourselves by disobeying (or being ignorant of) the spiritual standard God has already set on the earth. God hates pride primarily because it causes a blockage to receive the full goodness he so dearly wants us to have which can give Satan (and his forces) legal right to come in and capitalize on our prideful ways. This is not hate speech or trying to talk down to you but an open dialogue which I believe is the benefit of a blog.

  • Пат ЛиОдговори

   Hey JB
   Thanks for reading! And for your encouraging words. I agree with you that God is 100% добра. There’s no doubt about that. But that doesn’t mean He doesn’t take away. What about Job 1:21? Some of what I said above was an exact quotation from that verse. “Naked I came from my mother’s womb, and naked I will depart. The Lord gave and the Lord has taken away; may the name of the Lord be praised.”

   So God does take away, and He’s still good. The beautiful thing is, God uses even bad things for good in the lives of His people. Римјаните 8:28 is a good example of this. I may write a whole post on this so I can make it more clear. Thanks again for reading!

   патување

 9. RWОдговори

  Jesse,
  As Trip mentioned, God knows all. Whether you give God glory out loud or take credit for your accomplishments out loud, God knows who your heart is giving glory to. Speaking to God’s glory aloud can also be pride speech if your heart is not truly giving glory to God. When we constantly speak of God’s glory around nonbelievers, we are like Peninnah and the nonbelievers are like Hannah. As Christians we have a tendency to feel threatened when we cannot openly praise God. Among nonbelievers we are like Penenniah with a spiritual blessing instead of children and the nonbelievers are Hannah that are left without such blessings as Hannah was without children. What we feel is praise to God, is actually boasting of our blessings. We must be ready to give praise to God at all times but we must not forget about the lost souls who choose not be with Him. You can take recognition of your accomplishments and even take responsibility without taking glory away from God. You received those blessings because you chose to walk His path. Give God glory in your heart, мисли, and prayers. Your words are just that, зборови. Never lie either. If an interviewer were to ask how you’ve done the things you’ve done, use the word faith. Faith is your choice, by your choice God has chosen to bless you, by giving glory to god for those blessings He will continue to do so. On another note, if you are struggling to find work try to reach out to God even more.

 10. ЏонатанОдговори

  This is a message I definitely needed to hear. I find myself battling with self-righteousness even on Facebook posts that are about God. I guess I need to look deep into my motives for everything I do. My brothers and sisters in Christ, if y’all would, pray for me!

 11. MeganОдговори

  thanks so much for sharing your messages. i’m 14 and my family doesn’t go to church so i really need this and other Christian resources and stuff to help me figure out what’s what about faith if that makes any sense so thank you for sharing its really helpful and encouraging.

 12. JBОдговори

  Dig that Trip. Appreciate the feedback bro but unfortunately we’ll have to agree to disagree on this one. Lol.. There is a verse in Job that statesGod gives and he takes awaybut it was the words of Job not God. Job was righteous and blameless in the sight of the Lord but the moment he spoke those words it came from an ignorant point of view of how he perceived God operated. Reading through the rest of Job (specifically chapters 38-41) God speaks to Job about how ignorant he has spoken of him and asks him questions regarding his assumptions. In Job 42:3 (NIRV) Job replied to God and said: “You asked me, ‘Who do you think you are to disagree with my plans? You do not know what you are talking about.I spoke about things I didn’t completely understand. I talked about things that were too wonderful for me to know.Then in the 6th verse Job said: “So I hate myself. I’m really sorry for what I said about you. That’s why I’m sitting in dust and ashes.After he repented that’s when things started to go real well for him again. God wanted him to see he didn’t take away all his stuff (it was Satan) and it was the fear Job displayed in the beginning of the book that allowed Satan access to enter his life. Trip I don’t want to make a show of our conversation on the ‘comment sectionso if you see necessary just contact my email for reply. I admire your talent and your heart to serve God man. Later

 13. programОдговори

  Yօu are so intereѕting! І don’t think I’ve truly read sometһing like that before.
  Sօ good to find somebody with a few genuine thougһts on thіѕ subject.
  Rеalⅼy.. thank you for starting this up. This ѕite is something that is required on the web, someone with ѕome оriginality!