Стани Книга Извадок: 7:00 изутрина. логика

Бев петнаесет години и мојот живот се претвори внатре кон надвор. Моето име и изглед не се променила, но се друго во врска со мене, имаше. Бев сосема поинаква личност отколку што беше пред една година или две години пред. Јас не мислам како кога луѓето одат на колеџ и да се ре-креира нови прекари и личности; Мислам нешто битно се качил на внатрешноста на мене. Морав да стане христијанин. Се чувствував нови. Се чувствував жив.

Се чувствував толку добро што морав да го објави на секој кој ќе го слуша, особено моите најблиски пријатели и семејството. Секој одговори различно на промена во мене, од кои некои со радост, другите со отпор-но еден разговор отсекогаш стоеше до мене.

Јас разговарав со еден постар човек кого голема почит, возбудени за да се објасни мојата игра план за чест на Бог со мојот начин на живот, посебно мојата сексуална чистота. Се обидов да се биде смирен во врска со тоа, но тоа секогаш беше тешко да се одржи мојата возбуда во. Како и зборовите скокна од мојот јазик во неприродна темпо, Јас добив впечаток дека тој не е како возбуден како што беше. Тој се обидува да се слуша тивко, но неговиот израз на лицето одговори пред устата имаше шанса. Се чинеше дека половина забавуваа и половина загрижени.

Тој ми даде збунет поглед и смирено побара, "Зошто го одземам животот толку сериозно, млад маж? Зошто се обидува толку тешко да се направи се што е во право? Младите на време кога ќе се плеткаш многу, и тоа е во ред. Само да уживате во себе, учиме од овие грешки, и се сериозни кога ќе пораснат. "

Бев вџашен. Некои може да се преземат тој совет како ослободувачка и чесни, но тоа не е како тоа се чувствува за мене. Се чувствував ограничувачки и погрешни. Знаев што рече, не е во ред, но јас бев нов христијанин, а јас не сосема може да го стави во зборови.

Размислував за тоа искуство за долго време, но наместо опадна мојот оган, Мислам дека тоа се појавија на топлина. Јас не знаев многу за време, но знаев дека не може само да седат околу и да чекаат. Морав да станам и да се живее.

НАШИТЕ погрешна логика

Будење е барем мојот омилен дел од секој ден. Тоа не е дека јас не го цениме нов ден со нови можности, но станување од кревет само никогаш не чини привлечно. Уште. Кога е единаесет ноќе, добива во кревет е само обичен дел од мојот ден. Но, кога тоа е седум часот наутро, кои престојуваат во кревет е како освојувањето на лотарија.

Ако се погледне на мојот iPhone, ќе видите дека, за жал,, Имам околу шеснаесет аларми поставена во чекори на зголемување од петнаесет минути пред почеток 7:00 изутрина. Зошто? Бидејќи има доста нема шанси јас ќе станам по тринаесетти аларм. Оние следните три броеви четиринаесет, петнаесет, и шеснаесет-си мојата единствена шанса да всушност имаат еден ден.

Понекогаш мислам дека може да се убедам себеси од ништо во тие први успана минути секое утро. Ова беше во најлош случај за време на мојот колеџ години, кога качување од кревет наутро чувствував како искачување на Монт Еверест без нозе. Дека може да се каже на сите видови на лаги, допаѓа, "Да, треба да одат на класа, но тоа ќе е важно?"Или" Знам дека сум бил крајот на секој ден во последните три недели, но она што е уште еден ден?"Или" Можеби мојот пријател ќе ги преземат тест за мене. Тоа е вредно за ризик. "Тажно, Знам. Тоа е она што јас го нарекувам 7:00 изутрина. логика.

Лагата си реков е дека престојуваат во кревет ќе биде добро за мене. Некако дополнителни пет минути или еден дополнителен час ќе го подобри мојот живот. Кога сум буден, се чини глупаво, но во оние првите моменти на секој ден, се чини сосема логично.

Можете да замислите што на светот ќе биде како ако никој не стана се додека не се чувствува како да? Бизниси ќе се свитка, училишта ќе страдаат, Владата ќе биде дури и повеќе хаотичен отколку што веќе е. Никој нема да има доволно време да се направи својата работа и; од страна на време секој разбудив, половина од денот ќе се отиде. Вистината е, без оглед на тоа пат кога ќе одлучите да се зголеми од вашиот сон, имате само дваесет и четири часа да се работи со. Притискање на копчето snooze всушност не ги купите било екстра време. Вашата работа едноставно не ќе се направи.

За жал, многу од нас имаат усвоено 7:00 изутрина. логика како начин на живот. Понекогаш го нарекуваат маене. Ние не се чувствувам како прави нешто во моментот, така што одлучи да го одложи за подоцна. Понекогаш ние го направи тоа со мали нешта, како вадење на ѓубрето, проучување за тест, одговарање на работа e-mail, или враќање на телефонски повик на мајка ми.

Но маене всушност не реши ништо, па тоа е лоша идеја да се одложи дневни задачи до последен момент. Тоа е уште полоша идеја да го одложи самиот живот.

Што очекувате?

Да бидеме искрени. Нашата култура обично не очекува многу од луѓето додека тие се стари. (Ќе се избегне навредат никого и да го дефинирате стар.) Според многу, младите не е време за голема одговорност или очекување. Тие велат, "Ќе го носат товарот на одговорноста за остатокот од твојот живот, па уживајте во својата младост, додека можете!"Луѓето се чини дека очекуваат од нас да ги преземе сите на животот лесно додека не стигнеме до тој магичен, произволни возраст од одговорност. Дали е тоа осумнаесет? Дали е дваесет и еден? Дали е триесет? Твојот погоди е добра како мојата.

Имав разговор со еден келнер во Феникс една ноќ не толку одамна. Тој не беше многу помлад од мене, најверојатно во раните дваесетти години. Тој беше навистина пријателски од моментот кога седнав, и ние заврши имаат добар разговор. Го прашав сите вообичаени прашања на мали разговор: Од каде си? Колку долго сте работеле овде? Ќе плукаат вас во мојата храна?

Како што тој одговори на моите прашања, беше јасно дека тој ќе го купи во 7:00 изутрина. логика. Тој ми кажа дека тој живеел само во Феникс за неколку месеци. Пред тоа тој бил во Невада, пред тоа Калифорнија, а пред тоа тој живеел на источниот брег. Во овој момент почнав да се прашувам како јас би го опишуваат во полициската скица уметник, само во случај тој беше во бегство од некој вид.

Но, кога го прашав зошто тој се пресели околу толку многу, тука е она што тој ми кажа: "Само затоа што. Не сакам да остане на едно место и да ја преземе еден куп на одговорност. Јас сум млад, човек. Тоа е време да се истражуваат само, не се заглави со еден куп обврски. Кој знае, можеби и јас ќе се најдам. "

Јас бев тажна, но не и изненаден од неговиот одговор. Се разбира, нема ништо лошо со подвижни многу или само-откривање, но постои една сезона во нашата раните дваесетти години, па дури и нашите тинејџери, кога животот не е важно? Треба ли да се одржи надвор за сите обвиненија, обврски, и сериозноста до подоцна?

Можете да им верувате на ИТ?

Слушнав една песна пред некој ден дека заробени оваа перспектива совршено. Лирскиот отиде, "Ние сме среќни, слободен, збунет, и осамен во исто време. "

Знам дека преземањето на Тејлор Свифт не помина добро за луѓето во минатото (ми треба за да ве потсетам за Kanye?). Но, јас сум подготвен да го преземе ризикот и да ги испита она што вели таа во нејзината песна "22." Знам дека тоа е само забава песна, па јас не сакам да го overanalyze. Мислам дека таа успешно го долови чувството на нејзините слушатели и духот на времето. Но перспектива е погрешно.

Што значи тоа, како што вели во песната, да "се чувствуваат дваесет и два"? Песната слави вид на безгрижно, светлина, и лесно млади зрелоста дека многу од нас сонува за. За жал, што укажува на тоа дека овој среќата и слободата се наоѓа во збунети, понекогаш мизерни талкање. Нема насока, никаква одговорност само-хаотичен забава. Тоа е тоа 7:00 изутрина. логика повторно. Кој има време за животот, кога ќе се чувствуваат дваесет и две? Свифт не се направи оваа перспектива до; ние сме биле продадени оваа логика одново и одново. Но, тоа може да им се верува?

Без разлика дали или не ова 7:00 изутрина. Логиката е сигурен зависи од тоа кој сте и што сте биле создадени за. Ако сте биле создадени само за само-задоволство и уживање, потоа да се стави надвор реалниот живот, додека подоцна може да биде најдобар избор. Ако сте ништо повеќе од друго лице гледа за себе, тогаш логиката дека младите келнер може да изгледа прилично звук. Може да почека до подоцна да се разбуди, ако сакате да. Но, што ако сте биле создадени за нешто повеќе?

*Ова е извадок од првата глава од книгата Пат е, Пораст. Не заборавајте, кога ќе се пред-цел да се зголеми за јануари 26, ќе добиете еден куп на подароци за слободен, вклучувајќи бонус трака која не се направи тоа на албумот. Тука се и сите детали за да ги откупи вашиот подароци: http://risebook.tv/preorder

АКЦИИ

19 коментари

 1. клучОдговори

  woow благодарение многу г-дин Ли Пат за ова… Јас направив оваа резолуција за 2015 дека секоја вечер ќе се разбудам во 3 и вистински Јас секогаш се будам, но не сум сигурен дека јас се молам јас обично си го утеши велејќи годината се уште е млад мислам на луѓето се уште се испраќа среќни новогодишни честитки тогаш мислам дека сум само 20 дозволете ми да се чека кога часот 30 и да има семејство, деца, работа и еден маж, тогаш ќе имаат многу да се моли за… но благодарение на ова парче колку би сакал да може да се добие целата книга премногу звучи многу информативна. .. и покрај тоа Бог да те благослови !! :-)

 2. Јоланда DeLaCerdaОдговори

  Ова е апсолутно кој сум јас, СЕГА! За жал, Но, нема потреба да се скрие. Јас сум самохрана мајка, редовен студент, мал бизнис, во моментов е лидер на персоналот за црква ние засадени во септември 2014 (персоналот неплатени), и работа со скратено работно време на безбедно дома за тинејџерки кои се жртви на трговија со луfе и да дури и по читањето на тоа што го правам јас сум сигурен дека веќе сте исцрпени! Јас се осмелувам да секоја вечер пред спиење да се разбудам барем со 5:00 изутрина. и го постави на сите мои аларми ..(Да сите сакам да кажам пет на мојот телефон и потоа оној кој има врска)секогаш да 5:45, 6:00, 6:15, 6:30, и 6:45…колку време мислите Се разбудив денеска?!? 7:00!!! Да, Знам дека сум толку мрзелив… Но, навистина сум уморен…можеби премногу за мојата чинија, па идам да ги намалат некои работи надолу во моментов, но на крајот вашиот пост е толку точно. Јас би бил начинот на кој повеќе продуктивни во сè Јас сум вклучен во, најважно би можел да даде повеќе време на Бога. Како навистина глупо е да губите драгоцено време, како. Како 25 години( Јас сум 25) или дури и како 30 или 40 годишниот ние треба да се живее секој ден со цел, бидејќи ние имаме еден, да се живее секој ден не се потроши и да ги споделат Неговиот збор и да ги прифатат секој момент е можно да расте во Него преку нашето секојдневие. Ви благодариме за споделување и очекуваме вашите концерт во Орландо!!!

 3. MindyОдговори

  Овој пост дојде во совршено време, како мојата нова година резолуција беше да се подисциплинирани, поконкретно да се разбудам рано и да биде во Словото секој ден, така што мојот живот е постојано се трансформираат со тоа. Ви благодариме за охрабрување!

 4. ќеОдговори

  Бог е добар. Во изминатите неколку недели пред училиштето отворени врати за мојата 5 годишен син и тој се врати дома од тоа да биде со неговата мајка за време на празниците (дури и лето) секое утро нејзините "ќе се разбудам во 20 мин,’ или што и изговор може да биде и кликнете на копчето snooze. Човек пред станав за работа што веќе беше планирано целиот мој ден и јас убеден за тоа зошто оваа дополнителна спиење ќе им помогне, но секој пат кога ќе ме боли да се остане во кревет, наместо да помогне. Многу се случи во 2014 и јас хит рок дното лошо! Јас сум само благодарен Бог ми покажа милост и благодат да се обнови мојот живот и во текот на проектот и да се најде цел, тој има за мене на оваа земја, бидејќи јас не го заслужуваат тоа. Се повеќе и повеќе во согласност со читање на зборот и разбирање на нашиот Господ и Спасител Исус е жив збор ни кажува дека мрзеливост, сон, итн. сите ќе доведе до сиромаштија, несреќа, па дури и смрт. Многу од гревот ја мачи мојот живот и се мрзливи, добивање дека малку екстра сон ме одржа назад од животот Бог има за мене. Во денешно време се будам 20 или 30 минути пред алармот ми и слушате дека глас што ми кажуваше стани да започне на почетокот ", или дури и на работа, не се стави овој исклучи го направи тоа сега, стави повеќе напори во она што ти го правиш може да се направи подобро.’ Јас се бореле на Господ за предолго и гледам вршење на работите мојот начин се случува да ме стави во почетокот на гроб. Се 'уште не сум каде што сакам да биде, но го научиле да се даде во духот и само слушам без разлика што јас сум ги води да се направи, но јас сум човекот и јас имаат потреба да се вратиме на моите патишта. Се плашам да им се овозможи на Бог надолу, Јас не мислам дека може да ја исполни својата цел за создавање на мојот, Полесно правам подобро денес или во моментов, но можам да бидат во согласност секојдневниот цел ден Бог сака и да го дадам дел како христијанин. Нејзините возбудливо да се чита и да се научат, но за мене тоа е страшно да се размислува што може да го направи она што Бог сака постојано и ќе се вратам во Јас ќе добиете со тебе Бог утре, бидејќи јас збркана денес. Човекот мојот пријател ме турна пред долго време да се промени она што го слушам и јас ветувам дека јас само што почнав слушање да ви патување за една недела и веќе сте биле влијание врз мојот живот на човекот. Јас го ценат и да се извини за долгиот пост само Мора да кажам ти се заблагодарам за вашата музика и изводот над сето тоа е додавање на моето сведоштво дека Бог е вистински и иако јас се чувствувам осамен биде еден татко овде, во оваа голема држава на Грузија со толку многу луѓе, Бог ќе работат преку други без разлика дали тие се постигне оружје или никогаш не се исполнат Ем да ме насочи во вистинската насока.

 5. Leonel ArceОдговори

  Вашиот талентиран уметник на брат ми ми изгледа до вас I'm25 ќе биде 26 ова може да се надевам дека Бог ми користи во еден силен начин за Неговата слава и богатство, плус јас би сакал да се направи она што вие и друг уметник го проповеда Евангелието во начинот на кој тоа не звучи толку религиозна и луѓе да се сврти и да одиме подалеку но може да се обнови и да се трансформираат и да се смени на подобро, бидејќи тоа внатрешниот глас кој зборува во ни кажува тие таму, таму се оние како нас бараат од нашите цели за она што Бог сака и има потреба од нас. Ви благодариме за правење на оваа книга не може да чека да го добие јас сум почнуваат да се допаѓа веќе!

 6. ЏоелОдговори

  “Ако се погледне на мојот iPhone, ќе видите дека, за жал,, Имам околу шеснаесет аларми поставена во чекори на зголемување од петнаесет минути пред почеток 7:00 изутрина. Зошто? Бидејќи има доста нема шанси јас ќе станам по тринаесетти аларм. Оние следните три броеви четиринаесет, петнаесет, и шеснаесет-си мојата единствена шанса да всушност имаат еден ден.”

  Хаха. Толку вистинито. Имам истиот проблем. Добрите работи. Јас сум со нетрпение очекувам да читање на книга!

 7. ЏонОдговори

  охрабрени. Јас хит на копчето snooze може премногу пати. Сакам да се живее живот што укажува на добар Бог. Јас треба да се молат и да се добие план наскоро. Ти благодарам, TL.

 8. ЈоанаОдговори

  Тоа е толку точно и длабока. Се бори со 7:00 изутрина логика особено бидејќи почнувајќи универзитет, каде што таа стана уште потешко да се разбуди навреме.

 9. MelyssaОдговори

  не се шегувам, Требаше да ја прочитате оваа толку лошо во моментов. Јас сум добивање подготвени да одат во друга држава за една година да се направи мисии и да се каже на луѓето за Исус, но деновите што доведоа до моето заминување (кои сега се само 9,) биле полни со мене во 7:00часот логика. Работата е, иако, дека секое утро кога јас не се разбудам и јас се заокружи спиење целосно премногу доцна, Јас сум толку вознемирени во себе! Знам дека ја имаат оваа 7:00часот логика, но јас не сум во ред со него. Јас едноставно не знаете што да направите за да ја промените. Ми се чини дека дури и кога јас навистина се обидуваме, Јас се уште не успеваат. Ви благодариме за пишување на оваа, патување. Јас сум доведен.

 10. Брајан ЕнтониОдговори

  Слава на Бога! Не можам да дочекам да ја прочитате вашата нова книга… Јас неодамна имаше трансплантација на срце на 9/29/14, и му се заблагодарив на Бога секој ден за Неговиот благослов, мојата поента, како вашата последна книга на “Добар живот” ние со тенденција да се стави или вера и доверба во погрешни работи.. на здравје! #без трошка срам #116 #DontQuit #CantwaittoreadRise

 11. DomeanicaОдговори

  Ви благодарам што ми овозможува да се нурне во овој извадок од својата нова книга. Јас верувам дека ова ќе ги просветли нашата култура, па дури и да започне разговор. Знам дека некои помлади христијани, кои дефинитивно ќе го цениме овој искрен перспектива, како и. Бог да го благослови и да се моли ништо, но благослови во овој потфат.

 12. БартонОдговори

  Хмм, 7:00 часот логика… Не можам да кажам дека не сум се допаѓа ова! Читањето на оваа ме натера да се сетам на сите времиња што се будам, погледне во тоа време, и кажи, “6:00? Мислам дека мојата прва одлука на денот ќе биде… да се врати да спие.” Го сакам мојот сон! не е зависник, но не ме вознемирувај. наместо тоа, треба да се каже, “6:00? Мислам дека мојата прва одлука на денот ќе биде за читање на Божјото Слово и да се моли.” Ви благодариме за споделување Пат. Толку возбуден за вашата книга, Јас веќе го пре-нареди!

 13. ЏошОдговори

  Моќно патување. Ви благодариме за споделување на она што Господ го стави на срцето во тој поглед. Службата е благослов за многу, Господ го благослови.

 14. Emmanuella ЏејмсОдговори

  Како една прекрасна пост. Јас сум таков голем фан на вашата музика. Тоа ме инспирираше soo многу. Дознаваат дека и двајцата сте блогер и писател беше умот-дува, бидејќи јас сум и се во потрага за некој да се погледне до. Јас навистина би сакала да се добие копија од вашата книга.

 15. KenaMuigaiОдговори

  Леле! Мојот пријател го слуша Вашата музика и таа ми рече дека би го сакал. За сигурни дека се вее мојот ум. Ти си вистински, искрен и постојат апсолутно никакви тепа околу грмушка со тебе. Сте ме инспирираше толку многу и иако не сум 18 и се чувствувам како да одам никаде, има толку многу вистина – сурова искреност – и да гледа во Божјиот збор од вас дека јас сум толку инспирирани и мотивирани да се откажат од еден куп на лоши навики. Imma приврзуваат кон таа надеж дека има нешто добро доаѓа, а особено не верувајќи 7:00 изутрина. логика оти јас целосно може да се однесуваат и тоа е нешто што јас сум работат на. благодарение!!

  P.S. Очекувам да повеќе страшни музика! :)

  Добар ден патување.