Сега читање: Искушенијата на Исус

Се вчитува
svg
Отвори

Искушенијата на Исус

јануари 4, 201223 мин читање

[soundcloud id=’32416012′ уметничко дело = „лажно“]

Постојат неколку работи кои се разбуди чувства во моето срце за Исус како слух нови христијани - или било христијаните - се направи јавна професии на својата вера преку крштевањето. Мислам дека на некои од моите пријатели, иако, кои беа сосема нов христијаните и беа малку збунети околу тоа што значи. Тие слушаат добрата вест дека they've се направени нови суштества, дека тие имаат нови срца, дека тие се мијат и се оправдани. И мислам дека ова значи дека тие веќе нема да се борат или лицето на искушението. Но, кога некој who's бил христијанин за една недела може да се каже дека не Тоа е вистина. Прашањето не е дали ние ќе се соочи со искушението. Прашањето е, како ќе одговори на искушението?

Јас го прочитав цитат оваа недела рече дека, "Сите луѓе се во искушение. Не постои човек кој живее кои не може да се разложи, под услов да е право искушение, стави на вистинското место. "Дали е ова вистинската изјава? Постоело ли некогаш човек кој може да се спротивстави на дури и најпознатите добро поставени искушенија? Па, ајде да се свртиме кон Лука 4:1-2:

Исус, исполнет со Светиот Дух, се врати од Јордан и беше водена од Светиот Дух во пустината, каде четириесет дена тој беше искушуван од ѓаволот. Тој јадеше ништо во тие денови, и на крајот од нив тој е гладен.

позадина

прво, ајде да разговараме точно каде се наоѓаме во Евангелието Luke's. Малку порано, во поглавјето три, Јован Бигорски се проповеда за Исус и крштавајќи другите, и Самиот Исус доаѓа да биде крстен од него. Џон е крштавајќи многу луѓе, но кога Исус се крсти нешто друго се случува. Светиот Дух слегува врз Него во телесен облик, како гулаб; и глас доаѓа од зборовите Небото, "Ти си Мојот возљубен Син; со тебе сум задоволен. "Значи тука имаме Бог прогласување на Исус да биде повеќе од само обичен пророк, повеќе од само еден месија; Исус е самиот Божји Син.

По ни кажува за оваа изјава од Бог, и пред да ни кажува што ќе се крстени Божји Син, Како ни дава родословието, ни кажува за Jesus' потекло. Родословието оди на целиот пат назад до Адам. Значи тука имаме Господ Исус, кој не е само на божествената Синот Божји, но Тој исто така е потомок на Адам, првиот човек. Исус е уникатен. Исус е Бог-човек.

така, Кој подобро да ги погледнете за да научат како треба да се одговори на искушението? Како што гледаме во овие два стиха, ние ќе се обидеме да се погледне на три работи што треба да се сеќавам кога се соочуваме со искушението.

јас. Бог им овозможува и употреба на искушенијата, како дел од неговиот план (1-2на)

Исус, исполнет со Светиот Дух, се врати од Јордан и беше водена од Светиот Дух во пустината, каде четириесет дена тој беше искушуван од ѓаволот.

Па по крштавањето на Исус, каде што тој беше прогласен за Божјиот Син со кого татко бил задоволен, може да се очекува дека Божјиот Дух ќе доведе Исус да детронизација на злото цар Ирод, или можеби го испрати директно да започне својата служба на проповедање и прави знаци и чуда. Но, тоа не е каде што Светиот Дух го води. Наместо тоа, Светиот Дух ќе го одведе во пустината. Светиот Дух го води до самото место каде што ѓаволот ќе го примамат од нив.

Сега сигурно суверена, сезнаен Светиот Дух знае дека тој е водечки Исус на самото место каде што Сатаната ќе го примамат од нив - во ист начин како што Светиот Дух не знаеше во Дела 20, дека Тој беше водечки Павле во Ерусалим, и дека Павле ќе бидат прогонувани и затворани таму. Тој му кажува Павле од опасноста што е пред Него, уште ги ограничува Павле да оди за да му го проповеда Евангелието. Оваа ситуација не се разликува. Светиот Дух знае дека Исус ќе се соочат и оспорени од страна на ѓаволот, сепак Тој го води таму и онака.

Зошто Светиот Дух ќе го прати Исуса во пустината, каде што ќе биде во искушение? Во смисла на Декларацијата God's дека Исус е Бог-пријатни и Синот Божји,, и Luke's генеалогија, кој покажува Исус да биде син на Адам, како и, ова искушение, ја поставува сцената за Исуса, за да докаже дека Тој е кој е тој само прогласени за. Овој конфликт во пустината дава Исус на сцената да се покаже за да биде Божјиот човек.

Тоа е речиси како на начин со кој многу одговори на Мајами оваа сезона. Леброн Џејмс е МВП на лигата, но неговиот тим не може да им ја освои титулата. Тој ја напушта Кливленд, и тимови со две други големи играчи. И кога ќе се здружи фрлаат огромни прослави, фалејќи се дека, затоа што на сите тие имаат талент, дека ќе победи 5, 6, 7 - Можеби дури и повеќе - првенства како тим. Така што секој ги слушна нивните фали, they've слушнале сите возбуда за овој супер тим. Сега кога сезона започнува тие треба да се појави и да се докажат. Вие сте овој неверојатен тим од соништата кои you've прогласи себе си за да биде? И медиумите гледаа и прегледани секој нивен потег да се види дали тие беа историскиот тим сите се надеваа.

И на сличен начин, на сцената е поставена за Исус да се покаже за да биде Божјиот Син. Дали тој ќе се угоди на Бога?

Ние можеме да се размислува за Адам во градината. Тој беше направен во сликата на Бога, за да ја одрази God's слава во уникатен начин. Но, тогаш на искушувачот, змијата доаѓа на Ева и ги мами и. Тие се покоруваат на Божјото, веруваат во лагите на змијата во текот на Божјата вистина. Адам не се покажа како што Бог го направи да биде. Гледаме Израел во пустината не ги почитуваат Бога. Го гледаме ова повеќе пати во текот на Светото Писмо. Бог го прави човекот да Го прослави, но човекот не и послушен на Бог.

Така ќе бидете во можност вториот Адам го направи она што првиот не може да го направи? Исус ќе биде во можност да го направи она што не можеше да стори Израел? Ѓаволот доаѓа и го искуша Исус четириесет дена. И што е тоа што беше прогласена за Исус не се докаже. Исус емисии Самиот да биде Божјиот Син, кој дојде да нè спаси од нашите гревови и кој е наш грев првосвештеникот. И Светиот Дух го испрати таму да го прават токму тоа.

сега, Јас не сакате мојата поента да бидам погрешно разбран да значи дека Бог Самиот Исус во искушение да прават зло. Тоа е неточно. Но, тоа е многу јасно во Библијата, кои ни се во искушение да прават зло не падне надвор од God's суверенитет. Тоа не е нешто што се лизна под радарот. Не постои никој и ништо од сето создание што е надвор од негова надлежност. Бог е целосно суверена. Нема ништо во светот што може да се случи без дозвола на нашата суверена Бог. Ова искушение случува со дозвола на Бог. Бог тоа е дозволено и се наменети да ја користите за Неговата слава преку Исус.

Браќа и сестри, Џејмс го прави многу јасно дека кога на него се во искушение ние не се во искушение со Бог. Но, знам дека Бог е дозволувајќи им на тоа искушение и Тој сака да ја користите за Неговата слава. Бог се огорчени од фактот дека постојат зли сили во светот кои се обидуваат да се соочат со Неговата сила и ќе се измести од патот на правдата. Но, знам дека тие tempters одговори на вашиот Отец небесен. И Тој ќе се користи дури и да ги за Неговата слава.

Сега знам дека има многу од нас, кои понекогаш имаат тесни идеи за тоа како ние прославете Го Бога во светот. Ние сметаме дека Бог се прослави само во јавните послушност како што се размена на Евангелието со нашите соседи, или хранење бездомници, или проповедта. Сакам да знаете дека ова не е само еден вид на послушност што е важно. Јавни и приватни послушност е важно многу. Не мора да биде публика, за да можете да го величаат Бог на вселената.

Кога сме во приватниот, а сме во искушение да греши, Бог се прослави со нашата послушност. Бог се прослави кога ќе се спротивстави на заводлива лаги на непријателот, да ги следат наредбите на нашиот добар Бог. Ефект на зголемување на Неговата добрина, и неговата доверба, и неговата моќ да ги спаси грешниците. Значи браќа и сестри, секој пат кога Бог ви овозможува да биде во искушение, на сцената е поставена за да Го слават Бога преку Него веруваат во лагите на непријателот.

Бог има смисла во која ни овозможува да биде во искушение. Во овој случај, Бог покажува Исус да биде безгрешен Син Божји, Кој може да одолее на искушението на ѓаволот.

II.Weakness не е изговор да се даде во искушение

Тој јадеше ништо во тие денови, и на крајот од нив тој е гладен.

Како што Господ Исус е во искушение, Тој е во слаба и ранлива состојба. Текстот е јасно дека Исус е постот за 40 дена. На крајот од оние 40 дена Исус бил гладен - кој се чини дека вид на очигледни; мислам за себе негирање на храна за 40 цели денови.

Ние често сакаат да се размислува за Исус како супермен, Но, не бил Супермен. Тој беше Богочовекот. Постои разлика. Исус бил вистински човек. Па тој не беше имун на замор, или слабост, или глад. Во овој случај, Искушува сатаната Исус во ранлива момент како што е гладен. И тој го напаѓа Исус посебно во областите кои играат на неговата актуелна физичка слабост.

Тој искушува Исус со повеќе непосредни владеење, со храна, со она што тој може со право да поседуваат. Тој искушува Исус со она што може да биде со право му, уште Исус негира Самиот. Самиот Исус покажува тука, да биде син на човек кој не дојде да Му служат, туку да служи.

Браќа и сестри, ние не треба да се доволно глупави да се мисли дека сатаната не ќе не нападнат во наше време на слабост. Јас го прочитав цитат оваа недела рече дека, "Можност доаѓа само еднаш тропа, но искушението лежи на врата. "Искушение не остава лесно. Искушението ќе останат и ќе се истрошат. Како негативци во хорор филмови кои се бркаат на жртвите, додека тие на крајот патување или се премногу уморни за да се кандидира повеќе. И сатаната не се случува да се земе лесно за вас во време на слабост. Сатаната е нашиот непријател!

Ова ќе биде како армија набљудување на слабостите во своите непријатели, и да одлучат да се постават надвор од нив. Па, нема, тоа не е како тоа функционира. Кога вооружените сили видите слабост, тоа е совршено време за нив да го нападне, бидејќи можноста за успех е поголема. Па, на сличен начин, светот, телото, и ѓаволот не ќе отпушти од нивните лаги во време на слабост. Во реалноста, тие само ќе ве нападне повеќе.

Па како Исус можел да одолее на искушението на ѓаволот во Неговото време на слабост? Вистина е дека ѓаволот никогаш немале можност да ја води Исус во грев, но како Исус го порази? Па, ако ние погледна во текот подолу, ќе видиме што Исус го направи она што Адам не го стори. Исус верувал на Словото Божјо, преку зборот на сатаната. А Исус поднесени Својата волја на волјата на Отецот,. Во време на искушение, ние shouldn't обиде да се спротивстави од страна на само волја. Затоа што вистината е никој од нас не се доволно силни.

Отпорен на искушение во време на слабост започнува патот пред себе искушение. Отпорен на искушението ќе се соочи со следната недела почнува оваа недела. Што земајќи ги во? Што ќе се полнат со? Како се хранат својата вера? Исус бил слаб. Но, иако Исус бил празен стомак, Тој беше полн со Светиот Дух. Треба да се стремиме, како Ефесјаните поттикнува, да бидат пополнети со - и ги поседува - Божјиот Дух. Ние треба да имаат нашите лица во Неговото Слово, каде што Тој дава и ја одржува нашата вера во неговите ветувања. И ние треба да го направите ова, заедно со нашите браќа и сестри во верата.

Постојат моменти во нашите животи, кога ние се чувствуваме слаби за различни причини. Ние може да се уморни, или емоционално исцрпени, или болни, или можеби ние сме и толку убедени дека ние сме во нашата сила слаба без да се знае. Но, без оглед на она што е слабост, тоа не е изговор да се даде во. Во текот на овие чувствителни моменти понудите на искушувачот може да изгледа попривлечно, но Божјото Слово се уште е вистина, и заведување на сатаната е уште една лага.

Кога ти си во искушение да блуд потсетете се себеси дека Бог рече:, "Вие не сте свој, сте биле купени. Затоа прославете Го Бога во своето тело. "И кога ти си во искушение да бидат горди и себични себе дека Бог рекол потсетам, "Немој само да изгледаме за себе, туку и за интересите на другите." Во време на слабост ние треба, како Исус, се држат до зборот на Бога и Му бидат послушни.

III. Искушувачот е веќе поразениот

Читањето на овој пасус можеме да се потпреме кон се обесхрабрени, размислување, "Човекот, Исус е толку свето јас би сакала да бидам како него,"или, "Човекот, Јас сум повеќе како на првиот Адам од втората. Јас сум повеќе како Јона од Исус. "Браќа и сестри, тоа е точно на сите христијански и нехристијански. Сите ние сме повеќе како Јона од Исус.

Но, она што за послушност на Исус кои ги прочитате овде е дека Исус не беше само уште еден човек. Исус не бил само уште една од нас, кои се случи да биде послушен еден. Не, Исус е новиот Адам, кој дојде да ни ги претставуваат одново. Послушност на Исус не само што е угодно Бог во тој момент, но Исус ги пази за нас дека можеме да бидеме угодни на Бога. Исус го прави она што можев направи. Тој поминува тестовите што Адам не можел да помине и дека Израел не може да помине - и дека никој не пред или по Него може да помине. Исус ги пази каде што ниту еден од нас би можел. Исус ги порази непријателите никој од нас не може да го порази. И овој пораз, во пустината, покажувајќи на победничката поразот на сатаната така што ќе се случи на крајот на Luke's Евангелието.

И покрај тоа што Јона беше премногу горчлив дури и да проповедаат на своите непријатели, Господ Исус дојде на земјата и умрел за своите непријатели. На крстот Исус плати за секој пат дека сме дале на искушението. Секој пат. За верникот, таму не е еден гревот наш Исус не плаќаат за. А Исус воскресна од гробот, победата над гревот, смрт, и ѓаволот. Ѓаволот е поразен. И ако ние ќе се претвори од нашите гревови и го стави нашата вера во Христа можеме да добиеме сите награди дека тој заработил. Гледањето на послушност на Исус не треба да не обесхрабри, тоа треба да нè поттикне.

Оваа недела кога сте во искушение да греши, не заборавајте дека вашиот непријател е веќе поразен од вашиот Господар. Вие не треба да ја даде во својот грев. Искушувачот веќе изгуби. Вашиот синџири биле скршени. Одиме во слободата купи за вас на крстот. Немој принос на барањата на поразен непријател. Исус умре и воскресна, дека ќе бидат во можност да се спротивстави на искушувачот, и изгледа како Него. Ние сме indwelled со истиот дух и ние ракуваат со истите оружје.

заклучок

Кога сме во искушение, ајде да се запамети дека Бог допушта и користи искушение, дека слабост не е изговор да се даде во искушение, и тоа искушувачот веќе е поразен.

Писателот на Евреите гледа на тоа искушение и го наоѓа голем поттик таму:

Бидејќи ние не имаат висок свештеник кој не може да сочувствува со нашите слабости, но ние имаме еден кој е во искушение во секој поглед, исто како што се -yet беше без грев. Ајде тогаш да пристапат кон престолот на благодатта со доверба, така што можеме да примиме милост и да најдеме благодат за да ни помогнат во време на потреба. (Евреите 4:15-16)

Господ Исус може да сочувствува со нас. Тој беше искушуван како и ние сме во искушение, но никогаш не му дал некогаш во Него совршен првосвештеникот прават. Значи можеме да им пријде на престолот со доверба, се изјасни за милост и благодат,. Ајде да одиме да го сега.

Како гласате?

0 Луѓето гласаа за овој напис. 0 Гласови за - 0 Гласови против.
svg

Што мислиш?

Прикажи коментари / Остави коментар

2 коментари:

 • Jem973

  октомври 29, 2013 / на 2:26 часот

  Здраво !
  Ви благодарам многу за наставата ! Прекрасно е да се знае колку нашиот Бог ги знае сите искушенија со кои се соочуваме ! Прекрасно е да се знае дека Исус бил искушуван без да попушти, и да се знае дека ѓаволот е поразен !!

  Ви благодарам многу за поттикнување ! Бог да ја благослови вашата служба и вашето семејство.

  (Извини за мојот англиски, Јас сум Французин)

  Роман 1:16

 • преднизонесл

  јануари 1, 2023 / на 1:09 сум

  Треба да поминам некое време да научам многу повеќе или да разберам повеќе.

Оставете одговор

јануари 20, 2012Од страна на Пат Ли

Можеби ќе ви се допадне
Се вчитува
svg