Сега читање: Зошто јас се ожени толку млади?

Се вчитува
svg
Отвори

Зошто јас се ожени толку млади?

октомври 26, 20117 мин читање

Вчера го направи на крајот од ноќта станица во продавница за да го дофати неколку работи и имав многу интересен разговор со касиерот. Ние направивме муабет како што таа скенирани ми ставки, а потоа таа ми понуди попуст картичка но реков на жена ми веќе имаше еден. Тоа е кога разговорот доби забава. Знам дека овој разговор многу добро, бидејќи јас сум го имал многу пати пред. Тоа оди вака ...

лице: Што!? Вие сте во брак?

ме: Да, јас сум бил во брак две и пол прекрасни години.

лице: Колку години имаш? Вие изгледа како бебе.

ме: Јас сум дваесет и три.

лице: Ти си толку млад! Зошто во светот би го направил тоа?

ме: Зошто да не ќе ми?

во 2009, Се оженив на едвај правни и едвај респектабилна возраст од дваесет и една година,. За време на мојот додворување, ангажман, и краток брак, Ме замолија време и време повторно прашања како, "Зошто се ожени толку млади? Што не е во брзање?”, и мојот личен фаворит, "Треба да се чека и да ужива во вашиот живот!”

Некои луѓе прашуваат овие прашања беа странци, но некои беа семејство. Јас бев луд да се венчаат во таква "млади” возраст?

Па, дозволете ми да ви даде три причини решив да стапат во брак, кога јас не.

1. Се запознав со побожна жена

Како осумнаесет годишниот Новак во Библијата колеџ, Јас не сум бил активно во потрага по жената, но Бог видел способен да ме запознаам со една млада жена по неговото срце. Таа беше убава, но уште поважно, таа сакаше Исус. Таа е свесна дека е грешник има потреба од Божјата благодат, и таа имаше скромен, способен срцето. Ние заврши како дел од истата црква, па добив да се види нејзиниот служат, расте, и верно да му ја даде време за другите. Почнав да разговарам со мојот внатрешен круг околу неа. Моите пријатели, ментори, пастори и сите се согласија – таа беше побожна жена. Можев да видам себеси да одам со неа и да ја сака за остатокот од мојот живот.

2. Бев подготвен

Во тоа време почнав да размислувам за реалноста на бракот и за тоа што значи да се посветат на некој за цел живот. Се запрашав дали е или не е доволно зрела и одговорна. Барав преку Светото Писмо и мисла за одговорностите на мажот, и разговарав со оженет пријатели и ментори. По многу молитви и разговор, моите ментори и пастири во мојата црква ми кажаа дека сум подготвен да ја продолжи. Бев восхитен. Но, јас не би ја води ако мислев дека не е подготвен да ја води духовно, се грижат за неа, и да биде глава на семејството.

3. Бракот е благослов

На прв поглед ми се чинеше како да сум имал да му докаже на naysayers дека венчаат младите е во ред, понекогаш. Но кога погледнав во Светото Писмо не најдов нешто како, "Бракот е смртта! Бегајте од тоа!” или, "Стави брак се додека не може да го одложи било подолго,” или, "Само се ожени кога сте премногу стари за да уживате во животот,” или, "Игра на полето за некое време, а потоа го избере најдобриот една.”

Наместо тоа, го најдов команди како, "Бегајте младешка страст”, и читам пасуси како Изреки 18:22 во која се вели, "Кој ќе ја запази жена наоѓа добра работа и благоволение од Господа.”

Така, кога луѓето велат, "Она што го поседува за да стапат во брак, толку млади?” мојот нов одговор е, "Ти си поставувале погрешно прашање.” Мислам дека во основата на тоа прашање е претпоставката дека бракот краде нешто од мене, како мојата младост се потроши во сторено жртвена љубов кога тоа би можело да се користи за повик за задоволство и млитавост.

Бракот е прекрасен дар од Бога! Тоа е средство на благодатта. Најдов една жена, и тоа е добра работа. Јас не се согласувам со логиката која вели, стави надвор Божјата најбогатите благослови како долго колку што може. Наместо тоа, јас би рекол да уживаат Божјите добри дарови и ги клучар за Неговата слава.

Ова не е да се каже дека секој треба да стапат во брак, кога јас не. Тоа би се качил лошо ако јас би се обиделе да стапат во брак пред да е подготвен. Некои од нас треба да созреат повеќе, и други од нас треба да се моли за задоволство и доверба во Бога и Неговото време. Мојата цел не е да се каже дека на помладите ќе стапат во брак, повеќе свети сте. Јас само сакам да ги отфрли митот дека ние треба да го одложи зрели години и само што сметаат дека бракот еднаш сме триесет или постари.

Без каење

Минатата ноќ на Твитер некој ме праша дали јас жалам венчаат толку млади. мојот одговор? Апсолутно не.

Тоа е една од најдобрите одлуки што некогаш сум го направи. Јас сум посреќен и посвет отколку што беше пред две и пол, и тоа е добра работа. Не сакам да го направите да изгледа како да сум некои супер ретка аномалија. Знам многу луѓе кои се оженив како млади или помлада од мене. Тие, исто така видов бракот како дар и што сум го видел плод на тој дар. Јас и мојата сопруга може да биде млада, но јас сум се моли за милост да сакам жена ми и до крајот на животот. До тогаш сакам да ги почитуваат мудроста на Изреки и "се радуваат на жената на својата младост.”

Како гласате?

0 Луѓето гласаа за овој напис. 0 Гласови за - 0 Гласови против.
Означени во:#брак, #Младина,
svg

Што мислиш?

Прикажи коментари / Остави коментар

94 коментари:

 • Jannon Фицпатрик

  август 19, 2013 / на 6:58 сум

  Јас со почит не се согласуваат со Кевин Ferere. Вие не може да знае што е љубов, додека не знаете кој е Бог, зашто Бог е љубов! Библијата не кажува ништо за кои датираат околу или во интеракција со други за да најдете дека еден. Всушност, Исак layed на на Ребека и знаеше дека таа е една за него. Тој не околу датум или да разговараат со Леа до толку, ако таа беше подобро, па тој ќе знае дали или не Рејчел беше навистина она што го сака или не.

  Говорејќи од моето искуство, Јас не денот другите и да се најде она што љубовта не беше. Не само од моето односи, но од моите родители’ и сестри’ односи. Проблемот беше, тие не беа односи врз основа на Word или Божјата љубов, а тоа е зошто тие не вродија со плод. Јас не најдете побожен човек, така што може да работат надвор од начинот на кој што ќе се каже, Но, јас безрезервно веруваат дека ако јас би чекал и чувано моето срце од тие други односи, кои не беа во право за мене, Јас би бил во многу подобар и помалку скршен позиција, да ги добиете мојот сопруг од гледна точка на побожна жена, наместо перспектива скршена жена со багаж да работат преку.

  Не непочитување наменети, но јас верувам дека е во голема мера погрешна изјава ќебе дека навистина може да се управува млади срца во погрешна насока. (Google информации за побожната датира vs. модерни Запознавање. Има некои навистина добри работи таму.)

  • Deborahfatuade

   август 19, 2013 / на 6:59 сум

   Ова е awsome

  • KevinFerere

   август 19, 2013 / на 6:59 сум

   Вие исто така ми покажа во право. Библијата може да каже што сака, но ти си искуства се сите што треба да одам на. И кого го нарекуваат Бог доаѓа од кулминација на она што го учи и вашите искуства. На крајот, она што мислите дека е избор, но она што го знам е наметнати од реалноста.

   и да, изјавата може да биде општа малку, но тоа треба да се земе со зрно од сол, како и во ништо.

   • Lokelani70

    август 19, 2013 / на 7:00 сум

    Јас, исто така, со почит не се согласуваат со Кевин Ferere.
    Единственото нешто што е докажано е дека сте го направиле одлука совест да не се живее живот на Бога, преку својот збор, Библијата. со оглед на тоа, што сме го направиле одлуката да живееме во еден побожен брак, преку Божјото слово. Фактот на предметот е, не ќе имаат целосно разбирање на овој блог, ако Бог не е на прво место во животот нечија.
    Молејќи се за сите бракови! На здравје!

    • KevinFerere

     август 19, 2013 / на 7:00 сум

     Сум направил свесна одлука да го најде Бога, и за мене, а не со она што некој ме научи. Не грижете се, Се користи за да биде само како тебе.

     • AC

      октомври 3, 2013 / на 5:53 часот

      Јас само би сакал да кажам, не може да го најде Бога,. Библијата вели дека сме мртви. Мртви луѓе може да направи ништо. Бог ни го наоѓа.

    • Lokelani70

     август 19, 2013 / на 7:00 сум

     О… Многу ми е жал Кевин, мора да се меша. Бог му служам не е Бог на авто-азил. Загрижувачки е Божјата волја, но eachother љубов колку што Тој нè љуби е! Како што напишав претходно, ставање Бог на прво место е она што е потребно за да се разбере целосно овој блог, како вашиот одговор докаже мојата точка. Може сè што велат и прават да биде угодно на Бога. Господ Бог да благослојт и имаат себе неверојатна вечер.

    • Fru-Mukete Арнолд

     август 19, 2013 / на 7:00 сум

     хахаха, бараш, можете да го најдете- се сеќавам создавање го открива, исто така,. Всушност, Јас ќе ви даде трик, само ги собереш на Библијата и да си одат се фрли како приказна книга истакнувајќи сите побарувања што го прави, па дури и ги учев Потоа, проверете други книги и споредба на побарувања. Но, дефинитивно ќе треба некој да ви објаснам somethings, не се одржи назад, бидејќи вие сте трагач по вистината.

    • KevinFerere

     август 19, 2013 / на 7:00 сум

     Ако верувате во Бог, колку што е да се каже да се направи, зошто се чувствуваат потреба да го докаже толку многу? Јас немам на Бога, бидејќи тој е во мене. Го сум и ми е. Но, јас се извинувам, не може да се сфати дека може да ви?

    • Delinabini

     август 19, 2013 / на 7:01 сум

     Јас не се согласувам, како може да биде Бог и како може Бог да ви објаснам, всушност, се создаде, ако сте биле во Бог?

    • KevinFerere

     август 19, 2013 / на 7:01 сум

     Моја грешка, печатна грешка: *Јас не мора да се докаже Бог. *

     Но коментарот значи она што го кажува. Што и да е во вас, тоа е она што се. Не плашете се да се прифати дека вистината само затоа што ти си научи дека не е во ред.

 • Адис Хантер

  август 19, 2013 / на 7:01 сум

  100 % со тебе! Јас запознав мојот сопруг на 20 а една година подоцна бевме во брак. Морав да ги имаат истите разговори со случаен странци, семејството и пријателите и сакам да ги охрабри да остане верен на Господа, и вашата прекрасна сопруга во секој поглед дека е discribed во зборот. Мојот сопруг и јас сме сега 30 години и кога ќе им кажете на луѓето јас сум бил “За среќа” во брак речиси 10 години тие воздишка!!! “навистина”?? Правење на истите нејасни коментари “трошат нашите млади” итн итн. Но Бог е толку милостив и добар за нас дека можам да ги изразат со зборови како благословен сум се сретнал со маж ми кога го направив. Сакаме reminising на нашиот колеџ години заедно, и ете, за сите големи работи дека животот има за нас пред! Ние имаме 2 убави девојки и машко бебе на пат (дека ние понизно Му се молеше за оваа година и Господ доделена) , (atually сум поради денес ;-))..и ние можев да биде повеќе сигурни дека тоа беше Божествена унија од Бога да ни донесе заедно.

  Секако, Ние не сме совршени (иако моите пријатели мислат така затоа што ние не се соочуваат со заеднички световни проблеми на неверство, непочитување и постојано се расправаат), но ние имаме несогласувања, промени во расположението, финансиски dificulties итн, разликата е во тоа што ние се потпираат на Бога да ја води нашите чекори, Ние ги почитуваме еден со друг и да се обиде потрудиме да не се изгуби ВЕРА, комуникација, и бараат водство од светиот дух како двојка и individually..My сопруг е најстариот единствена индивидуа сум ги сретнал и обајцата се разбере дека клучот за среќата во бракот не е во тоа или купување “работи” да се направи меѓусебно си среќен, но Знаејќи кои сме во Христа, по Неговите заповеди за брак и љубов еден на друг безусловно, без оглед на нашите недостатоци или како ние може да “се чувствуваат” во тој момент , знаејќи дека среќата секогаш ќе биде привремена емоција која оди, но вистинската радост доаѓа само од Господ.

  Ви посакувам и на жена ти многу години на Блажената радост!!!
  I Love вашата музика премногу од начинот на кој ;)..

 • Џош

  август 19, 2013 / на 7:01 сум

  патување,

  Вие сте одличен пример за младите христијани кои сакаат да Го слават Бога во начинот на кој тие ги третираат жените! Ти благодарам! Јас само се свршиле, сум 22, и со нетрпение очекуваме да им служи на Господ во брак за годините што доаѓаат!

 • Johnny_renteria

  август 19, 2013 / на 7:02 сум

  Верувале или не, но јас се оженив на возраст од 18. Бев во никој случај не се подготвени да се биде маж во финансиска смисла и јас веќе бев татко. Но, јас само го даде мојот живот до Христос и знаев дека жените бев со ќе биде оној расте со мене. Луѓето ме прашуваат истите работи како и. Сметам дека е тажно дека иако бракот се смета за лоша работа. денес, Јас мислев за тоа и дојдов до заклучок дека луѓето станаа толку себични дека мислата на преземање на одговорноста на друго лице е речиси невозможно. Бракот не е за тоа кога и зошто да стапиш во брак, но за тоа кој е центриран околу бракот. И тоа треба да се биде Христос…

 • Дебора

  август 19, 2013 / на 7:02 сум

  Мислам дека u r Десно trip..i имаат frnd кои се оженив @ 19 (тие биле во брак ХВ 4 6 години NW)n lkng @ неа сега сфаќаме разлика од Прифаќањето на Христа во нејзиниот живот dat е D најдобрата одлука што некогаш направени….иако морам да признаам дека не сум подготвен 2 се married..it ме плаши cos, јас не сакам 2 се закачи 2 г погрешен човек 4 г остатокот од мојот живот, но знам дека Исус никогаш не ќе може да ми направи г погрешен избор…Исто така, јас понекогаш се прашувам y се ожени кога ќе ги добиете сите сакам од Исус n тој никогаш не може да brk мојот ХРТ?….ur одлука беше во право n i gv u палците нагоре 4 кои!:)

 • MNM103

  август 19, 2013 / на 7:02 сум

  Ова навистина ме научи на многу. И тоа беше големо слушнеме вашата сопруга страна на него!

 • Ленс Петерсон

  август 19, 2013 / на 7:02 сум

  Прекрасно. Мојот син, исто така, се оженив 2 1/2 пред неколку години со прекрасен побожна жена и двајцата биле на длабока старост на 19. Твојата приказна ме потсети на нив.

 • Брендон Клементс

  август 19, 2013 / на 7:02 сум

  Го сакам овој Пат! Се оженив на 22 и јас апсолутно љубов на мојот брак. Тоа е смешно, бидејќи јас само имаше сличен разговор со придружник на бензинска пумпа пред околу еден месец. Таа се повлече целата, “Зошто да се во брак, кога ќе може да има млеко бесплатно?” прашање и моето срце се скрши за неа. Потоа отидов за да и каже дека жена ми не беше крава–дека таа беше страшно и јас ја сакам.

  Фала што Сподели!

  • Sonako

   август 19, 2013 / на 7:02 сум

   loool сте смешни = D

 • Louib2001

  август 19, 2013 / на 7:02 сум

  Слава на Господ за вас брат и вашата прекрасна жената на својата младост. Јас се молам дека Господ ќе се прелива корист континуирано во текот на твојот живот, затоа што го послуша својот збор. Јас сум 28 и биле во брак сега за речиси две години, а мојата сопруга и јас имам среќен брак и прекрасна 10 молец бебе. Од секогаш сум сакал да се ожени помлади, но јас верувам дека тоа не е време за мене уште додека Господ не го донесов мојата добра работа речиси 5 Пред години (да биде прецизна се сретнавме на ден ние се роди повторно 31 декември 2006). Не знаев каде ние се предодредени да бидат заедно како ја зеде како обичен сестра од црквата. Јас бев исто така се концентрира на мојот духовен раст, но пред три години, моите очи се отвори и одмор, како што тие велат дека е историја.

  Тоа е во агендата на сатаната, а не луѓе да бидат во брак, така што тие живеат во грев и ние веќе знаеме што ќе се случи. Дали ние погледна стапката на разводи во телото денес? Како за браќа и сестра fornicating во црквата, поради тоа што општеството диктатот.

  Ако ги погледнеме на тоа како нашите градови се полни со насилството меѓу младите денес, да го земеме еден миг да се помисли на некои од основните причини? Побожни вредности моментот човек замена за кружни измот сето тоа се распадна. Дури и христијански родители се од незнаење промовирање кружни изам од обесхрабрувачки своите деца да не стапат во брак на младите (на возраст од загриженост очигледно). Причините се Цитирам”треба да добијат образование, Можеби кога ќе завршите со вашиот мајстори и имаат пристојна работа, потоа да почне да се размислува за брак”. Тој звук мудро да не го прави тоа ? Значи она што се случува кога вашиот христијански детето оди на универзитет, а потоа се движи во со момче / девојка чија или христијанин или не?

  Ве молиме да не ме сфаќајте погрешно(тоа е само некои од работите јас се среќаваме), бидејќи над изјава не се однесува на сите. Образованието е многу важно што еден се здобива со знаење за нивните професија така што тие би можеле да работат и да се обезбеди за иднината на нивните семејства и сл, но бракот нема да запре еден од местото во она што некогаш област во животот некој избере да се следат, како што, впрочем брак воопшто промовира раст i.e голема служба, добро здравје, богатство и листата продолжува. Се сеќавам на две станува едно тело и да бркаат 10 000 Леле, тоа значи дека во согласност она што некогаш тие побара Бог верно ќе ги остварат, страшни…..

  Во тесна Јас би сакал да укажуваат на тоа дека ние како христијани почнат да ги учат нашите деца на рана возраст, за важноста на првите живи за Бога и второ важноста на бракот( на оние кои биле со оглед на подарок) така што тие ќе пораснат сакаат да му угодат на Бог во оваа област. Уште еднаш добро направено брат ми и за сите оние кои живеат на зборот на Бога. останете благословени.

 • Ана

  август 19, 2013 / на 7:03 сум

  Ова навистина ми зборуваше. јас сум 21 во врска и не можам да ви кажам колку пати сум бил, изјави дека сум “премногу млад за да се размислува за смирување”, Јас треба да се почека да се “живеат животот прв”, заврши училиштето и да се воспостави кариера пред да влезат додворување / брак. Имате прекрасни и инспиративна сведоштво. Јас ти и твојата сопруга сакаат живот на благослов и среќа заедно!

 • анонимен

  август 19, 2013 / на 7:03 сум

  Јас сум 20 и никогаш не биле во врска, па јас не одам да се биде во брак со 21 но јас дефинитивно ги почитуваме вашата логика. Јас секогаш имаат начин на размислување “на секој свој”. Мислам дека ти и твојата сопруга дефинитивно ќе оди на дистанца и јас сум толку горди на чекорите кои што го зеде пред брак. Изгледа дека и на вас зеде посветеност многу сериозно, кој го аплаудира.

 • Тони Doyley

  август 19, 2013 / на 7:03 сум

  Многу благословени да читаат вашиот блог за брак на рана возраст. жена ми се венчавме во 18 и ние сме биле во среќен брак 10 години. Секако ние сме имале некои подеми и падови, но јас верувам дека Бог ги води нас постојано сите овие години и сега сме посилни од било кога. Ви благодариме за вашиот неверојатни сведоштво.

 • KLE фотографија

  август 19, 2013 / на 7:03 сум

  Congrats на вашиот брак млади! Мојот сопруг и јас отидов низ истото кога ние се оженив 8 пред неколку години на 20 години стар! Па знаеме што точно се случува преку! Луѓето мислеа ние се оженив, бидејќи бев бремена (Јас не сум бил) или затоа што тој беше нелегална туѓо (тој е американски државјанин). Немавме многу од нашите пријатели во нашиот агол како што се прави на една работа. Но, сега во 28 тие доаѓаат наоколу и се обидува да “се израмни.” Мило ми е што Бог ме благослови со мојот сопруг, без оглед на моите години. Господ Бог да благослојт и на вас!

  BTW Живееме во областа DMV! (MD) Можеби сите ние може да се сретне или одат во црква заедно! Ние се уште не се во брак пријатели lol.

 • KevinFerere

  август 19, 2013 / на 7:03 сум

  Јас не мислам дека нешто се краде од тебе, тоа е она што го откажува. Тоа е кул да се има структура во Библијата, но тоа е до вас за да го диктира вашиот живот, не е книга; и покрај тоа што нуди насоки.

  Тоа е за пофалба се извршени и млади, но дел од тоа “младешка страст” е учење и расте ќе го добиете од средбата и општествено ангажирање различни жени. Учење она што ви се допаѓа и не ми се допаѓа да се направи, види, и се чувствуваат; наместо на вашиот обем се толку ограничени само на едно лице.

  Вие навистина не може да се каже да се знае кој сте и што сте за, или дури и она што навистина го сакате, ако не сте комуницирале но толку многу со други жени за да се покаже дека за вас. Ти не знаеш што е љубов, ако не знаете што тоа не е.

  • гостин

   август 19, 2013 / на 7:03 сум

   Вие не треба да се знае што е љубов ако не знаете што е љубов. Како ќе знаете дали некој ти дава лажна $100 сметка, освен ако знаете што е вистинската $100 Предлог-законот изгледа. Постои само еден вистински $100 сметка, само студија која и може да се каже кога некој ти дава лажна. Истото со љубов. Постојат многу фалсификати таму, но ако знаете што вистински е, тогаш ќе бидат во можност да забележиш лажни. Бидејќи Бог е љубов, ништо безбожникот не може да биде љубов.

   • KevinFerere

    август 19, 2013 / на 7:04 сум

    Оттука, мора датум наоколу и да се состанат и да имаат секс со други луѓе. Мојата поента точно. Што е безбожно е субјективен. Може да се обидете да се биде легалистички за тоа, бидејќи тоа е во нашата природа е да го стори тоа, сепак, ние мора да се прости од овие идеали е во тоа што има премногу сива зона во услови контекст.

    • Angeldoll1

     август 19, 2013 / на 7:04 сум

     Јас не се согласувам со вашата изјава имаат секс со други луѓе- СПБ, СИДА и несакана бременост, се последиците од таквите односи. Ако еден гони такви односи, тие не би можеле да научат за правилно посветеност и подлабоко и духовни аспекти на љубовта, отколку страста. Исто така, јас не се согласувам со вашите ставови за кои датираат околу, пред да сакате да се изврши, бидејќи “датираат околу” не е предуслов да се знае на брачниот другар од nonspouse. Побожно додворување / датира е направен за луѓето кои се опишани во Библијата има предвид дека има mutiple партнери, има случаен секс се карактеристиките на животните.

     • AJ

      октомври 3, 2013 / на 3:46 часот

      Angeldoll1it е прилично наивен да мислам дека сите не-брачниот секс мора да води до “СПБ, СИДА и несакана бременост”… но се разбира, вие не би знаеле дека ако не се преземат на време да ја добиете вашата глава од вашиот правливи стара книга и да се добијат некои животно искуство.

    • KevinFerere

     август 19, 2013 / на 7:04 сум

     Ќе се погледне на тоа негативно. Ако сте зрели и доволно мудар ќе одат во врска со тоа на вистински начин. Толку повеќе ќе ви се избегне нешто, поблиску ќе дојде до тоа. Се фокусираат на позитивни и тоа е она што ќе добиете. Но, се разбира вашата религија не те учат дека.

  • Џош

   август 19, 2013 / на 7:04 сум

   “Никој нема поголема љубов од оваа една, дека некој положи сопствениот живот за своите пријатели.” (Џон 15:13) Знаеш што е љубов и ако не знаат Христос.

   • KevinFerere

    август 19, 2013 / на 7:04 сум

    Ве молам господине, ако си оди за да изливам Светото Писмо, Најмалку што можете да направите е да се применуваат на сопствена мисла да го. Тоа е референца, Не водич говор.

    • таа

     октомври 3, 2013 / на 12:25 часот

     Вашите преземе на Светото Писмо не е во ред и начинот на кој мислите дека сте сами проектирање како христијанин кој не го следи Библијата, но “референци” тоа, но одлучи да се живее со свој код, и зема и избира она што, ако ништо друго да го следи тој е од Бога е во врска со….

     Повеќето од она што го тврди да застане на е лажна доктрина.

 • Габе Taviano

  август 19, 2013 / на 7:04 сум

  Убаво е да те гледам блогирање тука Пат! Ви благодариме за се моли за мене оваа недела, Бог дека е добро.

  Луди работа за вас да се венчаат толку млад е дека вашите уши и очи се отворени за Бог повеќе во вашиот неколку години од некои кои го затвори за многу подолго. Вие знаете дека Бог е дел од вашиот брак само онолку колку што вие двајца се, и тоа е огромна. Фала што Сподели!

 • Медлин Фарел

  август 19, 2013 / на 7:04 сум

  Ова е одлична процесот на мислата. Се оженив на 17 и мојот сопруг беше 19. Во тоа време не биле христијани, и исто така, ние не "треба да’ се ожени. Сепак, поради некоја причина ние го сторивме. Ние сме биле во брак речиси 28 1/2 години, се родители на 5 и дедовци 2. Го сакам мојот живот. Не да се каже имаше моменти во нашиот брак дека еден од нас само сакав да одиме подалеку, и никогаш не се врати, да не речам гнев и незадоволство не беа дел од нашиот секојдневен живот за една сезона, или дека размислува EW направиле најголемата грешка на нашиот живот не беше мисла процес. Но, ние обврски. И кога разводот не е опција, Бог носи на лекување во времето.

  Мојата ќерка се оженив на 20 и таму не беше еден поттик таа никогаш не добив од луѓе. Таа не се разбере зошто луѓето се чувствуваат тоа е последна шанса, наместо на навремено благослов. Дури и меѓу христијанската заедница.

  Нашиот син од друга страна се оженив пред Божик, на возраст од 27. Само не нашол вистинската девојка. Една работа.. право момче / девојка се случува да се е право момче / девојка, дури и низ тешки времиња,. Само се држат до крстот.

 • CL

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  Јас не се согласувам. Толку многу луѓе мислат дека бракот е страшно и таму е особено нема причина да се “брзање” во тоа, но тоа е нешто што Бог сака да го искористи за да го благослови и нас осветува. Ви благодариме за пост!

  >> Но, кога погледнав во Светото Писмо не најдов работи како, "Бракот е смртта! Бегајте од тоа!"или, "Стави брак се додека не може да го одложи било подолго,"или, "Само се ожени кога сте премногу стари за да уживате во животот,"или, "Игра на полето за некое време, а потоа го избере најдобриот една."

  • мајка

   декември 9, 2014 / на 1:48 сум

   Ви благодарам многу за посетата на мојот блог – Мислам дека сфатиле adedrss на храна за вас (Јас испратени во моите коментари). Имате семејство миленик, патем! Congrats на вашиот годишнината!

 • Praisemovement

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  Ви благодариме за вашиот транспарентност и “што Исус изгледа добро”. Луд почитување на начинот на кој livin'and bringin’ слава на Word.

 • Андреа Пејџ Џексон

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  Тоа е фантастична сведоштво. И ќе го објави на рудникот и десетгодишнината на мојот сопруг! (Ние се оженив OLD, иако.) : )

 • Jcsmsoul

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  Господ Бог да благослојт u брат! Знам точно што значи u иако го најдов Господ подоцна во животот и посакувам да сум бил во брак со побожен човек Тоа е верен на својата сопруга! овие dayz многу тешко да се најде дека! и уште една причина да се надевам и се молам да стапат во брак и да се најде еден е затоа u dont чувствуваат вина кога водење љубов кога се оженил со Ур! Господ да те благослови!

 • Jazmin

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  Ви благодарам многу не секој ќе види дека бракот е благослов. Само оние кои веруваат и да веруваат во нашиот Господ Исус Христос,. Јас да се ожени на многу рана возраст, а во 28 години, мене и мојот сопруг имаат 3 убави деца и нашите животи се посветени да се обожава и му служат на нашиот татко на небото. Бракот не е лесно, иако, тоа што има тоа е подеми и падови, но со благодатта и милоста Божја и се предаде на својата волја некој е во можност да расте. Ви благодарам многу за вашиот неверојатна приказна е вистински благослов. Мојот Господ продолжи да ти и твојата сопруга расте ли да прашам за неговата мудрост и најмногу од сите многу благослови во ваша корист.

 • тахи Musica

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  Се оженив така “млад” исто така, и тоа е благослов, ние секогаш заедно (вклучувајќи ја и ќерката нашите се разбира), ние делат се ', и си помагаат едни на други, некои ЗЈН мислат дека ако се ожени толку млад, тоа ќе биде за кратко време, но благодарение на Бога што речиси 8 години во брак и најважните обидува да servin’ Бог на сите времиња…благослови

 • Agopylove09

  август 19, 2013 / на 7:05 сум

  тоа е толку страшно!! im 25 и Ive се размислува за она што сето тоа доаѓа заедно со се добра сопруга и навистина се покорни и да имаат бог како центар и секогаш се обидува неговиот бранител за сето тоа и само навистина да им се овозможи Христос ја преземе водечката улога и градење на тој однос врз солидна основа на Христос jesus..falling во љубов со нашиот спасител првиот е навистина мора!! ја презеде дека интимна врска со него alllows да расте и да знаат што е љубов навистина е и Бог обезбедува дека љубовта што у им даде на вашиот сопружник.. толку благодарни за Спасителот, Кој секогаш обезбедува ..<3

 • Џо Стивенс

  август 19, 2013 / на 7:06 сум

  Сум oldee кој се согласува целосно со Triplee. Иако се разбира, тоа е различни потези (возраст) за различни луѓе. И секој мора да се ожени на својот Бог дизајнирана време. Јас сум 50 години стари, оженив со мојата сакана кога бев 23 и таа беше 20! сега 27 години и 1 месец подоцна, постои континуиран (добра) огномет меѓу нас, уште лудо заљубен, најдобри пријатели и одење заедно во Божјата намера. не би трговијата возраст се омажив за 6 месеци подоцна! Но, дури и моите деца треба да знаат нивните circumstacces не се секогаш идентични со нашата, ниту пак се Божји клиенти и планови за нив иста.

 • Феми милионер

  август 19, 2013 / на 7:06 сум

  Сум oldee кој се согласува целосно со Triplee. Иако се разбира, тоа е различни потези (возраст) за различни луѓе. И сите се ожени на својот Бог дизајнирана време. Јас сум 50 години стари, оженив со мојата сакана кога бев 23 и таа беше 20! сега 27 години и 1 месец подоцна, постои континуиран (добра) огномет меѓу нас, уште лудо заљубен, најдобри пријатели и одење заедно во Божјата намера. не би трговијата возраст се омажив за 6 месеци подоцна!

 • Reverandjeff

  август 19, 2013 / на 7:06 сум

  Знам дека ова е еден и премногу добро… Само прослави нашата 13-тата година од бракот, и јас сум 35.. Јас го имав истиот луѓе ме прашуваат на ист начин, но ние и само знаев дека Бог ги ракоположија и дизајниран. Ние пресечени едни од други животи во клучна моменти каде што заврши се едни од други сидро, со заеднички сидро на Христос. Најдобриот дел е тоа кога ќе го добиете шанса да разговара со младите луѓе кои се борат со односи / бракот и ние да се каже на нашите исклучително сведоштво !!! Како што, впрочем, имаше некои од овие разговори со JPaul пред неколку години.. мал свет !!! Бог им дал на оние кои го бараат тоа на правилниот систем ВРЕДНОСТ, и ние го цениме нашето ребро наместо runnin по chickenbones. :)

 • Bobshumaker

  август 19, 2013 / на 7:06 сум

  Мојот татко & Мајка беа средно училиште љубовници и се венчале по дипломирањето (и двајцата беа 18 години стар). Тие се уште се во среќен брак на овој ден и никогаш не го изразуваат жалење за нивните животи заедно. Ќе стане возрасно лице може да започне со брак – и вашиот став во врска со вашата одлука е одраз на моите родители. Побожно бракови се неколку и далеку меѓу нив во овој век….Бог ќе те благослови и да бидете среќни за најмалку 50 или 60 години!

 • Моник Jolicia

  август 19, 2013 / на 7:06 сум

  Каде е приказната на сопругата?

 • Jeffreycotton7

  август 19, 2013 / на 7:06 сум

  Ви благодарам и на жена ти толку многу за споделување на вашите приказни. јас сум 21 и се чувствувам како јас ќе одам преку речиси иста ситуација. Јас не сум само неженет. Имам начин на размислување за тоа зошто чекаат ако вие и вашиот партнер се во љубов, и двете се духовни, позитивен, и совршен низ секоја други очи. Мојата девојка и јас не се сомневам дека ние се случува да се ожени еден ден. Но, и покрај тоа што двајцата сакаат да се венчаат, таа е повеќе од потребно време за неа; сите ние имаме време во човек на светот тип. Јас сум повеќе од побрзо, ние не се ветени тип утре лице. Па зошто да чекаме? Таа е многу паметна девојка. Таа ме потсетува на вашата сопруга и нејзината приказна малку. Сметаат дека работите може да се добие на начин на училиште и цели во кариерата. Но, тоа е повеќе кон разговор на деца по бракот. Јас секогаш се каже дека јас не сакаат да имаат нашето прво дете во близина 30 години стар. Не сакам моето тело да започне да добива послаба поради возраста, која ќе го направи тоа потешко и повеќе заморуваат да се позанимавам со моите деца. сакам 7 најмногу и 3 барем. Па тоа е добро за да започнете на пристојна возраст. Но, јас ќе продолжи да се обиде да ја остави во рацете на Бога и не грижете се за тоа премногу.

 • aneetarh

  август 19, 2013 / на 7:07 сум

  благодарам u толку многу Пат n Џес, n секој hu dt ја дели охрабрување на еден или на г ОДА. Сега сум веќе не се плаши од брак gettn почетокот особено considern d dt фактот што и двајцата го сакаме Бога. Бог BLS u…

 • цртичка

  август 19, 2013 / на 7:07 сум

  Jannon Фицпатрик, Се согласувам дека Бог е љубов. Единствениот начин да се доживее вистинска љубов е да се доживее оној кој ја создал љубов. Помеѓу за луѓето може да се создаде ништо за тој калибар, освен ако не се овозможи на Бог да ги води нашите животи, како и љубовта. “Никој нема поголема љубов од оваа една, да го положи сопствениот живот за своите пријатели” Jhn 15:13. Љубовта не е да се најде задоволство себе (KevinFerere), или наоѓање на некој кој може да ги задоволи и стимулирање на електрични импулси во мозокот. Иронично, Вашата слика на “Создавањето на Адам” на вашата страница доаѓа од ренесансниот период која беше кога идеологијата на љубов и датира се претвори во нешто за задоволување на поединецот без разлика што трошоците на некој друг. Дека сликарството по себе е еретички во која се наведува дека Адам е да дојдеме до Бога и учествуваа во неговото творештво. Иронијата е во тоа, Микеланџело на крајот од својот живот го виде тоа што го направил и се покаја, обидува да се меша христијанството и хуманизам (Човекот како мерка на сите нешта). Оваа идеологија на љубовта е местото каде што мислам дека доаѓате од ? што е исто нешто што се практикува во грчката, ренесанса, и денешната култура. Тука навистина не е “ништо ново под сонцето”-Соломон, исто така од Библијата.

 • Пол Џонс

  август 19, 2013 / на 7:07 сум

  еј патување во брак бидејќи јас бев 22 и 28 сега. само имаа нашите 6 anv. Бог ни благослови со 4 младите. Јас се молам дека тој ги задржи вас и вашето семејство благослов.

 • Danz_17unlocked

  август 19, 2013 / на 7:07 сум

  Ова е прекрасна Пат, Нека Господ Бог да благослојт богато u и ur жена… и може да другите б благословен од овој ^ _ ^ <3

 • CLL

  октомври 3, 2013 / на 12:15 часот

  Што убава сведоштво за Божјата добрина и она што тој може да го направи во животот кои се целосно му се предаде на Него. Мојот сопруг и јас бевме во брак релативно млади (на 24) и како вас и вашата жена, Бог видел способен да ни донесе заедно за Неговата слава. Нашиот син се оженил со млади, на возраст 20 претходно оваа година…воздишка :-) и тој дефинитивно се најде добра работа во побожна жена. Сакавме ништо повеќе за него и тоа е благослов.

 • Karenda

  октомври 3, 2013 / на 12:18 часот

  Што одлична статија! Мојот сопруг и јас се оженив млади, како и, јас бев 22 и мојот сопруг беше 25. Ние само прослави 15 години брак. Исус, ни донесе поблиску заедно како двојка во текот на годините, да не научи да “умре за себе” со цел подобро да им служи на љубов и меѓусебно. Себичноста е број еден уништувач на повеќето бракови.

  Ви благодариме за вашата подготвеност да се биде пред и искрени во врска со темата на бракот како таа се однесува на Светото Писмо!

 • Мајкл

  октомври 3, 2013 / на 1:16 часот

  Мојата жена и јас се венчаа во 21 исто така, и тоа беше 11 години и 6 пред деца (био / / донесени згрижувачки). Не знаев јас бев “премлади” да се омажи, Јас само знаеше дека таа е онаа што не сакаат да живеат без! Бог е добар.

 • AJ

  октомври 3, 2013 / на 2:16 часот

  Читање меѓу редови: ние го сакаше Исус и бевме пали.

  Гледам ова да се случи во секое време помеѓу христијаните и мислам аргументи, како овие што танцуваат околу вистинските мотиви се смешен. Тоа би било грев да имаат само секс, така што е многу поумно да дојде во текот на целиот живот посветеност.

 • CLARA

  октомври 3, 2013 / на 2:21 часот

  Бог, кој почна тој брак сигурно ќе ви се види преку тоа сите. Вие сте охрабрување на младите млади христијани и двојки Пат. Бог да те благослови!!

 • НА РАБОТНОТО МЕСТО

  октомври 3, 2013 / на 2:52 часот

  Се оженив на возраст од 21 и во истата година како што Патување Ли, во 2009. Ја сретнав во црквата, кога бев 16 години и ние сме биле заедно за речиси 8 години. Ние служат на Бог заедно со AYCM министерства, дојдеме до селата и споделување на зборот на Бог во Филипини. Ние, изјави едни со други секојдневниот “Те сакам затоа што гледам колку те сакам Бог”. Јас никогаш не жалам барајќи од неа за нејзината рака. Минатото 4 години од бракот е благослов.

 • ТОЈ ЧОВЕК

  октомври 3, 2013 / на 2:55 часот

  https://twitter.com/KEVINFERERE <<< е е овој човек?? смеење на глас

 • Исак

  октомври 3, 2013 / на 4:06 часот

  Божјото Слово е навистина врховен. Изреки 18:22 јасно магии ова.
  ”Кој нашол жена нашол добра работа, и obtaineth корист на Lord''.
  Ми се за секој кој сака да се ожени е да се побара прво и основно за Божјата насока во изборот на партнер. Ние како луѓе shouldnt направи свој избор и forcifully побара Бог да го благослови. наместо, ние треба да се предадат во послушанието, посегне по Божјата благодат и побара насоки да го следат неговото за нашите животи.

 • SteveMcMillon

  октомври 3, 2013 / на 4:40 часот

  Јас го почитувам тоа толку многу!! Нејзината толку охрабрувачки затоа што сум имал желба да се биде во брак и оттогаш јас бев 6 години стари и многу луѓе ми се спушти за тоа. На многу начини го создал несигурност во мене. Ви благодариме повторно за ова!

 • Тери

  октомври 3, 2013 / на 4:59 часот

  А малку повеќе 35 пред неколку години се оженив со висок моето училиште душо. И двајцата 18, за малку 19. Имавме многу naysayers и татко ми дури и се надева дека ќе се разведе и да се најде на лекар. Кога Бог ги уредува бракот не е важно она што возраста на невестата и младоженецот. многу благослови!

 • Миси

  октомври 3, 2013 / на 6:01 часот

  Јас бев во брак млади, како и (20 за да биде точно). сега во 32, Се чувствувам како да може да се здружи во било кое дадено возраст и во било кое време со кој… и Бог ќе го користи лице кое не го сака во секој случај да се подготви себе поблиску до тоа лице… сите што треба да биде спремен да биде свето како што Тој е свет. Тоа е причината зошто јас не верувам дека постои “од една”… Сите лица кои решаваат да стапат во брак, стане “оние” за eachother :)

  • Миси

   октомври 3, 2013 / на 6:02 часот

   но се разбира тоа е точно само ако двата се верници

 • Џони

  октомври 3, 2013 / на 10:27 часот

  Ти благодарам многу. Мојата жена и јас имаат слична приказна. Еден пријател ја има пратено оваа денес и тоа беше она што ми треба. Слава на нашиот Господ Исус!

 • Лиза

  октомври 3, 2013 / на 10:39 часот

  Ви благодариме за овој напис! Јас сум 36 години и сум бил во брак 19yrs…Да, јас бев 17 кога се омажив за мојот 18yr стариот сопруг! Имаме шест деца, Возљуби Го Господа, и се многу среќни :) ние се бара слични прашања во секое време и додека тоа не може да биде популарен избор или право на избор за многу, Јас сум многу среќен и близок секојдневниот дека го направивме вистинскиот избор за нас.

 • Steffan

  октомври 3, 2013 / на 11:18 часот

  Ова е неверојатно. Знам многу луѓе кои мислат дека ова е најголемата грешка во вашиот живот. Јас сум 22 и навистина се размислува за тоа со некој сум познат и сакан од мојата сафомор година од средно училиште. Сигурен сум дека работите не се сонцето и виножита за вас, ниту пак јас очекувам тоа да биде за мене. Јас ви честитам за ставање настрана сите негативност и гледајќи поголемите слика и што сметаш дека Бог ве доведе до. Ако никој друг не е секогаш среќен за вас, Јас навистина сум.

 • Ким Хантер

  октомври 4, 2013 / на 8:30 сум

  Го запознав мојот сопруг на 14 ние се оженив кога бев 21 и тој беше 23 ние сме биле заедно за 22 години и во брак 15 од тие 22 нема ништо лошо со венчаат своите млади колку едно лице гледа во животот….бидејќи навистина вашиот lifr е она што го направи тоа….и да, мене и мојот сопруг се спаси и да веруваат во Бога и живееме нашиот живот за него со Бога сите нешта се можни, особено долго healthly љубов брак ништо не е лесна, но со Бог може да го направи тоа…….БИДИ БЛАГОСЛОВЕН!!

 • Cherisse

  октомври 4, 2013 / на 9:43 сум

  Што благослов да знае Господа и да се разбере неговиот збор. Би сакал да имаше повеќе луѓе како вас. Не дозволувајте ѓаволот ве обесхрабри. Ние знаеме дека тој е насекаде.

 • GrantYoung

  октомври 4, 2013 / на 12:44 часот

  Мојата жена и јас се оженив кога бевме 22 и јас го имав истиот искуство. Пријатели кои беа спасени и незачувани сакаше да дозволете ми да знам имав повеќе живот за да живеам. Мојата бербер ме потсети на сите клубска и забавите што можев да направам. мојот “во близина” пријатели објасни дека имало и други риби во морето за да се истражуваат. Па, ние, всушност, се оженив во истото време 3 други парови нашето време го! Ние сме малцинство, но дефинитивно не сам и тоа е охрабрувачки да се запамети дека.

  По Божја благодат, ние само прослави 3 години и тоа е страшно! Ви благодариме за споделување Пат!

 • Марк

  октомври 4, 2013 / на 4:24 часот

  Ми се ќе биде дека ако ви се случува да се ожени толку млади, подобро да се запознаат со последиците од тоа. Тоа е многу тешко, дури и во најдобрите на околности. Ако не сте подготвени да работат од најтешките некогаш сте работеле и целосно го жртвува и да се справат со многу разочарувања и душевна болка, не се регистрирате за тоа. Сепак, ако може да издржи (и некои луѓе не) ако може да се наградува во пати.

 • Кевин

  октомври 4, 2013 / на 5:42 часот

  Го сакам овој библиски базирана перспектива. Тоа е ретка меѓу американски христијански, каде културни и социјални структури се толку анти-брак, да се види еден млад човек, дури и на постарите лица, има таква духовно зрел поглед на вредноста на Божјите институција. Врз основа на многу од коментарите Прочитав, оваа перспектива звучи толку туѓо за луѓе, и во Црквата, бидејќи ние сме дозволено самите да се потпреме кон општествените норми на ден, наместо библиската вистина за тоа што има Бог да бидат вреднувани и богатство. Молејќи се за вас Пат, задржи споделување на Евангелието и вистината на Божјото Слово направени практично и реално во животот на верникот.

 • PastorRob

  октомври 5, 2013 / на 6:55 сум

  Сакам да знаете Пат- Ли се оженив 2 месеци по се свртев 21. Дали Бог е сите во него? Тој беше сите во него, и покрај мислењето на луѓето и нивното образложение за тоа зошто не треба да се омажи што ми требаше да се чека. Божјиот човек сум бил во брак 16 години со 2 Убави девојки и јас сум целосно благодарни на Бога за побожен мудар, чесен скапоцен камен. Убавината за вашиот сведоштво е што беше наменета за вас да го кажам!!!

 • Мавис

  јануари 28, 2014 / на 10:10 сум

  Имам совети за сите млади луѓе. Ако сте 18 или повеќе, почнете да барате брачен другар! Секс надвор од бракот, ако ќе ви донесе ништо друго освен болка, leaness на душата и лошо здравје, ментална и физичка. Се биде во брак е радост и економски засилувач! Можете да добиете многу повеќе направено и да уживате lufe толку многу повеќе, ако вие не сте сами. Вашите родители веројатно се разведе, бидејќи тие не го следат нивните срца во нивната младост! Јас не имаат простор да се објасни сето тоа, но се изградени за да се mated. Почнат да прават менаџерските листа на мора да има карактеристики веднаш и да се омажи за млади додека имате сето свое срце, да се даде. Јас сум 53 и многу grayeful да се среќно оженет. Јас бев во брак на 31 -со скршено срце многу пати и многу ако потроши младоста начин предоцна. Надеж направи ако ќе биде мудар во младоста и да уживате во него со тоа што се присутни во него!

 • GOSPELMAGDOTCOM

  февруари 6, 2014 / на 8:33 сум

  Почитувани Пат Ли,
  Ви благодариме читањето на Вашите статии.
  Може ли да ни даде дозвола да се преведе вашиот статии во француски и да ги објавуваат на нашата веб страница: gospelmag.com?
  Ви благодарам многу однапред за вашиот одговор.
  Најдобар во Христос,
  Марсел

 • милоста

  февруари 15, 2014 / на 3:14 часот

  Мојот пријател ми купи оваа книга кога бевме тинејџери за да се биде млад, достоинствен христијанка. Се разбира, тоа поттикнува на чекање се додека по стапувањето во брак и се што имаше и во текот на стихови. Го спомна тоа и таа го донесе себеси дека Бог не сака ни до денес. Јас направив завет на себе дека ќе има граници со момци (Мислам дека сум речиси целосно направено со надминување мојата срамежливост). Јас ќе се заштедат некои работи за бракот, но, во и надвор од минатото 2 години сум добил депресија. Сум се чувствувал осамен. Се прашував што не е во ред со мене и ако сум доволно добар. Јас не сум. Не знам секој библиски стих. Јас треба да се учат многу повеќе. Сум се обидува и не сакам да се запознаат само секој човек, затоа што може да стане со скршено срце и тој може да ме води по патот Бог не ме сакаат надолу, но јас се осамени. Тоа секогаш е убаво да се види други млади луѓе во љубовта. Тоа е уште подобро ако тие се во брак и јас знаеме дека не е добро да се биде љубоморен, но секој вели “ох, тоа ќе дојде време на вашето време”. Мислам дека за тоа редовно во последно време. Запознав навистина убав дечко. Ние имаме многу слични личности, но тој рече дека не одат во црква. Тој рече дека верува во Бога и знам дека не сум си совршен, но не можам да им помогне, но се прашувам, бидејќи јас не мислам дека тој е активно бараат Бога, ако јас одам да се жалам нешто. Жените не би требало да се обиде да го промени мажите слушнав. Тоа доведува до разочарување, наводно,. Па, Јас сум уморен од чекање. Претпоставувам дека ќе дознаете на потешкиот начин. Јас не сум имаат секс иако. јас сум 23 и се уште стојат силни за тоа, но јас сум збунет зошто јас не заслужуваат сопруг сега. Сите други се добива она што го сакате. Тоа е толку досадно што не можам да престанам да мислам на момци. Јас се толку депресивни понекогаш. Ако го омажам овој човек и тој не е променет, ќе можеме да се нееднакво yoked? Некои луѓе имаат сè. И јас не велам пари. Јас само сакам некој кој ќе ме цени. Тоа е премногу за да се објасни.

  • Натали

   март 11, 2015 / на 1:21 часот

   милоста:
   Се уште се само 23! :) Не грижете се за не наоѓање на “право” еден, таму не е само еден човек таму дека е добра опција. И само да се разјаснат: ВРЕДИШ. Постои причина што вас и на оваа земја се во ова време. Ти се драгоцени за Исус, само да читате и да тврди Неговите ветувања кога ќе почнете да се мисли дека не се исплати. Моја омилена е: “Никогаш нема да те напушти или да те напуштам.”
   Некој Знаев дека неодамна се разведе, и голем проблем во нивниот брак е тоа што е верник и тој не беше. Одлуката ќе треба да се направи ќе биде “Бог е достоен за тоа?” Бараш Господа со сето свое срце, и Тој ќе ве упатат. Тој ќе ве води. Тој ќе обезбеди поттик ви треба кога ќе се чувствуваат премногу задоволни и депресивни. Нешто што го најдов многу корисни чита Светото Писмо гласно пред да одите во кревет, а особено кога се чувствувам надолу и под напад од непријателот. Никогаш не знаеш што Бог има само зад аголот.. ако само чекате. Знам дека звучи толку напорно и чесно, досаден, но дали ќе продолжи да бара Господ, Тој ќе ве задоволи во оваа сезона. Постои причина не сте во сезоната! Никогаш не знаеш како Бог ќе го користат како сведоштво за да им помогне на другите млади девојки кои се борат со истото! :) Се надевам дека ова помогна на некој начин! благослови!

 • tshireletsopreciousntumo

  ноември 7, 2014 / на 2:43 сум

  Тоа е она што е потребно да се слушне, Ви благодарам и Господ Бог да благослојт

 • Micheala

  март 22, 2015 / на 8:32 сум

  Се оженив на 21 и дека е убава …
  Вие не може да им помогне на кој ќе падне во љубов со или кога ќе падне во љубов со нив,
  Никогаш не мислев дека ќе биде од типот да се омажи за млади и ги пропуштаат “забавни нешта” во животот .. но јас не мислам дека го направив, Јас само дели моето “забавни нешта” со некој што го сакам и не може да се замисли живот без.

 • Gisselle

  март 28, 2015 / на 7:41 сум

  Здраво, јас сум Gisselle сум од Хондурас. јас сум 18 години и мојот дечко е 19. ние со 15 пред неколку месеци во неговата црква во Њујорк! Јас живеам во Хондурас.. Затоа тоа е долга врска на далечина. Јас сум во мојата втора година на колеџ и така како што тој. Ние разговаравме за венчаат. И некои од нашите роднини и старешини од неговата црква ни ја поддржува и кажете ни е најдоброто нешто да се направи. Јас сум сеуште несигурни за тоа.. Мајка ми не е премногу отворен за мене венчаат толку млади и така како моите сестри. Ние сме се молеле, бидејќи ние прво мислев за бракот како можност. Ако можете да ми пишете на мојата е-маил Јас би бил благодарен!

 • Џенифер

  јули 8, 2015 / на 3:11 часот

  Ние бевме во брак 21 Пред години. јас бев 19 и мојот сопруг беше 21. Ние сме подготвени поблиску еден до друг и на Бога. Три деца подоцна ние сме во потрага напред кон следната 20.

 • Чарлс

  август 9, 2015 / на 11:07 часот

  Јас само сакав да ви кажам благодарам за јасен начин што го проповеда богови збор. Јас само гледав "Fallin’ музика, видео, по еден ден на патеки и искушенија и се чувствуваат како Бог зборуваше право во она што јас ќе одам преку. Прекрасното дар на благодатта што го споделуваме не може да се мери или зема здраво за готово. Ви благодарам многу за повторно отворање на очите за нешто толку темелен во мојата прошетка со Бога. Јас, исто така се молат дека Бог ќе те благослови во службата.

 • Chidera

  август 18, 2015 / на 2:48 часот

  Откако Бог ви покажува некој и лицето има истата страст за Бога како вас и се подготвени да одат со сите вас на патот. тоа не е важно колку години, кога ќе дојде време да се омажиш. Работата е само да го признае во сите наеднаш патишта, тој ќе ги исправи твоите патеки (Изреки 3:6). Само треба страст и љубов за Бога, во вистинско време, тој ќе ви овозможи со вашиот помошник кој ќе бидеме со вас преку сето тоа. Не сакам дел, тогаш не се дел со Бог. Во сите твои патишта Него признавај, he'ell направи вашиот пат директно.

 • Стејси

  декември 14, 2015 / на 3:57 часот

  Мојот сопруг е 3/4 црна и една четвртина бела боја.(Јас сум бело). Мојот сопруг и јас се оженив млад јас 18 ќе се 19 и мојот сопруг беше 20. Луѓето не ни кажа да се, бевме прави грешка и ќе го испрати во разводот. Ние не се слуша ние се оженив, а сега ние сме биле 16 години. Бог е во контрола.

 • jaysmith

  март 12, 2016 / на 7:34 часот

  Кевин–ти се чини како да има неколку работи надолу. И ќе се работи на вашиот пат до. Продолжи да одиш, дете! На крајот, се себе си половина како и е поголемиот дел од vattle, и покрај сите недостатоци. благослови!

 • TheRealHonestTruth

  март 27, 2016 / на 2:44 часот

  Добро за луѓе таму, кои биле благословени со многу одлични среќа со здравствени проблеми на сите и да се биде во брак со семејство со многу пари, секако, имаат толку многу да биде многу благодарен за, бидејќи тие навистина треба да има причина да се жалат кога многумина од нас не се толку среќа на сите, иако многумина од вас се да стапат во брак премногу млад за кои има многу од вас кои се уште се заедно денес.

 • Тај Смит

  јуни 26, 2016 / на 9:55 часот

  многу информиран тој дошол до elivate камп во петокот 24/6/2016

 • RachelSanchez

  ноември 2, 2016 / на 1:14 часот

  Мојот сопруг и јас се оженив претходно оваа година. Тој е 22, и јас сум 21. Јас се прашав цело време, зошто јас би “фрли мојата младост далеку” или зошто јас дури и да се размислува за да се венчаат во колеџ. Јас изненадувачки добиете најмногу навредливи коментари од постарите жени кои се чини дека да се погледне на мене. Тоа е скучен дека другите не може да се препознае дека јас сум всушност навистина ужива мојата младост со повеќето мојот омилен човек во светот. Тажно е кога луѓето (дури и постарите генерации) мислам дека тоа е совршено во ред за луѓето во нивните 20-ти да спијам околу, но кога тие ќе стапат во брак тоа е шокантна и ужасна. Ние само се надеваме дека нашиот брак може да ги инспирира другите да ги преземе скок кога тие се чувствуваат подготвени, без оглед на она што општеството им кажува.

 • Многу тажна вистина

  ноември 27, 2017 / на 8:09 сум

  Потоа, има многу од нас добри сингл мажи кои навистина се надеваа дека ќе запознаат добра жена со која ќе се смират, но за жал сè уште не ни се случило. И за мажите и жените кои беа многу благословени што се запознаа и имаат семејство за кое навистина треба да бидете благодарни.

 • алвина.прероден

  јануари 3, 2018 / на 2:39 часот

  Фала многу, Trip. Со години си велам дека можам да се омажам само по одредена возраст. Но, сега знам подобро.

Оставете одговор

јануари 26, 2015Од страна на Пат Ли

Можеби ќе ви се допадне
Се вчитува
svg