Кога победниците да изгледаат како губитници

Што победниците да изгледаат како? Дали тие се високи или кратко? Црно или бело? Силен или слаб? Претпоставувам дека тоа зависи од она што ние подразбираме под “победник.”

Јас бев вовлечен во приказната за еден победник оваа изминатиот месец како се чита долги, но ангажирање биографија на Мајкл Џордан. Деталната сметка ме потсети зошто опсесија на многу луѓе со него се граничи херој обожување. Многу нешта може да се каже за “неговата airness” но никој не би можел и да тврдат дека тој не е победник. Тој гледа како победник пред тој доби сите оние шампионатот прстени, иако?

Како што се чита книгата, се чинеше јасно од детството дека тој ќе биде шампион. Дали тоа е неговата извонредна играат како мало лигата стомна или како помлад Varsity кошаркар; неговото растење средно училиште или неговиот победи по куршум за време на неговиот Новак година со UNC.

Од страна на време стигнав до поглавја за неговата првенства како Чикаго Бул, немаше изненадувања. Авторот изјави неговата приказна на начин кој јасно стави до знаење: Јордан е роден за да биде победник. И тоа е она што ние го знаеме за: освојувајќи шест шампионатот прстени, пет MVPs, и 14 All Star натпревари (да не се спомене конкурент на неговото владеење во атлетски игра чевли).

Овој вид на конкурент владеењето е она што обично ми доаѓа на ум прво кога мислиме “победник.” Но јас сакам ни да се остави простор за друг вид на победникот. Вид на победникот кој нема сите заложби на шампион. Вид на победникот чии слабости се уште позначаен од неговите предности. Вид на победникот кој повеќе изгледа како губитник понекогаш.

освоените, но Освојување

Ќе бидам искрен со вас. Во последните две години биле неверојатно многу начини, но тие, исто така, биле прилично тешко. Уживав во силна брак и почетокот на две мали животи. Јас сум се доживее радоста на пастирска minsitry во здрава црква. Но, јас сум исто така, се соочува со слабост. Тоа е тешко за аутсајдери да каже понекогаш поради тоа што се чини дека да се прави толку многу добри работи. Но, ако само може да се види малку поблиску.

Имам синдром на хроничен замор. Знам, Јас никогаш не слушнале за него, пред или. Можеби тоа е причината зошто, кога ме удри што се чувствува повеќе како морон удар од организирана рунда. Во почетокот тоа навистина хендикепирани ме- имав само буден за шест часа на ден, и исцрпени за другите осумнаесет. Во текот на следната година се добие подобро, но тоа се уште ме остави школка од она што се користи да биде. Сум живеел во последните седум години, со бескрајна замор. Искрено, јас не се сеќавам кога последен пат се почувствував како rested- почина мојата батерија, но никогаш не се полнат.

Енергија е како гориво кој што секоја област од нашиот живот. Ние треба за секоја задача, секој разговор, секоја мисла. А кога тоа гориво е ниско, се што страда. Поради некоја причина, моето тело нема да ми дозволи да земам гориво. Наместо мојот резервоар задржува правото погоре “Е,” и јас се обидувам да го направи преку. Тоа ме остави театрално преку секоја област од животот.

Јас ви кажам сето ова, не за вашата симпатија, но да ја оспори како мислите. Некои може да се погледне на пропуштените крајни рокови, the discouraging days, the occasional tension in my marriage, и мислам, “човекот, овој човек се губи во моментов.” Тоа сигурно се чувствува како да се губи кога ќе мора да се промени мојот живот планови повторно или да кажете мојот син, “Тато премногу уморни за да игра во моментов.” Јас би се лаже ако јас рече дека не е поразителна и се обидува. Сепак,, Јас се уште тврдат дека мојата слатка победа.

Не, Јас не сум натчовечки силна вид на победникот; Јас сум всушност прилично слаб. Јас сум еден поинаков вид на победникот. И јас се сомневаат многумина од вас се премногу.

Друг вид на победник

Имам победа, но не поради мојата сила го има обезбедено. мојата победа се случува и покрај моите слабости, дури и моите гревови. Јас не сум победник кој го порази непријателите и обезбеди победа; Јас навистина само го доби. Имам победата во Исус,.

Павле го става вака во Римјаните:

Како што е напишано:, "Поради вас ние се убиени сите ден; ние се сметаат како овци за колење. "Не, во сите овие работи ние сме повеќе од победници преку Оној, Кој нè засака нас” (Римјаните 8:36-37).

Павле цитира Псалм 44, каде што псалмистот извикува за Божја помош во средината на судењето. И Павле го користи овој стих да се направи неговата точка дека ништо не може да го вратите она што Бог го направи за нас во Христа.

Еден од највпечатливите работи е да се спомене дека по грозни работи: да бидат убиени, се колат, Павле вели дека дури и во оние работи што се освојувачи. Дури и кога ќе се изгуби, ние сме победа. Дури и кога сме се освоени од овој паднат свет, ние остануваме победници преку Исус. На мали дневни битки не се утврди нашата судбина, бидејќи војната веќе се освои. не дека ви донесе ли неверојатна надеж? Ако ние сме во Христа, ние навистина не може да се изгуби.

Можеби, како мене, ти си во една сезона на големи тешкотии. Сакам да ве охрабруваме со неколку начини мислам дека за оваа вистина.

1. Немојте само да се погледне во вас

Кога јас трошам ден се фокусира на мојата слабост и негодуваат во моето срце, Јас само се хранат моето обесхрабрување и гориво мојот лажно чувство на безнадежност. Кога ќе зјапа во мене мислам дека сум го изгубил, но кога ќе зјапа во Исус јас сум потсети дека сум победи. Кога тој беше победата над неговите непријатели, тој беше победата над нив во наше име.

2. Не само погледнете во овој момент

Ако јас се фокусираат само на денес или овие последниве неколку години, Јас сум во искушение да мислите дека ова е како тоа секогаш ќе биде. Но Исус се купат неверојатни нешта за мене на крстот што јас се уште не expereienced. Знам дека Бог несовршено сега, но јас се запознаете со него совршено подоцна. Тој дури и ќе ми даде сосема нов телото и избрише сите мои солзи.

Ние, исто така може да биде во искушение да се фокусира на оние кои се чини дека да се победи сега. Оние кои не ги имаат истите искушенија и успеси кои секогаш се чини дека ни мачат. Но, тимот кој победи во третиот квартал не е секогаш на тимот кој ќе победи на крајот. Многу луѓе се чини дека се освојувањето на дневни битки, но тие не се верува во Оној кој ја доби војната. Немојте само да се погледне сега.

слатка победа

Мајкл Џордан и понатаму останува еден од најголемите и најпопуларните победници што сме го виделе. Но, постојат поголеми победи за да се имаше. И никој од нас го има она што е потребно за да ја добие војната се; само Христос може да го направи тоа. Тој го победи на сите наши непријатели за нас: без, сатаната, и самата смрт. Сите што е потребно за да се приклучат на тимот и да имаат корист од неговите победи се врти од гревот и доверба во Спасителот. секој, и најслабите меѓу нас може да бидат победници.

Ова е вистината, која беше во моето срце кога напишав овие зборови во “слатка победа”:

Победникот не е оној кој е седма победа inning
Трофеи не одат на оние кои се здобија со добар почеток
Кога велам јас да победам јас не значи овој ден сум во
Мислам дека денот кога сиво небо снема, тогаш јас сум победа зашто јас владеат со него

Бидете сигурни да ги собереш копија од “Пораст” кога излегува 10.27.14!

АКЦИИ

36 коментари

 1. Victoria JonesОдговори

  This is such an inspiring word. Your song articulates the intricate relationship between glory moments, and uncontrollable pitfalls. Ти благодарам. I now know that everything, good and bad, comes down from the Father of Lights.

 2. SteveLОдговори

  патување, this song has been a huge blessing into my life already! My dad and sister have some health issues that they have been dealing with for several years and your description for why and how you wrote this song is beautiful and comforting. Thank you for being true to your faith and to the gospel.

 3. LydiaОдговори

  This was so encouraging to me. My energy has been at the same level as yours for the past two yearsI was finally diagnosed with chronic Lyme disease a couple months ago and my fatigue is finally getting lighter! I hope you can eventually find something that helps you! You’re doing so so so much more than people realize. Props to you! You’re an inspiration to me :)

 4. DeniseОдговори

  God bless you Mr. Barefield. I’ve been utterly blessed watching your sermons, listening to your music, reading your articles and posts. I pray supernaturally healing in the mighty name of Jesus over your body. I pray for continued strength and endurance to touch you so you can do the Lords work without growing tired but rather to be renewed each and every day. I pray blessings over you, Jennifer and your two little ones. I thank you Lord for Williams obedience to Your calling in his life as a pastor, husband, father and artist. Let your light continue to shine thru his life. Thank you Father, in Jesus’s name, Амин!.

 5. duran LoweryОдговори

  I’m a true believer. In today’s society it’s very easy to get side tracked worried about how other people live their lives. Can’t wait for RISE to come out. Trip u really do inspire me to be the best man an father to wife an kids.

 6. PatrickОдговори

  патување, thanks for sharing your heart man. The fact you are suffering and are still able to produce such quality work is inspiring. God has really used your music to speak to my life. And I’m so grateful there are guys like you in the music (specifically hip-hop) industry who aren’t afraid of absolute truth. I hope Rise isn’t your last album, but if it is, I’m so thankful for all that you’ve taught me in your past 4 albums.

 7. ChesterОдговори

  I recently saw your performance while you were here in Denver October 9th. I had no idea about your health maladies until then. I was deeply touched when you performed your songSweet Victory.I too have been battling various physical ailments nearing a time of four years. така, your song resonanted with me, bringing me to the brink of tears. Having just read your piece on your illness, I have found that you have been suffering from the same thing I have been for some time: Chronic Fatigue Syndrome. It was through my physical struggles that compelled me to reliquish my pride and life of indulgence and brought me back to a renewed commitment to Christ; ultimately, I am grateful that this has happened to me. I have only met one other person who has an accurate idea of the challenges that this syndrome brings. I have been showered with the outpouring of God’s grace, prayers from others, and the unyielding commitment of my wife which helps me continue with God’s purposes as I continue my studies to go into ministry as a philosopher. We serve a God who not only intimately understands the suffering of the world, but conquered through it. Thank you for your service of God’s kingdom and disclosing details of your life.

 8. GabeTavianoОдговори

  Thanks for being transparent, патување. Our fam’s moving to Cambodia on January 3rd. I have a few private questions for you, hoping to ask before we leave. Could you maybe shoot me an email (to the email I used to comment here)? Looking forward to my pre-order of RISE. Really great work!!

 9. ChristyCappОдговори

  I am so lookingforward the album!! Thats a great song to start it off with. True talent and REAL lyrics that change life.. ain’t nothinbetter than that! CFS sucks and is devastating. I got it at 18 in college when it first came out. But you can overcome it and you will..with proper diet and excercise. So there’s hope! Prayer first, water every hour. I made water my best friend to detox, cut white flour, pasta and fast food. Most of us walkinaround dehydrated and replacing it with more food. It’s through our trials that he works in us the most. In that time of being sick (still) was when God was most able do His workBest wishes to you and your album and your fam and your church & much continued success!

 10. ИсусОдговори

  Awesome insight, into what the world would have us see aslosingin this life. When in all reality we are all born losers, including those, that the world considerswinners”..! If, they don’t come to theknowledge” или “knowingof the TRUTH, which is “ИСУС”, they remain losers..! Even if, to the world, they appear to be winners..! Thanks for sharing yourweakness”, when in REALITY, you have been made STRONGE..!! Praise be to The Lord, that He would make known to us through our weakness that we are TRULY STONGE because of Knowing Him…!! Keep pressing forward my friend and brother even if The Lord grants you only His grace in the mist of your struggles..!! Praying for You..!

 11. ЕшлиОдговори

  I had no idea you were facing this battle. I read your book, “the good lifea while back but don’t remember seeing that. I was so blessed by your article today, you’re in my prayers brother. My cousin suffers from chronic fatigue syndrome and it’s very difficult for her to enjoy things she used to. Ви благодариме за споделување, my heart goes out to you and your wife today. Fight the good fight. You’re a True Champion. Jesus’s love conquers all. P.s. dope song too!

 12. РејчелОдговори

  I am so thankful for Sweet Victory. I listened on YouTube and it gave me my spark back. I have been struggling with discouragement. I think I lost my hope here for a few weeks. Can’t think of how else to put it. Hopelessness made me feel cut off from God and was the worst part of all. I was crying out to him, asking him to help me out of this overwhelming despondency. Your Sweet Victory lyrics spoke straight to that broken part of me and retriggered my hope. This article has also encouraged me. God is so good. I was surrounded by people who love me at church but had no idea how to ask them for help, or even how to explain what I was going thru. God decided to use you, all the way from Texas. Ти благодарам!

 13. Julулија РибОдговори

  патување (and Jess)–
  Thanks so much for this encouraging song. I cannot wait to get your new album. ние (my Parents) just adopted a little boy from Haiti. He has cerebral palsy. Although it has been a hard road with all his disabilities, I know that Jesus gives us victory over all things. I saw you in concert in Salt Lake City, UT a couple weeks ago, and you gave me such hope. Ти благодарам!
  And congratulations to you and the Mrs. on the new little one. Whether he (or her) is born or not. :) Love you guys!

 14. DinaОдговори

  патување, I am about as far from your expected crowd base as one can getCaucasian Canadian mama of five who drives a mini van! But blaring from my speakers is always some rap with a steady rotation of Trip Lee! I love the song Sweet Victory and this reality that was birthed in a new way from your health struggle resonated with me. For the last 8 years I’ve struggled with a similar weakness after the premature birth of my daughter. It is a humbling road to walk and one I still learning to trust God in. Thank you for sharing your hope and providing an example of an unashamed man of God for young men to respect and emulate. Благослови за вас, Бро!

 15. GabkyОдговори

  Леле. This is my first time coming across this site and I’m loving all the posts I’ve read so far. I’ve been so blessed and encouraged.This is just what I needed at this moment to know that despite my weaknesses he still reigns in my life and I can look to him and always be uplifted.
  I had no idea you were going through this, you’re in my prayers. Thank you so much for sharing. God bless you so much.
  Just listened to Sweet Victory and I’ve been so blessed by your song! And I can’t wait to listen to the whole album. I’m sure that’s all I’ll be listening to these coming weeks. Continue the good work!

 16. LatashaОдговори

  This blog post was such a blessing to me. често, I don’t feel understood by family, пријатели, or some church family on this walk, but this post help me put things in perspective and stop complaining about life. I realized that there is a blessing within our weaknesses. God truly shows his power/love for us, by helping us overcome our struggles, when we realize that He is the only way we can keep going. Thanks for the post and your song Sweet Victory is amazing!

  Grace and Peace,
  Tasha F.

 17. TTuniqueОдговори

  My daughter dedicated this song to me. I could not stop listening and crying. I Have been battling immune system issues for 15 години. The last 3 years were near hell. But the Lord was dealing hard with my heart during that time. I finally got it and surrendered to him. I am now getting answers left and right and coming out slowly. I’m not out all the way, but I’m not as exhausted as I was. It’s amazing!!! This song……this song! Tears……

 18. TimОдговори

  патување,
  I always feel a sense of joy when I hear a new song from you or even see a posted sermon or read your blog. You are inspiring! I don’t directly know what CFS is like but I have seen it. A family friends mother from my church has it. There are times when we see her then there are long stretches when we don’t. But whenever I do see her she is always joyful. When I read this I thought of her because I tell her every time how much I am inspired by her that in the midst of it all she praises Jesus. She has been victorious because she refuses to think down on the situation. You two are most definitely winners! I’m glad that you are able to share your heart with us. It means so much to me.

 19. БартонОдговори

  патување,
  You don’t know how much this means to me. When it seems like the whole world is against you, you know that you’ll win in the end with flying colors! And now knowing what you’ve been going through the past seven years, you can know that you are in my prayers Bro. Thanks for opening up your heart to us.

 20. ФемиОдговори

  патување, you are a huge inspiration. RISE is a great album and i love it! As concerning your health, i believe its just a temporary flame of afflicton preparing you for the glory to be revealed. God is set to use you more brother. so don’t grow weary. keep believing and praying. I love you brother.

 21. NateОдговори

  патување,
  Chronic Fatigue has plagued my life from when I was 13 или 14 years old all the way up until only a matter of weeks ago (јас сум 28 сега). Years of prayer and research finally led my family and I to the answer; Diet was the root cause. Removing all grains, dairy, nightshades, preservatives and processed foods from my life has led to a complete recovery. I have never felt better.

  I don’t know if there could be a similar dietary solution for your CFS, but I wanted to let you know anyway.

  Продолжи со добрата работа. I’ll be praying for you.

 22. ThomLomasОдговори

  Thank you for sharing these words. I wish I would’ve read this last year but I wasn’t meant to read it until now. Now that I had a little better understanding on why these things happened. Благодарам уште еднаш, на здравје.

  -Thom L.

 23. Brandon MartinezОдговори

  I love you trip lee you are a big inspiring role model to my walk in faith with god. Ive learned to trust him ive learned that the scriptures when applied to my life become blessings in so many ways. You truly inspire me and I hope that one day god will give me the opportunity to meet you and lecrae you both have helped me see life instead of death. Everyday I listen to gospel hip hop and start my morning with thanking god for waking me up then I make coffee and put my bluebuds in my ears and turn on gospel hip hop and listen study even loom up words I dont know in the dictionary at words I dont quite understand so I lnow the deeper meaning because im a deep thinker. One pray and hearts desire of mine is to talk to you in some way one day even if its just a few messages on facebook or a phone call but would be awesome to sit down with you in person and discuss allot of christian beliefs and answer each others questions and concerns. Јас сум 26 years old I have a rough background and past and christ has changed me from day to day all for his glory and a greater good so I can reach out and inspire others with my testimony that shows in my actions not just in words . Im a believer. Римјаните 1:16 I am unashamed of the gospel. I talk about god everday with people even my friends look up to me and have changed because of how god changed me. I really hope you see this message from me and read it through. Your story is strong and christ is in your heart always. Please if you have a moment one day text me. Call me. Write me on facebook. Email me id love to just have one conversation with you. Btw your story brought tears to my eyes. Бог да те благослови,your wife,and children in all your days and all you do.