Изграден да се фали Pt. 2

Air Jordans се иконите. Јас не носат нив многу растат иако, затоа што моите родители не ми дозволија да се купи смешно скапи чевли. Не ми се допаѓа, но знаев дека никогаш нема да добијам моите раце на еден пар. Па јас бев принуден да се справат - преправајќи се дека не постојат. Тоа беше долга неколку години се обидува да се убедам себеси дека Reebok крстот патики беа стилски. Но, како што постарите, Сфатив Jordans беа тешко да се игнорира. Сите мои пријатели имаа пар или две, и еден од моите пријатели беше чист опседнат со нив.

Кога еден нов стил излезе, тој не само ќе престане со локалните Foot Locker, кога тој имаше некои слободно време; тој го изградил својот живот добива дека новиот пар. Тој се сигурни дека тој знаел сите дати ослободување на Јордан, тој ќе ги купат истите чевли во различни бои, и тој често ќе поминат саботата наутро кампуваа пред продавници за чевли. Засвири мојот ум. Па на крајот морав да си прашам, “Што е толку посебно во врска со овие чевли?! Јасно е дека јас сум пропуштаа на нешто.”

опсесија на мојот пријател со Jordans даде изјава. Без разлика дали тоа е вистина или не, тој велеше јасно и гласно дека овие чевли се во вредност од преуредување на вашиот живот за. Каков вид на изјава не прават вашиот живот?

Што велиш?

Во моето последното мислење, Тврдев дека ние треба да ги користите нашите зборови да се фалат во Бога наместо самите себе. И јас отиде уште подалеку, велејќи дека Бог нè создал за тоа многу причина. Но, јас не мислам дека нашата фали треба да се ограничи нашите зборови. Не само што треба да се фалиме на Господа со нашите усни, ние исто така треба да се пофали на Него со нашите животи.

Се што правиш прави изјава во врска со Бог. Секој оброк јадете, секој тест се земе, на секој час ќе работат вели нешто во врска со Творецот. Па дури и ако одлучите да ја држиш устата затворена за Него, вашиот начин на живот се уште ќе треба многу да се каже. Прашањето е: што велиш?

Добри дела за еден добар Бог

Во Неговата најпозната проповед, Исус вели дека ова: "Нека свети вашата светлина пред луѓето, така што тие можат да ги видат вашите добри дела и да го слават вашиот Татко, Кој е на небесата " (Матеј 5:16).

Исус им рекол на своите слушатели да живеат светла животи, полна со добри дела пред другите. Но, ќе забележите дека не се каже, ", Така што луѓето ќе видат како неверојатно христијани." Целта не е наша слава, но дека другите ќе "даде слава на [нашите] Татко, Кој е во небесата. "Нашите добри дела секогаш укажуваат на нашиот добар Бог.

Размисли за тоа. Што кажува тоа за Бога, ако ние сме себични луѓе кои се однесуваме кон другите како ѓубре? Што значи дека комуницира со случајни минувачи? Не само што велат дека Божјото создание е безвреден, но тоа, исто така, соопштува дека ние сме во центарот на универзумот. Ниту една од тие работи е точно, и ние сме во основа лежи за Бог на другите.

Но, што ако, наместо, бевме неверојатно несебични и го постави нашиот живот надолу за нашите соседи? Што ако ние, несебично да помогне во задоволувањето на потребите на другите? Каков вид на изјава не кои го прават за Бога? Тој комуницира дека не сме во центарот на универзумот и дека има нешто големата ги живееме нашите животи за. Тоа покажува Божјото создание треба да се негува, и кои сакаме да ги љубиме другите како ние сме биле сакани од страна на Него.

Секоја одлука што е можност да биде огледало, како одраз на добрината на вашиот создателот. Секоја секунда е шанса да биде монитор, прикажување на сликите на Неговата слава. И кога тие околу нас се фати глетка на дека добрината, ние се да им каже дека нашата светлина е само слабо одраз на Неговото.

Вистината е, фали со нашите животи и нашите усни оди рака под рака. Ако ние се фали само со нашите животи, луѓе може да се претпостави дека ние сме само убави луѓе. Тие нема да знаат кои не присилуваат да се живее како добар живот. И ако нашите зборови велат дека Бог е неверојатно, но нашите животи поинаку, нашите тврдења изгуби кредибилитетот. Ние мора да ги работам и двете.

Направете го тоа јасно

Дали вашиот живот велат големи работи за Бога? Вашиот умен браник налепница и христијански тетоважа не се доволни. Што вели вашиот чекова книжка? Што прават вашиот интеракции со другите велат? Она што го прави вашата работна етика велат? Знам дека треба да се покајат дневно за неуспехот да се фали во Него како што треба. Бог е врховен над сите, па кога ќе се живее на начин што го прави да изгледа мал живеам лага.

Дали има нешто во универзумот и повеќе вредни од секс, или унапредување работа, или еден пар на Jordans? Се разбира, постои. Осигурајте се дека вашиот живот го прави тоа јасно. Тоа може да изгледа како тешка задача, но не грижете се - вие сте изградена за него.

АКЦИИ

24 коментари

 1. спомнувањето: Она што јас го прочитате на интернет – 08/28/2013 (изутрина) | Emeth Aletheia

 2. KThompОдговори

  Голема перспектива за нас 80-тите и 90-тите години на деца кои се сеќаваат на времето на Џордан сликовито. За жал, Јас се уште видите некои од тоа дете во мене и многу пати не се свесни за тоа, додека по Сум reprioritized само доволно на мојот живот да се направи хаос на нештата. Слава на Господа за Неговата милост и простување! Мило ми се стрча во вашиот блог, задржи пишување за Него.

 3. HannahWellОдговори

  Ова е толку допирање. Тоа навистина го прави ви се чудам колку е Божјата светлина навистина shinning низ вашиот живот.
  Време е за мене да се направи проверка на дожд и добра оценка.
  Ви благодариме Пат Ли <3

 4. МајклОдговори

  Благодарение е она што јас навистина се борат со, користење на моите зборови да се шири Божјата слава. Ми се допаѓа да ги споделите со моите постапки да зборува, но тоа не е доволно и јас сум да стане многу повеќе свесни за тоа. Ви благодариме за овој и поттикнување на мене навистина да одат таму и да се шири Неговото Слово. Јас сум, всушност Излегувам на мојот кампусот подоцна да се зборува на луѓето за Исус. Мора да се фали за Него!

 5. TreverlyHillzОдговори

  Ова е навистина многу тешка тема. Но, она што за христијанството е лесно, право? Тешкотијата за мене се појавува во живее мојот живот, така што луѓето се види дека тоа е Божјата светлина сјае, а не само од аспект на уште еден убав човек. Прашање за заедницата: Кои се неколку nonverbals дека ние може да се вклучат, така што луѓето може да се разликува нашите животи од животот на другите “убаво & служат” луѓе?

 6. спомнувањето: Што е вашиот живот Велејќи? |

 7. ArliciaОдговори

  Јас сум едноставно floored од огромно конформација Божјиот со помош на вашиот блог. Во две одделни прилики, ние во основа пишуваше за истите работи. Јас би сакал да го споделам со вас моите пишувања. Јас дури и го направи споредба Јордан и сите!!!! Како и Матеј 5:16. Ве молам дозволете ми да знам каде можам да ги споделам моето творештво на себе осуда. Јас навистина имаат моќен одговорност на моето пенкало и тоа е повеќе од очигледно, по читањето на вашиот блог!!! Фала што Сподели!!!

 8. ХолиОдговори

  Леле- го заковав! Thnk, за да им дозволат r GR8 Бог 2 користите У да се зборува вистината! Јас Luv стиховите & се обидувам моите најтешко 2 живеат од: "Нека мојот живот да биде доказ за вашата љубов". Секој ден се молам, "Господи, користете ме за ur слава денес.
  Благодарам & ❤ Пат :c)

 9. UnhaeHanОдговори

  Ви благодарам многу за поттикнување. Тоа ме тера да се провери мојата bankbook и работна етика ...
  Продолжи со добрата работа!

 10. МелориОдговори

  Ви благодариме за овој! Вашиот увид се охрабрувачки и осудувањето. Јас дефиниција не даде Бог на кредит со устата ми како сум повикан да се направи. Добро да се види Словото во која ние сме повикани да се пофали…и тоа е добра работа!

 11. YouthExplosionForChristОдговори

  Овој сајт е неверојатно ,многу охрабрувачки. Ќе биде споделување на вашите беседи со нашата младина. Вашата музика веќе ги инспирираше, да има друг начин да им даде Божјото Слово дека тие ќе бидат приемчив е секогаш таков благослов. Ви благодариме за одговарање на повик. На здравје.

 12. спомнувањето: Видено & твитови: септември 4, 2013

 13. GodsonОдговори

  Повеќе нема да ги споделите со човечката природа диктира моето однесување, но јас ќе се молам дека мојот Создател, ми дозволува да се стане повеќе како мој Спасител