Чекај, Пат - Не се пензионира?

Пред неколку месеци јас ги изненади сите најавувајќи нов албум, “Пораст.” Вие не го разбираат колку е тешко е да молчам за тоа пред етикетата ми и отиде јавноста. Албумот бил во работи за повеќе од една година, и јас не можев да дочекам да им кажам на сите - особено оние кои постојано се прашував кога бев намалувањето нешто ново.

Одговорот досега е длабоко охрабрувачки. Јас сум изненаден што луѓето продолжија да ме поддржи, иако сум бил прилично тивка за последните две години. Твојата љубов и возбуда само ја зголеми рудникот.

Предвремено пензионирање

Еден од одговорите не бев изненади со ова беше еден: "Чекај, Мислев дека си во пензија?"Ова е прашање што ме следи околу како сенка. Сум го обрати во интервјуа, твитови, и блог постови, но знам дека тоа е уште не е јасно на некои. Дозволете ми да продолжи да се обиде да го поставите рекорд исправен: Никогаш не сум во пензија.

во 2012, Јас најави дека би било "повлекува далеку од музика." Да, Знам дека звучи пензионирање-носталгичната, но јас намерно не го користат тој збор. Продолжив тоа намерно нејасен, бидејќи не бев 100% сигурен што тоа ќе изгледа.

Знаев дека е можно дека "добар живот", беше мојот последен албум, но не бев сигурен. Тука е она што јас го знаев: таму ќе биде голем приоритет промена која драстично ќе го промени начинот на кој јас се однесуваат на музика. Јас не би бил надвор на патот со моите колеги emcees колку. Јас не би бил во можност да чудак од еден куп на нова музика. Јас не би бил со полно работно време рапер. Знаев дека сум сакал да им помогне на свештеник Божјата црква.

Од тоа време, Сум се служи во црквата ми во Вашингтон D.C. во различни улоги пастирската. Јас го направив на админ работа, проповеди, Министерството за младите, брачната советување, итн. Отидов месеци без да правиш било емисии или пишување на еден бар на песната, бидејќи на црквата одговорности. Јас дури и преседе на клупата 2013 без трошка срам турнеја. И покрај тоа што сум пропуштил создавам нова музика, Го сакам она што го правеле. Здравствени проблеми ставија предизвик понекогаш, но тоа е наградува сезона за моето семејство и мене.

новиот албум

После тоа првата година со полно работно време пастирски министерство, Решив да се полека почнуваат да работат на нов рекорд. Моите креативни сокови се полни до, и јас бев подготвен да си замине. Но, наместо на пет или шест месеци излив на пишување нон-стоп и снимање, овој албум беше бавно и стабилно бидејќи музиката не беше мојата целосна работно време. Тоа функционираше одлично затоа што може полека занает секоја песна, и да го добие во близина на совршенство што е можно.

Решив да се работи со еден производител на ова време, наместо прифаќање песна поднесоци од еден куп на различни момци. Кога ќе се донесе идејата за Gawvi тој го сакаше, и ние се наметнува едни со други да се направи нешто неверојатно. Секое патување што ги направив на Атланта беше клучно значење, бидејќи тоа беше толку тешко да се добие далеку од семејството и црквата давачки. Но, тука сме повеќе од една година подоцна, и тоа е речиси надвор!

Знам дека некои луѓе се уште се збунети за тоа што да се очекува од мене во иднина. Постојат многу непознати за мене, но јас ќе ви кажам што јас знам:

– Се 'уште сака да биде свештеник.
– Јас се уште сакаат да се направи музика.
– Јас се уште сакаат да патуваат во рап и зборува.
– Јас се уште сакаат да пишуваат книги.

И јас се обидувам да се дознае како и дали можам да го направите сите овие работи на начин што ги чествува Бог, додека се уште се биде верен на моето семејство и Божјата црква.

ќе “Пораст” биде мојот последен албум? Тоа би можело да биде, но јас не се надевам. За сега, Сакам да уживаат во моментот и да го споделам со сите вас она што мислам дека е најдобро мојата работа допрва. Многу работи се променија од 2012, но една работа останува иста: Исус е Господ, и јас сакам да го почитува со мојата музика.

АКЦИИ

38 коментари

 1. ТониОдговори

  Good Day my good brother? Its an awesome thing that your passion and desire for music is still flowing through your veins as well as your desire to spread God’s word through sermons. I can imagine how time consuming things are with family, музика, ministerial duties etc. Born from D.C and raised in Ft. Worth, its a great thing to see a brother from my neck of the woods doing God’s work in every area.

  Thanks for the music brother.

  Respectfully,
  Тони

 2. MrAveryBrownОдговори

  Trip has always been intentionally consistent in his approach to teaching, preaching, and music, which has encouraged me and continues to encourage me, daily. When the initial announcement was made in 2012, I knew it wasn’t an officialretirement”, just a strategic shift to focus on other things. Even now, he’s delicately balancing preaching, настава, музика, and family in an awesome way. That’s why I’ll continue to support him in his endeavors, and as he mentioned “Исус е Господ, and I want to honor Him…” јас велам, keep going Trip, your life, music and ministry speaks volumes, beyond a stage, a mic, or a sound bite, your life and the way you intentionally carry yourself, speaks volumes.

 3. DavidQuinonesОдговори

  Trip leeyour life and passion for Jesus amazes me!! You really bless my heart. i am someone who loves authentic people and though i do not have a close relationship to you, that authenticity comes out through your music and your messages. i met you in Philadelphia at Carin University two years ago and it was a life-changing experiencemy dream is to one day work with you in ministry and in music…. keep the faith my friend!!!

 4. MattShaferОдговори

  I’m glad you’re back making music but, more than that, I’m glad that you’re following the way the Lord wants you to go. Your music, books, and messages have been a great uplift to me over the past couple of years. Thank you so much for those. You’re in my prayers.

 5. VICTORKHIZОдговори

  YES! THANK YOU FOR THIS BLOG POST TRIP! IT’S ENCOURAGING TO SEE THAT YOU ARE STILL OPEN TO MAKING MUSIC BUT AT THE SAME TIME ARE STAYING FAITHFUL TO THE MINISTRY IN THE CHURCH. YOU ARE ONE TALENTED DUDE. I LOOK FORWARD TO HEARING YOU LIVE ONCE AGAIN. PRAYING FOR YOU.

 6. би ималОдговори

  патување, I am do glad you decided to allow God to use you in music once again. I love his work, and I am happy that soon I will have more relevant tunes to praise God to. патување, you have been such an encouragement, not only to the young, but to the young at heart, and those across the world. I hope my son turns out to be a man after God’s own heart, such as yourself, and that he will allow God to use him in everyway possible. It is important that our young men have a Godly example before them. Keep doing the will of God. I believe that by staying obedient, God will show himself and bring healing to you. Be blessed!
  T. Holmes

 7. KudzОдговори

  Woow this is awesome Trip.I cannot wait for Rise to come out soon.I definetly think this album is going to touch a lot of people.Your music inspires me.Continue to honour the Lord as you do.
  Blessings all the way from New Zealand!

 8. RommelAlonzoОдговори

  hey Trip,

  I really look up to you bro! As someone who is a PhD student in engineering, a youth pastor and a worship leader amongst other things, you’re struggle to find a way to use the talents God has given you has inspired me not to give up in finding the Good life. As soon as I heard the title of your new album, I knew this was God’s way of tellin me it’s time to wake up and to not give up on finding the Good life in him. Even if I fail, your music reminds me that he won’t. Thanks for your music and for the struggle you put yourself through to simply get the message out.

  Многу љубов

 9. SarahОдговори

  Much respect for you, Пат Ли. You’re a man of God. You’ve always been one of my favourite rappers and I couldn’t be happier that you’re releasing new music whilst fulfilling your duties to your family and church.

  I have so much gratitude to God for that fact that artists like you exist. You, through God, have provided me so much inspiration in the midst of both my struggles and triumphs, and for that I’d like to show my sincere appreciation. It’s one of my dreams to see you in concert, either by you visiting New Zealand or by me travelling to the US for one of your shows! God bless and much love to you and your beautiful family.

 10. ErickCorralОдговори

  I can’t wait for this new album. I Started listening to Christian hip hop in 2013. First artist I heard was Lecrae. I was hooked since I first heard Church Clothes. Time went by and I started to find out about Andy Mineo, KB, Пат Ли, Tedashii and so on. All of these guysmusic has changed my life. Totally changed my taste in music and also encouraged me to get more involved with my faith. Thank you Trip and the rest of 116. I hope I get to see you in concert soon. На здравје.

 11. CBОдговори

  патување, as you were out of music, I noticed an extreme difference in your approach to your faith & career from other 116 artists. I have been able to see & feel through your journey that being pliable in the hands of the Father has been your number one priority (not saying that isn’t true for the other artists). I admire you for the way that you’ve gone about your pursuit of your goals. I’m proud to be a fan of yours & SO EXCITED that there’s new music from you. I am praying Isaiah 60:1-2 over you & your family, as I feel that RISING to the glory of God that’s shining into your life, is what you’ve been doing over the last years. Salute!
  #без трошка срам

 12. JoshuaDenimОдговори

  I’m happy for you bro. I know you’ll do whatever God is asking of you. But for you to say this is your best work yet..I’m really excited to hear what God has been laying on your heart through the music. God bless you man and thanks for teaching me all the things you have through you music.

  PS – 20/20 was BOSS!! Смеење на глас

  -JoshuaDenim

 13. AustinRobertsОдговори

  патување, I’m happy to know you have created a new album. I’m more happy as to the fact you stepped side from music for a while to focus on things in your personal life, that you felt were far more important in which the were. For years I have looked up to you as well as a few of your fellow emcees because if I hadn’t began listening to, what most would call mere lyrics, I would much rather call your words, or songs rather, lyrical testimonies and preachings. Before hearing your music, I was in a dark place. I had fallen far from the arms of God. Your music, as well as other artists, brought me closer to God and motivated me to better myself. I thank you as well as other emcees in your category for inspiring me and motivating me to come closer to God. I support you and what you do because you don’t do the things you do for yourself. Не. You do them in the name of the Lord and I respect that so much. Keep on doing the things you do. God isn’t done working with you yet. на здравје.

 14. DrowningInGraceОдговори

  I praise God for your diligence and dedication to His word. The time spent on your album is evident in the tracks that have been released so far. I love your work and ministry and look forward to what God has in store for the Body of Christ through you.
  Grace and Peace.

 15. Julулија РибОдговори

  патување–

  I recently (4 days ago) just saw you in concert in Salt Lake City, UT. I absolutely loved the way you were so transparent in your songs. You preached the gospel so clearly, thank you. Thanks so much for bringing hope to the world in the name of Jesus. Те сакам!

  –Iaулија

 16. tamsynОдговори

  Hi Trip Lee. I love your song sweet victory. I love the authenticity of your lyrics. Its really helped me feel like there are people who can sincerely relate with my struggles as a Christian. Cause its not easy. Witnessing how Gods used you due to obedience, ie remaining faithful despite the pain- both encourages and challenges me not to tap out, but to keep pressing on.Christ is soo proud of U. На здравје! Tamsyn, South Africa

 17. JesiliaLeaupepeОдговори

  My husband and I are excited for this new album and have listened to every song that has been released so far from Rise. You got great stuff on it bro. We’re glad to be supporting you by buying your new album. (Патем, you’re a HUGE inspiration to my husband. He’s a big fan of yours-from rapping, to buying your book, and to admiring your love for your wife and kids and how you display it all the time in interviews).

  Бог да те благослови Бро. May God continue to grant you the strength you need to deal with all your responsibilities. Supporting you all the way from the Bay in California.

  -the Leaupepe’s.

 18. спомнувањето: Исус Христос империја | Christian Rapper Trip Lee Tells Fans ‘I Never RetiredFrom the Hip Hop Game

 19. спомнувањето: Trip Lee Says He Never Retired from Music | BCNN1 WP