Што Теми Дискусија Дали книгата?

Во својата нова книга ТРИП, Пораст, тој се обидел да пишувам за работи кои се релевантни за оваа генерација. Види како тој шета низ некои од поглавјата и дава еден подлец врв на содржината.  

Подемот Endorsements

"Пат е напишано една книга што мислам дека секој млад човек треба да го прочитате. Неговата страст за Исус и оваа генерација доаѓа преку јасно и гласно на секоја страница. Не можам да дочекам да се види влијанието оваа порака на една генерација која е гладна за цел "-. Lecrae, доделувањето на Греми- победа уметник @lecrae "Подемот е феноменален книга што ја доловува суштината на нашата култура. Веднаш штом јас го зедов не можев да го спушти. Пат предизвици да се биде вистински, и ви покажува како да го живеат твојот живот, како млад човек во светот денес. Голема читање. "- Сем Acho, мак linebacker, хуманитарна @thesamacho "Пат има напишано книга Посакувам да сум би го прочитате кога бев помлад. неговата страст, мудроста, и желба да се спротивстават на помладата генерација е сведоштво за работата Божјата прават преку патување и работата што може да се направи преку сите нас. "- Кирк Франклин, Греми награда- победа и мулти-платинест снимање уметник @kirkfranklin "Сакав читање Подемот. Многу пати во оваа книга се најдов себеси Меди- tating повеќе страници откако ќе ги прочитате. Бев охрабрен, инспирирани, и предизвикот на целиот пат низ. Културата очекува од нас да губите време но Бог ...

Подемот Предговор Пајпер

нова книга ТРИП, Пораст, е надвор сега! Прочитај предговорот Џон Пајпер на подолу книга. Можете да се пред-цел на книгата и да дознаете повеќе во Risebook.tv Една од главните работи кои ми се допаѓа за патување Ли и неговата книга, Пораст, е игра на почит и релевантноста. Целта на важност во американската култура е заеднички. Кул е присутно. Како што вели Мек Stiles, Најголемиот број на христијани во светот мора да се плашат од крена тупаницата; Американците се плашат од подигнати веѓи. Тоа значи дека ние не се кул. не е релевантно. Но, целта на почит е ретка. Почит чувствува стар. Таа се чувствува unexciting. Тоа не е кул. Но, секој знае, длабоко во себе, дека кога почит оди, сите на човечкиот живот станува различни шоу. тенок. Невалидна. Површните. пластични. Испразни. На крајот, бесмислено. Ние се направи повеќе. "Кул е непостојана, и не можеме да живееме за него "-на зборови на Пат Ли. точно. Обидувајќи се да се живее само за да бидат кул, само за да бидат релевантни, е на ниско ниво. И глас Пат Ли извикува, Пораст! Има толку многу повеќе за да ја видите, да знае, да сакаш, да ужива. Постојат реалности кои се толку големи што не може да се намали за забава. Зборовите "забава", "експлозија" "топката" "партијата" звучи глупо ...

Она што е во пораст книгата за?

Лица побараа патување што неговата нова книга е за. Тука тој зборува за тоа на кратко. Можете да дознаете повеќе за книгата на Risebook.tv

Стани Стрит тимот

Здраво момци! Мојата книга Подемот е ослободување на јануари 27 (следната недела!) и ми треба вашата помош. Ние сме во потрага за луѓе кои може да ви помогне да биде дел од тимот на улица и да ни помогне да се рашири зборот за книгата на интернет и на нивните социјални медиуми. Можете да проверите повеќе за книгата на http://RiseBook.tv Мојата молитва е дека Бог ќе ја искористам оваа книга и да ги користат порака до предизвик на нашата генерација да станам и да се живее. И вие може да ни помогне да се шири и дека пораката се регистрирате за да биде дел од нашиот тим на улица за книгата. Еве како тоа ќе работи ... 1 - Овде се. Дозволете ни да знаеме повеќе за вас, зошто сакаш да се биде дел од тимот, и ќе ги споделите социјалните медиуми и други интернет врски со нас. мојот издавач ќе го разгледа барањето и ако одбраната ... 2 - Прочитај однапред примерок од книгата. Тие ќе ви испратиме PDF копија на книгата да ја прочитам. 3 - Приклучи се на приватни Фејсбук група. Ќе добиете покана за влез во приватна Фејсбук група од мојот издавач. има, ќе добие еден тон на голема содржина за да ги споделите со вашите пријатели. Има...

книга Извадок: Не завидувам на клупа

Играв Varsity кошарка во средно училиште. Тоа е сосема точно изјава (освен ако не ме принуди да се дефинираат зборот игра). Јас присуствуваше на мало приватно училиште, а ако сте биле на високи ли место во тимот на универзитетски. Јас многу го сакам играта на кошарката, но јас сум многу подобар во тоа гледа од таа игра. Јас може да казнува играчи и викам "Ајде!"На судии со сите ѕвездички вештина. Но, тоа е колку што тоа оди. Моето училиште имаше ова чудно правило за всушност спортување со цел да дипломираат, иако, па јас бев принуден да се прилагодат и да се откажам мојата глава во срам секој петок навечер. На трибините секогаш биле полни за почеток игри. Возбудени родителите и учениците, многу од нив пријатели на mine- се појавил да го поддржат тимот. За жал, тие веројатно се направи како многу разлика во играта како што го направив. Јас би поглед во bleachers од време на време, се прашувам што сите луѓе се размислува, особено татко ми. Мислам дека тој сфатил дека и од нас беа само таму за да се види, но јас се случи да имаат подобро место. Единствениот пат кога всушност го направи врз подот беше на ...

Стани Книга Извадок: 7:00 изутрина. логика

Бев петнаесет години и мојот живот се претвори внатре кон надвор. Моето име и изглед не се променила, но се друго во врска со мене, имаше. Бев сосема поинаква личност отколку што беше пред една година или две години пред. Јас не мислам како кога луѓето одат на колеџ и да се ре-креира нови прекари и личности; Мислам нешто битно се качил на внатрешноста на мене. Морав да стане христијанин. Се чувствував нови. Се чувствував жив. Се чувствував толку добро што морав да го објави на секој кој ќе го слуша, особено моите најблиски пријатели и семејството. Секој одговори различно на промена во мене, од кои некои со радост, другите со отпор-но еден разговор отсекогаш стоеше до мене. Јас разговарав со еден постар човек кого голема почит, возбудени за да се објасни мојата игра план за чест на Бог со мојот начин на живот, посебно мојата сексуална чистота. Се обидов да се биде смирен во врска со тоа, но тоа секогаш беше тешко да се одржи мојата возбуда во. Како и зборовите скокна од мојот јазик во неприродна темпо, Јас добив впечаток дека тој не е како возбуден како што беше. Тој се обидува да се слуша тивко, но неговиот израз на лицето одговори пред неговата ...

Стани Коментари за оваа песна

Тука се и сите текстови за петтиот студиски албум Подемот ТРИП. Кликнете на насловот на песната за да ја видите текстови за секоја песна. Уживајте и Сподели со пријател! 1. Пораст 2. светла 3. Shweet 4. Маноло ft. Lecrae 5. Не сте знаеле 6. Сите се крене (интервал) 7. Сите се крене 8. Убав живот 2 (рудникот) 9. Insomniac ft. Енди Mineo 10. Нешто ново 11. Лазар ft. This'l 12. Сета моја љубов ft. Натали Лорен 13. Јас си заминувам 14. Слатка победа ft. Дмитриј Мекдауел и Лија Смит

песна 14: слатка победа

кука: (Дмитриј) Се чувствувам трње, каде што мојата круна е дека ќе биде слаб, но јас сум жив Од прашина до зори Да јас ќе преживее причина добив Слатка победа Никој не може да го земе од мене Слатка победа Причина Добив, слатка победа је Стих 1: Гледаш ме театрално , Знам дека ме види театрално Вие не може да се каже за овие ЦД-а, но братче јас сум коленото длабоко во него, јас сум се движат во мојата слабост, тој ме натера да зависи јас би се лаже преку забите ми е да кажам дека не го навредуваат Дури и кога ги пишувам овие редови, Јас сум блиску до солзи Моето тело не работи во право за седум години, така да ми недостига со тоа се "чува брадата нагоре обиде да се насмевне "Bruh сум дваесет и шест, Јас треба да се чувствувате подобро од една милја Чувајте ги сите ваши анегдоти и симпатична цитати Ќе ти помине во клишеа за вистинска надеж, тој е премногу наркотик Кука објавите Кука: Тост на кралот, овации на таванот чувствува добро ние гон "за да се направи тоа на финиш Слатка победа на Ме слушаш, holla ако се чувствувам Ние уште работат, иако ние театрално Слатка победа Оти ние победа, Да знаеш, ние се добие дури и покрај тоа што ние досаден ...

песна 13: Јас си заминувам

стих 1: Тоа е нешто на мојот ум Дали ќе морате еден момент? импровизирана трибуна рушвет, Јас само што влегов на него сум бил во овие синџири и јас сум уморен од тоа (бучава автомобил) Знам дека ќе го слушнете овие гуми триење чкрипи по патот, Мора да се извлечеш јас заговор моето бегство, Мислам дека ова денот Оти сум бил во ропство се нечесни неговите лаги обидов да се ослободи, но не бил квалификуван Земете em висок, се em висок, се em висок Novacane во моето тело, не јас не се чувствува лаги Тие велат дека сум солена и тие може да се критикува Но, јас сум се моли за убиството, не можат да чекаат за неговата смрт пред да стон, и кажувам на луѓето ќе ме нема, јас зборувам рунда губитник Луцифер, знаеш дека погрешно, јас знам дека не се поставени за да се растури на телефонот е погрешно ако се скрши во песна? кука: Го слушам она што сакаш да кажеш, но јас не верувам дека Оти вие само да се лаже, и јас не ви треба добив нов Господ, Знам дека не те гледам Но, јас гледам преку вас, па морам да ја напушти (Повторете 2X) стих 2: Колку пати Морам Кажи ...

песна 12: Сета моја љубов

Вовед: (Натали) Гледам ви се гледаат Дали ви се допаѓа она што го гледате? Дали сум издвојат? Па, kinda sorta Можеби она што го имате во предвид? вашето лице изгледа познато што ќе го видите сето тоа време и јас да ви прави друштво вечерва Вие не мора кажам никој не е никој друг околу гледањето Да кажи само збор и го доби Токму тука, во моментов Стих 1: Џеј беше осамена И тој е во потрага по љубов на нето Еден човек има потреби, она што го очекуваме? Погледна низ сите нивните страници и кога тој ја најде човек го изгубил здивот Причина тоа беше љубов на прв поглед кога тие се сретнаа неговото срце чука тешко Таа беше kinda светлина кожа, очи како тој се допадна нив не можат да се справат со нив чувства кога ќе се погоди ова тешко Тоа е долго растојание, па тој е со неа онлајн цело време Тој е на работа, но оваа девојка е на својот ум цело време Тој не може да чека да ја види, таа ги доби удира карактеристики Кога тие заедно не ми пречи тој мора да ги плати со неговата виза homies го предупредил "забави кои жената не може да заврши" Но, тој е во играта на љубовта, тој не се направи ...

песна 11: Лазар

стих 1: Момче Рипнав надвор од гробот добро утро ми се спие премногу долго сум зевање сите зборуваат обидува да ме види, Како и неверување како тој дише? Тој беше шест нозе длабоко момче она што сакаш да кажеш? Држете се затвори ја устата Мртвите не можат holla, она што го зборува рунда? Оти ​​еднаш низ таа врата не е одење Но, дозволете ми да ве однесе назад во времето на ковчегот сега Ooh знаете мирис во воздухот Причина сум бил во гробот за премногу долго се колнам Луѓето плаче јас сум недостасува, некролог напишано Моето лице бледо, тие не може да се каже твоето момче за да се зголеми Затвори ковчегот, јавете се на еден свештеник, тој толку помина Тоа е повеќе никој не може да го достигне, Но, велат дека толку долго се одржи на, пред да плаче и да ја стартувате слушнав некој доаѓа, велејќи дека нешто врескаше, "излези" Pre-Кука: Рипнав надвор од гробот, добро утро ми се спие премногу долго сум зевање Ме погребан во црн костум, црна вратоврска јас сум жив и се разбудив во потрага летаат Значи од сега па натаму Кука: Отсега ќе може да ми се јавите Лазар од сега можете да ме викате Лазар од ...

песна 10: Нешто ново

Intro / примерок: Почекај, да се одржи до Дозволете ми да добие уште еден (Повторете 4X) стих: Момче ти знаеш дека јас ги добив на J, ги карпа на моите нозе Заплеткани во лудост, мојот плакар не е завршена Ти знаеш дека јас ги добив 5 и јас само ги доби 12 Но, вие ги знаете 1 е навистина сакав е на продажба, па уште неколку кликања на сајтот, до јас сум чувство само право Bruh Морам да си ја задржам мојата игра подлец тесни Ако сите ги доби homie дека не е она што ми се допаѓа Сега сите сакаат да бидат како мене, наместо на Мајк цигара ми не е жени или Sneakerheads алкохол анонимни, Јас сум чешање за некои чевли Стави ја на мојата картичка, Јас не се доби ништо да изгуби Понекогаш се прашувам што е тоа што сакам да го докаже Причина јас wan't нешто ново, она што го добив тоа нема да го стори мислам дека добив неколку kinda грип Причина јас сум зависник дека новите Таа доби мене како Outro / мостра: Да, тоа ме како Држете се, да се одржи до Дозволете ми да добие уште еден (Повторете 4X)

песна 9: Insomniac

стих 1: Одам во денешниот овој мој само застрелан Мојот живот би можел да заврши денеска Да моето срце запре Ако одам вечерва одам на врвот го даде целиот живот не е за сите добив Yessir сега чекајте bruh јас види y'all лулка со вашите раце високо чека за тој победи за да ги тргнеме, 808Е во режим на подготвеност Кога сум дишење bangers велам изјави дека стојам од страна на земјата гон се тресат кога тој победи капка, лизгање на земјиштето Ве молам дозволете ми ми поводник јас го чувствувам, јас го чувствувам, Јас сум чувство премногу добро како да сум ѕвер како горила што е реално во капакот на моторот Па јас ќе одам на и јас ќе се одмара кога јас си заминувам Подемот и мелење е она што јас сум на Bruh тоа е зошто напишав песна Вечерва јас одам надвор како мојот животен век само трае цела ноќ Ако јас не се разбудам во утрото, bruh сум гон биде в ред фрли претпазливост на ветерот Ајде да одиме ние рунда да одат во Не забавување, ние Гон победи Нема забавување, знаеме му се фалиме пред кука: Вечерва ќе ризикуваат сето тоа да го следат и да живеат како мој живот е ...

песна 8: Убав живот 2 (рудникот)

Вовед: О, Те сакам, је Како ниедна друга, Да Кога ќе видам насмевка ќе блесне исто како и текот на летото, Да стих 1: Вие знаете дека чувството кога ги зборовите не успеваат Тешко е да се каже како што јас сакам да кажам да ми мини, моето мало човек се зборува бебе разговор, Јас не знам што да се рече Но, тоа е музика за моите уши иако бум БАП на вашиот татко, кога сум во близина иако мама се стави во нив polos и skinnies кадрава натам диви, ќе биде флаер од тегне иако Имаш мешани дете грабеж на нив Гледајќи како мајка ти и татко ти на нив директно од утробата ви беше вистински свеж плачев толку тешко додека не не му останат солзи Од тогаш се задржи насмевка на моето лице, борење и танцување, диви во местото Погледни Знам дека доби името ми Но јас сакам да носат за живот за неговата слава, Те сакам Кука: О, Те сакам како ниеден друг Кога ќе видам насмевка ќе блесне исто како и текот на летото Мојата визија не може да биде појасна не не не предизвика да си убава, не е ни чудо што те сакам не можам ...

песна 7: Сите се крене

Пример: Ако сите ние се крене, Oh yeah Oh yeah (повторување) стих 1: Знам дека не заслужуваат да допрете микрофон братче Но, овој занает е нешто што јас ќе се борат за Јас сум во лабораторија со ова пенкало и рампа Знаејќи би можел да заврши минатата, тоа не е навистина зошто пишувам движење thoughLet е назад во времето на '04 се сретнав 116, брзо бев на одборот Брзо нанапред четири години, ние на турнеја И ние не се знае само она што тој го имаше во продавница Но, сега, тука сме десет години подоцна, текови доби поголема обврзници се доближи, плус тоа е повеќе мразители дека ние само го прават тоа за тесто, но тие нема да не скрши Оти Господ му служиме со протокот тој е толку милостив И ако тие ме прашуваат зошто го направи тоа јас да им каже што е музиката на движењето Да, јас зборувам за мојата бесрамна екипажот кои никогаш нема да во допир со фаза, но тие се шетаат во неговата свежина Стани пред кука: Ако сите ние пораст upThat ќе биде мојот сон Ние сите треба да се крене и да даде стои О за цар причина тој е добар Oh yeah, Oh yeah Oh yeah,...

песна 5: Не сте знаеле

Intro / примерок: Некои денови се чувствувам толку блиску а некои денови се чини дека досега Навистина добрина и милост секогаш ќе го следат и никогаш не се врати неважечки, О Алелуја е највисок пофалби јас ќе го даде за вас со задоволство сите мои денови Јас само се надевам дека целиот мој живот го пренесува тоа мислам на секој збор, ooh Дури и со лоши со мене Исус, О Исус, мојот Исус, тоа е зошто јас те сакам толку Стих 1: Момче се чувствувам како да сум плови Работи да се направи мојата изборна сигурни, Обама Бајден (го добие?) Секој ден сум homiciding Тепање кои негативец во мене, понекогаш тоа е трауматизирачкото (не е тоа?) Но, братче тоа не е чудно тоа што ми носи радост кога ќе се држат до својот збор сум ветување јава Ветувам дека се тоа жали кога јас не сум го почитуваат Сум бил изложен, но јас сум во него Синоним: Јас сум во бегство Се чувствувам како добив дупка во една Тие фрлаат сенка, но јас сум насмеан и свеж причина знам Синот чувствувам како да сум сонување со отворени очи, умови ми лебдат плови по крева небото, облак 9 тоа е мојот океанот Пливање во кои озонската обвивка слој Еј јас сум жива Но, тој запали тој оган под позади сум пушењето не може да ...

песна 4: Маноло

кука: Јас го направи тоа за возврат се разбра муниција заклучен и натоварени јас не се зборува за не режач флип страница, Јас ќе експлодираат Доби кабина во Маноло (nolo) Маноло (nolo) Маноло (nolo) Маноло (Повторете 2X) стих 1 (патување): Обидувајќи се да им каже момчиња јас никогаш не ја напушти креветчето сам Причина јас се задржи еден во мојот автомобил и добив две дома Тие различни видови, но тие го прават истото Двојно работ, двојно барел, Бенг Бенг Јас сум овде со кои се соочува змејови, Не е надвор мојот ум Тие доаѓаат за мојата душа, па тоа е тоа време рунда нив лежи тие се обидуваат да ме убијат, ако не ми верувате Не ми е гајле, Не ми е гајле, Не можам да го земам јас сум нервира страница, Јас сум активирањето-среќен клип и мерач кликнување на него, притискање на сцената ќе се погоди со вистината, својата во секоја фраза Тој се намали мене длабоко сум нуркање, Јас сум нуркање во Кога возам добив дека оган оган, Јас сум повторно жив Кука Стих 2 (Lecrae): Маноло Маноло, Јас сум овде ќе поштенските Моите партнери дека сум ја изгубил, мајка ми дека сум loco си ја задржам мојата стрелец во близина иако, знаете дека е целосно ...

песна 3: Shweet

кука: Земете ги рацете во воздухот се направи малку шум на трибините ако таму се фалиме на Богочовекот ако се осмелуваат, само ако се осмелуваат Тоа би било shweet Што ако кога ќе се фали, тоа не беше "напад на облека со тагови? Тоа би било shweet Што ако кога ќе се фали дека е рунда него, кој е првиот и последниот? Тоа би било shweet објавите Кука: Јас ги слушнав зборува како тие топла човек Некој ги доби убиени до, за тоа октански Погледни Мразам да им каже дека не се подобри е подобро да се добие чадор, Бог владее Стих 1: Ајде да одиме назад во времето на крајот на осумдесеттите години градот D ме држете, тоа е местото каде што ме направи кога се вратив таму, Јас не се vaca-ИНГ (одмор) Се чувствува како да сум дома, размислува за останување, Јас не се престојуваат иако Ooh веќе веќе Lone Star држава одгледуваат, како можам да го заборавам Но, јас не се pop-up од сината Тоа е летаат како тој ме плете, Јас не се зборува рунда на чевли, пука добив многу проблеми, но јас сум директно, тоа е shweet Знам дека мојот Бог ќе ги фрли во езерото, кој shweet Колку пати Морам да ви кажам ...

песна 2: светла

Intro / примерок Ох ох, светлината Ние не знаеме каде оди (повторување) стих 1: Погледнете наоколу е темно, сите црни сè како милион човек марш, Но, јас зборувам рунда што е Темно срце, темно душите Темно умови пишување темно текови Може ли да добијам малку светлина иако? Дали е тоа нешто што може да се бори за? Еј ние толку слеп не знаеме На тој автопат одиме Оди целосна брзина напред, летање, но ние ниски, но не се знае само она што го добил во продавница, Нема повеќе паѓа за doke на Okie бе, тој може да ни даде глетка за работите што никогаш не го видел пред "До таа светлина се дојде до блескав, ние не знаеме каде одиме Но, тоа не е никаква Google на сајтот за живот, и тоа е како нашата светла се скршени Доказ: ние трепка, донесување на некои богатство кое е златна За некои никел и бакар, се обидува да добие слава која е украдена и жнее она што ние сее Еј сите добивме соништа, ова е мое Јас сум молејќи се дека тој ќе флип прекинувачот и сјај, деца се слепи Знаеме го доби, Господ знаеме ли тоа само може да ни се повисоки, ви пилот светла треба да се поврземе Ние ...

песна 1: Пораст

кука: Денес е денот кога сите ние се зголеми Мој сидро го нема, па види ме оживее Заедно сме од јакото лаги И сега што го најдов крилјата јас сум подготвен да одам Стани, сите ние се зголеми Ох ох ох Ние сите пораст Ох ох ох Денес е ден Подемот Стих 1: Држете се вратив да се пофали на овие песни како му се лутам на Ем, може да се врати шлаканица микрофони Никогаш не заборавајте го предвид фактот никогаш не заминав јас сум возбуда Слушајте до правото да не е Мора да ме прашуваат двапати сум тука, Јас сум тука за да се фали за него како да сум познат по Додека луѓето 'рчи сум се обратите за тоа Мојот Бог не постои фолклор, Оти ​​тој вистински, тој вистински момент на темата на рака знам дизајнер, тој е повисок од пилотите кои летаат во облаци тој дизајниран со рацете јас пишувам за да ви кажам овој живот е флеш во тава Како сум се пензионира кога ние треба Cryer да ни каже да се крене и да застане? Проверете мн моите планови пријателе, тој гроб не е вашиот дом може да предизвика да се подземни премногу долго Шест длабоко со датумот на вашиот камен Сите велат дека,...

Coulda е мене Коментари за оваа песна

произведени од страна на: Gawvi Дополнителни вокали: J. Уметнички дела од Павле: Алекс Медина лед и владее со: Јаков "биз" Морис стих 1: Не никој не сакам да се слушне нашата болка Тоа е како јас се чувствувам кога сум ги нервира преку Твитер коментари, сите чувствувам дожд Тие ми кажуваше да добие повеќе од тоа е старо Тоа работи не постојат повеќе Но, тоа не ѕвони точно кога ќе се погледне во овие улици Така, тоа е реална кога се чувствувам како него coulda ми е Кука: Човекот што можам да ви кажам како се чувствувам во моментов Ах тие да знам како се чувствувам во моментов се чувствувам како него coulda ми беше се чувствувам како него coulda ми бил Ние сите се направени во Божјиот лик знаете Сите наши животи важно, Нашата визија е шворц Ние чувствуваат болка причина што биле овде Кој е невин јас не знам, но тоа coulda ми беше се чувствувам како него coulda ми е Стих 2: Не знаев Мајк Браун Јас не знам Trayvon не знаев Шон Бел Но, знам дека тие нема јас не знам Оскар Грант или Тамир Рајс не знаев Ерик Гарнер Но, тие знаат дека животот вреди повеќе отколку што ...

Coulda ми е

Моето срце е тешка. Знам дека Бог е добар, и дека Тој е во контрола, но моето срце е тешка. Минатата недела по настаните во Фергусон (и одговори на тоа на социјалните медиуми), Се чувствував оптоварени да напише песна. Мојата цел беше да не се направи било која Голема изјави или објавување, но да го изразат на начин на кој се што ме натера да се чувствуваат. Така почнав да пишувам, и тоа е она што излезе. Ова чувство дека одекна во мојот ум беше: "Тоа би можело да сте ми е." Имав целиот пост подготвени за тоа како христијани треба да реагираат во вакви прилики, но по вести за Ерик Гарнер вчера, Решив да се чека и по кои подоцна. За сега, Јас само сакам да кажам дека имам тешко срце. Јас не сум заинтересиран за дебати или аргументи во моментов. Јас само сакам слобода да ја изразам мојата болка. Јас сум боли затоа што Ерик Гарнер видео Поразувачки е да се види. Кога мојата сопруга и јас прв пат го гледав пред неколку месеци,, ние и извика. Животот е прекрасен подарок, и тоа е сериозно да се види дека животот го напушта вашето тело нечија - особено кога тоа е донесена од страна на други мажи. јас мислев, "Навистина, луѓето не може да ...

Нова книга Наскоро

Мојата нова книга, Пораст, излегува 27-ми-ти јануари! Тоа ќе биде достапна секаде каде што се продаваат книги. Можете да се пред-цел сега и да ја посетите веб-сајтот на книга во Risebook.tv. Јас се молам Господ ќе го користат за да се поттикне мојата генерација да станам и да се живее. Види на приколката над и да прочитате краток опис на подолу книга: Здружението вели дека младите е време за безгрижно самоизразување, но Пат Ли вели дека Бог ги повика сите да се зголеми од дремка, над ниските очекувања, и да се живее за воскреснатиот крал. Светот ни кажува дека нашата раните години треба да се неодговорно ужива наместо посветени на значајни определба. Ние сме изјави дека одговорност и посветеност се оптоварувања да се стави надвор што е можно подолго. И така, повеќето од нас трошат нашите млади во тажна состојба на сон, спиење на животот, додека ние сме принудени да се нагоре. Проблемот е дека животот е веќе започната. Тоа се случува во моментов. И Бог ве повика да живеете во живо. Во оваа моќна книга, Пат Ли тврди дека е време да се разбуди и ќе се зголемува, да живее на начин сме создадени за да живеат. Млади или стари, ние сме биле повикани да живеат за него. Веднаш. Млади верници се соочи со ...

Shweet Позадина

Уживањето на уметнички дела што сум го видел за најновиот албум ТРИП, Пораст? Тогаш го имате овој shweet позадина за вашиот телефон за да можете да го имаат со вас во секое време. Превземи iPhone Wallpaper

Кога победниците да изгледаат како губитници

Што победниците да изгледаат како? Дали тие се високи или кратко? Црно или бело? Силен или слаб? Претпоставувам дека тоа зависи од она што ние подразбираме под "победник." Јас бев вовлечен во приказната за еден победник оваа изминатиот месец како се чита долги, но ангажирање биографија на Мајкл Џордан. Деталната сметка ме потсети зошто опсесија на многу луѓе со него се граничи херој обожување. Многу нешта може да се каже за "неговата airness" но никој не би можел и да тврдат дека тој не е победник. Тој гледа како победник пред тој доби сите оние шампионатот прстени, иако? Како што се чита книгата, се чинеше јасно од детството дека тој ќе биде шампион. Дали тоа е неговата извонредна играат како мало лигата стомна или како помлад Varsity кошаркар; неговото растење средно училиште или неговиот победи по куршум за време на неговиот Новак година со UNC. Од страна на време стигнав до поглавја за неговата првенства како Чикаго Бул, немаше изненадувања. Авторот изјави неговата приказна на начин кој јасно стави до знаење: Јордан е роден за да биде победник. И тоа е она што ние го знаеме за: освојувајќи шест шампионатот прстени, пет MVPs, и 14 Сите ...

Чекај, Пат - Не се пензионира?

Пред неколку месеци јас ги изненади сите најавувајќи нов албум, "Се зголеми." Вие не го разбираат колку е тешко е да молчам за тоа пред етикетата ми и отиде јавноста. Албумот бил во работи за повеќе од една година, и јас не можев да дочекам да им кажам на сите - особено оние кои постојано се прашував кога бев намалувањето нешто ново. Одговорот досега е длабоко охрабрувачки. Јас сум изненаден што луѓето продолжија да ме поддржи, иако сум бил прилично тивка за последните две години. Твојата љубов и возбуда само ја зголеми рудникот. Предвремено пензионирање Еден од одговорите не бев изненади со ова беше еден: "Чекај, Мислев дека си во пензија?"Ова е прашање што ме следи околу како сенка. Сум го обрати во интервјуа, твитови, и блог постови, но знам дека тоа е уште не е јасно на некои. Дозволете ми да продолжи да се обиде да го поставите рекорд исправен: Никогаш не сум во пензија. во 2012, Јас најави дека би било "повлекува далеку од музика." Да, Знам дека звучи пензионирање-носталгичната, но јас намерно не го користат тој збор. Продолжив тоа намерно нејасен, бидејќи не бев 100% сигурен што тоа ќе изгледа. Знаев...

фали Позадина

Треба секојдневно потсетување дека сте биле изградени за да се фали? Ние се стави заедно неколку позадини за вашиот телефон, таблета, или десктоп. Постојат три едноставни опции подолу со логото на фалиме. Постојат повеќе да дојде подоцна. Уживајте! Превземи iPhone Wallpaper • Преземи iPad Позадини • Преземете Desktop Wallpaper Превземи iPhone Wallpaper • Преземи iPad Позадини • Преземете Desktop Wallpaper Превземи iPhone Wallpaper • Преземи iPad Позадини • Преземете Desktop Wallpaper

Тренингот кој трае

Во текот на мојот живот, Сум поминала низ сезони кога јас сум бил навистина мотивирани да работат надвор. Кога бев во средно училиште, јас само сакав да биде доволно за да ги импресионираат девојките биволска кожа (не успеав). Во месеците пред мојата свадба што се обидува да работат на мојот меден месец плажа тело. Овие денови, Јас сум само се обидува да бидете сигурни дека јас живеам минатото моите дваесетти. Моите мотиви се менуваат со текот на годините, Но, она што не е променет е како непостојана овие мотиви се. Можеби сте природно мотивирани да работат надвор извикам на моите пријатели кои испраќаат слики и видеа на нивниот тренинг режим секој ден. Но, ако сте како мене, Вашите мотивации одат нагоре и надолу како дете на брануваа. Што ако резултатите од вашата работа надвор траеше засекогаш, иако? Дали ќе бидете помотивирани? Напорната работа се исплати за време на Зимските олимписки игри во минатиот месец бев во страв додека ја гледав како молња брзо bobsledders и highflying сноубордери. Бев импресиониран од своите атлетски совршеност, но јас бев уште повеќе воодушевен кога мислев за дисциплинирана обука мора да се преземат за да одам таму. На крајот на секој настан победничката спортисти застана на победникот е ...

5 Прашања за Бијонсе

Музика е голем дел од мојот живот, па јас сум секогаш размислува за тоа како најдобро да го користите. Тоа е тешко за мене да уживаат во уметноста без анализа, земање белешки, и поставување на прашања. Бијонсе има вниманието на нашата земја во моментов и таа е очигледно еден од нашите најомилените поп-ѕвезди. Првата дама дури рече дека ако таа може да биде било кој друг, таа ќе сакаат да бидат Бијонсе. Бијонсе е повеќе популарна отколку што некогаш биле, па не можете да го вклучите телевизорот или да добиете на интернет без да се види нешто за неа, од коментарите на нејзиниот нов албум да се слики од неа шетаат по улица со својата ќерка. Јас сум импресиониран од нејзиниот талент и инспириран од нејзиниот диск, но јас сум исто така, збунет од некои работи Гледам. Бијонсе и имам неколку заеднички нешта. Ние сме и од Тексас, и имаат многу семејство во Хјустон. Двајцата сме уметници кои го објави околу ист број на соло албуми (иако таа е само малку повеќе добро познати од мене). и на крај, двајцата сме грешници кои имаат потреба од Божјата благодат. Со тоа на ум, ако имав можност да се сретне со неа овие се некои од прашањата може да побара, некои ...

Само Господ може да ми суди?

Сакам да разговараат за Божјата волја за нашите животи, дури и кога некој не се согласува со мене во врска со тоа. Разговори може да се добие вистински време вистински брз иако, особено кога зборуваме за контроверзни прашања. Тоа никогаш не е забавно да се каже некој, кој мислите дека тие се во ред. Па јас се обидувам да се биде внимателен со моите зборови, и едноставно укажуваат на она што Бог вели, наместо моето мислење. како часовници, иако, во одреден момент во текот на разговорот, тие ќе се повлече адут: "Но, не Библијата велат дека, исто така, да се суди? Да погодно прескокнат во текот на овој стих, нели?"Тоа никогаш не успева. во Матеј 7 Исус вели:, "Не суди, или можете исто така ќе им се суди. "Дури и оние од нас кои никогаш не сум ја читаат Библијата може да го цитирам овој дел од својата проповед од збор до збор. Ова може да биде најмногу познат библиски стих во нашата ден. И тоа исто така може да биде од најпознатите неразбран недоразбирање овој стих значи дека ние погрешно да се разбере како ние би требало да се љубите еден со друг. Значи важно е дека ние се постави прашањето: Што значи да каже Исус кога тој ни кажува да не го осудувам? Она што тој не значи Минатиот викенд, мојата сопруга и јас присуствуваше на бракот работилница во нашата црква. Како што ние...

Зошто јас се оженил со бела девојка

Секогаш кога ќе ја објавите слики од моето семејство на социјалните медиуми, одговорите се секогаш забавно. Најчести се, "Вашиот син е толку згоден!"Или" Што убава семејство!"Но, една од другите заеднички одговори е, "Дали вашата жена бело?"Луѓето ме прашуваат во емисии понекогаш премногу. Одговорот е да. Мојата сопруга е мешавина на унгарскиот, италијански, и полски-што за повеќето луѓе едноставно значи да, таа е бела. Ова не е поврзано со некои, но шокантно или дури и разочарувачки за другите. Јас не верувам дека некој треба да бидат шокирани и разочарани од мешани бракови, но се 'уште сака да зборува за тоа зошто се омажив надвор од мојата "трка. Одлуката да се омажи за некој од различна етничка припадност не беше тешко за мене. Јас никогаш не седна и напиша на добрите и лошите страни на листа на. Иако ако сум го правела, фактот дека жена ми никогаш не видел една епизода на "Мартин" ќе биде во категоријата един. но, искрено, Јас не agonize над него, или бараат совети за тоа дали тоа е во ред. Бев убеден дека таа е жената за мене да се омажи, иако таа не беше црно. Некои никогаш не би го разгледале мажење некој што не е иста етничка припадност ...

5 Стапици на социјални медиуми

Гостин пост од Џесика Barefield Дозволете ми да започнам со давање на одрекување. Оваа статија не е за тоа како зло социјалните медиуми е. Користи во умерени количини, со право на срцето држење на телото, тоа може да биде нешто прекрасно. Целта на оваа статија е да се истакне некои начини на кои социјалните медиуми може да биде замка за христијанскиот живот и да се охрабрат да ги испита твоето срце, кога станува збор за вашиот социјалните медиуми потрошувачка и учество. Тоа се пет начини на кои социјалните медиуми може да се хранат нашите грешни желби. 1. Социјалните медиуми може да се трошат вашето време Ова не е ништо не сме го чуле, но тоа е вреди да се повторува. Ние се потсети во Ефесјаните 5:16-17 дека деновите се зли и ние треба да се направи најдобро искористување на времето што ни се дава. Размислете за момент она што може да се прави, наместо на проверка на сите овие сајтови. Додека си на состанок, ние би можеле да имаат листа на луѓето да се молат за на нашиот телефон и поминуваат оние дополнителни минути во молитва за нашето семејство и пријатели. секако, на едно време или на друг, сите ние сме виновни за трошење часа на Фејсбук за еден ден и никогаш не се отвора на Словото ...

Што не ме убие

Кога ви се случува низ тежок период, луѓето не секогаш знаат што да кажам. Резултатот е бесмислено клишеа или банална се обидува да ве расположи. Јас отсекогаш сум имал проблем со клише phrases- вид што не значи ништо за лицето кое ги кажува и всушност не им помогнат на лицето да ги слушнеме. Глупави работи како, "Чин" и дека "Тоа ќе се подобри." Навистина? Како знаеш? Не го сторат било фаворизира вашите пријатели со давање на нив светлина, меки се надева дека не се вкоренети во ништо. Кога длабока болка хитови ние треба рок солидна вистината да ни се одржи. За време на напад со ракот, Кристофер Хиченс изрази слични фрустрација со некои од бесмислени фрази ги расфрлаа. Тој го поминува неколку страници напаѓаат еден од нив во својата книга, смртноста. Тој вели, "Особено, Јас сум малку престана да издава најавата дека "она што не убива мене ме прави посилен." Тој продолжува да се каже, "Во брутална физичкиот свет ... има премногу многу работи што може да те убие, не те убие, а потоа ќе ја напуштат значително послаба. "Не можам да само се чувствувам радоста? Тоа звучи депресивно, но мислам дека Хиченс е во право во смисла. Тоа е сосема можно дека ние ...

Ти не си праведен Доста

Секоја сега и тогаш јас ќе разговара со некој кој вели дека тие сакаат да станам христијанин, но се чини дека да се мисли на време не е сосема во право. Кога ќе ги прашате зошто, тие ми каже за сите гревови, сите нивни недостатоци, и сите збркана нешта што тие го направиле во минатото. Јас никогаш не се расправаат со нив за нивните гревови, но јас не им помогнам назад на нивните претпоставки. Тие се под претпоставка дека гревот на некој начин ќе се дисквалификува од доаѓањето Христово, кога токму спротивното е точно. Да се ​​биде грешник не ни чува од Христос; тоа е причината што му треба. Ако чекаме додека да изгледа совршено да го прифатат ние ќе се чека вечно. Во еден од моите омилени цитати, Чарлс Spurgeon нè поттикнува да се запре во потрага да се, и да почнат да бараат на Исус. Тој вели: "На! Велите, "Јас не се доволно да се покајат." Тоа е во потрага да се. "Јас не верувам дека е доволно." Тоа е во потрага да се. "Јас сум премногу недостоен." Тоа е во потрага да се. "Јас не може да се открие,", Вели друг, 'Дека имам било праведност. "Тоа е сосема во ред да се каже дека не имате било какви правдата; но тоа е сосема во ред да се погледне за ...

5 зборови против. 5 лаги

Начинот на кој ние да одговори на пораката зависи од тоа кој е од. Дозволете ми да ви дадам еден пример. Ако некој странец оди до мене на улица и вели:, "Дозволете ми да позајмуваат на копчињата на Вашиот автомобил вистински брз. Сакам да се добијат некои пари од вашиот ракавица кутија,"Веројатно ќе се погледне во него како тој е луд и да отпаднете. Но, ако жена ми требаше да дојде кај мене и ми каже истото, Би ја дава клучевите без втората мисла. Ние слушаме и реагираат различно во зависност од тоа кој зборува. Како за уште едно сценарио. Ако еден од моите добри пријатели инсистираше на тоа дека мора да ги достават до својот совршен власт над целиот мој живот, Јас веројатно ќе се погледне во него како да е луд и одам да купам некои нови пријатели. И тоа ќе биде во ред за мене да се одговори на тој начин. Но, што ако Бог се рече истото нешто? 2 Тимотеј 3:16 вели, "Целото Писмо е од Бога вдахновено." Тоа не е целата строфа, но тие пет зборови да кажам доволно е да размислуваме за цел живот. Фактот дека зборовите на Светото писмо се зборовите на Самиот Бог е значајна. И мислам дека оние ...

Изграден да се фали Pt. 2

Air Jordans се иконите. Јас не носат нив многу растат иако, затоа што моите родители не ми дозволија да се купи смешно скапи чевли. Не ми се допаѓа, но знаев дека никогаш нема да добијам моите раце на еден пар. Па јас бев принуден да се справат - преправајќи се дека не постојат. Тоа беше долга неколку години се обидува да се убедам себеси дека Reebok крстот патики беа стилски. Но, како што постарите, Сфатив Jordans беа тешко да се игнорира. Сите мои пријатели имаа пар или две, и еден од моите пријатели беше чист опседнат со нив. Кога еден нов стил излезе, тој не само ќе престане со локалните Foot Locker, кога тој имаше некои слободно време; тој го изградил својот живот добива дека новиот пар. Тој се сигурни дека тој знаел сите дати ослободување на Јордан, тој ќе ги купат истите чевли во различни бои, и тој често ќе поминат саботата наутро кампуваа пред продавници за чевли. Засвири мојот ум. Па на крајот морав да си прашам, "Што е толку посебно во врска со овие чевли?! Јасно е дека јас сум пропуштаа на нешто." опсесија на мојот пријател со Jordans даде изјава. Без разлика дали тоа е вистина или не, тој велеше ...

Изграден да се фали Pt. 1

Никој не сака името droppers. Дали знаете кој јас зборувам за. Оние луѓе кои ќе сакаат да знаат дека тие знаат луѓето дека сте веројатно сакате да знаете. Кога мислам "namedropper,"Има еден дечко што веднаш ми доаѓа на ум. Јас сум само се запознал со него неколку пати, но секој пат кога ние разговаравме, половина од нашиот разговор е донесена со бесрамна капки име. Тој знае дека добар број на "голема време" луѓе, и тој има една апсурдна способност да искористиш приликата тие имиња во секој разговор. Еве еден пример. јас велам, "Еј човек, колку е часот?"Неговиот одговор: "Ох, тоа е околу пладне. Ме потсетува на тоа време играв постава постава со Мајкл Џексон на пладне во Париз. "Збор? искрено, тоа не е само името droppers која ни irk иако. Тоа се луѓе кои се фали во целина. Ние се уморни од сослушувањето возрасни мажи се фали за своите фудбалски дена средно училиште (време е да продолжам, господине). Ние расте уморни од нашите привилегирани пријатели кои се најде некој начин да чуруликам за секој егзотично место тие посета. И ние не треба многу трпение за луѓе кои детали за нас секој скапи ставка тие купуваат (освен ако тие се рапери, секако). Без разлика дали тоа е тајно фали за тоа ...

Треба да се движи?

Јас сум во чекор со Trayvon Мартин сага од почетокот. Како и многумина од вас го гледав покриеност на вести, читање на статии, и зборуваше за тоа со пријатели. Тоа доминираше јавен разговор и предизвика многу потребни дискусија за трка во Америка. Грдата реалност на расизмот беше одложено пред нашите лица, па дури и оние кои сакаат да се преправаме дека не постои беа принудени да се зборува за тоа. Повеќе од една година подоцна, убиец Trayvon е се испробани и прогласен за невин. Дали тоа значи дека ние треба да се оди од прашањата? Тие го најде невин, па овие "раса прашања" не мора да биде исто толку реално колку што мислевме дека тие беа, право? Тоа не може да биде подалеку од вистината. Јас немам намера да расправаат за фактите, карактер Trayvon е, или пресудата само во оваа трагична ситуација, Но, јас мислам некои дискусија треба да продолжи. Судењето е завршена, но разговорот не треба да биде. Зошто за камати? Знам дека има многу кои се прашуваат зошто овој судски процес го привлече вниманието на многу. Други, пак, се прашувам зошто некои црни луѓе се толку брзо да сочувствуваат со Trayvon Мартин, и покрај фактот дека тој имал проблеми на свој ....

рап & религија

Онолку долго колку што можам да се сетам, хип хоп има опсесија со Бог и религијата. Јас не значи да се сугерира дека сите рапери се религиозни приврзаници. Но, неколку рапери - или било артисти за тоа прашање - да се тресат на поривот да се вклучат Бог некаде во нивната уметност. Тоа е природно и добро за нас да се зборува за Бог, но прашањето е, што сме ние велејќи:? Некои ќе речат, "Тоа е само музика. Не го сваќате тоа толку сериозно!" Но, она што рапер вели на микрофон е посериозна отколку што може да мислам. Некои го користат хип хопот да ги искажат своите искрени религиозни верувања или недостаток од него. исламот, Петте percenters, христијанството, агностицизам, атеизмот, и другите религии имаат сите се промовираат преку уметничка форма. Мислам дека хип хопот е уникатно одговара да се изрази лојалност и посветеност на нешто што си страсна за. Делумно поради огромна неопитност на културата и делумно затоа што хип-хоп им овозможува на повеќе зборови, тоа навистина може да се "научи." Но, поголемиот дел од времето хип хопот е повеќе како берберницата од една класа во неделното училиште. Рапери невнимателно му излетуваат од устата, без разлика дали тие знаат што зборуваат или не. искреноста vs. Невнимателност ...

Дали сте живеат добар живот?

Претходно оваа година бев на турнеја со мојата нова книга, Добар живот. секоја вечер, Дадов се зборува што се обиде да одговори на прашањето, "Што значи тоа да живеат добар живот?" во Чатануга, TN, снимивме пораката и јас сум испратени над. Во книгата се објавени во октомври 1, 2012 и можете да го купите тука. За да дознаете повеќе за книгата можете да кликнете овде. Можете да ги купите добар живот албум тука. Дали сте живеат добар живот?

Иднината на патување Ли

Повеќето од вас ме знаат како рапер и изведувач, но вистината е, во срцето Јас отсекогаш сум бил проповедник. Онолку долго колку што јас сум бил правење музика, мојата најдлабока желба е на проповед на Евангелието и се изјасни за добрината и слава на Исус Христос. По Божја благодат сум имал можност да ги користат музика да се направи тоа на јавна сцена. Јас сакав секоја секунда од него и јас сум се обидел да го направи тоа со совршеност. Преку годините, Јас сум почувствувал Бог ме повикува и опремување на мене, не само за да се направи музика, но исто така и да го проповеда и да се напише. Тоа е причината зошто минатата година напишав добар живот, книга која нурка подлабоко во пораката зад мојот рекорд од истиот наслов. Тоа е и причината што најави минатата есен дека јас не би се движел толку колку што сум бил. Сакам да научат како да се биде верен свештеник, и тоа само може да навистина се случи во контекст на локалната црква. Па јас сум преземање на време да се инвестира во учењето од побожно пастири во црквата ми во Вашингтон, DC. Господ сака, како што им служи на вработените во мојата црква, Јас исто така ќе бидат во можност да се ...

Сите ние треба е во Бога

Еве на аудио од неодамнешната проповед го проповедав на Псалм 142. Сите од нас се оди преку тешки времиња, но псалм ни покажува дека дури и во најлош пати може да се најде се што ни е потребно за Бог. Четирите точки се: јас. Бог е наш пријател во неволја II. Бог е наша заштита во време на неволја III. Бог е нашето богатство во време на неволја IV. Бог е нашиот Избавител во време на неволја

Важноста на зборови

Еве една проповед го проповедав пред неколку месеци на Матеј 12:36. Јас се молам тоа е охрабрување за вас.

Еден Шеснаесет Видео

Во прославата на ослободување на мојата книга, Добар живот, тука е официјалниот спот за "Една Шеснаесет," од најновиот албум, исто така, повика на добар живот.

Документарната добар живот Mini

Погледнете зад сцената со патување Ли тој дискутира издигнувања и падови во процесот на донесување на неговиот најнов албум "Добар живот."

Новиот Завет

Еве една неодамнешна проповед го проповедав на Еремија 31:33. Мојата главна поени беа: јас. Бог е кои работат на меѓународно II. Бог работи внатрешно III. Бог е работа интерперсонално IV. Бог е на работа

Што е Мој книгата за?

Книгата излегува октомври 1, но може да го симнете поглавје примерок на TheGoodLifeTheBook.com, и може да се пред-цел книгата тука.

Одраз на конвенциите

Гледав повеќето политички конвенции овие последните две недели. На оратор во мене не може да им помогне, но над-анализира пораките и ораторство вештините на кандидатите и нивните поддржувачи. Секој човек на таа фаза се обиде да ги убеди со лични приказни и / или големи ветувања. Јас ќе признаам, некои од нивните желби се благородни, но повеќето од говорите се чувствува пресметува, празна, и чисто политички- за мене барем. Некои од поентите беа директно до погрешно премногу. Но дебатираат платформи не е поентата на овој пост. Една од работите што сфатив беше дека додека партиите се обидуваат да ви продадат своите кандидати, тие, исто така, се обидуваат да ви продадат своите погледи на светот. Според нив, материјал propserity е Ветената земја, и неговата партија сака да биде вашиот Мојсеј. Според нив, добар живот е добивање на богат кога ќе работат напорно, и нивниот кандидат е спасител кој може да ве однесе таму. Сега нема ништо грешен за богатство. И да бидат наградени за напорна работа е добра работа, но тоа не може да биде, каде што нашите надеж лежи. Богатството не треба да биде нашата крајна цел, тоа треба да биде средство за поголема крајот. Ние, исто така, не може да си дозволи да се ...

Совршен Божјиот гнев

Еве една проповед го проповедав неодамна на Псалм 95:10-11. мојот 3 поени беа едноставни: јас. Гревот предизвикува Божјиот гнев II. Гревот е Alernate Пат III. Гревот ќе нè штити од Божјата починка молам ова е поттик за вас

Убави Животот на нероденото

Пат Ли на "поубав живот" од желба Бог на Vimeo. Првата песна ја напишав за најновиот албум, "Добар живот" беше една песна наречена "прекрасен живот." Со желба Бог ме праша за оваа песна и моето срце зад неа. Еве целиот свој блог пост. И тука се стиховите на песната, која има V. Роуз: кука: Убава живот внатре Дневна Преместување дишење Значи, да Надеж Стани Бог знаел што прави кога тој и даде прекрасен прекрасен стих Живот 1: сестро, Слушам местото каде што сте во знам дека тоа не е ништо лесно рунда поминувате низ тој има бебе во матката, но вие не се обидува да го направи тоа што би го земе сето тоа назад, ако се знае дека, но не се поим дека тоа време со вашиот дечко, дека доцна во ноќта Кога сте размислувале што е водење љубов, дека ќе го направи животот И сега тоа е чувство нефер, човек не е како да не се доби доживотна, пука, тајмингот навистина не е во ред не може едноставно да ви кажам дека јас ги разбирам болката Но, знам дека не треба да се чувствуваат обесхрабрени и срам И знам дека бебето во стомакот не е игра Тој доби ...

Човекот кој има Бога за Неговата богатство

Човекот кој има Бога за своето богатство има сите работи во Еден. Голем број обични богатства може да го негира, или ако е дозволено да ги имаат, уживањето на нив ќе биде умерен, така што тие никогаш нема да биде потребно да се неговата среќа. Или ако мора да се види нив одат, еден по еден, тој едвај ќе се чувствуваат чувство на загуба, за кои имаат извор на сите нешта што има во еден сите задоволство, сите задоволство, сите радост. Она што тој може да го изгуби тој всушност ја изгуби ништо, за тој сега има сето тоа во еден, и тој го има чисто, легитимно и засекогаш. A.W. Tozer, Извршување на Бог

машкост

Библиски машкоста и важноста на улогата на модели од желба Бог на Vimeo. Моите пријатели на желба Бог ме праша неколку прашања за пречките за машкоста и како да се реши проблемот. Тука е она што го рече

Господарот на Демони

Тука е видео од мојот најновите проповед на Самитот црква во Raleigh, Соединетите Американски Држави. Проповедав на Марк 5:1-20 за моќта, орган, и милоста на Исус. Се надевам дека тоа е охрабрување за вас

Рефлексии на Римјаните 8

како Римјаните 8 Помага Пат Ли од желба Бог на Vimeo. Моите пријатели на желба Бог ме замоли да ги споделат за премин на Писмото што ми помага најмногу. Во овој клип Јас сум одраз на Римјаните глава 8

Мисли на роботот

Пат Ли не е робот од желба Бог на Vimeo. За време на неодамнешното интервју, Сакајќи Бог ме праша да се зборува малку за мојата песна, Робот од добар живот

Евангелието во 2 минути

Што е Евангелието? од желба Бог на Vimeo. Уште еден клип од моето интервју со желба Бог. Ме праша дали би можел рап Евангелието во 2 минути. Ова беше мојот обид

Хип-хоп и борбата против гревот

Ова е дел од интервјуто што го направив со желба Бог. Јас ќе ја објавите на другите делови како ГД им става до хип-хоп и борбата против гревот од желба Бог на Vimeo.

Добар живот на книгата

Како и многумина од вас знаат, Сум бил работи на книга за да одат заедно со својот најнов албум, Добар живот. Па оваа книга ќе биде ослободување со Мудис издавачи во октомври 1, 2012. Прочитајте повеќе за тоа во соопштението подолу. И да одат во TheGoodLifeTheBook.com да бидете известени кога го ослободува. Хип хоп артист ПАТУВАЊЕ LEE да се ослободи дебитантска книга добар живот во октомври 1, 2012 ПРЕКУ MOODY ОБЈАВИТЕЛИ претстојниот проект се базира на тековната порака албум и редефинира "добар живот", предизвикувајќи луѓето да веќе не живеат во светлината на лаги, но се качат на нови и пославна патување. ЛОС АНЏЕЛЕС, Калифорнија. (мај 17, 2012) -Billboard Шема врвот хип хоп артист Пат Ли се подготвува за негово ослободување дебитантска книга, Добар живот (Мудис издавачи). Продолжување на неговиот последен албум што ги објави во април 10, 2012 преку домет рекорди, Добар живот ќе го погоди продавници на национално ниво во октомври 1, 2012. "Со години, Сум бил прават музика која предизвикува нашите погледи на светот и укажува на Христос - но секогаш имало ограничувања музика, бидејќи има само толку ќе може да комуницира со песна,", Вели Пат. "Албумот даде слушатели сликите на добар живот, а книгата ќе ...

Искуство на добар живот живо

Турнејата на добар живот почнува оваа недела! Дознаете кој датум ќе биде најблиску до вас. Ние ќе бидеме во Минеаполис, Мичиген, Вирџинија Бич, Нешвил, Орландо, и Далас. Повеќе датуми наскоро ќе бидат додадени, како и! Кликнете на линкот за билети или оди на ReachRecords.com/events.

iLove Коментари за оваа песна

Ова се стихови од мојата песна iLove на мојот нов албум "добар живот." Некој друг страдаат од iLove? стих 1: името на мојата девојка започнува со што сјае светла како ѕвездите на небото Останува на моја страна,, кога неговата темна таа е светлината да се зближи со многу, а ние се изгуби во очите зјапаше во неа, наместо да гледаат нашите чекори се кандидира за неа кога ќе се разбудат без фаќање на нашиот здив Таа е addicting, вистината: ние сме fiends Но, ние не се душкаат лепак, ние сме само залепени на екранот Таа ни правила, види доказ кога ѕвони Ние сме веројатно би се две од нејзините повеќе од две човечки суштества нејзините сестри? Некои поголеми некои помали Ние ја синхронизирате со Ем секојдневно да ја задржи со цел Ние ја добие кога таа паѓа дури и ако не можат да си дозволат да ја прашам мене, ако јас навистина треба да ја? Да бидам како, "на некој начин" Но, кога ќе ја видел во трговскиот центар Морав да ја суд ја задржи во додатоци, ти момче не ја расипам јас ја сакам во мојот живот, Јас би го сторила ништо за неа Заборавете пара момче, таа е повеќе како една четвртина сум со неа цело време,...

Добар живот е тука!

Мојата четвртиот соло албум, "Добриот живот" официјално е пуштен на слобода! Размислете за купување на албум од iTunes тука. Можете исто така да изберете албумот во продавници во Lifeway, семејство Кристијан, Mardel, и Целна & Вол-Март (изберете продавници). исто така,, може да се види новиот спот за "Јас сум добро" кој Lecrae тука. Ние соработува со Гласот на маченици на ова да се подигне свеста за прогон и охрабри верниците да застане цврсто. Придружете ми се молат дека Бог ќе го користи овој проект да се предизвик и ги охрабри многу!

Што е толку добар за Велики петок?

Тоа е нормално да се сеќавам на денот на нечие умирање. Секој што изгубиле некој близок знае дека никогаш нема да го заборави денот што помина на. Тоа е крајот на животот, и тоа е скучен. Секако, како човечката раса, ние не само се сеќавам сакани. Кога важни јавни личности умираат прерано, ние се сетивме и жали на ден тие биле земени од нас, како и. Нашиот народ се сеќава на денот на Мартин Лутер Кинг Џуниор. беше убиен, и денот Џон Ф. Кенеди беше убиен. Но, токму тие денови не се наведени како добра. Тоа беа ужасни дена, каде сакана луѓе беа убиени од страна на злонамерен атентатори. Сепак,, Пред две илјади години Исус од Назарет бил убиен од своите сопствени малициозен атентатори, и се сеќавам на тој ден како "добар" петок. Што е толку добро во врска со денот кога најмногу зборуваше за човек во историјата на човештвото беше брутално тепани и убиени од страна на неговите непријатели? Фактот дека злите луѓе би заговор за убиство на Синот Божји е трагична и тоа е несомнено најголемиот грев некогаш направен. Но, неговата смрт е за разлика од било кој друг смрт пред ни после . Можеме да го наречеме тој ден "Добро" Петок многу причини. Тој ...

Јас сум добар Објаснување

"Добро сум" беше една од последните песни да бидат запишани за мојот нов албум, Добар живот. Lecrae и јас, всушност, напиша и сними една сосема поинаква песна, и ние се допадна на прв. Но, на крајот решивме дека е само прилично добра; и сакавме да се стави нешто големо. Па јас одигра неколку удари за него дека не сум го напишал текстот за уште, и двајцата сме во љубов со овој. Тоа беше еп, агресивен, и препреки. Му реков дека сакам да пишувам химна што ги доставила нашата безбедност во Христа. Сакав да ги охрабри христијаните да престанат да живеат во страв и почне да живее во Римјаните 8. Решивме на "Јас сум добро" тема, побаравме Господа за помош, и почнал да пишува спротивни агли на Атланта студио домет е. Снимивме повеќето од нашите вокали кои ноќ, и кога сето тоа беше направено Ние тоа го сакаше. Се надеваме дека ова објаснување на текстот ќе ни помогне да се вари на содржина ... Стих 1: Слушам проблеми доаѓаат за мене, смртта е на мојот начин врата / Стравот вели дека сум загинат брат, но тоа не е она што го велат мојот Господ / Тој рече дека не е виновен иако ...

Најголемата љубов на сите

Сите сакаат да бидат сакани. Сакале да признаеме или не, сите од нас имаат оваа природна желба да се чувствуваат обожуван и ценети од страна на другите. Многу од нас трошат нашите животи во потрага за некој да не сака, во надеж дека некој- некој- ќе ги задоволи овој копнеж во. Па ако сте планира да се изгубиш во романса денес и сте со надеж дека конечно ќе се увери дека копнежот, Сакам да знаете дека вашата цел е премногу ниско. Вие нема да најдете најголемата љубов на сите на свеќи вечера вечерва. Сепак, постои семоќен, сите задоволување, совршената љубов на располагање на вас. Има еден Бог што те сака повеќе отколку што некогаш можев да замислам. Неговата љубов не е непостојана и не треба да Го возљуби или работат за него. Дали Бог Љубовта нас? Знам дека понекогаш многу од нас се прашувам, дали Бог навистина не сака нас. Тој изгледа толку далеку. А можеби и ние ќе престане да се сомнева, ако направи нешто за да стане јасно за нас. САД вистината, Тој веќе има. Библијата вели, "Бог ни ја покажува неговата љубов кон нас со тоа, додека ние се уште беа грешници, Христос умре за нас." И повторно се вели,...

робот

"робот" е првата песна од претстојниот албум "добар живот" ослободување на април 10. Текстот на песната и бесплатно симнување се подолу не сум вашиот робот, Јас не сум клон Вие не сте мој куклар и јас не сум дрон доби нов господар и го следам само сакам добар живот до јас сум качил Стих 1: Еј јас сум роден помалку од човечки Знам дека звучи лудо Но, јас бев навистина роден робот како бебе Нема вистински живот во мене, Јас само игра мојата улога Нема самоконтрола, Јас само го направи она што беше кажано добив мојот прв ред, Јас бев само еден ден стар, но јас не се имате шанса, предизвика срцето ми беше начин ладно срце ми го зеде цел, Јас не може да се скрши мувла продаваат под ропство и не можев да ја преземат контролата Па јас само ладење во мојот робот облека со мојот робот пријатели, и мојот робот текови Дневна робот начини, предизвика тоа е се што знам До слушнав би можел да биде ослободен од мојата душа робот, Јас сум како ... Кука Зошто секогаш ме контролира? Вие не сте мој шеф тоа е ...

Добар живот

За првата половина на 2011, Јас не направија песни, без карактеристики, нема емисии, Нема ништо. Се преселив во Вашингтон и беше околу 5 месеци во период од една пастирска стажирање. Иако не беше патува низ светот и стои во предниот дел на морето на луѓе секоја вечер, тоа беше еден од најплодните сезони на мојот живот. Кога стажирање заврши почнав повторно патуваат и полека почна да работи на нова музика. Околу падне, започна во целосна опрема работат на мојата четврта соло албум. И по неколку месеци напорна работа, албумот е доста направено. Јас дури и не може да се изрази како возбудена сум за да го ослободи. Јас сум секогаш во потрага да им даде на луѓето нешто што не им го дадовме пред. Не сакам да ја преправите албум што веќе сте направиле. Сакам да ви даде нов албум, со нова музика, и нови начини на одбележување на истиот, стар вистината. во 2006 на мојот прв албум, Ако тие само знаеше, Сакав да се каже на луѓето за славна Бог кој сакав да знам. во 2008, "20/20" излезе и јас сакав да ги охрабри луѓето да Го види Господа со вистинска визија. 2 години подоцна, "Меѓу ...

храбри Лидерство

Еве храбра лидерство MLK за прикажување (да не зборуваме за некои од најдобрите пишување некогаш сум ја прочитате). Тој одбива да ја прифати неправедни закони и одбива да се чека трпеливо. Тој ја презема иницијативата во име на целата трка на луѓето. Како црнец, Јас сум многу благодарен на Бога за работа остварува преку него. И како христијанин, Сакам да се борат за правда само толку тешко како што направи, имајќи предвид дека само Исус може да донесе совршена правда. И тој ќе. Ова е извадок од познатото писмо MLK е. Треба да го прочитате целата работа кога ќе добие шанса. "Ние ги чекаа повеќе од 340 години за нашето уставно и од Бога дадено права. Народите на Азија и Африка се шири со брзина jetlike кон стекнување политичка независност, но ние се уште се пренесува на коњ и кабриолет темпо кон стекнување на кафе на ручек контра. Можеби тоа е лесно за оние кои никогаш не почувствувал убод стрели на сегрегацијата да се каже, "Чекај." Но, кога сте виделе маѓепсан банди линчуваат вашите мајки и татковци по своја волја и се дават вашите сестри и браќа од каприц; кога ќе го виделе омраза исполнет полицајци колнат,...

Инспириран од Мали кралот

Денес го славиме наследство од најистакнатите лидер на движењето за граѓански права, д-р. Мартин Лутер Кинг Џуниор. Господ се користи овој човек да се поттикне нацијата, и да се движат луѓето кон еднаквост. Таму се уште треба да се работи, но неговиот придонес е непроценливо. Не херој е совршен, и д-р. Кралот не беше исклучок, но јас му се восхитувам на многу начини и јас сум инспириран од неговото наследство. Еве три работи за неговиот живот што ме инспирира. 1. Страста за правда д-р. Кинг беше згрозена од неправдата која беше неконтролираното во нашиот свет, и го посветил својот живот во борбата против него. Во Библијата, виде Божјата визија за Неговиот свет, Тој го видел пророци повик за крај на угнетувањето, и Тој беше страстен да види дека правдата ќе се случат. Се восхитувам на оваа страст за правда, и да се моли Бог ќе продолжи да работи во моето срце. Сакам да се борат за угнетените и проповедајте го Евангелието на безнадежните. 2. Лидерство И покрај неговата младост, д-р. пророчки говори царот и кристално јасна визија го наведе да се појави како лидер на движењето. Тој не седат назад и да се жалат, тој засили и ...

Дури и кога

Дури и кога нашата среќа и удобност ни остави, можеме да бидеме апсолутно сигурни дека нашиот Бог нема. Езра 9:9

Еден живот: Сподели

А пред неколку недели, Зборував на Националната конференција на глобално ниво за односи со јавност во врска со одговорноста на секој верник е да evangelize. Мојот текст е 2 Коринтијанс 5:18-21. Тука е видео од таа седница. Еден живот | Сподели - Пат Ли од кампусот за односи со јавност на Vimeo. Ако сте заинтересирани, тука е видео од панел дискусија бев дел од, како и. Дискусијата беше за Министерството кампусот, локалната црква, Големата комисија, итн: Пастири панел од кампусот за односи со јавност на Vimeo. Плус, Ви препорачувам да се провери од сите други медиуми од конференцијата. Имаше тони на големи настава што мислам дека ќе најдете дека се поучни.

ние се бориме

Ние се бориме за да докаже колку праведен сме, заборавајќи дека праведниците кои не се дојде Исус за. Мет 9:13

3 Начини да се одречат од Бога

Дали сте негираше Бог на вселената? Верувале или не, ова е важно прашање за сите нас да се размислува за. Јасно е дека во Светото Писмо дека вечниот живот е слободно дадена на оние кои веруваат во Бога и дека неговата Добри вести, и само пресудата се врши на оние што го негираат. Но, постои повеќе од еден начин да се одречат од Бога. Еве три што ги најдов во Новиот Завет. 1. Негирајќи дека Исус е кој тој вели дека е "Кој е лажливец, ако не оној кој одрекува дека Исус е Христос,? Тоа е антихристот, оној кој ги одрекува Таткото и Синот. Никој кој одрекува Синот, Го има и Таткото. Кој признава Синот, Го има и Таткото." 1 Џон 2:22-23 Има многу луѓе во нашиот свет денес, кои се сметаат за духовни или дури и религиозни луѓе. Тие веруваат дека Бог постои, и тие се обидуваат да му се поклонат на свој начин. Можеби дури и да видиме Исус како голем учител или пророк од Бог. Но, ако тие не веруваат дека Исус е кој тој рече дека е, Тие се го негираат. Кога го виде Исус само како голем ...

Искушенијата на Исус

за христијаните, прашањето не е дали или не ќе се соочи со искушението, но како ќе реагираме кога правиме. во Лука 4:1-2, читаме за Искушенијата на Исус и како Тој одговори. Еве на аудио од кратка беседа го проповедав на тој премин во мојата црква неколку месеци наназад. Сакав да се погледне на искушението на Исус, се одразуваат на Неговото послушание, и мислам за тоа што можеме да научиме од оваа сцена. Кои се работите што треба да се запамети во искушение,? Тука се главните точки: јас. Бог им овозможува и употреба искушение, како дел од неговиот план II. Слабост не е изговор да се даде во искушение III. Искушувачот веќе поразениот Искушенијата на Исус од BragOnMyLord Јас се молам тоа е поттик за вас

Како ќе се праведни во очите на Бога?

Како сме праведни во очите на Бога? Тоа е сигурно во истата почит во која Христос е грешник. На тој ја презеде на начин нашето место, дека тој може да биде кривично во нашата соба, и може да се смета за грешник, не за своја дела, но за оние од другите, доколку тој е чист и ослободен од секоја грешка, и може да издржи казната што се должи на САД- да не се. Тоа е на ист начин, Вистина, дека ние сме сега праведни во него- не во поглед на нашите рендерирање отштета на правда на Бога од страна на нашите сопствени дела, туку затоа што ние се суди на во врска со Христовата праведност, кои би можеле да се стави на страна вера, дека тоа би можело да стане наше. Џон Калвин Прочитајте го ова полека и нека тонат во! Наидов на овој цитат, додека се подготвува за мојата порака 2 Коринтијанс 5:18-21 Национална конференција за односи со јавност на глобално ниво. Добрите работи

И Не суштество е скриен, ја видоа

И не е суштество скриени од неговиот видокруг, но сите се голи и откриено пред очите на оној на кого мораме да му дадеме сметка. Евреите 4:13

Јас го земам, потоа, Тоа неверување во Исус

јас го земам, тогаш, дека неверување во Исус (Не верува во Исус) е свртување од Исус со цел да бараат задоволство во други работи. И верувањето во Исус доаѓа на Исус за задоволување на нашите потреби и нашите желби. Верување не е главно договор со факти во главата; тоа е главно апетит во срцето која прицврстува на Исус за задоволство. [Исус вели:,] "Оној кој доаѓа кај Мене нема да огладни и кој верува во Мене, нема да ожедни!"Џон Пајпер

Зошто јас се оженив толку млади: Од гледна точка на жена ми

Пред околу еден месец напишав блог кажува зошто луѓето се омажив толку млади. Бев длабоко поттикнати од одговорите од сите кои го читаат и мојата молитва е дека Господ ќе ни помогне да мислат повеќе библиски за брак. Ако не се добие за да ги прочитате оригиналниот пост го провериш тука: Зошто јас се ожени толку млади? Па, по толку многу луѓе се допре до мене и ми рече колку корисни тоа е за нив, Мислев дека тоа ќе биде само како корисни да ги споделите со мојата сопруга, Џесика, одговори на истите прашања од нејзина перспектива. Па овде е. Она што го направи жена ми одлучи да се ожени толку млади? Таа рече… 1. Најдов еден побожен човек Кога јас прв пат се сретнавме Пат, Јас не се планираат да се венчаат во скоро време. Но, од самиот прв пат отидовме, Знаев дека нешто различно за него. Тој беше пасиониран поддржувач на Евангелието на начин што никогаш не сум видел во еден дечко на моја возраст. Исто така, никогаш не се сретнале некој со толку мудар перспектива на датира. Благодарение на својата discipleship пред колеџ тој знаеше точно што мисли ...

управувано

Еве некои видео од проповед го проповедав почетокот на оваа година во Сан Диего. Темата на конференцијата беше "Управувано", па го одбрав да го проповеда на Римјаните 12:1-2. Што значи тоа изгледа за да верникот да биде "управувано?" Мојата главна поени беа дека верникот треба да ... 1. Биде управувано од страна Милоста 2. Да се ​​вози да му служат на 3. Да се ​​трансформира својата надеж корисни!

Ти благодарам

Јас само сакам да им се заблагодарам на сите кои се молеа за нас додека бевме на турнеја во голем континент на Африка. Господ милостиво одговори на многу од овие молитви, и ќе се користи заедно со нас да се направи влијание во шест различни земји. Турнејата сега дојде до крајот и ние сме на чело дома вечерва. Ние ќе ја цениме вашата постојана молитва за безбедно патување и за здравјето. Неколку од нас не се чувствува премногу добро и ние сакаме да се направи дома здрави. Со нетрпение очекувам да објавувате блог, за да ви кажам на сите за нашето патување. До тогаш ние го цениме вашите молитви

Да ни помогне Надвор со бесрамна Африка

Токму сега тоа е 12:34 сум во Боцвана. Тоа е нашата прва цел ден во Африка и на Господ е на дело!. Целиот домет екипаж слета во Јоханесбург синоќа и замина за Боцвана утрово. Ние мора да се исполнат тони поддржувачи ова попладне на потпишувањето ние го сторивме на локалното христијанско книжарница и имавме голема интервјуа. Утре вечер е првиот концерт од турнејата, а ние сме Amped. Ние навистина сакаме оваа турнеја да биде плодна и ние би сакале вашата помош. Како можете да помогнете? Исто така мора да ни помогнете со молитва, така што многу ќе им се заблагодариме за нас за благослов ни даде по молитвите на многу. 2 Коринтијанс 1:11 Ние цврсто веруваме дека Господ го користи молитвите на Својот народ да ги извршуваат Неговите планови. Така да може да ни помогне да се молите. Еве некои основни начини на кои можете да се молиме за нас и со нас: 1. Дека Господ ќе ни останат здрави и силни 2. Дека ние би се држење на телото како слуги 3. Дека концертите ќе се одвиваат добро 4. Дека Господ ќе ги заштити нашите семејства, додека ние сме далеку 5. Дека Христос ќе биде ...

Човекот Регистрација Видео

Од септември оваа година ние објави краток филм и албум наречен “човекот До" да го предизвика младите мажи да се мажи. Еве еден музички спот за “Човекот До химна." Можете да ги купите на краток филм и албум тука

Верен евангелист

Еве на аудио од седница Јас се предава на почетокот на оваа година, за верните евангелизам. Верен евангелист од BragOnMyLord За оние кои се кратки на време, тука е резиме на поени: 5 Карактеристики на верните евангелист ... 1. Прифаќа и разбирам Евангелието 2. Сигурни и без трошка срам на Евангелието 3. Сака Заборавена 4. Зависи од Бога за пласман 5. Моли за изгубени и за можностите за споделување надевам дека тоа е корисен

Видео инвазија

За оние од вас кои никогаш не сум видел спотот за мојата песна "инвазијата (херој)" Еве го. Уживајте! Се надевам дека тоа ви помага да ги задржи очите на Христос.

Зошто јас се ожени толку млади?

Вчера го направи на крајот од ноќта станица во продавница за да го дофати неколку работи и имав многу интересен разговор со касиерот. Ние направивме муабет како што таа скенирани ми ставки, а потоа таа ми понуди попуст картичка но реков на жена ми веќе имаше еден. Тоа е кога разговорот доби забава. Знам дека овој разговор многу добро, бидејќи јас сум го имал многу пати пред. Тоа оди вака ... Лицето: Што!? Вие сте во брак? ме: Да, јас сум бил во брак две и пол прекрасни години. лице: Колку години имаш? Вие изгледа како бебе. ме: Јас сум дваесет и три. лице: Ти си толку млад! Зошто во светот би го направил тоа? ме: Зошто да не ќе ми? во 2009, Се оженив на едвај правни и едвај респектабилна возраст од дваесет и една година,. За време на мојот додворување, ангажман, и краток брак, Ме замолија време и време повторно прашања како, "Зошто се ожени толку млади? Што не е во брзање?", и мојот личен фаворит, "Треба да се чека и да ужива во вашиот живот!" Некои луѓе прашуваат овие прашања беа странци, но некои беа семејство. Јас бев луд да се венчаат во таква "млади" возраст?...

Ја сакам музиката

Секоја сега и тогаш ќе се вратам и да го слушнете албуми и песни кои навистина ми се пресели уметнички и духовно кога ги слушнале. Еден од тие албуми е проект Solus Христос од страна на Shai Linne. Тоа е една од моите омилени хип хоп албуми- период. Производството е уникатна (иако не комерцијални), содржината е неверојатно, и лирски вештина Shai е на полн екран. Ова е еден од оние албуми кои рапери прави да поставуваат, "Зошто сум уште рапуваат повторно?" Не можам да го цитирам целиот албум во овој пост, но тука е една од моите омилени стихови од албумот. Тоа е стих Shai од "Mic Check 1,2": Тој го даде својот живот како откупнина, Јас сум возбуда и јас сум танцување Кога рецитирање мојот химни на Христос, Праведникот Јагнето кој пали мојот фенер Кој друг, но Господ на народите може да возбуда на народите пијаница да се напише, без дури и еден збор на авто-глорификација? изнемоштени моите зборови- несоодветни навистина да се опише безгрешното семе се предодредени да се направи чудесни дела На возраст од дванаесет, тој стариот глави изненадени од неговиот увид почитуваат Неговите родители, и покрај тоа што Тој го создаде своето ветер цевки Вистински Аномалија- и кои може да се размисли Слугата ...

Без трошка срам Австралија повториме

А пред неколку недели сум полетал од LAX и се упатија кон другата страна на светот, со некои од моите омилени луѓе. Tedashii, про, KB, Thi'sl, DJ PDogg, нашите туристички менаџер Steadman, и јас бевме на чело на Австралија, за да му служат на Христа. Она што го направивме Ние помина две недели долу под патува низ Бризбејн, Мелбурн, Перт, и во Сиднеј. Во секој од градовите што биле дел од голем концерти кои се движат од 5,000-10,000 млади луѓе. Пред концерти, отидовме во некои училишта и ги покани надвор на емисии. Она што ни беше дозволено да се каже во голем дел од училиштата беше ограничена (затоа што тие се нехристијански државните училишта), но ние не се потрудиме да ги поттикне студентите и им укажуваат на Христос. На концертите, сите пет од нас хит на сцената како еден хулиган, без трошка срам екипажот. Ние ја потресе тие фази на најдоброто од нашата способност, додека се обидува да биде што е јасно како е можно за евангелие дека американските обиди да се направи она што го правиме. Повеќе од било што сакаме луѓето да знаат Исус! Ние секогаш се трудиме да бидете сигурни дека луѓето си заминат импресионирани, а не од страна на нашите вештини, но од страна на нашиот Господ. Она што ние искусни Влеговме да ...